17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. mike22ro

mike22ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare tuturor,

incep prin a va spune ca eu sunt in Romania. De lucrat, am lucrat in 2002 timp de 4 luni in USA, asta ca sa spun si ce experientza de lucru in afara am.

Momentan sunt la o companie mare de IT din Lume care are un punct de lucru si in Timisoara. Nu are rost sa ii dau numele, cert e ca sunt Oracle/MSSQL Admin (mai exact baze de date) cu certificari, cu experientza in domeniu, cam tot ce am nevoie.

Ideea e ca eu incerc sa fac ceva mai mult cu viatza mea, si as vrea sa incerc sa lucrez in UK, normal, in domeniul meu de activitate.
    Am gasit destule oferte de munca in domeniul meu, dar cert e ca nu am acel Blue Card si de aceea nici nu sunt contactat.

Am 29 de ani si sotia mea se pregateste in 1-2 luni sa aduca pe lume o fetitza, Sara.

Sincer as vrea sa imi dati cateva sfaturi de cum as putea proceda pentru a dobandi acest Blue Card si a fi luat in seama de companiile din UK.

Am citit si cerintele pentru Blue Card. Dar pentru mine este un pic cam blurry, din cauza ca nu as stii cum sa completez aceste formulare, pentru mine, pentru sotia mea, pentru fetita.

Trebuie sa spun ca ma gandesc sa plecam pentru ca aici nu putem sa avem o viatza decenta si sa ii oferim ce dorim fetitei noastre.

De plecat as dori sa plecam cam anu viitor, cand fetitza va avea macar 1 an.

As dori, dak nu v-am obosit deja, sa imi dati cateva sfaturi.

Multumesc,
    Mihai

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mihai, bine-ai venit!

Ma oboseste foarte tare sa vad oameni care reusesc in viata -limba-

Felicitari! -bravo-

Tu te incadrezi (cred) pe undeva pe aici, sunt in toane bune si nu te pun sa cauti pe forum, o sa-ti dau direct link:

http://www.romani-online.co.uk/forum/2- ... smp-si-br2

(Rugamintea mea e sa continuam discutia despre aplicatia ta in link-ul de mai sus)

Bafta! -cu-bine-

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    sutemiwaza a scris:
    Latinii aveau o vorba: verba volant, scripta manent. Lasati telefoanele si cand vreti un raspuns clar, si mai ales competent, scrieti-le un mail. In primul rand fiind un raspuns scris, cel ce va raspunde va fi mai atent la ce scrie in acel mail. Apoi ganditi-va ca la o discutie telefonica foarte probabil nici voi nici cei de la HO nu vor intelege 100% din acea convorbire. Deci pot aparea unele raspunsuri eronate. Si, poate cel mai important, lucratorii de la HO sunt si ei separati pe caprarii: unii care doar "au idee" despre ce inseamna legile imigratiei sunt in prima linie (raspund la telefon de ex), iar cei care intr-adevar stiu cu ce se mananca ciorba asta sunt in diverse departamente specializate(de ex romani si bulgari). La cei din urma ajung cazurile mai speciale(care necesita ceva mai mult decat ticking boxes). Dupa cum spunea si irina.p trimite formularul completat ca spouse/civil partner insotit de dovezile convietuirii voastre(conturi comune, facturi pe numele amandurora etc.), sau mai intai trimite-le un mail si intreaba-i si ce dovezi sa aduci. Raspunsurile e bine sa le obtii in scris si sa le pastrezi. E aberant sa poti aplica doar fiind homosexual sau lesbiana. E drept ca civil partner se refera la cazurile astea, dar daca in categoria asta nu sunt inclusi si partenerii hetero care din diverse motive nu vor sa se casatoreasca ajungem la situatia in care o minoritate are mai multe drepturi (nejustificat) decat majoritatea.
    Succes!

4. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Irina,asta am si facut! Nu ma mai mira nimic :))
    Acum o sa astept sa vad ce iese de aici!

5. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    sutemiwaza a scris:
    Salut, sutemiwaza,
    eu am fost in acelasi caz ca si tine acum un an si ceva
    tu (si prietenul tau) nu puteti aplica ptr blue card in sectiunea civil partners, cazul ala este asa cum bine spui ptr homosexuali/lesbience.
    Voi intrati in sectiunea unmarried partners, care au trait/convietuit impreuna in ultimii 2 ani.
    tu aplici under EEA 1 sau ceva de genul, dar nu ca "dependent" de el, ptr ca vezi tu, din cauza ca ai un partener din EU, faptul asta iti da drept automat la aceleasi drepturi ca si el (iti spun din proprie experienta, partenerul meu fiind portughez, si aplicand in aceeasi manera).
    Oricum, ti ca sa demonstrezi lucrul acesta, trebuie sa trimiti si actele lui.
    By the way, dupa ce faci, aplicatia, asteapta-te la un raspuns negativ, si la intrebarea, de ce nu v-ati casatorit legal, bla, bla,bla....raspunsul meu,ptr ca mi sa pus aceeasi intrebare, a fost ca vrem sa strangem bani, ptr o nunta mare, mare, etc.
    vezi ca respunsurile acelea a lor, cu sanctiune, bla,bla, sunt chestii de speriat copii de gradinita, si bine a facut prietenul tau de a apelat la MP (si eu am apelat la randul meu, cand am facut aplicatia)...
    Si, inarmeaza-te cu cea mai multa rabdare de care poti da dovada, crede-me iti va trebuie, :)))).
    Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, id meu e: fanta2000_us@yahoo.com.
    pupupupu, si bafta

6. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    irina.p a scris:
    Salutare,
    Vreau si eu sa imi dau cu parerea, sutemiwaza, sau Laura, daca nu fac vreo gafa, poate aplica ptr un blue card, under unmarried partners law, under european law, si nu under british law....
    Aplicatia se face pe un EEA 1 si nu BR1, o spun din proprie experienta, iar ca si acte doveditoare, billuri pe pe numele partenerilor, on joint account, merge si o scrisoarea semnata de el, etc.
    In cazul fericit, ti se va inmana un blue card, in care nu scrie nimic despre fiance/fiancee, ci doar numele tau, faptul ca esti rezident, nimic din ce te-ar putea lega de partener, or altera statutul tau (in cazul unei despartiti de partener, nu esti legata de el cu nimic).
    Sper sa te ajute, pupupuppupu

7. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti,

vb de yellow si blue card. Am depus aprox. 3 saptamani in urma pt yellow si blue card - pt dependent. Stiu despre site-ul cu waiting times. Il verific in fiecare lune. Am totusi o intrebare.: Ati depus vreunul de curand si v-au venit deja actele? Ce vroiam sa stiu este daca sunt si alte persoane in situatia mea care au depus de aprox 3 si tot asteapta sa vina actele. Din cate vad la ei pe site ar fi treb sa le trimieata. Stie cineva cam cat dureaza pana ajung la tine acasa comparativ cu data care spune ei ca lucreaza acum la acte? Stie cineva cum procedeaza- fac toate actele din sptamana aceea si apoi le trimit la oameni sau trimit la sfarsitul fiecarei zile?

Multumesc in advanced pt raspunsui. O saptamana faina/binecuvantata.
    Regards, Pianist4Him

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ce spun ei pe site e orientativ: in saptamana cutare proceseaza aplicatiile primite(data la care le primesc ei nu data la care sunt trimise) incepand cu data de... Nu inseamna ca ei primesc un numar constant de aplicatii in fiecare zi, sau ca in fiecare zi procezeaza x aplicatii. Fiecare caz in parte e diferit, unele aplicatii necesita mai multe verificari altele mai putine. Apoi mai adauga una doua zile pana ajunge plicul la ei prin posta si una doua zile pana primesti tu raspunsul. Nu cred ca e cazul sa intri in panica. Daca e ceva de lamurit la aplicatia ta probabil te vor suna.

9. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Multumesc mult Silverfern. Slava lui Dumnezeu, am primit totul saptamana inainte ca cei cu posta sa faca vreo greva. Se pare ca anul acesta va treb sa merg la biserica si sa fac multe rugaciuni Divinitatii la cate lucruri bune mi s-au intamplat.
    Multumesc la toti pt sfaturi deasemenea.

Regards, Pianist4Him.

10. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare oameni buni,hai sa lamurim 2 mici probleme,pentru ca incerc sa sun la HO,dar fara succes.Sotia mea are yellow card,student.De curand a terminat cursul.Cand am fost in Croydon anul trecut in decembrie,ni s-a spus sa aplicam pt blue,in cazul sotiei si alt blue in cazul meu.Colegiul l-a terminat acum o saptamana. Card-ul a fost eliberat in decembrie,datorita timpului de asteptare.Nelamuririle mele sunt:
    1-cand trebuie sa aplicce pentru Blue,acum,pentru ca a terminat colegiul,sau in decembrie,cand se implineste un an de cand are yellow card?
    2-a aplicat pentru Child Benefit,dupa ce i-a intrebat pe cei de la HO daca are voie.Raspunsul lor a fost ca nu depinde de ei,ci de HMRC.Poate aceasta cerere influenta acordarea Blue Cardului in continuare?
    Multumesc anticipat.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare alin31ro,
    Nu inteleg de ce vi s-a spus anul trecut la Croydon sa aplice sotia pt blue, daca avea dreptul la blue ce rost mai avea sa plice pt yellow? Apropo tu puteai aplica pt blue ca dependent inca de cand a obtinut sotia ta yellow cardul.
    Revenind la cele doua mici probleme, pt a aplica pt blue card dupa yellow card, trebuie ca aplicantul sa fi muncit 12 luni consecutive, fara sa aiba o intrerupere mai mare de 30 de zile. Deci nu aplica la 12 luni dupa ce a inceput cursul, nu la 12 luni dupa ce a obtinut yellow cardul, ci la 12 luni dupa ce s-a angajat in baza acelui yellow card. Apropo acel blue card ii mai da dreptul de munca full time inca 4 luni dupa terminarea cursului.
    Aplicatia pt Child Benefit nu are cum sa afecteze obtinerea blue card-ului. E o chestiune ce nu tine de HO, si mai mult, un copil nu reprezinta ceea ce in lege e definit ca "unreasonable burden".

12. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    silverfern a scris:

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa intelegi mai bine, yellow card-ul ca student il ceri doar daca vrei sa muncesti(20 de ore pe sapt, sau full time daca e curs NVQ). Altfel ai o legitimatie de student, nu ai nevoie de altceva ca sa demonstrezi ca stai legal in UK. Iar blue card-ul iti este oferit pe baza perioadei de 12 luni consecutive in care ai muncit ca angajat legal(iar legalitatea e dovedita si de acel yellow card), nu pe baza a 12 luni de detinere a yellow cardului, nu pe baza a 12 luni in care ai fost self employed, sau self sufficient. Ce vi s-a spus e corect, insa cel/cea de la HO a presupus ca sotia va munci si atunci ea ar fi aplicat pr blue card dupa ce a muncit un an cu yellow. Eventual daca tu ai muncit un an cu blue card ca dependent poti aplica pt dark bleu card (pe baza unui an muncit legal) iar sotia ta pt blue card ca dependent de tine.
    Sper ca e mai clar acum.

14. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Mult mai clar.multumesc mult.si completez eu BR1 si o trec pe ea dependent sau completeaza ea si ma trece pe mine dependent?Multumesc frumos.

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    -nu-ma-uit- NU culoarea conteaza(ambele sunt aceeasi culoare ,acelasi format) ,probabil diferenta de nuanta e de la printat ,light e cel pe care exista mentiunea "12" iar dark e cel fara restrictii unde la mentiuni scrie "no restrictions on employment in UK" . Nu stiu cine a scos denumirea asta de light si dark ,eu de cate ori am vb la Home Office au folosit termenii "provisional" si "permanent" si cred ca e mult mai clara referinta cu acesti termeni.

Deci blue card-ul e blue - ca e mai deschis sau mai inchis asta e numai din cauza tusului folosit cand l-au imprimat, n-are nici o legatura cu dreptul de munca permanent sau ca dependent.... Mentiunile conteaza ,daca scrie no restrictions poate sa fie si pe un card roz bonbon cu picatele atata timp cat e act oficial :)

Numai bine !

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    alin31ro a scris:
    Aplica pt blue card cel care are cele 12 luni muncite legal, celalalt va fi dependent. Sau, daca amandoi ati muncit legal 12 luni, ca angajati, puteti obtine individual fiecare cate un blue card(fara nici un fel de restrictii - cel de dependent e valabil atata timp cat respectivul e dependent).

17. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salut Silverfern,imi cer scuze daca te stresez,dar hai sa o mai gandim odata.
    Se da:
    1-sotia intra la colegiu in octombrie.I se elibereaza yellow card in 2 decembrie 2008.Mie si copilului,ni se elibereaza blue card 2 decembrie 2008.La interviu ni se spune:sa revenim peste un an sa aplicam pt permanent blue card.Sotia nu s-a folosit de yellow pt a lucra.Eu am inceput munca legal,din 02/2009.
    Eu cred ca Yellow Card-ul a fost eliberat pe durata colegiului,octombrie 2008-octombrie 2009 si ca ar trebui sa-l schimbe dupa acele 4 luni(sau in timpul lor) la care ar fi avut dreptul sa le lucreze full time dupa terminarea colegiului.De aceea am crezut ca toate card-urile trebuie schimbate prin decembrie.
    2-ai spus:cel care are 12 luni muncite legal,aplica pt card,cu celalalt dependent.Asta inseamna ca eu ar trebui sa aplic,in 02/2010,si ele ca dependente.Corect?
    3-Am trimis e-mail-uri,am dat mii de telefoane la cele 3 numere existente:01142074074/08450105200/08706067766 din pacate nu am reusit sa vorbesc cu nimeni.
    Am intrat pe site-ul lor sa-mi fac programare on-line,trebuie mai intai sa ma inregistrez,iar apoi sa fac programarea.Se aplica cu BR1 sau EEA1?Atatea diferente intre EEA si romani/bulgari,sunt foarte confuze.
    Nici macar nu am gasit pe site unde sa ma inregistrez.
    Before you can book an appointment, you will need to register to use the service. You will then be sent login details, which will allow you to return to the website and book your appointment.
    tot mai jos spune:
    If you are a national of Bulgaria, the Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, Slovakia or Slovenia, you cannot apply for a registration certificate until you have completed 12 months of continuous employment in the United Kingdom.
    If you want to apply for a registration certificate, you must complete application form EEA1. You can download the form from the right side of this page.
    Ar mai fi fost ceva sa te intreb,dar m-am zapacit si am uitat.Hai sa le rezolvam pe astea 3.Multumesc frumos pt timpul tau/vostru.Alin.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    alin31ro a scris:

19. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Rebecca,sotia mea nu s-a folosit de YC din mai multe motive:a fost dificil adaptarea aici,nestiind nici macar un cuvant in engleza,de aceea am ales sa aplice pt YC ca student,si nu self-employed,ca sa poate totusi invata cate ceva,iar apoi sa se poata ajuta la munca de limba engleza.Apoi,trebuia sa duca/aduca fetita de la scoala.In cele din urma cu toate ca am facut multe aplicatii la diferite magazine si on-line,nu a reusit sa-si gaseasca de munca.Stii si tu cum a fost cu acesta criza.Destul de greu de gasit de munca.A fost ajutata de o prietena sa lucreze la un hotel,cash in hand,ceea ce a fost ok,nu era cea mai buna munca,dar a fost destul de decenta sa incerce sa le faca pe toate.
    Cand am facut aplicare pt card-uri,nici macar o secunda nu ne-am gandit ca nu-si va putea gasi de munca,20hrs/week.Cam astea sunt motivele penru care nu s-a folosit de YC.Nimeni nu te obliga sa muncesti daca ai YC.Nu faci nimic ilegal daca ai YC si nu muncesti.
    Confuzia mea a plecat de la faptul ca,ea a terminat colegiul in octombrie,iar YC a fost eliberat in 02/12/2008,^12,de aceea am crezut ca trebuie schimbat prin decembrie 2009 in BC,dar de fapt am citit ca numai daca ai 12 luni muncite legal poti schimba YC in BC.Ea nemuncind,nu poate sa schimbe YC in BC.Corect?
    Eu insa fac 12 luni legal muncite in 02/2010.Aceeasi problema.BC a fost eliberat in 02/12/2008,^12,deci ar trebui sa "expire"in dec 2009?Mai pot munci pe el pana in 02/2010?
    Am sunat la ei sa intreb cand trebuie sa aplicam si ce trebuie sa facem,ar nu am reusit sa vorbesc cu nimeni.M-au tinut pe Mozart,iar acel telefon cu 0114etc este o gluma,suna intr-una,nu raspunde nimeni.
    Cam astea sunt nedumeririle mele.
    Cat de tare am reusit sa te ametesc?Pentru ca pe mine ma doare capul din cauza asta....
    De ce sa sun la ambasada?
    Multumesc anticipat pentru sfaturile tale.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm, mai nou cer dovezi cu faptul ca sotia si-a pastrat statutul...deci macar un payslip al ei.

Tu insa ai dreptul la blue card pentru cele 12 luni muncite, totusi in tot acest timp ai lucrat ca dependent de ea, deci si statutul ei trebuie verificat.

De aceea ti-am zis sa apelezi la Ambasada. Vezi link-ul:

http://www.romani-online.co.uk/forum/23 ... n-ambasada

Eu, in final, nu-ti pot oferi decat o parere mai avizata sau mai putin avizata. -nu-stiu-

Share This Page