4.3 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca are totul in regula cu 2 carduri, al 2 lea nedepasind perioada de 30 zile, atunci cea mai buna solutie e sa-l contactati pe Dl. Atasat, datele de contact sunt in link-ul precedent.
    Bafta!

2. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Aha am inteles. Cardul al doilea nu il are din motiv ca nu a stiut corect care este procedura, insa a trimis scrisoare la HO imediat cum s-a angajat la a doua familie.
    O sa contactez mai intai departmentul Work Permits sa vad daca ar fi ceva de facut. Daca nu o sa-l contactez pe dl Atasat asa cum ai sugerat.
    Multumesc frumos inca odata.

3. madaluna81

madaluna81 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti, multumesc RebeccaUk si georgiv pentru ajutor, ieri a vb sotul meu cu Dl.Atasat Carpaveche,situatia s-a lamurit, suntem in perfecta legalitate, Dl.Atasat fiind extrem de amabil, precis, serviabil,intr-un cuvant , multumesc!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ma bucur enorm pt. voi.

Cu placere.
    Offtopic, dar important, dupa parerea mea:
    Vreau sa precizez ca a apela la dl. Atasat nu inseamna a va "baga in gura lupului".

Personal, mi-as fi dorit sa-l cunosc mai devreme si poate multe probleme s-ar fi rezolvat. Din pacate, din motive necunoscute, nu exista o legatura directa intre forumurile din UK si Ambasada, de aceea este important sa-i contactam personal, oridecateori este cazul si sa avem rabdare sa expunem doleantele cu date precise si cat mai concret.

Am fost acuzata ca-i "perii", poate ca o fac, nu stiu, dar cand vad rezultate, cat de mici, am tendinta sa fiu putin subiectiva si, deci, mai ingaduitoare.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma bucur nespus sa vad ca sunteti ok. Si eu cand am apelat la ambasada mi-a fost un pic teama de faptul ca as putea fi pusa pe lista speciala /'neagra', dar nu a fost deloc asa! Din contra!

6. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Buna dimineata oameni buni,

Sunt impreuna cu familia in UK din 10/2008.Detin Blue card ca student-dependent,sotia fiind student.Am 12 luni muncite legal.Vreau sa depun actele pentru a obtine permanent Blue card.Pentru aceasta voi aplica cu formularul BR1.
    Problema este:In decembrie 2008/ianuarie 2009 am foarte putine ore lucrate,dar totul este legal.Apar in decembrie cu 10 ore lucrate pe pay-slip,iar in ianuarie cu 8 ore lucrate in pay-slip.Dupa aceea,apar cu mult mai mult ore.

Considerati ca numarul de ore este o problema,sau conteaza ca acestea au fost lucrate legal?
    Considerati ca este mai bine sa aplic prin posta sau cu interviu in Croydon?

Multumesc frumos pentru toate sfaturi voastre.

7. laviflorina

laviflorina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alin din cate stiu eu numarul de ore lucrate nu conteaza insa eu cred ca daca ai lucrat la acelasi angajator nu va fi nici o problema. cu toate acestea daca ai avut concediu neplatit in mod normal nu trebuie sa fie mai mult de 30 de zile. iar de aplicatie decat sa astepti pana te programeaza peste o luna eu zic ca mai bine aplici prin posta si in luna aia iti vin actele acasa. daca vrei mai multe info uitate la blue card pentru familisti eu mi-am pus experineta acolo poate va ajuta cu ceva.

8. utahedu

utahedu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca stie cineva vreun link la acest subiect va rog sa-l postati.

Ce diferenta este intre blue cardu ala de dependant daca aplic pt sotia mea si cum il pot schimba daca se poate.Toate duc dupa cat timp la rezidenta sau cum mai e treaba.Cat timp?

Multumesc. -ops-

Redirectionati topicul daca l-am postat gresit.

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Blue Cardul unui dependent este valabil atatat timp cat sponsorul isi mentine statutul in baza caruia a fost emis acel Blue Card sau pana cand dependentul indeplineste conditia celor 12 luni lucrate fara intrerupere mai mare de 30 zile, claificandu-se astfel pentru un Blue Card pe cont propriu.

Blue/Yellow/PurpleCard sunt certificate care atesta rezidenta temporara in UK.

Nu este cazul sa reiau informatiile despre aplicare pentru BC, sunt deja postate pe acest forum toate informatiile necesare, trebuie doar, ca cel care doreste informatia sa-si gaseasca timp sa citeasca. Informatii care de altfel se regasesc chiar si in scrisoarea care a fost emisa odata cu BC-ul pentru dependent.

10. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    -salut-
    Sunt convinsa ca aceste informatii vor folosi si altora asa ca am sa va scriu situatia mea, cum am luat eu blue-ul pe baza statutlui de student muncind 12 luni continuu. -petrecere-

Asa ca incep sa va povestesc: -hamac-
    Eu mi-am luat yellow cardul in oct 2008.In noiembrie 2008 am inceput sa lucrez part time.Dupa vreo doua luni, angajatorul meu incepuse sa ma intrebe sa fac overtime..Ii ziceam nu, degeaba , stia de situatie… dar imi mai punea cu sase ore pe sapt…si in loc de 20 de ore mai aveam si cate 21-22 ..Noroc ca eram platita la sf lunii, si aveam doar un payslip pe luna.Ii explicam de nenumarate ori ca nu am voie sa muncesc mai mult de 20 de ore..ea o dadea cu ‘Lasa nu se uita nimeni, merci ca ma ajuti’…Inghiteam si nu ziceam nimic pt ca postul era bun si era greu cu valul recesiunii…dar in interior ma consumam foarte mult.Numaram in fiecare luna orele, si rasuflam usurata cand eram in intervalul de 20 de ore.
    Din cauza acestui job, nu am putut sa imi dau sesiunea de iarna si am avut toate examenele programate in iunie 2009.Am facut fata dar am fost tot timpul ingrijorata..ref la viit meu ..si la riscul ca s-ar putea sa nu iau blue-ul si ca munca mea timp de un an +scola s-ar putea duce pe ‘apa sambetei’.

-nuuu-
    Acest manager de la fostul meu job, sincer era precum Cruella De vil -101 Dalmatieni(cu un ditai sal de blana)..sau daca ati vazut filmul ‘The Devil Wears Prada’, ne-exagerand -arata si se comporta ca si Miranda /Meryl Streep =>Eram tot in lumea ‘modei’/fashion-ului..Zambesc si acum cand ma gandesc la acea vreme de acum cateva luni, iar Andrea din film era foarte apropiata de ceea ce jucam eu in realitate acolo..Era o lume cu zambete false, comisionul era rege, si sa fii mereu in pas cu noile tendinte era esential..Gucci, D&G,Prada..erau la ordinea zilei..

Am avut un mare noroc ca la inceputul lui iunie ,acest manager a fost dat afara dupa 10 ani in companie!!! (nu se stiu exact motivele..dar a fost o mana cereasca) si am putut sa trag de mine si sa obtin note bune la examene..Totusi, un examen l-am cam ‘festelit’ ..si deci era lipsa..Ma gandeam cu groaza ca nu am un examen si ca nu pot avea diploma finala ..iar nici la prezenta nu o duceam stralucit..Pentru mai bine de o luna din iunie pana in august la inceput – eu si colega mea din Africa de Sud a tb sa gestionam magazinul neavand pe nimeni ierahic superior desemnat sa il conduca.Sincer , dupa ce mi-am dat examenele ..a fost o experienta fantastica..am invatat sa lucrez si pe payroll,sa pun in practica ce am invatat la scoala, eu faceam calculele in legatura cu vanzarile/analizele, eu tineam corespondena in leg cu furnizorii,HR, rezolvam problemele cu clientii...Cu toate acestea in septembrie am decis sa plec pt ca noua conducere impunea un stil mult prea agresiv,multi nu s-au regasit adoptand noua cultura..Da, e adevarat, lucrez in aeroport acum, am ocazia sa dau nas in nas si cu persoane publice.(saptamana trecuta am schimbat cateva vorbe cu Ruud Gullit si cu sotia lui Corinne),.dar sa te trezesti dis de dimeneata , sa pui ceasul la doua dimineata ..nu e nici o placere… -nu-nu-

In septembrie am sunat pt o programare in Croydon pt noiembire..M-au programat in mai mult de sase sapt..am acceptat..dar in oct cand am verificat rosterul pt noiembrie …nu puteam sa ajung..Nu avea cine sa imi faca tura..La servici mi s-a spus sa aduc o scrisoare de la HO cum ca voi merge acolo in data x…eu aveam doar nr de referinta de la ho dat prin telefon…Am sunat la HO sa le zic sa imi trimeata o scrisoare, ma trimeteau de la un numar la altul..de la cel ce se termina in 08 ..776 pana la cel ce are leg doar cu romanii si bulgarii(barc)..Intr-un final, neavand nici un rezultat am decis sa le trimet pe toate prin posta..Asa ca i-am sunat dinou sa anulez programarea in Croydon…
    Cand sa trimet prin posta documentele, am descoperit ca formularul nou descarcat de pe site-ul HO nu avea exact sectiunea cu dovezile, lipsea un paragraf, iar prima pagina se intindea pe doua pagini…fara nici un rost…I-am sunat dinou pe cei de la HO si m-au sfatuit sa decupez paragraful din fostul BR1 si sa il capsez pe noul BR1..Parca nu ar fii fost destul, dupa patru sapt de cand am trimes actele , am primit o scrisorica de la HO cum ca datele de contact de la noul job sunt incomplete pt ca nr de telefon pare a fii deconectat..Ghinionul a fost ca exact atunci departamentul de resurse umane s-a mutat pe Heathrow de la un terminal la altul…si cand au sunat deja se mutasera de putina vreme in celalalt loc..Intr-un fel am fost norocoasa ca nu m-am dus in Croydon pt ca daca sunau unde lucrez si telefonul era deconectat ..imi luam refuz fara sa am vreo vina ..Asa ca am luat dinou scris de referinta de la job(luasem cu o sapt inainte fosta scrisoare.dar deh s-au muat fara sa spuna ca schimba numarul de tel), am trimis-o dinou fax(am sunat pt nr de fax dinou la home office pt ca pt nr de fax - scie ca se da on request), am pus adeverinta dinou special delivery..si in sfarsit, pe 1 Decembrie, de ziua Romaniei am primit si eu blue cardul- scrie : Sheffield :No restrictions on employment in the UK -dans-

Am vrut sa va spun situatia ca sa intelegeti ca foaia cu prezenta nu e obligatorie..Eu nu am excelat la acest capitol..pt ca nu puteam din cauza serviciului.Intotdeauna am incercat sa respect regula:eek: sapt prezenta la scoala, doua nu..dar nu mai mult de doua pt ca te exmatriculeaza..La doua sapt nu ti se zice nimic;), la trei ai probleme;)
    Am luat intr-adevar note mari la examene(contabilitate) – dar eu nu am avut foaia cu prezenta, ci doar o scrisoare de la scoala, cum ca am fost /si sunt studenta acolo, in care nu se precizeaza nimic de procentaj..Am avut in schimb rezultatele de la examenele interne si un examen extern.Nu am avut nici diploma finala, pt intreg nivelul pt imi lipsea un examen..Si am mai avut o scrisoare tot de la scoala, ca sunt inca studenta acolo, si ca urmez un modul /gen proiect acolo..doar o ora pe sapt…atat!

Pentru Home Office eu am trimes urmatoarele:

-pasaport
    -trei poze –una am pus-o pe formularul BR1, si pe toate pozele m-am semnat si am pus data
    - formularul BR1 – Mare atentie pt ca at cand eu am downloadat forumarul erau probleme pe site-ul HO iar paragraful noua , cel cu dovezile....lipsea ..eu l-am decupat din cel vechi si l-am capsat asa cum mi-au zis cei de la HO
    -contract de munca primul job –scrie part time pe el
    -p45 de la primul job(dov clar cand exact am terminat cu acest job
    - contract de munca de la cel de al doilea job
    -scrisoare de la al doilea job – pt ca eu faceam 12 luni pe 3 nov iar fluturasul ar fii venit pe 30 nov si nu am mai vrut sa astept pana atunci pt trei zile din noiembrie..si chiar am facut bine..
    -yellow cardul de student , capsat cu decizia din 2008 cand am primit cardul de inregistrare ca student(si in care scria ca poti lucra patru luni full time dupa ce cursul s-a incheiat)
    -scrisoare de la scoala ca am urmat anul trecut AAT – contabilitate, nr ore si nume tutor -atat
    -scriosare de anul acesta - ca urmez un alt modul /proiect –nr ore , nume tutor -atat
    -copii Xerox dupa rezultatele simularilor/examenelor interne de la scoala
    - rezultat examen extern
    - rezultate cima – tot conta
    -plus diploma de la world wide airfares + rezultat – de la un colegiu de aici din Hounslow unde am facut acest curs..dar a fost doar pana in decembrie 2008…Am atasat aceasta diploma ca sa vada ca sunt un student bun
    -payslipurile acoperind cele 12 luni, avand gap doar doua zile..(Deci in loc sa aplic pe 1nov ..am am avut scrisoarea de la noul job datata trei nov..ca nu cumva sa existe o problema de o zi sau doua neacoperite).

Home officeul a pastrat doar formularul BR1, yellow cardul de student si adeverintele de la servici+scoala(inclusiv adeverinta care dov ca sunt inca studenta acolo urmand un curs superior)..Nu am avut nici un procentaj legat de prezenta..iar daca suna la scoala ..nu cred ca profesorii m-ar fii aparat..si ar fii spus ca am fost in fiecare saptamana..Eu zic ca si adeverinta de la scoala cum ca fac acolo un modul superior a acoperit dovada de prezenta;)

Stiu ca am scris mult..dar sper sa va foloseasca ceea ce v-am scris

Ma duc sa pun pachetelul de Craciun pt mama mea..

Vreau sa multumesc inca moderatorilor/forumistilor , pentru sprijinul acordat in demersul meu de a face ceva constuctiv aici in UK in ceea ce priveste my next future here!.. -dragoste3-

Si ca sa facem haz de necaz..sau sa aduc nitel zambetul pe buze...va propun :
    http://www.youtube.com/watch?v=emM_juVdzds
    Stiu ca to be blue = to be sad..dar eu am luat melodia in contextul situatiei mele, cand am primit blue-ul dupa atata asteptare..si stres la greu.. -da-da- .

Cu drag,
    Andreiuta12345
    -ingeras-
    -dragoste2-
    -cu-bine-

-salut-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, draga mea, si fie ca acesta sa fie doar inceputul spre implinirea tuturor dorintelor.

-ingeras- -ventilator- -bravo- -hi5- -petrecere- -petrecere-

Vezi ca tre' sa dai de baut (sa-l uzi sa nu se rupa)-limba- -nu-ma-uit-

-ma-iubesc-

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Oamnei buni, eu nici acum nu am blue cardul. Am castigat procesul cu ei in august, am primit confirmarea pe la sfr lui august,mi-au trimis toate documentele inapoi dupa alte 2 luni si asta cu taraita, a trebuit sa ii sun de 4 ori sa le spun ca mai am originale la dosar care inca nu au fost trimise si imi trebuie la HO.Intr-un final, dupa 2 luni si, le-am primit.Am depus actele la HO acum vreo 2 luni si tot astept
    o sa mi se lungeasca urechile...

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Multumesc Rebecca,-dragoste2-
    Rasuflu un pic ursurata...am scapat de aceasta belea ..Tb sa imi termin scoala cum trebuie si sa vad ce se mai intrezareste la orizont..

De baut, as da eu, ramane de aranjat aceste mici detalii:)

Vorbind de blue si carduri, ma gandeam ca lumea de pe forum treptat treptat a inceput sa mute discutia mai intai de la yellow (se/stud) la blue..si acum se pare ca incep sa apara multe postari despre ...cetatenie:)

La inceput culoarea predominanta a fondului forumului(designului) a fost din cate imi amintesc cu mult galben si rosu, sa zicem ...semn al yellow cardului, apoi s-a transformat usor intr-un albastru(cum este acum -semn ca multi si-au luat blue-ul)...Ce urmeaza oare?? Fundal cu steagul romanesc si cel britanic ...ca semn al dublei cetatenii!?! Sper ca am dreptate..desi nu sunt un bun clarvazator -limba-

@Anouka, de ce nu ii suni sa iti dea o explicatie in legatura cu ceea ce se intampla cu cazul tau..daca nu, da-le un email.Sper sa se rezolve situatia cat mai curand si sa imi dai numai vesti bune:)

-dragoste2-

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    andreiutza, eu nu imi fac probleme cu privire la blue card atata vreme cat am decizia tribunalului si ei nu au contestat-o
    ...asa k e doar de asteptat.
    Vezi ca la ce ai spus anterior...s-a strecurat o greseala gramaticala...upppsss, sorry dar nu am putut sa ma abtin caci tie nu iti sade bine sa faci asa ceva

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    -nu-zic- -nu-ma-uit- -dragoste2-

16. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Nu am cum sa editez, am vazut greseala..Important e mesajul pe care il transmit si cred ca tu l-ai receptionat asa cum trebuie..Nu ma intereseaza cum scriu, atata timp cat incerc sa ajut..Nu mi-am propus sa fiu profesor de lb romana..Cum am mai zis ii las pe ceilalti ce sunt profesori de limba romana sa caute greselile.Greseala mea a fost involuntara..nu cred ca era necesar evidentierea ei..In fine acum vreau doar sa ma bucur ,sa savurez din plin obtinerea blue cardului si impartasesc cu ceilalti bucuria.
    Haideti sa fim mai ingaduitori, nu?:)

Cu drag,
    Andreiuta12345

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Anouka, de ce nu-l suni pe dl. Bogdan Carpaveche ?

18. andres

andres New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Am o curiozitate legata de obtinerea bluecardului prin metoda dependant (grade de rudenie) cu formularul BR4, conform noilor legi de emigrare.
    Sora mea e in UK si are bluecard de vreo 2 ani.
    Ma intereseaza daca stiti pe cineva care a obtinut bluecardul prin metoda asta (sora-frate/frate-sora/sora-sora) sau daca chiar se poate.
    Daca se poate obtine asa, sora mea ar trebui sa mai stea inca un an in UK dupa ce obtin eu bluecardul? Sau daca imi schimb locul de munca va fi nevoie sa aplic din nou?

Multumesc anticipat!

19. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Cum pot afla si eu nr de tel al Dl. Carpaveche?

20. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    nykol a scris:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/23 ... sada#50699

Share This Page