16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card permanent dupa 12 luni de dependent self-employed

Discussion in 'EMIGRARE' started by Oana, Jan 11, 2009.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    delia_dan a scris:
    Buna Delia,

Scuza-ma dar nu am citit cu atentie ce s-a scris ,am fost in vacanta.
    Un link spre guidance gasesti aici :
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

iar aici spre prima lege din 2007 si amendamentul din noiembrie 2007 care da drept de munca dependentilor :

http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/20063317.htm

http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/uksi_20073012_en_1

Sper sa-ti fie de folos !

2. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, Oana, chiar imi sunt folositoare.
    o zi buna!

3. crestin

crestin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Oana!

Sotul meu este self Employed din martie 2007 iar din iunie anul trecut eu am intrat in posesia blue card-ului ca dependent de el .Drept urmare am implinit 12 luni legale de munca fara intrerupere si vreu ca sotul meu sa aiba drep de munca fara restrictii ca si mine .

Ce este de facut in cazul acesta ? Cine este aplicantul principal?(logic ar fi sotul meu) Ar trebui sa aplic si eu pt un nou blue card sau ceva mai bun decat acesta :) ?

Poti sa imi spui ce fel de remarks au fost pe cardul ce il l-au trimis sotului tau prima data? M-am uitat pe al meu dar nu am vazut nimic care sa restrictioneze angajarea mea .

Si o ultima intrebare este cu ce aplic BR1 sau EEA1 ?

Multumesc anticipat.

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Crestin, acel blue card pe care il obtii ca dependent este valabil atata vreme cat cel de care esti dependent(sotul tau) isi pastreaza statutul(self employed). Dupa 12 luni lucrate legal, nu mai esti conditionata de statutul sotului. Acum vei avea drept de munca fara restrictii pe baza faptului ca ai lucrat cele 12 luni legal. Se pare ca in terminologia celor de la HO exista blue card si dark blue card. Deci acum sotul tau va fi dependentul tau si va putea obtine blue card ca dependent, nu ca aplicant principal. EEA1 e pt cetatenii "mai europeni decat noi", deci tot pe BR aplicati.

5. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    Situatia mea e oarecum asemanatoare cu a ta Crestin.Sotul meu are yellow card pt. studenti, va aplica pt. blue card pt. ca implineste 12 luni de munca si eu am deja blue card-ul ca dependenta de el din martie 2009.Pe cardul meu scrie la Remarks: 12-employment and business activities allowed.
    Mi s-a dat si o scrisoare in care se mentioneaza ca mi s-a dat blue certificate 'on the basis that you are the family menber of a Romanian exercising treaty rights as a student'si ca am acest drept cat timp sponsorul meu ISI PASTREAZA STATUTUL.
    Sa inteleg ca daca sotul meu isi va lua blue cardul va trebui sa mai aplic inca o data pt. alt blue card, tot ca dependent???doar pt. ca isi schimba statutul?
    Poate ar fi indicat sa mergem impreuna si aplicam in acelsai timp...incercand sa simplificam lucrurile.
    Multumesc si apreciez raspunsurile voastre.

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Crisa1980, daca si tu si sotul tau aveti 12 luni lucrate legal, puteti aplica fiecare pt un blue card (fara sa fiti restrictionati de statutul celuilalt) pe baza celor 12 luni.

Daca tu nu ai cele 12 luni, poate aplica sotul tau pt blue, si te poate trece si pe tine pe aplicatia lui ca dependent(si de data asta vei avea drept de munca nelimitat cu conditia sa ramaneti casatoriti - isi va mentine statutul de sot al tau :laugh: ). In cazul tau cred ca va ramane acelasi card, doar vor face ei modificarile in baza de date. Chiar daca nu te va trece pe aplicatia lui ca dependent, nu e o problema, pt ca nu esti obligata sa detii un blue card ca dependent. Acel blue card ca dependent e necesar la obtinerea NINO si eventual pt a demonstra unui angajator ca ai drept de munca.

In cazul in care unul dintre soti e self employed se face rocada cu aplicantul principal si dependentul pt ca dupa 12 luni de SE nu poti obtine blue card.

7. ioanac

ioanac New Member

Trophy Points:
    0
    BR1, again and again :)

Daca aplic ca si dependent de self employed si sunt deja angajata de 6 luni, este ok daca includ payslips, copie dupa contract si scrisoare de la employer?
    Sunt un pic confuza. Daca eu nu am blue card-ul inca, dar am muncit in UK pentru ca sunt sotia unui self-employed, inseamna ca am muncit legal, nu?
    Sotul meu a trimit detaliile cardului la HMRC pentru plata de NI contributions prin direct debit, dar inca nu i-a venit nici o confirmare de plata.
    Ar trebui sa asteptam sa aibe taxele de NI platite inainte sa aplicam?
    Multumim mult.

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: BR1, again and again :)

Buna Ioanac

Sper sa gasesti raspunsul pe care il cauti aici, pe forumul site-ului nostru, si totul sa iasa bine pt tine.

Inainte sa-ti raspund la intrebare, vreau totusi sa clarific un aspect: nu exista un raspuns automat la intrebarile adresate pe site. Nu avem un robot care sorteaza intrebarile si le gaseste raspunsul adecvat. Totul este facut de niste oameni, ca tine, ca mine, care merita si ei putin respect. Altfel s-ar putea sa nu aibe nici un motiv sa te ajute.

Asa ca data viitoare cand vei avea nevoie de un raspuns, gandeste-te te rog ca cei care iti vor raspunde, o fac din bunavointa, si nu pt ca-i obliga nimeni. Iar bunavointa se castiga. Daca ne-ai aborda cu un "Buna ziua' mai intai, si daca te-ai prezenta putin pe tine si problema ta, atunci membrii forumului nostru te vor ajuta cu placere. Altfel, daca arunci intrebarea ca piatra-n balta, asteptandu-te ca cineva sa-ti raspunda, pt ca n-are ceva mai bun de facut, s-ar putea sa astepti cam mult.

Raspunsul la intrebarea ta este : da, ai muncit ilegal daca n-ai avut acte pana acum. Trebuia sa aplici pt acte de dependent de self-employed inainte sa te apuci de munca.

Spin, moderator

9. adrianLA

adrianLA New Member

Trophy Points:
    0
    Re:BR1, again and again :)

Salutare , eu zic ca nu ar trebuii sa zici nimanui ce ai facut tu in UK , ci doar ca ai stat la sotul tau si atit . Dupa ce ai actele e altceva , dar pina atunci sssssst .

10. ioanac

ioanac New Member

Trophy Points:
    0

Imi cer scuze pentru ca am omis formula introductiva, nu este prima oara cand cer ajutorul aici si consider ca am facut-o intodeauna la modul cel mai politicos si civilizat. De data aceasta, fiind in febra cautarilor, am adresat intrebarea prea direct, intradevar.
    Multumesc pentru atentionare, imi recunosc cu siguranta greseala de adresare si crede-ma, apreciez foarte mult eforturile depuse de cei care se ocupa de acest site, inclusiv informatiile furnizate.
    Indraznesc asadar sa cer mai multe detalii referitor la raspunsul pe care mi l-ai oferit.
    Daca pastrez sub tacere faptul ca eu muncesc deja, nu exista riscul ca ei sa ma verifice? Iar daca ma verifica, desi am muncit ilegal, nu pot aplica si obtine totusi blue cardul?
    Scuzele mele din nou si multumesc pentru interventie.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Da, in cazul de fata trebuie "sa ramai filosof", adica ssst/hush.

Daca lor nu li se pare suspect, n-o sa te intrebe nimic, sotul tau fiind aplicantul principal.

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

ioanac a scris:
    Nu, nu ai muncit ilegal, celputin nu atata timp cat cel de care depinzi (sotul) este "genuine self employed" asa cum cere HMRC (Fiscul).
    Nu trebuie sa astepti nimic, aplicati cat mai repede pentru documente, veti vede ca ulterior va vor fi de mare ajutor.
    La UKBA va este suficienta dovada de inregistrare a sotului ca self employed + toate celelalte documente cerute prin BR1.
    Nu este vina voastra ca nu ati primit inca o factura de la HMRC pentru NIC.
    Voi va exercitati dreptulrile de cetateni europeni si nu va pot impiedica exercitarea acestor drepturi niste hartii sau birocratia UK. De altfel exista o cerinta expres a EU ca documentele de rezidenta sa fie eliberate in maxim 3 luni de la data exercitarii statutului de cetatean european intr-un tert stat membru EU. Deci nu in maxim 3 luni de la data aplicatiei, ci de la data de cand sotul a devenit self employed. Asa ii obliga legislatia europeana !

De asemenea ca sfat practic nu iti recomad sa furnizezi informatii nesolicitate cum ar fi faptul ca deja lucrezi, la UKBA lucreaza foarte multi incompetenti (si) rau-voitori.

Probabil ca acum tu ca dependent ai NINO provizoriu si esti taxata pe banda de urgenta. Iti recomand ca DUPA ce obtii BCsa mergi la JobCentrePlus si sa intreprinzi toate demersurile pentru NINO definitiv si automat vei cere reducerea si recalcularea NIC ;) ... repet: dupa ce obtii BC pe care il vei prezenta la interviu la JobCentrePlus pe langa documentele de identitate, adresa si casatorie.

Cam 70-90% din cei de la UKBA au impresia ca in cazul romanilor primeaza legislatia britanica si nu cea europeana, iar asta conduce la o atitudine neadecvata si un tratament necorespunzator.

Succes ! :)

P.S. @Spin, dreptul de rezidenta(si munca) nu este dat de un document fie el Blue, Yellow, Purple Certificate, ci de Lege si in mod special de legea europeana ce are prioritate in fata oricarei legi nationale a unui stat membru EU.
    Deci, sub nicio forma nu putem spune ca cineva care este dependent de un self employed a muncit ilegal.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Da, asta voiam sa zic si eu, dar am evitat sa contrazic.
    Multumesc, Taranu, ca ai reamintit, Pentru cei interesati de mai multe, va rog cititi topicul de mai jos:

http://www.romani-online.co.uk/forum/ut ... html#41652

Reglementarile UKBA si DWP se bat cap in cap, in timp ce legea europeana e clara. Este insa foarte greu de demonstrat si se pare ca nici nu mai exista interes pentru proiect.

Mult noroc si deocamdata tine sub tacere.(desi Oana2009, parca, reusise sa le demostreze cu legea)

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu spun ca trebuie ascuns faptul ca lucreaza, ci doar recomand discretie datorita incompetentei angajatilor UKBA si care ar putea intarzia o aplicatie.

Este absurd sa ascunzi un statut perfect legal. Am si o explicatie, dar este rasista si nu pot decat sa ma abtin.

Totusi o vaga explicatie (pe care o pot sustine argumentat): job-urile destinate britanicilor in cel mult 1, maxim 2% din cazuri sunt/vor fi oferite altor nationalitati, iar concurenta se produce numai pentru job-uri pe care britanicii (pur-sange) nu le accepta din principiu.
    Iar acest "rasism" de care dau (eu) dovada nu este probabil nici a suta parte din ceea ce dovedesc cetatenii britanici nascuti in afara spatiului european.

15. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    Recunosc ca ai dreptate. Dar ma intreb, daca documentele nu sunt necesare, si totul este permis de lege, asta inseamna ca, de ex, libera miscare a cetatenilor UE in Europa ar trebui sa se faca fara nici un control de pasaport/ID pt ca toti avem dreptul asta prin lege, si n-ar trebui sa depindem de niste documente?

Ce vreau sa spun este ca, desi avem aceste drepturi acordate de lege, n-ar trebui sa abuzam de sistem si sa trecem peste formalitati, pt ca fara aceste reguli si formalitati totul ar fi un haos. Si la urma urmei, ca si in cazul Ioaneic, nu faci decat sa-ti agravezi propria situatie.

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

spin a scris:
    Well, ai atins un punct controversat :) dupa cum se stie deja cetatenii tarilor din spatiul Schengen chiar circula fara sa prezinte vreun document undeva, de altfel niciunui cetatean aflat in acest spatiu si aflat in calatorie nu i se cere documentele de identitate la trecerea frontierei. Astfel frontiera intre statele din acordul Schengen este reprezentata printr-un indicator ca si cum ai trece dintr-un judet in altul in Romania.

Dar sa ramanem la tema: documentele de identitate sunt obligatoriu de purtat asupra persoanei titulare in cazul calatoriilor ce presupun traversarea unei frontiere statale oriunde in spatiul european. Sa nu confundam dovedirea identitatii cu drepturile ce rezulta din exercitarea dreptului comunitar.

In cazul de fata nu este vorba de niciun fel de abuz daca nu a fost depasit termenul legal de 3 luni de la intrarea in UK, termen in care un cetatean european este obligat prin efectul legii sa se inregistreze ca rezident.
    Si NU, in cazul descris de @Ioanac, nu este vorba de abuz si nici vorba de agravare. Exercitarea legala a unui drept comunitar nu poate agrava decat starea de legalitate :laugh: :laugh:

17. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

:laugh:

18. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

spin se auto-avetizeaza si face istorie...probabil sunt singurul moderator cu avertisment din istoria forumului Romani-Online :)

Asta e pt ca am postat un mesaj fara continut in format text.

Va asigur ca n-o sa se mai intample!

19. ioanac

ioanac New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc tuturor pentru interventie. Discutia a devenit interesanta si foarte informativa, indeed. :)
    Ma intrebam... cum demonstreaza sotul meu ca este self-employed? Are un contract/agreement cu firma pt care presteaza servicii, are payslipuri, are NINO.
    Cand a sunat la linia pentru newly self-employed si i-a intrebat de numar de referinta, ei i-au trimis doar formularul acela pentru plata de NIC.
    Am eu senzatia sau ceva lipseste din ecuatie?
    In BR1 eu am ajuns la concluzia ca el poate atasa urmatoarele:
    1. Invoices (nu, pentru ca lucreaza ca sofer si el nu ofera facturi nimanui, deci poate oferi payslipuri, nu?)
    2. Contractul/ agreementul cu firma la care presteaza servicii.
    3. Scrisoare de recomadare de la clienti? (Asta da, o poate face)

+ Bank statement, proof of national insurance contribution (trebuie sa trimita cardul cu NINO sau scrisoarea aceea in care este instiintat ca a obtinut NINO?), proof of NIC (nu are, precum am explicat mai sus).

Sugestii?

Va multumesc mult din nou. Ajutorul este profund pretuit.

20. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    Sal. Am si eu o intrebare cam cit timp inainte trebuie sa suni la Croydon pt o programare??

Share This Page