6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by mackanzie, Aug 29, 2011.

1. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor! Am si eu o mica intrebare legata de dovezile care trebuie atasate la BR1 .sotul meu are blue card provizoriu are payslip-urile pe cele 12 luni si scrisoare de la angajator dar nu are contractul.este obligatoriu sa trimita acel contract ? o sa fie refuzat in cazul in care nu il trimite? angajatorul a sugerat sa mai trimitem o scrisoare din partea contabilului in care sa se precizeze data angajarii si care trebuie sa corespunda cu data emiterii cardului provizoriu.printre altele avem si o copie de la P45 in care e trecuta data angajarii.merge trimisa si aia.ce parere aveti? multumesc .

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pai de ce nu are contract?
    Ar trebui sa mearga si asa, eventual te anunta ei ca-ti trebuie si contractul, plus trebuie sa trimiteti si dovezile pe baza caruia sotul tau a avut drept de munca!

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cum adica blue card provizoriu!?

daca e blue parca era definitiv, dupa un an de zile. timp in care a fost cel roz, temporar sa zicem

4. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    pai nu are contract ca nu i-a facut si nu vrea sa mearga acolo trimitem totul prin posta.are cardul provizorul pe 12 luni nu pe cel permanent acum aplicam pt acela.are ca si dependent de mine ,eu sunt self employed.in formular nu scrie nimic de alte dovezi cum ai dobandit blue card are nr de referinta pe care trebuie sa il scrie acolo.nr de referinta iti este dat cand aplici prima oara si apoi cand faci alte aplicatii te intreaba daca ai mai aplicat si nr de referinta.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    un lucru f bun care l-am invatat de la englezi e sa fim cat mai exacti, cat mai precisi.
    deci nu e blue care provizoriu, e fie roz (12 luni) fie albastru (definitiv/permanent)

daca te referi la pct de mai jos, sunt listate niste optiuni cu ceea ce prezinti

9.3(d)
    If you are applying for a registration certificate as a Bulgarian or Romanian national who has completed 12 months’ continuous lawful employment in the UK:
    Wage slips covering the last 12 months
    Contracts of employment covering the last 12 months
    Letter(s) from employer(s) confirming your employment covering the last 12 months
    Students: Evidence that you have continued to exercise your treaty right as a student

Apoi bolduit sa citeasca lumea cu atentie
    Please tick the boxes next to the relevant items to show the documents and photographs you are providing

deci mai pe romaneste bifeaza ce documente furnizezi, sa inteleaga si ala care citeste aplicatia...

bafta!

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    mai ai cate ceva de citit, nu te da baut/a -nu-zic-

dupa cum am zis, poate sa fie acceptat si asa, fara contract, dar sa puna scrisoare de la angajator, fluturasii+ si REPET dovezi de cum a putut el lucra legal, scrie in formular, adica actele tale de self.

7. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    as vrea sa fii mai explicita daca se poate unde anume scrie in formular dovezile mele de self employed ca mie imi scapa.mersi frumos.

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv are perfecta dreptate, sotul tau a avut blue card ca si dependent de tine fiind self employed, daca nu poti face dovada ca ai fost self employed pe aceasta perioada de un an, inseamna ca sotul tau nu avea dreptul sa foloseasca blue cardul, daca nu ma insel asta ati primit cu scrisoarea de la home office cand tu ai luat yelow cadul si sotul tau blue cardul, in BR1 nu o sa gasesti aceste informatii

9. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    chestia e ca nu scrie nici in scrisoare de asta si ami ales in br 1.o scrisoare de la tax return cred ca este tot ce am acum si chiar o copie dupa tax returnul de anul asta.trebuie sa trimit si cardul care l-a avut pana acum cu aplicatia?

10. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    o sa aplici si tu acum pentryu blue card pe aplicatie sau nu?

11. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    s-ar putea daca gasesc pe cineva sa ma angajeze ,am vb astept rasp.daca zice nu,nu am sa aplic.

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    da va trebuii sa trimiti si cardul pe care l-a avut si va primii altul nou, si ca sa intelegi unde scrie despre tine ca trebuie sa fi self employed te rog sa te duci la punctul 21 Family members din Guidance For Natioinals Of Bulgaria and Romania, si acolo gasesti exact

13. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    nu am zis ca nu scrie ca trebuie sa fiu self employed.stiu ca trebuie sa fiu self employed pe perioada asta de 12 luni ce am zis este ca nu gasesc nicaieri unde scrie ca trebuie sa fac dovada ca am ramas self employed dupa cele 12 luni.inca odata scrisoarea de la tax returnul meu este de ajuns ca sa dovedesc ca am ramas self employed? multumesc.scuze de neintelegere.

14. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    tu trebuie sa faci dovada ca in cele 12 luni in care sotul a lucrat pe blue card , il avea de drept, adica tu ai fost self employed caci daca tu nu ai fost self employed el nu avea dreptul sa foloseasca blue cardul, ca sa dovedesti asta ai nevoie de invoicuri si bank statement la fel ca siatunci cand ai aplicat pentru yelow, nu e suficient tax return, si va mai sfatuiesc cu acest moment sa aplicati amandoi odata pe acelasi formular si primiti amandoi blue cardul, tu vei putea muncii ca si self employed si cu blue cardul, dar vei avea avantajul sa poti lucra ca employed daca vei avea ocazia.

15. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    Salut din nou.Am o mica nelamurire cu privire la formularul BR1.mai complectez si sectiunea nr 3 despre self employed in cazul nostru? sotul e aplicant si trebuie sa imi demonstrez activitatea de self employed in anul in care el a muncit legal.caci daca trebuie din nou trebuie sa complectez si sectiune 9.2 la dovezile pe care le includ ex. invoice,stat.,reference.multumesc.

16. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Sectiunea 3 este doar pt cei care aplica pt yelow card de self employed, ceea ce tu ai deja , acum tu vei fi dependenta de el, pana acum a fost el de tine -da-da- .
    Nu mai completezi nici sectiunea 3 si nici la 9....
    Doar atasezi actele la dosar, Ca daca le trimiti fara ti le vor cere ulterior si e pierdere de timp.

17. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult.imi mai trebuie scrisoare de la contabilul meu ? prima data am avut si l-au verificat.ce zici despre home office reference nr? ne-au dat HO ref nr prima data cand ne-a venit scrisoarea cu acceptul sa le trec pe acelea? inca o data mersi.

18. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Scrisoarea de la contabil nu este o cerinta dar daca o ai e ok. De obicei acel numar de referinta se trece in cazul in care ai fost respins si reaplici din nou, deci nu are inportanta daca le treceti sau nu.

19. mackanzie

mackanzie New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de tot.mai revin sper cu vesti bune cand o fii sa ne raspunda.

20. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere si multa bafta. Nu uitati sa trimiti nsi cardurile care le aveti acuma.

Share This Page