-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EMIGRARE' started by denisa1981, Jan 11, 2009.

1. denisa1981

denisa1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!!!
    Poate este cineva acolo care sa ne sfatuiasca ce sa face in situatia noastra.care nu este prea roz.Eu personal am obtinut blue card-ul insa iubitul meu nu are drept de munca inca....locuim din iunie 2007 impreuna si ne gandeam sa aplicam pe baza faptului ca locuim impreuna de atata timp.
    Rugamintea este ce dovezi si acte sunt necesare ptr a aplica la Home Office?
    "Partners where there is no civil partnership but they can show that they are in a 'durable relationship."

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,

Teoretic pt parteneri necasatoriti trebuie sa prezentati dovezi ca sunteti impreuna de minim 2 ani de zile...Actele pe care pe puteti prezenta variaza , facturi comune , sau ceva sa demonstrati ca ati locuit impreuna , chiar si poze mai vechi de 2 ani :)) succes !

3. denisa1981

denisa1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet. -takecare- akecare-

4. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Denisa,
    eu sunt in aceeasi situatie cu tine.Ma intereseaza si pe mine f mult cum se poate demonstra ca suntem parteneri.Dc afli mai multe posteaza aici informatiile te rog.(eu nu am poze de acum 2 ani cu iubitul meu)Multa bafta

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,
    eu zic sa aruncati o privire pe site la UKBA ( http://www.bia.homeoffice.gov.uk )...sectiunea pt romani...au acolo mai multe articole din lege in format PDF si va puteti orienta cam ce zic in privinta parteneriilor necasatoriti...cert e ca nu se pot considera aplicatii in persoana la PEO(Croydon) pt cei necasatoriti singura varianta fiind cea postala....
    Toate cele bune ,
    Bivo -kiss- iss-

6. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat in 2007 iunie pt purple card in baza Work Permmit-ului partenerului meu cu care sunt impreuna de 10 ani.Nu am trimis foto,pt ca cei de la HO au specificat clar ca nu se vor lua in considerare.Am aplicat cu BR3 si pe langa, am trimis copie dupa contractul de la banca cu joint acont,diverse scrisori oficiale si neoficiale primite la adresa din UK,acte traduse si legalizate din tara,precum ca avem acelasi domiciliu in RO,precum si adeverinte de la medicul de familie din RO,am trimis si de la GP din UK si cam tot ce am avut prin casa pe numele amandurora sau separat dar cu aceeasi adresa din UK(facturi telefonice s.a.m.d.),dar si o scrisoare de la angajator(pt ca lucram impreuna) care spune ca lucram si locuim impreuna iar ei ne cunosc ca fiind parteneri.Cred eu ca a avut o mare influenta in obtinerea cardului si faptul ca avem un copil impreuna,a carui cert de nastere l-am trimis. Abia in oct.2007 am obtinut cardul de dependent dupa multa corespondenta cu cei de la HO.
    In nov 2008 am aplicat la Croydon in persoana ,amandoi,pt Blue si l-am obtinut dupa cateva ore.Nu vreau sa vb prostii si sa-l contrazic pe bivo,cazul nostru fiind putin mai diferit ,si sa spun ca se poate la Croydon...Mai bine incercati prin posta la Sheffield.

Pt Blue am luat cu noi acelasi dosarel full cu toate documentele pe care le-am trimis cu un an in urma(acte ce oricum erau in posesia celor de la HO,dar deh..asa e procedura) pt a demonstra relatia noastra ,plus cele necesare pt aplicatia pe BR1,adica fluturasii de pe intreaga perioada a anului,contractele de munca,scrisoare de la angajator,care spune de cand muncim si cu cat suntem platiti si ca suntem impreuna,cardurile primite anterior,pasapoartele (noi am luat si buletinele) si cam atat.Daca am uitat ceva,rog sa postati pt ca nu-mi mai amintesc exact ce acte trebuie la BR1.
    Deci,se poate dar trebuie mult calm si rabdare pentru ca trebuie multa bataie de cap si 'n' explicatii cu cei de la HO daca nu sunteti casatoriti.
    Sper ca am fost oarecum de ajutor.Va doresc mult succes si sa auzim numai de bine!!

7. d4dragos

d4dragos New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor,
    toata lumea vorbeste despre acest blue card si sincer m-am lovit si eu de multe ori de el in incercarile mele de a ma angaja. Eu sunt inregistrat ca si self dar vreau sa obtin acest card si nu prea vad solutii decat treaba cu partenerul de viata sau sa ma angajez timp de un an...problema e ca daca sunt self ei ma platesc ca atare sau mai corect zis eu le platesc taxele ca atare.. intrebarea mea este urmatoarea: doar prin acel parteneriat sau loc stabil timp de un an pot obtine acest blue card?
    Multumesc si..Doamne ajuta!

8. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya Dragos !
    Si bun venit pe forumul romaniilor din UK !
    Pt a putea obtine blue cardul , trebuie sa lucrezi 12 luni legal adica ca si employee....Ca si angajat poti munci cu Work Pemit (Letter of Approval obtine angajatorul pt tine , dupa ce in prealabil a aplicat angajatorul pt Work Permit iar tu angajatul vei trimite Letter of Approval + BR3 + 2 poze tip pasaport cu numele tau pe spate si vei obtine WAC....Adica Worker Accesion Card...valabil exclusiv pt angajatorul care ti-a facut permis...Pe WAC ca scrie clar functia ta si firma angajatoare.De asemenea pot spune ca Home Office elibereaz letter of approval pt functii inalt calificate...Adica nu te astepta sa iei permisul de munca daca ai un angajator dispus sa te angajeze ca ospatar sau barman sau bucatar...Numai daca aplici sa zicem medic , inginer etc.

Poti obtine si yellow card daca te inscrii pt un curs fie el part time sau full time .Ca si studnet vei avea dreptul de a munci numai 20 de ore pe saptamana sau full time daca e curs NVQ.Dupa ce vei fi implinit 12 luni de munca legala cu Yellow Card , alaturi de scrisoare de la angajator si flutirasii de salariu pe ultimile 12 luni , vei putea aplica pt blue card care sa confirme ca nu ai restrictii pe piata muncii din UK.

Ca si self-employed muncesti numai pt tine , esti prestator de servicii , propriul tau angajat . echivalentul unui PFA din Romania....Nu ai dreptul de a obtine Blue Card dupa 12 luni de self-empoyed.Eventual ILR dupa 5 ani de self...Pt nelamuriri ulterioare posteaza aici !

Toate cele bune ,
    Bivo
    -staycool- taycool-

9. marius821

marius821 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare bivo....ca uitai care ti e numele.

nice to see you again and hope to celebrate your blue card with me. :)

10. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Referitor la ce scrie Bivo mai sus: 'Poti obtine si yellow card daca te inscrii pt un curs fie el part time sau full time .Ca si studnet vei avea dreptul de a munci numai 20 de ore pe saptamana sau full time daca e curs NVQ.Dupa ce vei fi implinit 12 luni de munca legala cu Yellow Card , alaturi de scrisoare de la angajator si flutirasii de salariu pe ultimile 12 luni , vei putea aplica pt blue card care sa confirme ca nu ai restrictii pe piata muncii din UK.'

stie cineva daca aceste 12 luni de munca part -time se socotesc de cand ai luat yellow card-ul sau de cand ai inceput sa muncesti?

Eu am inceput sa lucrez la 6 saptamani(mai mult de 30 de zile -badteeths- adteeths- ) dupa ce am obtinut yellow card-ul si nu stiu daca dupa 12 luni de munca voi fi OK pentru blue.Daca stiti,va rog sa ma lamuriti ca sa pot urma alta ruta spre blue.Multumesc anticipat! -love2- ove2-

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Cele 12 luni se socotesc de cand ai inceput sa muncesti. De altfel cand aplici pt blue va trebui sa ai fluturasii de salariu ca sa dovedesti ca ai muncit 12 luni. Yellow cardul e un document ce atesta faptul ca-ti exerciti un "treaty right" - dreptul de a studia in cazul de fata. Si inca ceva, dreptul de a munci il ai doar pe durata studiilor+4 luni dupa. Vezi ca s-a tot discutat pe forum.
    -takecare- akecare-

12. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hi ,

Intervin si eu pt a spune ca cele spuse de sliverfern sunt adevarate...
    Se considera ca ai lucrat 12 luni legal dupa ce ai inceput munca nu de la data la care ai obtinut yellow card-ul.Practic , pt a te califica pt blue card trebuie sa demonstrezi ca ti-ai mentinut statutul de student si ai muncit legal , nu mai mult de 20 de ore pe saptamana.Va trebui sa atasezi toate documentele cand vei aplica pt blue (scrisoare de la scoala , 12 fluturasi de salariu sau scrisoare de la angajator , 2 poze tip pasaport cu numele complet scris pe spatele fiecareia , ID SAU Pasaport in original , yellow cardu-ul)

Toate cele bune ,

Bivo

13. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult pentru lamuriri!!!
    Celelalte conditii pentru a obtine blue card-ul le cunosc gratie oamenilor minunati de pe acest site,doar de problema asta nu eram sigura pentru ca citisem pe un alt topic mai vechi altceva.
    Acum m-am lamurit:yellow card ca si student,12 luni muncite part-time(20 de ore pe saptamana pe timpul semestrelor si full-time in vacante/4 luni dupa terminarea cursului) fara o intrerupere a contractului de munca mai mare de 30 de zile(excluzand concediul de odihna platit de angajator)si...succes tuturor care se regasesc in scenariul de mai sus!!!! -takecare- akecare-

14. diegys

diegys New Member

Trophy Points:
    0
    salut, spune-ti-mi va rog pt aplicatia blue-card imi trebiue si vreun formular BR1 de completat?
    care este oficiul unde trebuiesc trimise actele astea si se face programare dinainte sau cum functioneaza?

multumesc anticipat

15. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    salutare!
    am tot citit pe forum ca se acorda yellow card cu dreptul de a munci full time daca aplici ca student NVQ (parca bivo spunea ceva in sensul asta).as vrea sa stiu si eu unde exact se specifica acest lucru, pasajul din lege sau in fine...poate ma poate ajuta cineva cu un link...
    va multumesc anticipat

16. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna AndreeaCreatza si scuze pt raspunsul intarziat ,
    Da este adevarat , poti munci full time , pe baza unui yellow card , cu conditia ca sa fi inscrisa la un curs vocational NVQ .Orele extra , fata de cele 20 pe care ti le confera yellow cardul , sunt considerate practica , platita , parte integranta a cursului.Atentie insa , ca nu toate cursuriile NVQ pot fi considerate de catre Home Office ca fiind absolut necesar sa muncesti full time.
    Iata si pasajul din lege care face referire la acest aspect
    Students and worker authorisation
    12. If you are a student in the United Kingdom, you may engage in employment for up to
    20 hours a week during term time and full time work during vacation periods from your
    course. However, if you wish to work, you must first obtain a registration certificate
    confirming that you are exercising a Treaty right as a student. This will provide authority
    for you to work up to 20 hours per week (or full time during vacation periods from your
    course of study). You may work for more than 20 hours a week during term time, if you
    are on a course of vocational training and a work placement is considered to be a
    necessary part of the course. The work placement must be of an appropriate length and
    relevant to your qualification.
    You must not start your work placement before obtaining
    a registration certificate confirming that you are a student. A list of accredited
    qualifications can be found here: please click here.
    To qualify for a registration certificate as a student you will be required to demonstrate
    that you are enrolled at a genuine educational institution and that you have available to
    you sufficient resources (belonging to yourself or a sponsor) not to become a burden on
    the UK’s social assistance system during your time as a student. The register of
    Education and Training Providers can be found here: please click here. If you are a
    student and wish to work for more than 20 hours a week during term time (other than as
    part of vocational training), you will need to obtain an Accession worker card for this
    purpose. If you wish to exercise your Treaty right as a student and do not intend to work
    you are not required to apply for a registration certificate.
    13. Please be advised that while you can apply for a registration certificate confirming
    your rights as a student at any time the document will not be issued until you have begun
    your course of study or your work placement has been arranged and verified by the UK
    Border Agency.

De asemenea , pe forumularul BR1 prin care vei aplica pt yellow card vei gasi in rubrica pt studenti si o casuta special destinata pt cei care fac curs vocational.Vei bifa aceea casuta care specifica ca te vei intretine in UK pe durata cursului din salariul pe care il vei castiga.Ideea e ca poti fi sponsorizata sau poti pune bank statement-uri personale , pt a dovedi ca nu vei cere beneficii de la stat.

Pt alte nelamuriri posteaza aici sau ma poti contacta personal pe adresa de mail.

O seara placuta ,

Bivo

17. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Pt Denisa1981
    am gasit informatiile acestea legate de parteneri necasatoriti: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/polic ... xpartners/
    Totusi din ceea ce am citit eu acolo nu este usor sa obtinem blue card-ul pt parteneri astfel.
    Este foarte dificil si nu sunt destul de expliciti cum ai putea face dovada unei relatii durabile.
    Dc mai ai ceva informatii despre subiectul acesta te rog posteaza-le aici.
    Bafta multa -takecare- akecare-

18. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    iti multumesc tare mult bivo!

ps: ti-am trimis PM

-takecare- akecare-

19. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor!
    Scriem acest mesaj in speranta ca cineva a mai trecut prin o situatie similara cu a noastra sau ne poate oferi sfaturi.
    Situatia este in felul urmator:am lucrat 12 luni ca si au pair, incheiate in februarie 2009. Am aplicat pentru BC personal in Croydon , am fost refuzata.Intre timp am fost in Rom, m-am casatorit si in urma cu o saptamana am aplicat din nou prin posta, la fel si sotul meu ca si dependent. In acest moment avem amandoi oferte de munca, documentele nostre sunt la HO iar angajatorul ne cere dovada dreptului de munca si NINO. Cum facem sa dovedim ca avem acest drept de munca? S-ar schimba ceva daca angajatorul ar trimite o oferta de munca? Va multumim anticipat!

20. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page