16.9 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue Card revocat :(

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ramona85, Sep 9, 2011.

1. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor .... nu prea stiu exact daca am scris in categoria corecta si am sa imi cer scuze de acum daca am gresit.

Am o problema foarte mare, daca ar putea cineva sa ma ajute cu un sfat sau cu informatii as fi vesnic recunoscatoare.

Situatia: Eu si sotul meu am venit in UK ultima data in martie 2010 (zic ultima data pt ca am mai fost in uk dar ne-am intors acasa ptr 6 luni pana ne-a lovit din nou realitatea Romaniei asa ca ne-am intors). El lucra ca self-employed primind yellow card-ul iar eu am aplicat ca dependent pentru blue card care mi-a fost dat in 11 Iunie 2010 la biroul din Croydon (pe baza de interviu). Totul bine si frumos pana aici, eram fericiti spunand, uite se poate! Anul acesta, dupa 12 luni am aplicat din nou, de data aceasta sotul meu fiind dependent aplicand pentru blue card, prin posta cu formularul BR1. Am trimis documentele (inclusiv blue card-ul meu si yellow card-ul lui) si am asteptat rabdatori si linistiti. Dupa 5 luni primim o scrisoare care cerea mai multe dovezi (invoices, contracts, leters from contractors bank statements, HMRC letters, Inland revenue letters, proof of NINO) pentru sotul meu si inca o scrisoare de la angajatorule meu, pe care le-am trimis.

Rezultatul: 3 saptamani mai tarziu, azi 8 Septembrie 2011 primim o scrisoare impreuna cu toate documentele, spunand ca aplicatia a fost respinsa deoarece ei cred ca felul in care sotul meu a dat invoiceurile pare foarte asemanator cu o situatie in care el ar fi de fapt angajat, si prin urmare ne-au revocat atat yellow card-ul lui cat si blue card-ul meu, care evident nu ni le-au mai trimis.

Nu stiu in ce parte sa o iau, am facut o programare cu un avocat, ma gandesc sa ii dau in judecata, nu mi se pare normal sa iti revoce un drept care l-ai primit pe baza unor dovezi. Si credeti-ma le-am trimis un munte de documente, dovezi, scrisori s.a.m.d.

Va rog orice....sfaturi....numere de telefoane de la avocati....solutii.... AJUTOR!!! :(:(:(

Cu respect,
    Ramona din Reading -plans-

2. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul a avut in aceasta perioada un singur contractor sau mai multi?

3. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    a avut mai multi dar in ultima perioada doar unul...nu prea mai mergea treaba :( si asa era destul de greu...

4. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    ultima perioada cat timp?

5. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    cam in ultimele 5 luni, dupa ce am trimis toate actele cu BR1

6. Anonymous

Anonymous Guest

buna
    din start trebuie sa iti fie clar :
    ai deaface cu oameni birocrati care au instructi neoficiale de a da sex oral
    romanilor si bulgarilor
    te invart si te trimit la alergat
    nu o sati zica cum trebuie so faci sa reusesti sau sa ...
    gandestete logig
    si elimina toate posibilitatile ca ei sa isi faca de cap !!! :)
    dupa cate stiu :
    daca ai fost angajata undeva si nu era intrerupt cu mai mult de 30 zile
    si a trevcut un an ?
    nu mai cazi sub obligatia vizei de lucru necesare cetatenilor romani
    sa nu crezi ca de ii dai in judecata ai sa ajungi ceva !?
    iti pui mintea cu birocratia statului Englez ! :)

nu e svarsitul lumi !!!
    nu te necaji

7. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    da, am muncit neintrerupt pentru aceeasi companie din Mai 2010.... am vorbit deja cu ei si au zis ca ii vor suna, pentru ca asa ceva nu e posibil ....dar m-a speriat rau scrisoarea astora de la UKBA, si nu inteleg, acum eu am drept de munca sau nu? poti cumva sa imi explici ce se aplica daca am muncit legal mai mult de 12 luni? ca eu am cautat constant pe site-uri si prin legi si sunt putin confuza.

multumesc

8. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt putin confuz, din tot ce ai relatat banuiesc ca cele 5 luni de asteptare sunt de fapt 3,iar acum sa revenim la actele sotului.Deci cand au fost trimise actele sotul cate contracte de servici a timis si ultimul contract ce perioada avea la data cand ati trimis documentele.

9. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt putin confuz, din tot ce ai relatat banuiesc ca cele 5 luni de asteptare sunt de fapt 3,iar acum sa revenim la actele sotului.Deci cand au fost trimise actele sotul cate contracte de servicii a timis si ultimul contract ce perioada avea la data cand ati trimis documentele.

10. Anonymous

Anonymous Guest

daca angajatorul tau ilsuna pe aia de la ...
    poate pebaza NI numarului nu o sa fie permis sa fi angajat
    eu zic :
    aduna dovezile ca ai lucrat un an neintrerupt la ....
    si aplica la cardul care te face independent de restrictia ..... i !

11. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    imi cer scuze. deci. eu am fost angajata legal din martie 2010pentru o com[anie, apoi m-am mutat la o alta companie in mai 2010, tot legal ca si employee, desi blue cardul l-am primit abea in iunie 2010.Deci in martie 2011 puteam deja aplica pentru el ca eu aveam cele 12 payslip-uri.ceea ce am si facut. in martie 2011 am trimis pentru el 3 contracte, cu 3 contractori separat, cu vreo vechime intre 10-12 luni fiecare. iar apoi in august cand au mai cerut acte, doar 1 dintre ele fusese reinnoit si doar pe acela l-am trimis. dar asta era deja dupa 5 luni de la data de la care noi deja facusem dovezile necesare, nu e vina noastra ca ei au avut intarziere de 4 luni si jumatate, pentru care, ironic si-au cerut scuze

12. Anonymous

Anonymous Guest

atentie !
    daca ti sa retras cardulnu poti lucra !
    si angajatorul va fi pedepsit !
    ei spera ca te saturi de birocratia lor si renuti si te duci acasa
    iti baga bete in roata chiar daca este doar temporara !

pe scurt :
    ne trag tepe pe unde pot
    :)

13. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Cat timp nu va putea demonstra ca sotul si-a pastrat statutul de self cele 12 luni nu pot fi recunoscute.Citeste cu atentie ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a fi self.

14. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    mda, cam asta asa e .... deocamdata cum am zis am vbit si cu angajatorul care a zis ca nu este posibil ptr ca el are copie dupa dreptul de munca pe care EI mi l-au oferit .... si am lucrat neintrerupt de atunci....si are de gand sa ii contacteze....dar pana atunci eu nu stiu in care barca sunt....

15. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    pai a demostrat prin invoice-uri, prin faptul ca si-a platit taxele, ca si-a facut tax-return-ul... iar conditiile sunt ca, ca si self-employed POTI sa ai mai mult de un contractor (preferabil) dar nu spune obligatoriu...daca ai o perioada mai proasta cu afacerea, nu inseamna ca o inchizi....nu? inteleg punctul tau de vedere si ce incerci sa spui, dar in acelasi timp am intors legile pe toate partile si ce au facut ei e ilegal...motiv pentru care am facut programarea la un avocat pentru maine sa vedem ce iese daca impingem ceva bani (adica stilul romanesc doar ca legal :))

oricum iti multumesc mult pentru reply-uri

16. Anonymous

Anonymous Guest

ei au dreptul sa retraga viza de lucru
    si vin cu un zambet pe fata si te ..... de iti aplauda urechile
    nu te baza pe engleji !!!
    asigurate sa nu o incurci

17. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sotul nu era detinator de yellow card in martie 2010 aici ar putea fi o problema.

18. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    da, pai deocamdata am sa cer un sfat, sa vad daca am dreptate, si daca se merita. daca avocatul imi spune....auzi, du-te acasa, bea un ceai si revino-ti .... evident o voi lasa balta

19. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    nu, l-a primit in iunie 2010, deodata cu blue card-ul meu

20. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    la asta te referi la BR1, cum ca am lucrat 12 luni neintrerupt dupa 31 dec 2006? ca pentru asta am aplicat si mi-au respins

Share This Page