16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card permanent dupa 12 luni de dependent self-employed

Discussion in 'EMIGRARE' started by Oana, Jan 11, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cel putin o luna, spunea cineva ca urmatoarea data disponibila este 8 septembrie. (sper ca am vazut bine)

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    In general programarea se face cam peste 6 saptamani. Sau poti alege o oferta de aplicare prin posta. Saptamana asta e promotie la HO: doar 10 zile pt procesarea aplicatiei. A venit sezonul de reduceri. :laugh:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

3. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nelamurire:sotia care are blue card dependent de mine(SE) a primit o oferta de job care e part time.Stiu ca dupa 12 luni de munca poate depune pentru blue card permanent.
    Ce nu am inteles e daca in astea 12 luni trebuie sa aiba un job full time sau poate fi si part time.

Scapi de o problema dai de alta cam asta e povestea noastra a romanilor aici.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ea poate sa lucreze oricat si oricum poate si vrea-inclusiv part-time.E bine sa fie totusi angajata timp de 12 luni ca sa poata obtine fluturasii. (Asta daca tu vrei sa aplici dupa 12 luni ca dependent de ea).Tu insa nu trebuie sa schimbi statutul cat lucreaza ea (12 luni).

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In caz ca s-ar putea intelege altceva, cand spun angajat, ma refer la part/full time. Nu va afecteaza, numai sa primeasca payslips.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Acum e mult mai bine sa aplicati prin posta dureaza fff putin, noi am trimis actele la numai 1 saptamana ne-au sunat pt unele clarificari, iar in alte 3 zile aveam actele acasa!
    Te scuteste de drumuri inutile si nervi!

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu va sfatuiesc sa aplicati prin posta ,termenul este acum 20 de zile lucratoare dar la toata lumea pt care am aplicat au venit cardurile in 7 zile ,inclusiv al meu a venit astazi si am trimis aplicatia joia trecuta !
    Numai bine !

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Blue card permanent dupa 12 luni de dependent s

mircea1980 a scris:
    Conteaza doar sa aiba 12 payslip dupa un an ;)
    nu conteaza nr. de ore lucrate, ci continuitatea. Daca schimba job-ul sa nu fie intreruperea mai mare de 30 zile in ultimele 12 luni pentru care aplica.

Ideea ar fi sa nu va faceti un scop in sine din aceste acte de rezidenta, ci sa incercati (si sa si reusiti) sa realizati alte scopuri cu mult mai importante in viata.

Dupa ce veti obtine BC-urile definitive veti ramane in aceasi postura, nu se schimba nimic peste noapte si aveti sansele voastre si cu si fara aceste carduri.
    UK este tara unde a reusit toata lumea, unii mai devreme, altii mai tarziu, dar toti cei care au vrut sa reuseasca, au reusit ;)

P.S. Sper sa nu iei in nume personal, era doar o incurajare si un sfat pentru toti utilizatorii ... pentru a privi lucrurile si din alt punct de vedere, nu doar prin prisma obtinerii unui card care atesta drepturile de cetateni europeni.

Mult succes tuturor :)

9. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Cardul albastru face diferenta,"taranu"!Oricat il minimalizam,te scoate din zona gri a studentilor si a celor care muncesc la negru.Nu mai esti competitor cu Rodrigo din Bolivia care e student ca si tine si accepta sa munceasca pe 1 lira la cat de saraci sunt ei acolo ci cu Jouane din Franta care n-o sa-ti miste un ac fara sa-i dai macar minimum wage.Deci conditia necesara dar nu si suficienta ca sa reusesti este sa ai blue card.De acord ca dupa ce il ai urmeaza fuga dupa joburi dar sa nu uitam ca agentiile nu lucreza cu studenti si nici cu selfi pe joburi care sa merite atentia.

10. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    Ideea e ca nu as vrea sa o lungesc prea mult cu SE.L-am deschis doar pt a putea beneficia unul din noi de BC.SE limiteaza oarecum aria joburilor.Cam asta e ideea.

11. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0

Sal..ce ma sfatuiti ?..pt ca sunt presat de timp..vrem sa ne mutam din plymouth..in berkshire..este diferenta la lucrurile care le cer{sunt mai flexibili} cind esti de fata sau prin posta

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Actele cerute sunt aceleasi fie ca trimiti aplicatia prin posta fie ca te duci la Croydon. Atentie mare la completare si sa nu fie neconcordante in acte. Acum e chiar o perioada buna de aplicare prin posta din punct de vedere al timpului de asteptare.

13. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Blue card permanent dupa 12 luni de dependent self-emplo

Buna seara tuturor, dupa ce am citit topicul aici si in alte parti, nu am gasit raspuns la intrebarea mea,
    Cel care are yellow si aplica ptr blue , am inteles ca trebuie sa dovedeasca a si a pastrat statutul de self.
    Cum demonstreaza asta ? Prin invoiceuri , agreement pe cat timp in urma? Pe 7 saptamani inapoi si pe ultimul statement bancar primit acasa este suficient? Multumesc

Share This Page