15.4 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card - lamuriri

Discussion in 'ARHIVA' started by masisu, Nov 17, 2007.

1. masisu

masisu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit, si -congrats- ongrats- pentru forum.
    De cateva zile rasfoiesc forumul in lung si-n lat in cautare de informatii, si am gasit cam tot ce ma intereseaza..insa am o nelamurire -
    - intr-una din situatiile urmatoare(prezumtive deocamdata, eu fiind in Romania):
    1) ajung in UK -> ma inregistrez ca Self employed(SE) -> gasesc job(platesc totul la timp: taxe, facturi..etc) in cat timp si cum obtin Blue Card(BC)?; daca nu il pot obtine care sunt cauzele?
    2) ajung in UK-> ma inscriu la un curs de engleza - durata 12 luni(sa zicem)-> ma inregistrez(yellow card..si restul)-> gasesc job(lucrez 12 luni)-> dupa 12 luni pot solicita BC?
    Daca plec printr-o firma de intermediere din RO, in cele 2 situatii expuse mai sus, se obtine BC intr-un alt mod?

Multumesc pt intelegere, sper sa nu fi repetat ceea ce era deja scris intr-un alt topic/post.

2. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Cu toate ca eu sunt in Romania,dar citind pe acest forum aproape zilnic pot sa-ti spun ca varianta 1) pusa de tine nu-ti da dreptul la Blue Card,dupa un an ,daca gresesc va rog sa ma corectati cei cu state vechi pe acolo.
    Iata ca am dat si eu primul meu sfat de aici din Romania,sper sa fi fost corect. -weehee- eehee-

3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ai dreptate papiluk, prima varianta, cea de Self nu ii da dreptul la blue card, deoarece tu trebuie sa fii angajat si nu angajator. Varianta 2 expusa de tine este cea mai la indemana ca sa ii zic asa. Vii, te inscrii la un colegiu, aplici pt yellow card si apoi lucrezi, iar dupa 12 luni de munca legale, aplici la HO pentru Blue Card. Eu toti cei care imi cer parerea ii sfatuiesc acelasi lucru. NU DATI BANI INUTILI AGENTIILOR DIN ROMANIA.
    Ce fac aceste agentii nu e altceva decat sa va i-a banu`. Ceea ce fac ei, cu intermedieri, bla bla, puteti face si voi aici, si asa, din banii, care nu sunt deloc putini, pe care ar trebui sa ii dati agentiilor, aici va ajunge lejer pentru chirie de exemplu pana va puneti pe picioare. Chiar daca vii pe cont propriu, chiar daca vii prin agentie, tot la fel este modalitatea de obtinere a blue card`ului, asa ca decizia iti apartine.

Mult succes !

4. masisu

masisu New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pt raspunsuri; -aha-m-am edificat.
    ca sa nu deschid un alt topic, am sa solicit iarasi persoanele in masura, cu 4 chestiuni(daca nu e bine ce fac acum va rog sa imi spuneti, si cu scuzele de rigoare, sa mutati aceasta discutie unde considerati):
    1) pt Londra cateva exemple de colegii probate sau neprobate de voi, unde as putea sa ma inscriu pt un curs( adrese, nr de telefon, linkuri eventual tarife..sau ce va este la indemana);
    2) ca sa ma inscriu la colegiu(curs):
    a) intai ma inregistrez la HO si fac NINO inscriere la colegiu(curs) yellow card;
    b) intai ma inscriu la colegiu(curs)HO+NINO yellow card;
    c) alta varianta ( caz in care va rog sa precizati pasii).
    3) eu am terminat o facultate tehnica, insa am lucrat in vanzari(retail mult timp si distributie) si am experienta majora in domeniu; de aceea va intreb: aveti idee despre hypermarketuri - angajeaza "straini fara experienta in UK"? - a incercat cineva directia asta? Nu vreau sa par "pretentios" , insa daca este posibil vreau sa intru direct pe un asemenea fagas - merchandiser pentru inceput( daca nu se poate chiar mai jos..stiu eu - cleaner de ex) - cu engleza stau bine, avansat zic(nu fluent). M-am legat de merchandiser pt ca se gasesc din plin pe site-urile lor de joburi, si in RO e o pozitie de entry-level(gen lucrator comercial in hypermarketurile noastre);
    4) din moment ce ma inscriu la un colegiu(pt sandw course), jobul obligatoriu in limita legii trebuie sa fie part -time - sper ca nu am inteles gresit. In condiitile astea, angajatori pt part - time se gasesc usor, sau ei de regula cauta full time(ca in RO de exemplu)?

5. masisu

masisu New Member

Trophy Points:
    0
    o precizare(scz pt cele 2 reply-ri atat de apropiate) : Londra( ca punct de start) nu e batut in cuie(am ales-o fiind centrul UK deci mai multe sanse); spuneam daca aveti idei/raspunsuri la cele 4 chestiuni de mai sus referitoare la alte orase/zone ale UK(Scotia, Irlanda..etc) va rog sa o faceti- sunt sigur ca ar ajuta probabil si alte persoane aflate in situatii similare cu a mea.

6. r3c

r3c New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, daca nu poti obtine BC dupa un an de self-employed, cum poti sa devi "employee" dupa aceasta perioada?(sa zicem ca m-am saturat sa fiu angajator) daca muncesti ca self employed inseamna ca muncesti legal..nu? uite ce scrie la finalul acetui document:
    http://www.fco.gov.uk/Files/kfile/aderare%20info.pdf

"Persoanele care muncesc dou?sprezece luni sau mai mult în mod legal pot ob?ine un certificat de înregistrare care le confirm? dreptul nerestric?ionat de a avea acces la pia?a muncii din Marea Britanie."

Multumesc,
    Octavian

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Octavian, s-a mai discutat acest lucru. Diferenta nu este sesizata in traducerea in romana.
    In engleza insa se mentioneaza clar ca persoanele employed care muncesc timp de 12 luni pot obtine blue card.
    Self employment este statut aparte si nu se incadreaza din pacate aici.

Masisu, verifica te rog sectiunea UK de la A la Z pt tutorialul despre cum poti deveni student in UK iar pt nelamuriri vezi sectiunea de forum dedicata studentilor, Student in UK.

8. alen21

alen21 New Member

Trophy Points:
    0
    salut.am si eu o intrebare.a venit vremea pt.mine sa trimit actele pentru blue card.dar am o problema.am muncit mai mult de 20 de ore pe saptamana(student fiind).o sa-si dea seama cei de la HO cand o sa le trimit payslipuri-le.sa ma risc?vreo parere? -saint- aint-

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Parerea mea este ca o sa isi dea seama ...dar...nu prea ai nimic de pierdut ... merita sa incerci ... mai mult de un refuz nu prea vad ce ar putea sa iti faca !

Bafta !

10. siki

siki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Intrebarile mele ar fii:

Daca sunt SE pot sa fac in paralel un curs sandwich sau au pair?

Daca lucrez ca au pair 12 luni inca pot primii Blue Card? Intreb numai ca am auzit ca din martie 2008 se vor schimba niste reguli ...

Multumesc pentru raspuns!

PS: Sper ca am postat in topicul coraspunzator.

11. valiana

valiana New Member

Trophy Points:
    0
    parerea mea ca nu merita sa te complici aiurea , daca pleci cu o firma din tara , care asigura si cazare si tot , nu iti mai bati tu capul cu nika , si nici macar cu acte , oricum , dupa un an ai aplicat pentru BC si gata , dar nu vii in uk , cauti chirie , colegii si alte prostii . Un agent in RO , si in ziua de azi este 1000 de euro . eu zic ca merita , si eu tot cu agent sunt venit . -handsrubb- andsrubb-

12. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    buna asta e un msg de la Adi 24 : PENTRU MARIA ne am intalnit in avion british airways pe 03 ianuarie erai cu fratele tau si mi ai spus ca mi poti da un numar de telefon in leg. cu un job. lasa mi detalii pe adresa de mail blastewitz@yahoo.com mersi mult .

13. Anonymous

Anonymous Guest

salutare toturor...eu am gasit de mare ajutor o firma romanesca cu sediul in Leyton, numita MLM Consulting. m-au ajutat cu toate actele necesare si am inteles ce trebuie sa fac ca sa obtin blue card si sa-mi fac contabilitatea. daca va este de folos nr de telefon este 07717277706 sau 02085588300 de luni pana sambata de la 10.00 la 18.00

14. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Sorry, dar nu stiu ce ai inteles tu.... Daca poti sa iti obtii blue card, nu ai de facut nici o contabilitate, caci numai cei care sunt self employed au nevoie sa isi faca contabilitatea, iar ei obtin certificat galben, nu albastru....

15. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    ufff nu stiu de ce tot se continua cu firme sa se obtina niste acte???, pe care le poti obtine si cu forte proprii ....
    nu inteleg care este problema cu contabilitatea pentru blue card ....???

Share This Page