4.2 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. gregorio68

gregorio68 New Member

Trophy Points:
    0
    Nelamurire

Salut tuturor!Am si eu o problema:eu am blue cardul iar sotia mea vine pe 10 iulie aici si as vrea sa aplice si ea ca dependent.Am sunat la Croydon si dupa negocieri are appointment pe 15 iulie.Acum vine problema:formularul BR4 completat,poze,pasapoarte si am vazut ca scrie sa aibe o oferta de munca.E adevarat?Sau trebuie sa justific eu ca lucrez?Poate cineva sa-mi spuna ce acte are nevoie si daca influenteaza cu ceva daca sotia nu vorbeste bine engleza...Astept raspunsul vostru...Multumesc.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:Nelamurire

E o nebuloasa totala acolo... :laugh:

Nu aplici cu BR4 ci cu BR1. Tu esti aplicantul principal, ea este dependenta ta. N-are nevoie de oferta de munca si nu influenteaza cu nimic daca nu stie engleza, dar ar fi bine sa invete cat mai repede.

Bafta!

3. gregorio68

gregorio68 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Rebecca!Deci BR1,poze,pasapoarte,certificat casatorie(cere sa fie tradus si legalizat?)si altceva...Nimic de la locul meu de munca,facturi sa demonstrez domiciliul...Scuze,ai dreptate cu nebuloasa,sunt prins cu 2slujbe,venirea sotiei si a fetei,m-am mutat de curand si nu prea am avut timp de cautari aprofundate.Multumesc inca odata si daca poti sa-mi raspunzi si la intrebarea de mai sus...m-ai salvat...O seara buna...

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

gregorio68 a scris:
    Daca certificatul de casatorie nu este cel nou trilingv atunci va trebui sa fie tradus si legalizat.
    Descarca BR1 de aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... /applying/ si vezi exact care sunt documentele necesare aplicatiei pentru fiecare caz in parte aflat pe BR1.

Daca tu ai deja BC, ai dovada de adresa (BC- blue certificate) este document de rezidenta in primul rand ;) ... si ar trebui sa fie suficient pentru oricare autoritate britanica alaturi de un document de identitate cu fotografie (pasaport sau CI).

5. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

In cazul de mai sus a dependentului de BC fara restrictii se completeaza sectiunea 6 din BR1?Adica dependent de british citizen sau persoana settled in the UK sau sectiunea 2.2 este suficienta?Deci ce completeaza?Sectiunea 6 sau 2.2?

6. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca ar trebui lamurita problema modului in care se completeaza BR1 da catre un dependent de blue card fara restrictii.Am urmarit post-urile voastre dar se pare ca prin pagina 6 sau 7 a incercat taranu dar mai sunt aspecte de lamurit.In sactiunea 2.2 trebuie atasata poza sponsorului(sotul sau sotia care sponsorizeaza aplicatia?)
    Trebuie completata sectiunea 6?Trebuie completata sectiunea 9.3?Care sunt actele care trebuie atasate?
    Trebuie dovedita dependenta in vreun fel?Am urmarit subiectul dar se pare ca nu este pe deplin lamurit.Poate cineva sa ia BR1 si sa spuna ce si cum se completeaza ,in aceasta situatie?

7. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Mai aduc inca o data in atentie ceea ce am solicitat mai sus.Celor care stiu despre ce este vorba.Multumesc.

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Iulian22, semnalam la un moment dat diferentele intre formularele EEA1 si BR1. EEA1 incepe cu o descriere foarte detaliata a modalitatii de completare a formularului, BR1 se vede cat de mult vine in ajutorul aplicantilor. Impresia pe care am lasat-o a fost ca ma leg de chestiuni minore. De ce nu ii intrebati pe cei de la HO in legatura cu astfel de neclaritati? De ce se tem atat de mult romanii sa contacteze autoritatile competente atunci cand au neclaritati? Daca sunt de buna credinta, cei de la HO vor vedea ca sunt foarte multe sesizari in legatura cu anumite probleme si se vor gandi ca ceva e in neregula. Isi vor da seama ca tratand separat fiecare categorie de cetateni europeni nu face altceva decat sa le ingreuneze munca si sa duca la cheltuieli inutile. Iar daca nu ii intereseaza, macar vor fi stresati de multitidinea de cereri lamuritoare si tot vor vrea sa rezolve cumva situatia. Din fericire pt ei romanii nu sunt obisnuiti sa ceara lamuriri autoritatilor, ci prefera sa se informeze de la prieteni, cunostinte, si asa mai departe, iar informatiile bine-nteles ca vor fi deformate.

9. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Revin cu ecceasi solicitare.Multumesc foarte mult Silverfern pentru....Pentru ce?

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

silverfern, nu pot decat sa-ti dau dreptate din pacate :( ... dar acum sa-mi fie iertata indrazneala, caci m-as oferi sa-l ajut pe iulian22, tocmai ca sa nu ajunga informatia deformata. :D

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    Taranu, iti este iertata indrazneala, ai binecuvantarea mea. :laugh:

Pe de alta parte n-ar fi rau daca mai trimitem si cate un email pe la HO. Nu cred ca presupune un efort prea mare si nu avem nimic de pierdut. Uneori se intampla ca cei de la HO sa nu realizeze ca exista o problema daca acea problema nu e semnalata.

Iulian, permite-mi sa ignor multumirile tale.

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

iulian22 a scris:
    La punctul 2.1 a) bifezi NO, iar la 2.1 b) bifezi YES

In BR1 nu exista sectiunea 2.2, citeste cu atentie te rog.

Raspunsul este DA, se ataseaza fotografia tip pasaport a sponsorului, dupa cum scrie foarte explicit chiar in formular:
    Se completeaza urmatoarele sectiuni:
    Sectiunea 6 se completeaza doar daca sponsorul are cetatenie britanica sau ILR.
    La sectiunea 9.3 bifezi doar certificatul de casatorie. Acesta dovedeste relatia de dependenta directa intre soti conform legii in acest caz. daca Certificatul nu este cel de tip nou (trilingv) atunci trebuie tradus si legalizat si se trimite atat originalul cat si traducerea.

Alte acte care trebuie atasate: pasapoarte, BC-ul sponsorului, Certificat de casatorie, 2 poze tip pasaport cu numele scris intergal cu majuscule pe spatele fiecarei poze pentru aplicant (aplicanti, se trec si copii minori daca sunt in UK !)
    In acest caz se completeaza si sectiunea 10.1 sau 10.2 dupa caz.

Din pacate datorita multitudinii situatiilor in care se foloseste acst formular (BR1) este greu sa faci un singur ghid de completare care sa cuprinda orice situatie posibila. Pentru asta de regula trebuie solicitate informatii direct de la UKBA la acest link: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/ ... in partea de jos a paginii, sub timpul de asteptare.

P.S. Ar fi trebuit sa poti macar intelege ce scrie in acest formular (suficient de explicit dupa opinia mea), daca tot iti permiti sa faci observatii despre gramatica in limba engleza utilizata de alti user-i de pe acest forum (sunt sigur ca stii exact la ce ma refer).

Succes !

13. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc foarte mult.Daca urmaresti post-uri anterioare,ai sa vezi ca mai erau nedumeriti cu privire la aceste aspecte.Sa fim seriosi,nicaieri nu scrie ca o persoana cu blue card nu poate fi considerata o persoana settled in The UK asa ca erau necesare clarificari.Nu scrie nicaieri ca ILR=person settled asa ca aici isi spunea cuvantul experienta celor care au trecut prin asa ceva.
    In esenta era un apel la experienta celor care au trecut prin asa ceva,avand in vedere ca forumul este plin de persoane care au completat formularele corect dar nu si-au luat cardurile.Sa fim seriosi sunt mulyte interpretari care se pot da diverselor campuri din BR1.Pe de alta parte nu este o chestiune de limba ci de intarire a certitudinii celor ce viziteaza acest site ca procedeaza cum trebuie.

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Da iulian22, sa fim seriosi asta zic si eu.
    Daca ai fi sunat la UKBA sa pui intrebarile ai fi aflat ca BC-ul este ca o viza de flotant pentru cei care stau o perioada aici. Doar ILR arata clar ca persoana respectiva s-a stabilit in UK.

Dar se pare ca unii au impresia ca este vreo mare realizare faptul ca au drept de rezidenta si pe deasupra si drept de munca. :D
    Cat despre diversele interpretari ... la teatru nu in documente se fac interpretarile ... eventual si in instanta de judecata ;)

Sa-ti fie de bine si cu folos.

15. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Si cum ramane cu atatia oameni care nu si-au luat cardul din pricina interpretarilor date de HO?
    Pana unde poate sa mearga ipocrizia ta cand ceva mai devreme critici lipsa de obiectivitate a HO ca apoi spui ca nimic nu este interpretabil?
    Cat despre faptul ca BC este doar o viza de flotant,te rog sa ma crezi ca m-ai facut praf cu asta.Pe ce lume traiesti?
    E tot ce isi doreste un roman aici!Cate sacrificii nu au facut oamenii ca sa ajunga in posesia lui?Este dreptul lui de a fi tratat in mod egal cu ceilalti cetateni europeni,calea catre o viata decenta aici si lipsita de umilinte si multe altele.
    Tonul parintesc si protector adoptat de tine asociat cu o oarecare suficienta care nu iti este specifica doar tie ci si altor moderatori ma dezamageste teribil.

PS:Multumesc pentru serviciile de cleaner.Ai fost tu,nu-i asa?Te simti mai bine acum?
    Sterge-l si pe acesta,nu ai cum sa il modifici,este?Sterge si contul meu.Ori nu iti sta in putere sa o faci?

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

iulian22, din cate am vazut pana acum HO nu a facut interpretari, pentru asta exista regulamente si proceduri, doar lipsa de profesionalism sau indolenta unor angajati de la HO este cauza pentru care unii dintre romani nu au primit certificatul mult-ravnit de flotant in UK.
    La asta se mai pot adauga si interpretarile unor "descurcareti" romani, care in loc sa bifeze punct cu punct au mizat pe "las` ca ma descurc si le explic".

Pe de alta parte iti spun asa prieteneste ca sunt romani in UK pentru care scopul lor suprem nu este un BC, ILR sau mai stiu eu ce ... si da, BC este doar o viza de flotant pentru un cetatean european, chiar daca e francez, neamt, spaniol sau roman.

Iar criticile mele la adresa UKBA/HO sunt ceva mai subtile si au radacini mult mai adanci decat vad ca ai inteles tu.

Si daca nu-ti convine ca ti-am dat mura-n gura nu trebuia sa ceri.

P.S. Da, ai intuit bine, eu am fost. Reclamatii ? Poti sa le adresezi Administratorului, nu ma deranjeaza si este dreptul ca ca utilizator al acestui site. Si cu asta incheiem discutiile off-topic.

17. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

'nteles.sa traiti!

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

iulian22 a scris:
    Iulian, mai verifica o data site-ul UKBA.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ukres ... ettlement/
    (treci cu mouse-ul peste "indefinitive leave to reamain" ca sa-ti apara definitia.)

http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/uksi_20061003_en.pdf

Dupa cum vezi, pt cetatenii europeni exista trei situatii: dreptul de rezidenta initiala de trei luni - in general ca turist; drept de rezidenta extins - cat timp esti "qualified person" (si la asta se referea taranu cand zicea de viza de flotant - cardul galben sau albastru iti certifica dreptul de rezidenta extins, mai mare de trei luni, cat timp esti "qualified person" ) si ILR-ul, dreptul de rezidenta permanenta, care iti pune stampila de settled.

Intr-adevar e cam greu de gasit si asamblat toata informatia, insa ai putea sa le scrii celor de la HO despre nelamuririle tale si sa ii rogi (politicos) sa faca ceva in privinta asta. Pt ca solicitarea ta sa aiba mai multe sorti de izbanda ti-as recomanda sa le sugerezi si posibile solutii, si sa le dai motive serioase care sa sustina solicitarea ta.

19. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0

Salutare tuturor,
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o nelamurire legata de eliberarea BC.Sotul meu are YC pt. studenti si pe 4 august se duce la Croydon pt. eliberarea BC( are 12 luni consecutive de munca).Eu am obtinut BC ca dependenta de el,in luna martie.
    Acum nu stim cum sa procedam: trebuie sa ma treaca si pe mine pe BR1 la membri dependenti sau nu mai e nevoie, din moment ce eu am deja BC? Sunt 2 BC diferite? Nu este mentionat nimic special la rubrica Remarks de pe BC meu, adica nu am nicio restrictie legata de orele de munca sau ceva de genul asta...
    Poate ca sunt cateva persoane printre dvs. care au trecut prin aceasta experienta si ma poate ajuta?
    Multe multumiri! :)

20. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Crisa1980, teoretic daca nu exista remarci pe BC-ul tau, UKBA nu iti mai emite altul.

Ar fi trebuit sa fie ceva de genul: "Remarks -> 12 months business and employment allowed"

Nu este necesar sa te treaca si ei oricum te au in baza de date.
    Daca exista aceste remarci, atunci iti vor schimba BC-ul.

Aplica in persoana ? daca trebuie sa te includa in aplicatie va trebuie nr. ref pentru fiecare din voi, in cazul in care este necesar sa te treaca in aplicatie.

Share This Page