4.2 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EMIGRARE' started by denisa1981, Jan 11, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    dreptul legal l-am avut , asa cum am mai spus, ultimul nostru assesor a venit acum putin timp, apoi am primit acum 2 sapt scrisoare de la Aspire-cel de-al doilea provider.Eu deja aplicasem pt blue card,deci la data respectiva noi ink mai eraam studentii lui Precision, firma fiind preluata in iunie-scrisoarea lor e datata 2 iunie.Si apoi, eu nu m-am retras de la cursurile de nvq.Am zis doar k dak ar fi sa ma puna sa ma inscriu din nou la un alt curs nu as mai face nvq2 si 3 ci 4

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, in cazul tau functionarii HO ar trebui sa inceteze sa se mai comporte ca niste roboti(care nu stiu decat de ticking boxes) si sa inceapa sa judece cu propriul creier.
    Ok, nu stia de preluare, dar ce ti-a zis dupa ce a aflat? Nu stiu daca trebuia sa ii spui si de calificarile echivalate. E posibil sa se fi luminat in privinta preluarii, dar sa fi intrat in ceata din nou cand i-ai spus de NARIC(in sensul ca daca ai deja echivalarea pt NVQ2 si 3, nu are rost sa mai studiezi acelasi lucru, decat ca o posibila smecherie pt a obtine drept de munca). In lege studentul e "a person who—
    (i) is enrolled at a private or public establishment, included on the Department for Education and Skills' Register of Education and Training Providers[9] or financed from public funds, for the principal purpose of following a course of study, including vocational training;"

Tu spui ca ai venit pe 23 martie, aveai yellow card si ai inceput munca pe 23?. Importanta e data de la care ai inceput sa muncesti in baza yellow cardului, de atunci se incepe numaratoarea. Apoi nu ai drept de munca inca 4 luni dupa ce a trecut un an, ci inca 4 luni de la terminarea cursului.

E cam incurcata situatia dar sa speram o sa fie bine.

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    deci, cursul meu inca nu s-a incheiat, munca am inceput-o pe 23 martie,dar yellow cardul mi-a venit la vreo 3 luni dupa aplicatie-nu tin minte insa ce data de eliberare are pe el
    Nu mi-a trimis inca raspunsul, asta astept sa vad ce zice ea in continuare
    Multumesc pt raspuns,dar cred k am facut o mare greseala spunandu-i ca mi-au ekivalat diplomele,nici nu trb sa ii mentionez de asa ceva,dak ma intreaba,angajatorul nostru incerca sa gaseasca un alt colegiu apropiat de locatia serviciului

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am sa il rog in loc de nvq2 -3 sa fac nvq 4, si asa este gratuit acum,din cate mi-a spus

5. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    As vrea sa va intreb daca pot exista probleme pentru luarea blue-card-ului, in cazul unui student cu YC, dupa 12 luni de munca legala, dar cu ore suplimentare care depasesc 20? Stiu ca legea spune ca are dreptul sa lucreze 20 ore/saptamana, dar stiti cum e...
    Stiu ca trebuie sa prezinte contractul de munca, sau pay-slipurile pe 12 luni si scrisoare de la angajator.
    Va multumesc mult. B)

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Mai era scris pe undeva de asta, dar o sa mai scriu odata. Dk studiezi si muncesti in acelasi domeniu ai drept de munca peste 20 de ore (deci mai mult de 20), cate ore poti duce tu (ex: dk faci un NVQ2 in health and care si lucrezi pe post de care assistant e perfect legal sa lucrezi cat vrei tu de mult), dar sa ai grija sa termini cursul ca e posibil sa ai probleme (noi avem)
    Numai bine!!!

7. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Georgiv, iti multumesc pentru raspuns.Sotul meu lucreaza tot ca si care assistant si face NVQ2 in acelasi domeniu, cred ca-l termina vara asta.Se pregateste sa aplice pt. Blue card si era stressat pe tema asta...
    Dupa ce termina si cu povestea asta, o sa postez cum a fost, in caz ca va interesa si pe altcineva.
    O zi buna!

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Asa ca poate muncii cat il tin picioarele ;)) dar sa aiba grija sa termine cursul, zic asta si o repet pt ca cei de la HO vor confirmarea asta (noi din pacate am aplicat dar fara confirmarea asta si acum stam la mana lor, sa vedem ce decid)

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    Sa specificam ca ceea ce spui tu e valabil doar in cazul in care munca respectiva e considerata parte integranta a cursului(practica). Nu orice curs necesita practica. Iar in ceea ce priveste terminarea cursului, e posibil ca functionarii HO sa ceara dovada ca ai terminat cursul, dar ei trebuie sa se asigure doar ca ai urmat cursul respectiv, nu ca l-ai terminat. Legea spune clar ca ai drept la blue card dupa 12 luni lucrate legal (ca student in cazul de fata), iar legalitatea statutului de student e data de frecventarea cursului, nu de obtinerea unei diplome sau certificat. De ex. daca acel curs tine doi ani, e aberant sa-ti ceara dovada ca ai terminat cursul dupa un an.

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat ce ai scris, cred ca faza cu terminarea cursului e un 'supliment'. Asteptam raspunsul de la ei in cateva zile

11. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Vin si eu cu alta nelamurire, citind BR1, inainte de datele dependentilor in cazul meu sotul si copilul scrie ca trebuie sa dovedesti ca sunt financiar dependenti de tine, eu lucrand full time , cu yellow card ptr NVQ trimititand pay slips , banuiesc ca e suficient si numai e nevoie sa trimit statement ca nu prea as vrea.

12. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    julianne, e ok daca ai trimis pay-slipsurile.La interviul meu pt. blue card de dependent m-a intrebat cum pot dovedi ca sunt dependenta de sotul meu si i-am aratat doar o scrisoare de la angajatorul lui si contractul de angajare.I-am zis ca nu mi s-a spus nimic de pay slipsurile lui, si a fost ok.
    Numai bine!

13. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:
    In formular scrie ca trebuie sa aduci dovezi ca sunt dependenti financiar de tine DOAR membrii de familie care NU sunt copiii sau sotul tau, de exemplu frate, var , etc.

In cazul tau fiind vorba de sot si de copil nu trebuie sa dovedesti ca sunt dependenti.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Fratii si verii nu au statut de dependenti deoarece nu au gradul de rudenie 1.

Statut de dependenta pot detine doar parintii/copiii (nemajori), sot/sotie. Restul sunt rude de gradul 2. Intre frati si veri NU SE TRANSMITE STATUTUL DE DEPENDENTA, decat in cazuri exceptionale, dar in mod normal, nu.

15. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Citat din formularul BR1:

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De aia am zis de cazuri exceptionale...in mod normal nu e posibil. Incercati si veti vedea! :laugh:

17. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    Din fericire in cazul julianne-ei este vorba de sot si copil si textul nu ii cere sa dovedeasca dependenta.N-are de ce sa-si faca griji...

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, corect. In cazul Julianne e vorba de spouse and children, deci nu sunt probleme.
    Precizarea offtopic am facut-o pt. cei care ar fi putut crede ca-ti poti aduce usor fratii si verii cu statut de dependent. Si nu e deloc asa...
    Bafta, Julianne!

19. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Foarte adevarat!

20. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai m-am uitat de curiozitate pe site la Ho si pot sa spun wow!! Chai proceseaza asa repede acum?

The table below shows the dates of applications we are currently processing. During the week commencing 29 June 2009, we will process applications received on the following dates:

Type of application Date received
    Accession worker cards (work permit) and Highly Skilled Migrant Programme 12 June 2009
    Student and Accession worker cards (non-work permit) 12 June 2009

Exempt 12 June 2009

Self-employed 12 June 2009

Share This Page