16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EMIGRARE' started by denisa1981, Jan 11, 2009.

1. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne, daca nu esti constransa de numarul de ore, eu cred ca poti sa ai cate contracte poti duce in acelasi timp. Sunt atatia oameni care au o slujba 'full time' plus una 'part time', nu?

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    kitten a scris:
    Intr-adevar Kitten , nu sunt constransa de nr de ore, dar totusi cursul pe care il fac si de pe urma caruia am YC e legat de jobul pe care il am , deci nu pot sa am si alt job in paralel...Si ca sa nu intampin aceleasi pb ca altii de pe aici cu minus x day la contract , eu am posibilitatea sa modific data contractului.Din acest motiv va intrebam cine cunoaste legile aici sa ma sfatuiasca daca e legal sa ai data de finalizare a unui contract si incepere a unuia nou in aceasi zi...Mersi

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne ,
    Este un pic cu dus-intors ,dar daca ai aceeasi zi in contracte atunci cum le explici ca ai lucrat in ambele locuri in acea zi ? Cred ca intelegi ce vreau sa spun ... Daca ambele sunt job-uri full-time atunci nu ai cum sa fii prezenta in ambele locuri pt 8 ore in aceeasi zi (doar daca unul e de zi si celalalt de noapte).
    Pune data de terminare a primului in ziua precedenta inceperii urmatorului contract,asa ai totul acoperit si pana la urma asa face toata lumea,nu-ti face griji .Daca e un pic neclar punctul meu de vedere spune-mi si explic mai pe larg .
    Cred ca asta e metoda ca sa eviti alte complicatii si nesiguranta .
    Take care !

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Oana, dar nu pot face asta...Am inteles pct tau de vedere, dar nu pot schimba contractul cel vechi si scrisoarea de la vechiul angajator , dar pot jongla cu contractul nou...Cred ca nu am de ales decat sa fac asa cum e logic...12 decembrie vineri am terminat un contract , iar pe 15 dec luni am inceput alt nou contract...diferenta e de 2 zile de sambata si duminica neacoperite, doar daca nu pot sa am contractul incepand din 13 dec sambata , dar nu cred ca este posibil...Sper ca nu im face pb HO ptr aceste 2 zile, ar fi aberant....

5. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne,
    Intrebarea mea ar fi: cum ai lucrat in saptamana de final? Daca ai lucrat 37.5 ore, deci de luni pana vineri, in mod normal, zilele de sambata si duminica sunt zilele tale libere de drept. Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme.

6. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:
    Hey ya !

Julianne eu cred ca nu ar trebui sa stai asa cu inima cat un purice din pricina celor 2 zile....Legea spune clar ca vei fi considerat ca ai muncit legal 12 luni , atata timp cat in intervalul de 12 luni , nu a axistat o pauza mai mare de 30 de zile...Tu intre joburi ai numai 2 zile , asa ca no way sa ai probleme din cauza asta....

Uite citat din lege ...

"(c) a person shall be treated as having worked in the United Kingdom without interruption
    for a period of 12 months if he was legally working in the United Kingdom at the
    beginning and end of that period and any intervening periods in which he was not legally
    working in the United Kingdom do not, in total, exceed 30 days."

Este chiar din legea pt romani si bulgari adopotate inainte de aderarea la EU...si anume " The Accession (Immigration and work Authorisation ) Regulations 2006"...

Link :http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/uksi_20063317_en.pdf

Asa ca inca odata iti spun ca sunt sigur 100 % ca nu vei intampina nici cea mai mica problema pt obtinerea blue card-ului atata timp cat ai lucrat perfect legal si nu ai avut o perioada de unemployment mai mare de 30 de zile...

Mult succes si toate cele bune ,

Bivo

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Asa cum era de asteptat, am probleme cu aplicatia pt blue card.Am aplicat acum 1 luna, atat pt mine cat si pt sotul meu care desi avea blue card, era dependent de mine si ink nu avea 1 an de lucru.
    In ce consta problema?Am venit aici ca si student-fac NVQ level 2 si 3 in health and care si lucrez 180 de ore pe luna.
    In aplicatia trimisa am atasat si scrisoarea de la providerul de training-cu care am avut mari probleme (nu a respectat contractul,ne-au trimis intr-un an 3 assesori care au plecat asa cum au venit, fara a se mai intoarce insa).
    Cea pe mana careia mi-a nimerit aplicatia imi cere acum hartie cum k mi-am finalizat studiile si nr de tel al providerului de training-firma care intre timp a fost preluata de o alta companie-asta ca o smecherie pt a nu ne da banii inapoi(tocmai am primit o scrisoare de la noua firma in care ne anunta ca nu au nici in clin nici in maneca cu precision training dar k ei vor prelua studentii existenti in baza de date,dar dak nu dorim sa ne continuam studiile cu noua firma, ei nu se fac responsabili de plata niciunei compensatii banesti sau de vreun alt fel)
    Eu ce sa fac acum?Cu ce sa ii fac dovada?Chiar trebuie sa ii fac dovada asta, intrucat nu mai aplic k si student, acum am deja cele 12 luni de munca?
    Este ceva de facut?Sa le trimit scrisoare de la noul provider de training sau sa le spun k eu doresc eliberarea certificatului doar pe baza faptului k am indeplinit cele 12 luni de munca?
    Mentionez k toti ceilalti colegi ai mei au obtinut acest blue card fara probleme, dar nemai specificand in aplicatia lor k sunt studenti-eu am fost singura care a trimis hartie k sunt inscrisa la un nvq aici
    Astept un raspuns cat mai urgent si multumesc anticipat

8. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, vad ca nu-ti raspunde nimeni si probabil stai ca pe jar...

Eu nu stiu cum sta treaba cu NVQ, dar daca ai lucrat 12 luni cu certificat galben, nu cred ca mai are nimeni treaba cu tine - ti-l iei pe cel albastru pe baza asta si faci ce vrei dupa aceea.

Dar daca ai apucat sa le spui deja de noul curs si ei ti-au cerut acte suplimentare, nu poti sa le ignori solicitarea. Poate ca ar fi bine sa o suni pe functionara respectiva (trebuie sa fie un numar de telefon pe scrisoare) si sa ii spui ca soliciti certificatul albastru pe baza celor 12 luni, fara legatura cu faptul ca esti din nou studenta? Poti sa dovedesti ca ai lucrat 12 luni?

Nu stiu, o parere...

Mult succes!

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, asa cum spunea si kitten, cred ca ar fi mai bine sa lamuresti problema cu functionara respectiva. Eu cred ca neclaritatile s-ar putea sa provina din schimbare/preluarea providerului NVQ-ului. Institutia care a preluat studentii e acreditata? Sau poate acea functionara o fi crezut ca ai inceput un nou curs, fara sa-l termini pe primul si nu ai anuntat HO. Idea e ca ea trebuie doar sa fie sigura ca cele 12 luni ai lucrat legal. Faptul ca ai terminat cursul sau nu, e irelevant, cata vreme ai avut dreptul de a lucra in cele 12 luni. Nu scrie in lege ca trebuie sa termini cursul, e imoral intr-adevar sa incepi cursul doar pt yellow card, dar nu ilegal.

Insa astea sunt doar presupuneri. Vorbeste cu acea functionara. Spune-i ca tu aplici pt blue bazandu-te pe cele 12 luni in care ai lucrat legal in baza unui yellow card, ca providerul initial a fost preluat ulterior, dar tu ai continuat studiile si intreab-o de ce e necesar sa iti finalizezi studiile pt a primi acel blue card cata vreme indeplinesti conditia cu cele 12 luni, si pe ce lege se bazeaza cand iti cere sa arati ca ti-ai terminat studiile.

Sper sa se termine totul cu bine.

Succes!

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    le-am trimis scrisoare azi, sa vad ce raspuns imi dau,astept cu sufletul la gura,mai sunt si insarcinata ,n umai de probleme nu am chef pt k in cateva sapt trebuie sa masc,dar stau cu stresul asta pana imi trimite madam raspunsul

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    sa nasc am vrut sa zic :)

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am dovedit k am lucrat k doar am trimis 14 pay slipuri chiar plus contractul meu de munca

13. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, ma ingrozeste ce ti s-a intamplat si imi pare sincer rau...Si eu trebuie sa aplic in sfarsit ptr BC la sfarsitul lunii si sunt f stresata, ca asa cum am mai postat pe aici nu sunt la primele pb cu HO, dar sper din tot sufletul sa se rezolve...Eu nu am schimbat providerul de NVQ in schimb am schimbat locul de munca, am lucrat 6 luni intr-un NH si 6 in altul...Pe mine m-au confuzat ca mi-au dat 2 raspunsuri diferite daca sa ii anunt sau nu de schimbarea locului de munca...Prima data au zis nu apoi da, asa ca i-am anuntat dupa ce m-am mutat, mi-au cerut detaliile noului loc de munca si au sunta sa vada daca mai continui NVQ...ceea ce e adevarat, asa ca sper sa nu am pb .
    Iti urez mult succes si sper sa se rezolve favorabil, ca este tot ce ai nevoie inainte de marele eveniment...

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Si noi suntem tot cu precision, si acum cu Aspire. La fel am aplicat pt Blue si ne cer lamuriri dk am finalizat cursul.Ne rugam sa speram ca putem lua legatura cu colegiul avem timp pana pe 26. [-o

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu am incercat la nr de telefon de pe instiintarea primita de la ei, dar nu a fost chip sa raspunda cineva, la mail nu mi s-a raspuns,dar cand am sunat parca la telefon era acelasi robot k si la precision training...sau a fost doar impresia noastra.nu stiu cum se va solutiona toata afacerea asta dar sunt hotarata, in cazul in care primesc raspuns negativ sa apelez la un avocat asta pt k toti colegii mei au primit blue cardul desi sunt in aceeasi situatie

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    ti-au mai cerut ceva hartii doveditoare ( ca la noi ), sau nu!

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    da, mi-au cerut hartie de la cei cu care fac cursul din acre sa reiasa ca l-am terminat

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    acea functionara nici macar nu stia ca cei de la Precision training fusesera preluati de aspire training-eu le-am trimis doar scrisoarea initiala obtinuta acum 1 an de la precision cum k am fost acceptata pt a face nvq 2 si 3 si pt kr am platit 500 de lire.
    Intre timp , i-am scris functionarei k am fost preluati,am trimis scrisoare de la Aspire, dar si faptul k intre timp calificarile mele din Ro sunt echivalate aici de catre Naric, nemaiavand nevoie de nvq2 si 3.
    I-am scris ca mi-am terminat cele 12 luni de munca legal,pt k ultimul nostru assesor de la Precision Training ne-a lasat balta acum doar 2 luni iar cei de la Aspire ne-au scris acum 1 saptamana jumatate,timp in care noi tot studenti ne-am numit, nefiind vina noastra ca ei nu si-au dus la bun sfarsit contractul.Institutia este acreditata, sunt inregistrati ca firma,i-am verificat si noi pe unde am putut
    As vrea, pe de alta parte, sa fie vreo posibilitate sa ii dau in judecata,dar cine va primi instiintarile de vreme ce ei s-au dizolvat in Aspire T.?
    De la Citizen Advice mi-au zis k ei ma pot ajuta sa scriu un complaint, dar cui sa il trimita????pt k acea adresa nu mai e valabila, ei nemaifiind inregistrati pe nicaieri

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    si mai e ceva, eu am veit aici anul trecut pe 23 martie,am drept ink 4 luni dupa ce a trecut 1 an,asta inseamna 23 iulie.Eu atunci nasc,ce statut am sa am, daca nu se rezolva pana atunci ?pentru ca nu am sa mai am niciun act doveditor k sunt angajata?angajatorul imi poate prelungi in vreun fel sederea- dak sunt insarcinata el nu imi poate desface contractul de munca sau am sa devin subiectul celor de la job center plus??????
    sau mai e o solutie- sa ma inscriu la un alt curs,asta inseamna alti bani, alta distractie si singurul curs la care ma mai pot inscrie este nvq 4 desi s-ar putea sa fie gratuit...am sa-l intreb pe angajator

20. viogale

viogale New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Probabil ca dilema celor de la HO. este, daca ai avut dreprul legal sa lucrezi aceste 14 luni.
    Practic tu nu ai mai studiat level 2 sau 3 , indiferent de motive si ca urmare nu ai mai indeplinit conditiile in care ai avut drept sa lucrezi.
    Echivalarea studiilor nu te ajuta la HO, ci arata un motiv pentru care eventual ai renuntat la studii.
    Incearca sa aduni dovezi ( hartii si telefoane care pot sa confirme ce spui ) ca ai avut statutul de studenta in perioada respectiva , dar din motivele prezentate de tine , s-a ajuns la aceste intarzieri . Daca reusesti sa ai CB inainte de a naste , vei avea ajutor legal .
    Datorita faptului ca vei fi mamica intr-un timp scurt , face ca situatia ta sa fie mai complicata.
    Iti doresc succes indiferent de decizia care o vei lua .

Share This Page