-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Blue card intrebari si rasp/dependent de purple

Felicitari! Si nu-ti face probleme ca site-ului ii sta bine si in rosu.:lol:

2. gabbby

gabbby New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,de curand mam casatorit iar sotia mea are blue card pe care la obtinut dupa un an de zile ca au-pair.In tot acel timp am fost si eu student deci am si eu yellow card.Din pacate nu am putut sa iau blue cardul prin yellow card intrucat nu am lucrat un an de zile incontinuu.Pot sa obtin blue cardul daca neam casatorit ea avand cardul?Daca da spunetimi si mie ce sectiuni trebuie sa completez in formularul BR1?In momentul cand aplic pt blue card trebuie sa trimit yellow cardul inapoi?Trebuie sa trimit si cardul ei ca dovada,ar fi mai bine?Ce alte acte mai trebuie sa trimit?Va rog raspundetimi,va multumesc

3. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Am luat blue-card-ul!!!Am aplicat pe 3.03 si am mers pregatita cu toate actele cerute de ei(le-am mentionat intr-un mesaj anterior) si pana la urma a fost ok. Cardul este pt. dependentii de yellow card-studenti si am luat si actele sotului meu. La interviu mi s-au cerut pay-slip-urile mele si ale sotului pt. dovada ca muncim si ca eu sunt dependenta de el, bank-statement si scrisori de la angajatori. Cu toate ca nu am avut pay-slip-urile si bank-statements(pt. ca nu mi s-a spus la telefon), domnul de la ghiseu a fost intelegator si totul a fost ok in final. Mi l-a dat in 20 min. Daca va ajuta cu ceva, va pot forwarda mailul de la HO cu dependentii.
    O seara buna tuturor!

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari crisa1980 !

Chiar ma intereseaza, urmeaza sa aplicam si noi pe 31 martie pt. YC si BC ca dependent.

5. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    si pe mine m-ar interesa! Multumesc

6. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Azi am fost si eu la Croydon pentru interviul in vederea obtinerii Blue Card - ului si... fara succes.

Am aplicat cu BR1 ca dependent de student. Sotia mea este studenta, are Yellow card.

Am avut la mine, pe langa formular, pasapoartele amandoura, fotografiile mele si ale ei, dovada ca este studenta, certificatul de casatorie dar se pare ca nu au fost de-ajuns.

S-au legat de faptul ca eu, aplicand ca dependent de ea, nu am avut la mine dovada fondurilor ei (extras de cont) si nici dovada ca este angajata. Din pacate, nu scrie nicaieri ca ar fi trebuit sa am aceste documente...

Prin urmare, nu am primit Blue Card-ul si am fost programat pentru un nou interviu in exact 6 saptamani (5 Mai).

Intreb acum, au mai si altii printre voi in situatia asta? Este normal ce au cerut ei? Merita sa fac apel?

7. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    dak ai nimerit la micul broscoi indian e clar...asa mi-a facut mie de 2 ori m-a refuzat

8. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu era indian. Era la ghiseul 48 si era 100% britanic, dupa parerea mea.

9. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    valentin a scris:

imi scapa mie ceva sau astia abereaza? pai daca are yellow card ca si studenta de ce i ar mai trebui dovada ca este angajata? nu trebuia mai degraba sa arate ceva la mana ca este studenta,ceva de la colegiu.
    poate te lamureste taranu ca el le stie mai bine,dar eu cred ca nu trebuia sa fii refuzat,cel putin nu din motivul asta.

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    A vazut si adeverinta de student dar se pare ca nu i-a fost de-ajuns...

Cred ca au norma la rejectat aplicatii.

11. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    atunci fa apel.parerea mea.

12. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    Valentin,si eu am aplicat ca dependenta de sotul meu, student cu yellow card,si la interviu mi-a cerut dovezi ca sunt dependenta de el:certif. de casatorie, scrisoare de la angajatorul lui, scrisoare de la colegiu,bank statement si pay-slips.
    Ideea e ca tu aplici ca Dependent si chiar daca ai adus dovezi ca sotia ta este studenta si ca sunteti casatoriti, asta nu inseamna ca si munceste si ca te 'sponsorizeaza'pe tine.
    Sunt sigura ca daca aduci si actele astea data viitoare o sa fie ok.
    La ghiseul 48 e celebrul Trevor(nu cumva avea scris pe spatele scaunului numele lui?).Si eu am fost trimisa la el, dar am avut 'noroc' si am fost chemata la ghiseul 47, la un domn foarte rapid si 'la obiect'.
    Tinem legatura!
    pa.

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Citisem pe forum despre scaunul lui si chiar am incercat sa vad daca este ceva scris pe el dar, din pacate, de spatar era atarnata haina lui si nu am putut vedea.

Desi pare oarecum logica cererea de a avea dovezi referitoare la posibilitatile sotiei mele de a ma sponsoriza, totusi, de ce nu este absolut nimic mentionat in acest sens pe site-ul lor sau in formularul BR1?

Sau, mai mult, in cazul in care studentul chiar studiaza, invata pe rupte si nu mai are timp si de muncit, ce se intampla, dependentul nu mai are voie sa ceara Blue Card?

14. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar nu este mentionat pe formularul BR1 si nici pe site, dar recunosc ca am mers pregatita cu actele astea dupa ce am citit pe forum experientele si sfaturile date de cei care sciu aici.Recunosc ca fara acest forum nu as fi stiut cu ce sa merg pregatita...Din pacate, informatiile date de ei sunt prea generale si pot fi interpretate, si asta intentionat sau poate din neglijenta.
    Oricum , asta nu-i impiedica sa-ti refuze aplicatia, chiar daca le aduci argumente logice si acte.
    Am avut o experienta asemanatoare cand am aplicat prima si a doua oara pt. national inssurance number.De aceea a trebuit sa mai astept 2 luni,ca sa-mi iau blue card-ul...
    Te-a intrebat daca sotia ta munceste?Cred ca daca studentul doar invata si nu vrea sa munceasca,nu e necesar yellow-card-ul.Poate de aceea ti-a cerut si dovada...

15. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Totusi, fa si o plangere...macar sa incerci, poate dai peste o persoana mai 'normala'

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    valentin a scris:
    Era bine daca ai fi avut la tine actele respective. Vor doar sa se asigure ca nu veti fi dependenti de ajutoarele sociale. Oricum mi se pare un abuz, atata vreme cat Treaty Rights predeve explicit aceste drepturi pentru toti cetatenii europeni.

In fond tu ceri sa ai drept de munca, tocmai ca sa nu apelati la ajutoare sociale, atata vreme cat o insotesti pe sotia ta la studii in UK ... cred ca poti face apel ... eventual cere sfatul si asistenta celor de la http://www.lawcentres.org.uk/lawcentres/detail/find/

Totusi, nu pot spune ca nu au dreptate:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary

Din pacate nu au specificat foarte clar ca sunt absolut necesare aceste acte nici in guidance si probabil nici in formularul pt. aplicatie.

17. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    tarane,stiu ca peste cateva zile ai programare pt blue card.

in cazul dependentului de self employed ce acte trebuiesc.voi ce acte ati pregatit?
    are importanta cati bani sunt in cont,pe extrasul de cont?poate fi motiv de refuz faptul ca ai castigat prea putin din activitatea de self employed (deci nu ai suficiente venituri sa fii sponsor) ca sa dea sotiei blue card

18. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 a scris:
    Da, pe 31 martie vom fi la biroul din Croydon si speram sa ne intoarcem cu cardurile colorate :)

Pt. SE sunt specificate in BR1 toate actele (sper), oricum voi face exces de zel eu.
    Scrisori de recomandare de la clienti, extrase de cont bancar, cardul NIN al sotiei care este SE, factura si dovada platii NIC (impozit inca nu e cazul), bilant si balante lunare (facute de mine in Quickbook) in loc de scrisoare de la contabil, dovada de adresa, pasapoarte, certificat de casatorie, lista cu clientii (si datele lor de contact), carti de vizita, dovezi de advertising, lista cu serviciile pe care le presteaza SE (sotia), cartile de identitate romanesti, permisele de conducere romanesti etc.

Nu stiu daca conteaza foarte mult sumele ce se regasesc pe extrasele de cont bancare, probabil balantele si bilantul spun mai mult ;) ... noi avem si incasari cash nu doar prin banca.
    De altfel, nici nu prea ai cum sa obtii venituri mari daca nu ai destui clienti si esti la inceputul activitatii entreprenoriale, dar conteaza profesionalismul, marketingul si advertisingul (cred).

In acceptiunea celor de la Bussinesslink esti genuine SE atunci cand incepi advertisingul, chiar daca n-ai incasari ;)

In mod sigur nu trebuie sa apari pe nicaieri ca beneficiar de ajutoare sociale.

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    valentin a scris:
    Valentin, din cate stiu si eu, nu se specifica in vreo lege ca trebuie sa faci dovada unor fonduri. De altfel sotia ta nu era obligata nici pt a obtine yellow card ca studenta sa faca dovada unor fonduri. E probabil un exces de zel al acelui ofiter, intr-o perioada economica dificila, in care toata lumea e inflamata de stiri despre numarul crescut al imigrantilor si numarul la fel de mare al somerilor britanici... N-ar strica sa faci apel, macar sa iti spuna in baza carei legi ti-au cerut extrasele de cont ale sotiei. Doar trebuie sa stii ce lege sa respecti, nu?

20. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    gabbby a scris:
    Da. Citez din Guidance for nationals of Bulgaria and Romania on obtaining permission to work in the UK :
    gabbby a scris:
    Raspunsul la intrebarea lui gabbby privind sectiunile ce trebuie completate il caut si eu.Il stie cineva?

Share This Page