11 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card pentru membrii de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by tanase.manuela, Aug 22, 2011.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    DPMDV niciuna. Doar ca unii vor sa fie linistiti sufleteste sa le faca si lor BC si sa piarda vremea pe la Croydon degeaba. Copilul minor va lua cetatenia odata cu parintii si fara sa aiba BC. BC-ul iti da dreptul la munca fara restrictii si atat. Nu vad ce nevoie are un copil de BC ca nu vad cum ar merge la munca. -ras4-

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    blue card-ul nu ofera doar drept de munca, cititi mai bine ce scrie pe el.

este mai mult decat atat, este un card de rezidenta care se elibereaza - la cerere - cetatenilor europeni care locuiesc in MB (si nu doar bulgarilor si romanilor).

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    parker intrebarea era daca este util copilului. parerea mea este ca nu ajuta dar nici nu face rau. daca ai chef sa pierzi timpul pe la Croydon pt cardul copilului atunci este bine sa-l ai altfel e pierdere de timp.

4. voxsteel

voxsteel New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai ce am obtinut BC-ul si as dori sa aplic pentru obtinerea unui BC si pentru sotia mea ca dependent.
    Imi puteti spune va rog ce acte mai trebuie sa trimit pe langa formularul BR1 ?

Va multumesc!

5. mimi_pana

mimi_pana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ..Luna asta eu si logodnicul meu am facut cununia civila aici in Londra,intrebarea mea este pentru a obtine blue cardul ca dependent de sotul meu(el avand YC ca self)trebuie sa merg la ambasada pentru a-mi schimba pasaportul??Am intrebat la primarie insa ni sa spus ca nu este neaparat nevoie sa schimb actele .(eu mi-am pastrat si numele meu de familie )multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.

6. gigiduru

gigiduru New Member

Trophy Points:
    0
    nu trebuie sa-ti schimbi actele sau numele sau nimic. Mergi doar cu certificatul de casatorie,pasapoartele, si yellow cardul sotului. Mai uita-te pe aici ca nu mai stiu exact ce acte am avut cu mine, dar definitiv nu trebuie sa-ti schimbi actele, sau numele. Doar daca vrei :)

7. mimi_pana

mimi_pana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns.

8. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-nu-

Buna. ca sa primesc chlid benefit si altele.. copilul trebuie trecut in Bc ca dependent de mine ..care am YC.. desi e minor? ..sau care e treaba cu copilul si Bc..trebuei trecut acolo pentru ce? daca e minor...mai trebuie? si ce acte trebuie sa am de la copil ca sa il pun si pe el...Sau imi trebuie doar Nino...ca sa cer beneficile alocatia.?
    mersi

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu trebuie nici un card pt copii

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Maica sfanta ce se mai raspandeste printre voi. Doamne fereste-ne de oameni care va dau "sfaturi" din auzite, din prostie, din netrecute prin asa ceva si din a nu cunoaste engleza.
    Regula nr.1. Invatati engleza ca sunteti in Anglia.......voi ce le ziceti la ungurii din Ro.....invata romana sau du-te in ungaria.
    Regula nr.2 ....orice ai nevoie sa stii despre orice legat de UK...incepi prin a cauta la DIRECTGOV.

Acuma.
    Am mai auzit astfel de aberatii legate de nu stiu ce nu primesti pt copil daca nu are Blue....dar asta cu....sa fie pe Blue-ul tau....e si mai aberanta. Unde ati auzit sau vazut un card Blue pt doua persoane???? Sau am auzit....cineva se chiar certa cu mine inflacarat ca cica copilul nu ti-l inscrie la gradibita si sau scoala, daca nu are el Blue. ABERANT.!!!....se certa cu mine si incerca sa ma convinga, chiar daca i ziceam ca copilul meu e inscris la gradi si nu are Blue.
    Copilul meu primeste alocatia SI NU ARE BLUE .
    Blue si alte carduri color sunt PERMISE DE MUNCA. ....vrea cumva copilul tau sa se angajeze undeva???

La child benefit am completat formularul.....de vreme ce este rubrica cu nino, probabil ca e obligatoriu. Am atasat original certificatul lui de nastere si pasaportul lui. Atat. .... La 2 luni dupa, am primit inca un formular in care cereau toate detaliile de contact ale institutiei din RO de unde primeam alocatia acolo AJOFM parca. (Deci absurd cine zice ca TU trebuie sa renunti la ea in Ro) ... Caci ei de aici le comunica si o vor stopa in RO.
    Iar dupa inca 3 luni (total 5) am primit decizia si apoi banii inclusiv retroactiv.
    Directgov e mama, tata si Dumnezeul informatiei de baza in aceasta tara.

Tapatalk / Galaxy S2

11. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca copilul meu are peste 18 ani si eu vreau sa aplic pt YC student poate si el sa aplice ca dependent? face 19 in cateva zile.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Inexact. Cardurile colorate sunt certificate de inregistrare a rezidentei. In ele se stipuleaza (printre altele) si dreptul la munca al detinatorului. De necesitatea lor pentru copii te vei lovi mai tarziu, in cazul in care veti dori sa va schimbati statutul sederii in UK (rezidenta permanenta, cetatenie).

Iarasi, inexact. Nu numai ca nu este absurd, este chiar indicat sa opresti alocatia copiilor DE INDATA ce ai plecat din RO. Aici vei primi child benefit retroactiv, de cand a incetat plata alocatiei in Ro.

13. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Cineva cu un raspuns? daca copilul meu a facut recent 19 ani pana la ce varsta poate aplica ca dependent daca eu am yellow card student?

14. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    21 din cate stiu eu.

15. ninasino26

ninasino26 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor

Am citit si recitit aproape tot pe acest forum, am sunat si la ambasada pt acest motiv, dar tot sunt nelamurita pt cat priveste obtinerea blue card-lui pt un membru de familie fiind: tatal meu. Eu am blue card-ul din 2009 iar sotul fiind polonez este inregistrat si el la Home Office tot din 2009. Suntem angajati legal din 2009 si lucram fara intrerupere. Anul trecut m-am decis sa ma intorc sa studiez iar acum ca am prins gustul vreau sa merg inainte sa studiez pt o diploma. As avea nevoie de ajutorul parintilor, pt ca child care aici usuca buzunarele. Parintii mei intr-un final ar dori sa lucreze si sa se stabileasca aici pt ca au zis ca le place. As dori sa incep sa aplic pt documente numai pt tatal meu, pt ca nu am descoperit inca cam cat ar trebui sa castigam amandoi pt a putea intretine inca doua persoane (sunt eu cu sotul si doi copii unde se va adauga ori numai tata sau amandoi).

BR1:
    Ceea ce am inteles este ca tatal meu este aplicantul iar eu si sotul meu sponsorii. Ca fiind sponsori asta ar insemna ce documente? Am putea merge personal la Croydon? Ca sa demonstrez prin documente ca el este tatal meu ar trebui sa le trimit certificatul meu de nastere, stie cineva daca ar treabui tradus, pt ca nu l-am schimbat inca cu cel international?

Sau optiunea a doua ar putea fii: eu sunt aplicantul iar tatal meu ca fiind dependent. Tatal meu a locuit in Italia iar eu nu l-am intretinut acolo (adica nu am trimis nici un ban lui). Eu il intretin aici, numai de cand a venit in UK, termenul de dependent este valabil si pt situatia noastra?

Citind de nenumerate ori formularul BR1 da de inteles ca eu as putea aplica ca fiind self sufficient si tatal meu ca dependent in section 2. Este cineva care a aplicat asa?

Este cineva care a intampinat situatia asta? Ce pasi a urmat? Si daca oricum i-a fost acordat blue card-ul membrului de familie asa cum spun ei de la UKBA ca membrii de familie au tot dreptul de a un blue card cu aceleasi drepturi a celui care detine deja.

Inca o intrebare ar fii: Eu am obtinut blue card-ul pt ca sunt casatorita un cetatean A8, eu ar trebui sa aplic din nou pt a avea unul pe cont propriu inaite de a putea aplica pt tatal meu?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri

Nina

16. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Urmeaza ca sotul meu sa aplice pentru Blue Card ca dependent de mine. Eu am obtinut acum 2 luni Yellow card ca student.
    Din cate am inteles, el trebuie sa completeze formularul ca aplicant principal, iar pe mine trebuie sa ma treaca la sponsor, e corect ?
    Ce acte mai este necesar sa aratam in afara de pasapoarte, certificatul de casatorie, yellow cardul meu si cele 2 poze ?

Va multumesc frumos,
    Seara buna!

17. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Sotul meu va aplica pentru Blue Card ca dependent de mine. Yellow Card-ul l-am obtinut acum 2 luni ca student.
    Ce acte trebuie sa aratam cand mergem la interviu, va rog ?
    Multumesc frumos!

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se pune aceeasi intrebare in mai multe topice!! De aceea se diversifica si ameteste tot forumul, pt ca se deschid tot felul de topice separate, cand defapt exista unul tematic bine dezvoltat si informativ.
    Ai pus aceasta intrebare si dincolo. Ti s-a dat 1 raspuns acolo.

D.P. 074

19. luisap

luisap New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Am si eu niste nelamuriri. Sotul meu are YC, eu si fiul nostru avem BC, ca dependenti. La sf lunii aprilie o sa avem 1 an lucrat fara intrerupere ca angajati, atat eu, cat si baiatul. Vrem sa aplicam pt BC permanent. Am inteles ca trebuie completat formularul BR1, dar nu stiu pe cine sa trec la aplicant principal. Cineva mi-a spus ca eu ar trebui sa fiu aplicantul principal si sotul meu sa fie trecut ca dependent. Dar, in cazul acesta, nu stiu cum sa fac cu fiul nostru, trebuie sa aplice separat? Poate sa ma lamureasca cineva?

20. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    E tot una cine e principal: sotul sau sotia (oricum trebuie sa dovediti ca a stat student anul si ca aplicantul principal de acum, a lucrat legal anul).
    Fiind o familie, toti 3 va treceti pe acelasi formular, un principal + dependentii.

D.P. 074

Share This Page