1.2 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Hai ca revin cu o solutie:uite la ce m-am gandit.
    Ca sa-ti schimbi YC in BC,trebuie sa ai 12 luni muncite legal.Asta inseamna ca sotia mea nu-l va putea schimba in 12/2009.
    Atunci,eu cand voi face 12 luni muncite legal,02/2010,sa-mi schimb BC in acel permanent BC,si ea sa obtine BC ca dependenta de mine.Numai ca pana atunci,eu sunt dependentul ei,iar daca ea nu are statutul ok,atunci poate nici eu nu am statutul ok.Este vorba de lunile 12/2009-02/2010.Solutia ar fi asta:se inscrie iarasi la colegiu,cred ca va fi nevoita pe un an,isi ia YC,va fi inregistrata cu HO,eu voi fi in regula pentru ca ea este in regula si atunci in 02/2010 pot aplica pentru permanent BC.
    Este bun planul meu sau bat campii?

2. merlin

merlin New Member

Trophy Points:
    0
    daca ai yc nu mai poti sal schimbi in bc decit peste 5 ani decind ai yc -sssst-

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    merlin a scris:
    Yellow Card se emite pentru:
    1. student
    2. self employed
    3. self sufficient

Blue Card se emite pentru:
    1. Highly skilled person sau cei care au absolvit cursurile unei institutii de invatamant superior in UK.
    2. Dependentii de o persoana stabilita in UK (ILR sau cetatenie britanica, only)
    3. Dependentii de o persoana de cetatenie EU (alta decat romana sau bulgara)
    4. Exempt:
    a) dependent de un detinator de Yellow Card
    b) pe drept propriu, dupa 12 luni de munca si fara o intrerupere mai mare de 30 zile (daca in cele 12 luni ati avut mai mult de un job)

Cei care au 12 luni lucrate LEGAL si fara intrerupere mai mare de 30 zile, pot cere si obtine un Blue Card pe drept propriu, chiar daca in cele 12 luni au beneficiat tot de Blue Card ca dovada de drept de munca.
    In aceasta categorie intra:

I) dependentii de un detinator de Yellow Card (sau care ar fi putut avea un YC dar nu au solicitat),
    II) studentii care au lucrat in timpul studiului,
    III) angajatii care au lucrat legal si au detinut un AWC.

Pentru cei care aplica pentru un Blue Card pe drept propriu este obligatoriu sa faca dovada ca au lucrat legal pe tot parcursul celor 12 luni. Astfel dependentii vor trebui sa dovedeasca (cu documente) ca sponsorul (cel de care au depins) si-a mentinut statutul in baza caruia ei au obtinut Yellow si respectiv Blue Card.

4. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salut,si atunci nelamurirea mea este:BC(ca dependent) a fost eliberat in 12/2008,eu am reusit sa lucrez legal din 02/2009,pot munci cu BC pana in 02/2010,cand se fac 12 luni pt a aplica pentru BC permanent/propriu?Sau actualul BC "expira" pe 12/2009?Multumesc.

5. madaluna81

madaluna81 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt total confuza, am aplicat si primit blue card ca si dependent de sotul meu care avea yellow card in martie 2008.Intre timp eu am fost in tara, el a apilcat si a primit blue card in Iunie 2008;
    Eu m-am intors in Decembrie 2008 si am inceput munca in Anglia, acuma nu mai stiu, trebui cumva sa aplicam ptr alt blue card ptr mine?
    La remarks pe blue cardul meu scrie: >12-Employment and business activities allowed ; data issue: march 2008
    Va rog sa ma luminati in ce situatie sunt acum...am citit pe forum ca dependentii nu sunt obligati sa aplice ptr alt blue card.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna madaluna81, tinand cont ca sotul tau are acum blue permanent, e mai bine sa aplici si tu pt unul fara restrictii in baza lui(sfatul meu). Peste tot pe unde te duci ti-l cer, si dk nu-l ai stai sa pierzi timpul explicandu-le drepturile tale, dovedind cu pasaje din lege printate. Asa e cel mai simplu dk il ai l-ai scos frumos il arati si gata, rezolvi treaba. Si dk aveti copii aplicati si pt ei sa li se dea blue.
    Numai bine

7. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Buna! Ma confrunt si eu cu o problema...In doua saptamani tb sa apic pt blue card, numai ca pe primul meu payslip sunt trecute 29 de ore. Seful mi-a spus sa fac o precizare precum ca reprezinta salariul pe doua saptamani. Imi este teama sa nu cumva sa am probleme....As putea sa trimit poate toate payslipurile incepand cu saptamana a doua pe un an de zile? adica primul meu payslip e pe 5 dec, dar sa-l trimit pe cel de pe 7 dec 2008 pana la cel de pe 7 dec 2009?
    Apoi noi nu avem contracte de munca si se precizeaza pe formular sa trimit contractul, ce sa fac?
    Orice sugestie e mai mult decat binevenita.Multumesc!

8. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    taranu a scris:
    Pentru cei care aplica pentru un Blue Card pe drept propriu este obligatoriu sa faca dovada ca au lucrat legal pe tot parcursul celor 12 luni. Astfel dependentii vor trebui sa dovedeasca (cu documente) ca sponsorul (cel de care au depins) si-a mentinut statutul in baza caruia ei au obtinut Yellow si respectiv Blue Card.[/quote]

Salut,hai sa recapitulez un pic situatia mea:sotia a obtinut YC in dec 2008,ca studenta.Eu am obtinut BC,tot in decembrie 2008.Acum vreau sa aplic pentru permanent BC.Nu stiu sigur daca am 12 pay-slip-uri si sa va explic.Primele luni,le-am muncit la o agentie,ca sofer,ca employed,le-am dus BC,mi-au oprit taxe,etc.Primul fluturas a fost fost 28/12/2008.Apoi urmatorul are data 01/02/2009.De asta nu sunt sigur,dupa cum vedeti nu am nimic in 01/2009.In acelasi timp,daca fluturasul apare cu data de 01/02/2009 ar trebui sa inteleaga ca munca s-a facut undeva in ianuarie.Asta ar fi nedumerirea mea,dupa aceasta data,totul este ok.
    Ar fi mai bine sa le explic aceasta situatie sau sa le spun ca nu am fost in UK 30 zile,plecand cu autocarul in RO?
    Apoi,nu cred ca exista o suma minima pe fluturas care ei o vor,atata vreme cat totul este legal,poate fi 1 lira sau 1000,pentru ei este acelasi lucru,nu-i asa?
    Va trebui sa aplic eu pe BR1,apoi sotia mea o voi trece la dependenti,corect?
    Pentru mine,imi va trebui fluturasii.Altceva?Contract de munca?Bank statement?Pentru sotie ii voi duce scrisoare de la colegiu cum ca a terminat colegiul,cu prezenta la ore.Altceva?
    Astept in continuare sfaturile voastre.
    Multumesc anticipat.

9. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    La cele spuse de mine mai sus,ca ultima solutie,si cred ca este destul de safe,este ca sotia mea sa se mai duca un an la colegiu,sa aplice pt YC din nou,iar eu sa-mi vad de munca in continuare,pana in 02/2010 si apoi,cand fac 12luni cu contracte,etc sa aplic pt permanent BC.Voi ce ziceti?Care ar fi solutia?
    Draga bmonica si eu astept sa vad ce se poate face fara contracte,pt ca atunci cand am fost cu acea agentie era munca temporara,nici eu nu am avut contract cu ei.Numai bine....

10. gabriela09

gabriela09 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si bine v-am gasit,sunt noua pe aici,am si eu o mica intrebare:vreau sa ma inscriu la un colegiu de limba engleza,pentru a obtine YC.Am vazut ca pot sa depun,pe langa altele,o declaratie de sustinere financiara din partea unei rude(sot) pe durata cursului.Asta pentru ca nu am 3 luni de cand sunt aici si am citit pe BR1 ca HO vor bank statement pe ultimele 3 luni.
    Are cineva un model cum trebuie scris?
    Mai trebuie legalizata declaratia lui pe undeva sau daca sotul este aici cu mine in UK este de ajuns,adica nu mai trebuie legalizat?
    Multumesc si ma bucur ca v-am intalnit.

11. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salut,pentru bmonica,nu mai sunt sigur unde am citit sau auzit,dar am inteles ca un pay-slip-ul,in sine,reprezinta o forma de contract.Poate gresesc,dar sigur am vazut asta pe undeva.
    Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine:
    pe primele 2 luni muncite,am lucrat printr-o agentie.Pay-slip-urile au fost in luna decembrie(19+23 decembrie) de 90 lire,iar in in ianuarie de 50(27ianuarie) lire.Cei de la agentie au spus ca sunt Temporary worker,nu angajatul lor direct.Totodata,pe ele sunt prezente urmatoarele:ca mi-au oprit taxable T/D,tax T/D,dar la NI nu apare nimic.
    As vrea sa ma folosesc de aceste pay-slip-uri pentru a demonstra ca am lucrat 12 luni legal.
    Credeti ca pe aceste 2 luni sunt in regula?
    Sau aceasta munca,prin agentie,nu se ia in considerare de catre HO?
    Va rog,ce credeti despre pauza dintre 23 decembrie si 27 ianuarie?Se considera mai mult de 30 zile nemuncite?
    Multumesc frumos.

12. gabriela09

gabriela09 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,incerc sa fac programare online la HO,pt a aplica cu BR1 pt YC.M-am inregistrat cu ei si acum trebuie sa "select the type of application you require",dar BR1 nu este de gasit.Am incercat sa sun si in Croydon,dar nu cred ca ei raspund vreodata.Ce ramane de facut?Sa incerc sa mai sun sau sa trimit actele prin posta?Ati reusit sa va programati on-line cu BR1?Dureaza mai mult de 4 saptamani sa primesti un raspuns prin posta?Astept sfaturile voastre.Multumesc frumos.

13. madaluna81

madaluna81 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Georgiv pentru raspuns,ceea ce ma intereseaza de asemenea este sa stiu;daca blue cardul meu a fost eliberat in martie 08 iar eu am inceput sa muncesc in decembrie 08, inseamna ca eu aplic ptr blue card permanent in decembrie 2009(ca am muncit 12 luni?)sau puteam aplica pentru permanent blue oricand din momentul in care sotul meu a obtinul blue card permanent.
    BC meu provisional este valabil numai 12 luni de la data de eliberare?
    Multumesc

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    am mai scris odata!!!!!!!!!!!!!!!!

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care mai au nelamuriri si nu le pot rezolva pun un numar unde puteti suna 01142074074, optiunea 2 e pentru romani.
    Sper sa fie de folos!

16. madaluna81

madaluna81 New Member

Trophy Points:
    0
    Georgiv...multumesc inca o data!
    Am sunat la numarul pus de tine,,,am asteptat 22 de minute si nimeni nu raspunde,,,am sa mai incerc.
    In hartia primita odata cu blue cardul meu(pe care imi pare rau ca nu am bagat-o in seama mai deloc)e precizat ca sponsorul meu nu are voie sa munceasca unrestricted inainte ca eu sa implinesc un an de munca dupa ce am primit BC.Sotul meu a aplicat si a primit BC in iulie 08, cand a implinit un an de munca, deci cu mult inainte ca eu macar sa incep sa muncesc, desi aveam blue card ca si dependent...asta ma intriga pe mine...deci sa aplic sau nu ptr blue card...
    oricum am sa mai sun la acel nr. sa intreb care-i situatia...
    scuze daca sunt pisaloaga

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  18. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    S-ar putea sa fiu pe un topic gresit, insa pun o intrebare pentru o persoana mai putin informata, eu nefiind implicata direct, sunteti va rog draguti sa-mi spuneti daca in cazul au-pair persoana respectiva a lucrat aproape 11 luni la aceesi familie dupa care ei s-au mutat si a inceput la alta familie pentu alte cateva luni. Acum a aplicat pentru blue card dar a primit refuz pe motiv ca n-a lucrat la aceeasi familie timp de 12 lunI. Se poate cumva sa fie o neintelegere, sau intr-adevar asa este legea ?
    Va multumesc.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din pacate refuzul e pe motiv real.

Nu neaparat pe motiv ca nu a lucrat 12 luni la aceeasi familie, ci pt. ca are o pauza mai mare de 30 de zile intre cele 2 joburi.

Amanunte si detalii de contact aici:

http://www.romani-online.co.uk/forum/23 ... sada#50699

Pentru fiecare familie se aplica pentru un alt Purple card si nu se poate incepe munca pana cand nu s-a primit acel card.

20. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Multumesc frumos de raspunsul promt Rebecca.
    Persoana respectiva nu are nici macar o zi de intrerupere. Se poate contesta decizia cumva credeti ?

Share This Page