8 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. dragaszivem80

dragaszivem80 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Andrada,sa sti ca am si eu o problema asemanatoare cu a ta si am pierdut sansa sa iau cardul albastru.uite,am venit in uk anul trecut in iunie ca au-pair si am aplicat in aceeasi luna ptr card roz,mi-a fost eliberat.Dupa 2 luni familia nu a mai avut nevoie de mine si a trebuit sa ma mut la o alta famile unde am lucrat pana in august anul acesta.Am aplicat dupa un an ptr blue card ptr ca am lucrat 12 luni in uk dar pentru ca nu am aplicat ptr cardul roz inca o data cand m-am mutat la a doua famile m-au refuzat.Am trmis o contestatie la tribunal dar cei de la sfatul cetatenilor mi-au zis ca nu am sanse sa castig.Tu te-ai inregistrat la home office cand ai schimbat familia?Daca nu,sa sti ca nu ai nici o sansa sa primesti cardul albastru.Tine-ma te rog la curent daca reusest.Mult succes

2. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.
    Va rog si eu frumos dc se poate sa ma ajutati.
    Am aplicat pt blue card in august pe 27 ,iar azi,25sept imi vine scrisoare cu refuzul.
    Am trimis scrisoare de la familie cum ca am lucrat din aug 2007 pana in august 2008.Cand au cerut mail de confirmare familiei pt care am lucrat acestia au spus iul 2007 -iul 2008.Adevarul e ca am plecat de la familie in iulie 2008 ,dar restul de zile pana pe 2 august cand se facea un an erau zilele mele ramase de vacanta.
    Am primit o groaza de hartii (notice of appeal to the Asylum and Immigration Tribunal).Rezolvarea dupa mine ar fi f simpla:eek: scrisoare de la familie in care sa clarifice situatia,alaturi de un alt BR1 si restul de documente.
    Voi ce ma sfatuiti sa fac?va rog sa-mi raspuneti pt ca repede trebuie sa fac ceva.
    Va multumesc mult,Denisa

3. cocoasa69

cocoasa69 New Member

Trophy Points:
    0
    salut la toata lumea ,am si eu ca toata lumea o nelamurire,m-am inregistrat ca self anul trecut in mai,datorita avocatei mele care mi-a plimbat plimbat aplicatia la diferire departamente am primit yelow card in iunie anul asta si cele 4blue card ptr familia mea,intrebarea mea e daca deja am 1an si ceva ca self, nu as putea sa aplic de blue card?de ce tre sa mai stau pana la anu?e cineva in aceeasi situatie?va doresc numai bine la toata lumea.apropo am sunat azi la HO si mi-au raspuns ca tre sa astept 5 ani,cred ca ori ei is nebuni ori eu. -hello- ello- -love2- ove2-

4. sunny

sunny New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara....rog pe cineva care este in situatia mea,sa ne ajute cu niste informatii noi daca se poate...voi aplica in curand pt blue card ca student si cei de la home office mi-au spus ca daca nu am cel putin prezenta de 85 % la cursuri n-am nici o sansa sa-l iau...acelasi lucru au spus si cei de la o firma de avocati care se oucpa cu asa ceva....e chiar asa ?uh,eu sunt cam descumpanita intrucat am doar 65%...
    o seara placuta -cry- ry-

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poti obtine blue dupa 12 luni de self. Numai daca ai lucrat 12 luni ca si angajat.

Solutia:
    Sotul tau are acum blue (pe care scrie "employment and business activities allowed") ptr ca e "dependentul" tau. Dupa ce el munceste 12 luni fara intrerupere mai mare de 30 zile, aplicati amandoi ptr blue-uri definitive (va fi scris pe ele "no restrictions on employment in the UK").

Cam asta este. Trebuie sa astepti un an.
    Irina

6. dragaszivem80

dragaszivem80 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai aplicat ptr cardul roz cand ai inceput sa lucrezi ptr familia respectiva?Asta nu ai specificat?

7. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Da.Am ajuns in UK in iulie 2007 ,am aplicat pt cardul roz si a fost emis cu data de 2 Aug 2007

8. dragaszivem80

dragaszivem80 New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr deatcudenisa
    Daca poti dovedi ca ai lucrat ca au-pair 1 12 luni continuu fara o pauza mai mare de 30 de zile,atat are drept de concediu un au-pair,atunci poti obtine blue cardul.Ceea ce te sfatuiesc eu pe tine este sa mergi la un citizens advice(sfatul cetatenilor) si ei iti vor spune exact pasii pe care trebuie sa ii faci.Si eu sunt cam in aceeasi situatie numai ca eu nu am castig ce cauza ptr ca nu m-am inregistrat la HO cand m-am mutat la alta familie,adevarul este ca habar nu am avut,si ptr asta m-au refuzat.si eu am primit acele hartii prin care poti contesta la tribunal,le-am si trimis dar nu am nici o sansa de castig,asa cam-am inregistrat ca self-employed ptr un an,apoi cred ca o sa ma inscriu ca student..pana la urma sa pot obtine cardul albastru.Iti doresc multa bafta,nu te panica,fruntea sus si o sa reusesti,dar nu uita sa consulti un membru de la sfatul cetatenilor,e gratis si te indruma rapid si exact.Tine-ma la curent -hi5- i5-

9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya !
    ce nu inteleg eu ?? caci am observat ca si alti au pairi au comis o mare greseala de a nu aplica pt alt pink...cum de nu ati stiut ca trebuie sa aveti alt card daca mergeti la alta familie , atata timp cat atunci cand ati obtinut primul card , odata cu el Home Office v-a remis o hartie (decizia mai exact ) in care scrie clar si negru pe alb ...."if you want to change your employer or to engage in another type of employment you must apply for a new Accesion Worker Card , BEFORE , start the new job... -slap- lap- btw , imi pare rau ca nu ati luat blue dar legea e lege...toate cele bune , Bivo -kiss- iss-

10. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am fost azi la Citizens Advice Bureau si ei m-au trimis la un avocat pt o jumatate de ora gratuita insa acestia sunt 'fully boocked',asa ca nu au timp de mine decat peste vreo 2 sapt peste deadline-ul pe care mi l-a dat Home Office-ul.
    Asa ca m-am hotarat sa nu fac apel ci sa mai aplic odata peste vreo luna.
    Multumesc celor ce mi-au raspuns.O seara buna tuturor si multa bafta.

11. dragaszivem80

dragaszivem80 New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr Bivo,
    Salutare,
    Uite ca se intampla sa mai gresesti...cand esti nou in uk si singur,poti face asemenea greseli.Eu de exemplu am inteles ca tre sa aplic ptr alt card roz numai daca imi schimb domeniul de munca....asa ca am facut mare greseala.Dar,lupt in continuare sa pot obtine cardul albastru.Momentan m-am inregistrat ca self employed,iar daca pana la anul nu se schimba nimic si nu primim drept de lucru,ma inscriu ca student.Asta e,gresesti....platesti!Bafta tuturor si multumesc celor care raspund la problemele altor romani,e nemaipomenit sa ne ajutam cu sfaturi reciproc,salut pe toti -hello- ello-

12. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!
    sint foarte fericita, am primit blue cardul la 2 saptamini dupa ce am trimis actele prin posta....am pus aplicatia in plic pe 19 septembrie, joi, apoi pe 23 sept, marti, le-am dat un fax cu oferta de munca, sa urgentez procedurile, si azi am ridicat blue cardul de la posta... -party- arty- -applause- pplause- -applause- pplause- -applause- pplause-
    nu mi-a venit sa cred, dar acum pot rasufla usurata...ma simt asa de usoara parca....
    ma gindesc ca aceasta situatie demonstreaza ca in cazuri cu adevarat urgente, si cu toate actele in regula, lucrurile trebuie sa decurga favorabil...stiu ca cei de la HO sint foarte imprevizibili in ceea ce spun si/sau fac, dar in acest caz mi-au rezolvat problema...
    noapte buna si vise frumoase...eu sigur o sa am.... -aha- ha-

13. moodyblue

moodyblue New Member

Trophy Points:
    0
    Andreea, la ce numar ai trimis prin fax oferta de munca? Aveai deja un reference number la aplicatie? Dupa cat timp ai primit reference number?... Ai aplicat cu BR2?

14. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, MoodyBlue!

Numarul de fax l-am gasit pe forum, am folosit optiunea search si l-am gasit f usor....am scris acolo fax home office parca si a aparut, numai k trebuie sa cauti prin toate rezultatele pe care ti le gaseste...e sigur acolo

Nu aveam de ja un reference number de la aplicatie, pt k eu trimisesem plicul cu toate actele joi, si marti am trimis faxul...nu am sunat la ei sa verific, sa cer reference number, pt k trecusera abia 4 zile...nici nu cred ca se uitasera pe aplicatia mea cind au primit faxul...

Am aplicat cu BR1.

Bafta multa si daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere
    -cool- ool-

15. moodyblue

moodyblue New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos de raspuns! Eu am aplicat cu BR2 pe ruta de HSMP. Au trecut peste doua saptamani si estimez ca in mod normal ar trebuie sa imi ajunga cardul in inca 3 saptamani. Acum urgentez si eu senmarea contractului pentru a trimite acest fax, sa incep lucrul cat mai repede..

:)

16. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva cum se verifica,de catre Home Office,faptul ca ai lucrat 20 de ore sau mai mult?Este sunat angajatorul,au acces la bazele de date ale HMRC,cum functioneaza?A primit cineva refuz de blue ptr faptul ca a lucrat mai mult de 20 de ore?
    In cazul meu,am lucrat pentru 2 firme diferite cate 20 de ore pe saptamana la fiecare dintre ele.Am cautat pe site o situatie similara dar din nefericire,nu am gasit.As putea aplica cu payslip-urile de la o singura firma.Angajatorul ar confirma ca am lucrat un an 20ore/sapt.Stie cineva cum functioneaza?

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    iulian22, inteleg ca ai lucrat in timp ce erai student si in baza unui yellow card. Ai lucrat simultan la ambele firme, sau ai inceput cu o firma si ai continuat cu alta? Si daca ai lucrat simultan la cele doua firme a fost in timpul scolii sau in vacante? Nu cred ca e foarte greu pt HO sa verifice la HMRC, pt ca ma indoiesc ca ei se bazeaza doar pe ce spune un angajator(angajatorul asta ar putea fi prietenul tau, nu?).

18. airamana

airamana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor...as vrea sa va intreb si eu ceva in primavara acestui an am aplicat pt yellow card prin posta iar c-am dupa 8-10 saptamani primesc raspuns ca trebuie sa le trimit alte hartii actuale si -bank statment actual ca ala este vechi , nu am reusit sa trimit ce cereau ei deoarece eu aveam biletul pt Romania in urmatoarele 3-4 zile fapt care a dus la a nu lua yellow cardul ,peste 2 luni am un an de cand sunt SE si as vrea sa aplic pt Blue card vreau sa intreb daca o sa ma afecteze faptul ca am fost respinsa pt yellow? Ce ma sfatuiti?
    Va multumesc

19. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,
    scuze ca trebuie sa iti dau o veste proasta....cu statut de self-employed nu ai dreptul sa obtii blue card nici dupa 12 luni , nici dupa 24 de luni , ....trebuie sa fi muncit 12 luni legal in UK ca si angajat ( employee) nu self...ca self poti aplica pt ILR dupa 5 ani....toate cele bune , bivo

20. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!Va rog sa ma lamureasca cineva cu noutatile despre obinerea blue cardului !Pana mai lunile trecute gaseam pe forum ca poti obtine acest card si daca te inscrii la un curs,fie si de limba sau profesional!aaaacum sunt in uk si aflu ca nu poti obtine acest card sau poti aplica,dar poti avea nesansa sa fii respins la aplicatia dosarului la HO!sincer nu stiu ce sa mai cred,mai e valabila aceasta oportunitate sau nu sau ne-a ramas doar ca self sa aplicam!Multumesc!!!!!!!

Share This Page