8.8 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card. Nelamuriri.

Discussion in 'ARHIVA' started by zmehoo, Jan 12, 2008.

1. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, Silviu.

Parintii tai aplica cu BR1 si detaliile tale trebuie trecute la sectiunea 2.

E nevoie de pasapoartele sau cartile lor de identitate, deoarece ei sunt aplicantii. De pasaportul tau nu e nevoie.

Succes!

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    hello la mine a durat fix 7 saptamani sa vina cardul roz ...deci rabdare... -staycool- taycool-

3. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Ella36 iti multumesc pentru info...
    Parintii mei trebuie sa fie in uk neaparat?sau e ok daca am pasapoartele lor si le fac aplicatia lor..?
    Suna cei de la Home office sa confirmi ceva sau..
    Mersi mult pt info

4. monika

monika New Member

Trophy Points:
    0
    acte necesare pt blue card

buna ziua , numele meu e monica , si sunt au pair de anul trecut din iulie .
    anul acesta am sansa sa aplic pt blue card, dar am niste nelamuriri.
    ar putea sa imi spuna cineva care a aplicat pt blue card as an au pair de ce acte am nevoie . iar eu am pe pink cardul data de 2 august cand am inceput sa lucru legal. trebuie sa imi fac programare inainte de data aceasta , sau dupa.iar daca trebuie sa ma duc eu personal , sau sa le trimit prin posta.
    as vrea tare mult sa am niste rasp corecte.
    va multumesc
    Buna monika
    Topicul tau, initial postat pe subforumul "Regulament Forum", a fost mutat aici din motive evidente.
    Raspunsurile pe care le cauti se gasesc deja pe acest topic, iar in cazul in care mai ai nelamuriri la acest subiect sau oricare altul, asigura-te ca nu au fost discutate deja pe forum( optiunea search)inainte de a deschide un nou topic si mai ales asigura-te ca postezi pe forumul care trateaza subiectul in cauza.
    Inainte de a mai posta, te invit sa faci cunostinta cu Regulametul Forumului pe care-l gasesti aici:http://www.romani-online.co.uk/component/option,com_smf/Itemid,216/board,26.0/

-staycool- taycool-
    moderator goddess

5. stefanflowrin

stefanflowrin New Member

Trophy Points:
    0
    Mai fratilor chiar ca ma bagati in ceata rau de tot...rasfoind si ras-rasfoind topicul asta cu blue-card tot nu am inteles nimic. Sa va zic situatia mea: am venit in Anglia anul trecut (2007) pe 4 iunie. Am lucrat ca au-pair un an si inca lucrez la aceiasi familie (e cam un an si un pic acum). Ok toate bune frumoase, acum as dori sa intreb: pot sa aplic pt acest blue card? daca da ce acte imi trebuiesc? si mai ales ce formular completez?
    PS: cand am venit m-am inscris si la un colegiu, si dupa vreo 2 luni am obtinut cardul galben pe care inca il am dar ma rog, nu stiu daca e important in circumstantele in care eu vreau sa aplic pt blue card. Lucrez part time de vreo luna si ceva in weekend-uri pe baza acestui card galben si i-am zis angajatorului ca aplic pt dreptul de munca full -time (cardu asta albastru care ma innebuneste) si ca o sa poata sa imi dea ore de munca ca atare. Va rog...fara chestii de genul: vezi linkul, sau vezi ca s-a mai scris bla-bla...daca vreti si puteti sa-mi dati o mana de ajutor si sa-mi explicati babeste ce acte sa trimit, ce formular...daca trebuie sa trimit si cardul galben...etc etc...VA ROG MULT DE TOT!
    PS: sunt mai greu de cap! -hi5- i5-

6. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, stefanflowrin

In cazul in care ai lucrat ca au pair cu card, poti aplica pt blue card cu formularul BR1. E important de stiut cand ti-a fost eliberat cardul, intrucat cele 12 luni de munca legala incep de la data eliberarii cardului.

Actele care iti trebuie sunt cele specificate in BR1: pasaport sau CI, cele doua foto si scrisoare de la familia la care ai fost angajat ca ai lucrat/lucrezi la ei. Daca iti mai sunt necesare si altele vor specifica cu siguranta cei care au fost in situatia ta si au aplicat si ei pt blue card.

Succes!

7. stefanflowrin

stefanflowrin New Member

Trophy Points:
    0
    Adica vrei sa zici ca daca lucrezi ca au-pair si nu ai card e ilegal sau nu am inteles? Treaba e ca eu cardul l-am obtinut cam la vreo 3-4 saptamani dupa ce am inceput sa fiu au-pair insa nu vad legatura? pt ca eu cardul galben l-am luat in baza faptului ca eram student nicidecum ca fiind au-pair. Deci daca lucrezi ca au-pair si nu ai card e considerat ilegal? mie nu prea imi vine a crede. Multumesc pt raspuns si inca astept lamuriri (cat mai detaliate va rog) la ce am intrebat in postul anterior. O zi buna!
    PS: Pe card nu scrie ca e valabil de la data de XX pana la data de YY , scrie decat ca am drept de munca maxim 20 de ore pe sapt. EU ma refer la faptul daca pot aplica la blue card pe baza scrisorii de la familie care confirma ca am lucrat si inca lucrez la ei de un an+. Cu stima, Florin.

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    OK....hai ca sa o facem clara pentru toti ....

Inainte de ianuarie 2007, pentru a fi au pair in UK aveai nevoie de viza speciala, care se chema viza de au pair. Odata cu intrarea Romaniei in EU, si odata cu scoaterea vizelor, se putea veni in UK si munci ca si au pair, dar trebuia sa aplici pentru un worker accesion card like an au pair, sau, pentru un card de au pair, asa cum il stim toti. Se folosea formularul BR3, iar acolo pe BR3 se bifa sectinea AU PAIR. Se trimiteau actele la Home Office, impreuna cu actele adiacente de la familia gazda, si se elibera cardul de au pair.
    Cum spunea si Ella, acel card avea pe el un ISSUE DATE, acea data luandu-se in considerare pentru aplicarea pentru blue card, si anume, dupa 12 luni de zile lucrate cu acel card ca si au pair, se putea aplica pentru obtinerea de blue card. Daca tu nu ai acest card ca si eu pair, nu poti aplica pentru blue card. Ca sa fiu mai clar, poti aplica dar nu vei obtine blue card-ul.

Tu zici ca ai obtinut un card, dar ala este cu totul alt card, ala e card de student. Si este cu totul si cu totul altceva.... pe baza aluia se poate obtine blue cardul la fel dupa 12 luni de zile, dar trebuie sa fi lucrat 20 de ore pe saptamana, si sa fi pastrat pay slipp-urile, ceea ca ma indoiesc eu ca tu ai, pay slipp ca si au pair.

Asa cum ai aplicat pentru card ca si stundent, asa trebuia aplicat si pentru card de au pair. Este dureros, dar asta este adevarul...pana acum aipierdut timpul degeaba, nefiindu-ti luata in considerare perioada in care ai muncit ca si au pair daca nu ai acest card de aupair.

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    PS: Pe card nu scrie ca e valabil de la data de XX pana la data de YY , scrie decat ca am drept de munca maxim 20 de ore pe sapt. EU ma refer la faptul daca pot aplica la blue card pe baza scrisorii de la familie care confirma ca am lucrat si inca lucrez la ei de un an+. Cu stima, Florin.

MA REPET ca sa iti fie cat se poate de CLAR !!

TU nu ai cerdul de care vorbeste ELLA ! Tu ai card de student, care iti da dreptul sa muncesti 20 de ore pe saptamana => 80 de ore per month. Orice angajator iti elibereaza pay slipp la sfartitul lunii, iar tu, dupa 12 luni de munca ca si stundent => 12 pay slipp-uri aplicai pentru blue card. Asa e legea !!

Cardul de au pair este ceva, cardul de STUDENT este cu totul si cu totul altceva !! Sunt 2 lucruri total diferite. Cauta bine pe forum, intra pe siteul celor de la Home Office, si o sa te convingi singurel. Pana si culorile sunt diferite. Cardul ala pe care tu il ai acasa, cardul de student este GALBEN, cel de au pair este ROZ.

Ca si concluzie .... ce ai tu acasa se numeste card de student, si tu aveai nevoie de card de au pair, care se obtine cu aplicare la Home Office cu BR3, bifat sectiunea AU PAIR+ scrisoare de la familie. Pe cardul de au pair se va inscriptiona data in care a fost eliberat cardul, si apoi, dupa 12 luni vei aplica, pe baza acelui card de au pair + scrisoare de la familie care sa confirme ca ai lucrat in acea perioada la ei, se va aplica atunci pentru blue card. De exemplu, daca tu aplici acum pentru card de au pair si o sa iti ajunga cardul acasa in august 2008, si o sa fie inscriptionat pe card 10 August 2008, tu pe data de 10 August 2009 vei putea sa aplici pentru BLUE CARD.

Am explicat cat de bine am putut. Sper sa iti fie de folos.

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Pt Stefan ....Scriu si eu ca sa confirm cele scrise de Ella si de Police Officer.
    Tu nu ai "muncit" pt familia respectiva ,tu ai fost au-pair-ul lor.Ilegal pot sa zic.
    Ca sa se fi considerat ca ai muncit trebuia sa ai NINO,contract de munca,sa fii trecut pe un stat de plata iar la sfarsitul fiecarei saptamani/luni sa iei un payslip pe care il pastrai ca dovada de plata a salariului si a taxelor.Dupa 12 luni ai fi avut dreptul la blue card.
    In situatia ta ,tu ai fost au-pair,de cand ai inceput sa lucrezi la ei trebuia sa aplici pentru cardul de au-pair de care vorbeste Police Officer,acel card avea o data a emiterii si cand faceai 12 luni de cand erai la familie cu acel card,scrisoare de la familie si BR1 (poze,buletin,etc) obtineai blue card-ul.Tu de fapt asta ai vrea sa faci acum,dar din pacate nu ai cum,nu ai cardul care trebuie,alicatia ta va fi respinsa cu siguranta.
    Ma intreb cati ani ai,daca te mai incadrezi pt au-pair aplica acum pt cardul roz(eu il vad mov dar in fine) si la anul vei avea blue card.Daca nu te incadrezi,i-ati un job undeva legal,unde sa iei payslip si tot ce trebuie (desigur daca iti mai permite statutul de student,depinde pana cand esti student,etc)
    si tot asa dupa un an obtii blue card.
    Acum nu se poate face nimic sorry,cred ca e aiurea situatia dar asta e,n-ai fost informat suficient de bine.Fa acum ceva ca sa nu mai treaca mult timp.

-takecare- akecare-

PS: Da,e ilegal sa fii au-pair fara cardul roz/mov,chiar daca nu-ti vine sa crezi.

11. stefanflowrin

stefanflowrin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc baieti/fete pt raspunsuri, sunt cat se poate de explicite, ce sa zic...sunt dezamagit de situatia in care ma aflu, dar nu am ce face. Am deja un job part time insa nu-i suficient. Ce sa zic...sper ca sa nu se intample si altora...si sa nu se ia dupa gura altora cum am facut eu, fie ei si rude. Hai sanatate si multe multumiri si o sa incerc sa tin fruntea sus!
    PS: o sa imi incerc norocul totusi ca sa nu zic ca nu am incercat chiar daca stiu ca sansele sunt aproape nule

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Sincer imi pare rau pentru situatia ta. Si eu am fost au pair ca si tine, si nu mi-a fost tocmai usor, deci iti inteleg situatia. Numai ca nu prea ai ce sa faci. Capul sus si , at the end of the day, e bine ca ai aflat acum si nu mai tarziu, e bine ca esti sanatos si poti munci in continuare. Nu fac haz de necaz, dar trebuie sa fim tari si sa vedem partea plina a paharului. Cum ai zis si tu, poti aplica, ca sa fii tu cu inima impacata. Oricum, altceva in afara unui refuz, nu se poate intampla.

Eu iti doresc mult succes, sanatate si forta de munca. Cred ca asta e cel mai important. Daca suntem sanatosi, le facem noi pe toate la timpul lor.

Si inca ceva .... in loc sa fii trist pentru semi-esecul acesta, gandeste-te la asta "Pentru a te putea ridica, trebuie intai sa cazi"

-staycool- taycool-

13. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    cer lamuriri..ajutor!

daca stiam ...puteam sa aplic si eu ptr card AU PAIR... ca si-asa le-am luat la rand pe toate ...BR1,BR3, SE stau la o baba cu prietena mea de 4 luni si-i fac curat in casa o data pe sapt si-mi scade din chirie ( gradinarit,house cleaning) puteam sa-i zic ei sa ma asume si aveam si eu 4 luni de AU PAIR...asa nu ma dus capu si m-am izbit numai de refusuri.acum lucram amandoi SE ,si asteptam NI in 2-3 sapt.deci intrebarea mea ptr voi este:1) sa ramana unul dintre noi SE si celalalt sa-si anuleze statutul de SE si sa fie dependent de celalalt sau sa aplicam ptr yelow card daca se mai fac sau sa aplicam ptr AU PAIR ? v-am zis ca sunt aerian de cand am venit aici ,m-au zapacit englezoii cu legile lor.daca se poate raspuns privat ..mersi -aha- ha- -shout- hout- -shout- hout-

Share This Page