8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toata lumea,am o nelamurire si anume eu sunt deja posesor de yelow card,daca sotia mea vine in uk si aplica pentru blue card ca dependent ce sectiuni din BR1 trebuie sa completeze?Daca aplica numai ea pentru Blue card eu trebuie sa mai apar in aplicatie(banuiesc ca ea trebuie sa fie aplicantul principal).Va rog lamuriti-ma si pe mine ,poate a mai fost cineva in aceeasi situatie.Si ce documente mai trebuie,daca trebuie acte originale sau copii.Trebuie sa mearga numai sotia in Croydon sau si eu?Este adevarata treaba cu same day service ?E -kiss- iss- -kiss- iss- valabil si in cazul blue cardului?

2. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, dansimih.

Sotia ta este aplicantul si aplica cu BR1, bifand pe pagina a doua a formularului casuta din dreptul 'if you are applying and your family member holds a current Registration Certificate and is sponsoring your application', apoi completeaza sectiunile 2, 8, 9, 10 si 11. In afara de pasaport sau C.I, doua foto si copie dupa certificatul de casatorie, nu stiu sa mai fie necesar altceva.

Nu e nevoie sa mergi si tu, e de ajuns sa mearga sotia. In legatura cu same-day service, pe site-ul HO scrie:

'We offer a same-day service for applications on forms BR1, BR2, BR3 (except those applicants applying under the Highly Skilled Migrant Programme), BR4 and BR7 by appointment only at our public enquiry office (PEO) in Croydon. You should call 0870 606 7766 to make an appointment before you attend.

We are able to consider applications from married partners and civil partnerships, but regret we are unable to consider applications for un-married partners at PEO. Applications of this type should be submitted to the Bulgarian and Romanian caseworking team as a postal application.'

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... osendform/

Succes in continuare.

3. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Completare la raspunsul Ellei36:

Daca yellow cardul este de self-employed, atunci ti-as recomanda sa-i dai sotiei cat mai multe acte cu care sa dovedeasca - inca o data - ca tu esti self-employed. Spun asta ptr ca o prietena a mea a aplicat ca si dependenta de sot self acum o luna si ceva prin posta. Sotul obtinuse yellow-ul anul trecut prin octombrie. Dupa ce cei din Sheffield au primit aplicatia ei, i-au trimis o scrisoare prin care ii cereau sa trimita acte doveditoare ca sotul este self (repet - el deja avand yellow de self). Sotia s-a conformat, a trimis hartiutele si a primit blue-ul in cateva zile.

Tinand cont de experienta unor user-i de pe forum, se pare ca daca ajungi la Croydon fara a avea toate actele necesare (chiar daca nu sunt mentionate in BR1 - unele dintre ele), te vor trimite acasa spunandu-ti sa aplici prin posta.

Asa ca, daca nu vreti sa va pierdeti timpul pe acolo, luati TOATE actele la care va puteti gandi cand mergeti la interviu!!!

Totodata, toate actele trebuie sa fie in original.

Bafta multa!!

4. george006

george006 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Apropo de intreaga poveste cu blue cardurile , stie cineva la cate saptamani (zile) de vacanta are dreptul un au-pair in decursul contractului de un an?

Multumesc!

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut George ,

Eu din cate stiu ai dreptul la maxim 30 de zile sa fi out din UK pt a te califica pt blue card...Uite postez aici si citatul din lege "You will be treated as having worked in the UK without interruption for a period of 12 months if you were legally working in the UK at the beginning and end of that period, and any intervening periods in which you were not legally working in the UK do not, in total, exceed 30 days. You will be able to obtain a ‘blue’ European Union Registration Certificate to confirm this." Referitor la acest aspect Home Office zice ca "your time off work must be paid holiday and not a break in employment."
    Toate cele bune ,
    Bivo -staycool- taycool-

6. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Bivo.

Poti sa-mi dai si mie un link catre 'your time off work must be paid holiday and not a break in employment', te rog?

Eu n-am gasit respectiva prevedere decat in indicatiile pt cei A8, nu si pt A2.

Multumesc.

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu stiu ca in cazul celor angajati cu contract perioada de vacanta este considerata ca parte din contract si nu este inclusa in cele 30 de zile care nu trebuiesc depasite in cele 12 luni.La fel este si in cazul celor care sunt au-pair,si anume atata timp cat face parte din intelegerea cu familia si este vacanta platita nu conteaza ca pleci 2 saptamani sau 4(nu cred ca da cineva mai mult de 4 saptamani vacanta).In afara de asta,cand esti au-pair la sfarsitul anului cand aplici pt blue ei oricum iti dau o scrisoare de confirmare in care specifica faptul ca ai lucrat pentru ei tot anul respectiv,nu am auzit sa se ceara detalii despre vacanta,e absurd,nimeni nu cere asa ceva.
    Perioada de 30 de zile la care se refera Bivo se refera strict la o perioada in care "you were not legally working in the UK" deci in cazul celor angajati perioada dintre job-uri(in cazul in care pleci de la un loc de munca si vrei sa te angajezi in alta parte,sa nu dureze schimbul de job-uri mai mult de 30 zile) iar in cazul celor care sunt au-pair cele 30 de zile ar insemna daca tu de ex vrei sa pleci de la familia la care stai acum si vrei sa-ti gasesti alta familie,sa nu ai intrerupere intre ele mai mare de 30 de zile.
    Vacanta nu este specificata nicaieri in legea pt romani tocmai pentru motivul ca este parte din contractul de munca(au-pair),unii au 20 de zile pe an,altii 30,altii 22,etc...atata timp cat face parte din contractul de munca si pe payslip scrie "holiday pay" deci esti platit de angajator,nu este nici o problema.In cazul tau ca esti au-pair,vacanta ta este platita de familie nu? Ca doar asa se face intelegerea la inceput muncesti un an ai dreptul la 4 saptamani de vacanta(asa stiu ca se procedeaza ),atata timp cat vacanta ta este platita esti ok.

Numai bine.

PS: Link-uri referitoare la asa ceva(vacante) nu cred ca se gasesc pe undeva din moment ce in lege scrie clar
    "You will be treated as having worked in the UK without interruption for a period of 12 months if you were legally working in the UK at the beginning and end of that period, and any intervening periods in which you were not legally working in the UK do not, in total, exceed 30 days." = perioada in care nu ai fost angajat legal sau in care nu ai avut familie la care sa fii au-pair. -kiss- iss-

8. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Link cu informatia data de Bivo privind 'paid holiday' este pe site-ul HO (mie nu mi se deschidea cu browserul meu zapacit :) ):

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/

(Living and Working in the United Kingdom - Bulgarian and Romanian nationals, pe banda din dreapta)
    "Can I take time off work? Yes, but your time off work must be paid holiday and not a break in employment.'

E vorba de doua chestiuni separate:

1. Cele 30 de zile in care nu esti angajat deloc sau in care nu esti angajat legal si aceste 30 de zile nu trebuie depasite.
    2. Concediul platit, care este o intrerupere a serviciului, dar pe durata caruia ai statut de angajat.

Home Office a specificat chestiunea concediului platit tocmai pentru a nu se face confuzii intre perioada celor 30 de zile si concediul platit.

9. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    mie mi-a facut familia scrisoare catre home office cum ca am lucrat la ei dar au scris ca locuiesc cu ei incepand cu 3 iulie 2007 cu toate ca mie cardul mi-a fost emis cu data de 31 iulie ( am ast vreo 6 sapt dupa el).credeti ca o sa fie vreo problema legata de date?

'I am writing to inform you thathas been living with me, my husband and 3 children since 3rd July 2007. She works 5 hours a day Monday to Friday, is given £55.00 a week and has Saturday & Sunday off.'

thks

10. carolina

carolina New Member

Trophy Points:
    0
    salut daca am lucrat un an ca self employed am dreptul la blue card?

11. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya Carolina ,
    NU , daca ai lucrat 12 luni ca si self-employed NU ai drept la blue card...sorry ...Toate cele bune ,
    Bivo -staycool- taycool-

12. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    In cazul blue cardului obtinut ca si dependent, ce se intampla in caz de divort? Se pierde dreptul la munca si in caz de separare? A trecut cineva prin asa ceva?
    -thankyou- hankyou-

13. carolina

carolina New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Mai am si eu o intrebare tot despre blue cardul asta.Eu am avut anul trecut work permit pt un angajator dar pt ca am depasit perioada de 30 de zile lipsa din tara mi am pierdut dreptul la blue card.Acum am alt permis si sper la anul sa mi iau cardul dar intrebarea mea era daca sotul meu e aici cu mine el poate aplica pt blue card pe baza mea sau ca dependent nu stiu cum sa explic?Anul trecut a fost self employed iar acum are si el permis,dar vrem in toamna sa schimbam angajatorul ca nu mai suntem multumiti.Cum e mai bine sa fac?Sa schimbam permisele sau sa depuna el actele pt blue ca dependent sau eu ca dependenta de el?Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva sau daca mai e cineva in situatia asta. -thankyou- hankyou-

14. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ....dilema mea e urmatoarea:
    Am inceput sa lucrez ca au-pair in 2007 pe 22 Iulie si am muncit 10 luni pana pe 23 May 2008 dupa care mi-am gasit o familie si am lucrat incepand cu 30 Mai pana pe 25 Iulie 2008 .
    Problema e ca am cardul roz emis de pe data de 16 OCtombrie 2007 si nu stiu ce credeti ca se va intampla dak trimit ambele scrisori de la familia 1 care a scris clar sa am lucrat 10 luni incepand de pe 22 Iulie 2007 si de la familia 2 ca am inceput de pe 30 May oare imi vor acorda Blue cardul sau ar trebui sa mai muncesc cateva luni ca au-pair?
    Apropo ce formular ar trebui sa trimit la home office pt blue card ?De unde il pot lua?
    Mersci mult! -takecare- akecare-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Andrada

Din ce am citit eu pe aici, daca nu ai o pauza mai mare de 30 de zile intre cele 2 familii va fi ok.
    Dar sa vedem poate stie cineva mai bine... -takecare- akecare-

16. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andrada,
    exista o mica problema...deci am inteles ca ai cardul emis pe 16 octombrie 2007...Va trebui sa aplici pt blue card dupa 16 octombrie 2008 ca sa fie complete 12 luni...Dar tu ai scrisoare de la prima familie precum ai muncit de pe 22 iulie 2007 Home Office va considera ca ai muncit ilegal de pe 22 iulie 2007 neavand cardul emis deja...o alta mica problema...de la familia 2 ai card ? cum vad eu o solutie...vb cu familie 1 sa ai scrisoare precum ai lucrat de pe 16 octombrie 2007 ( data emiterii cardului cu ei ) pana pe 30 may 2008...si familia 2 sa ai scrisoare si card cu ei precum ai lucrat de pe 30 may 2008 cu pana pe 16 octombrie 2008.Sper ca ai inteles , nu stiu daca a m explicat bine ca ma cam doare capu` -sad3- ad3- Toate cele bune , Bivo -kiss- iss-

17. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa fac o precizare ...vei aplica pin formularul BR1 pe care il iei frumos de pe siteul Home Office www.bia.homeoffice.gov.uk Bivo -staycool- taycool-

18. catalin_haralambie

catalin_haralambie New Member

Trophy Points:
    0
    SALUTARE! Am si eu cateva nelamuriri despre blue card,dar mai intai sa va expun situatia mea.sunt in u.k de 3 luni prin programul concordia si mai am inca trei luni de contract.am vorbit cu fermierul si mi-a promis ca dupa terminarea contractului imi prelungeste contractul pe inca 6 sau 1 an depinde de mine.in conditiile astea pot obtine blue cardul?mai este nevoie sa ma mai inscriu la colegiu sa obtin yellow card-ul si apoi sa aplic pt blue? multumesc tare ! -thankyou- hankyou-

19. claudette

claudette New Member

Trophy Points:
    0
    salut! multumesc anticipat tuturor celor vor citi acest mesaj si isi vor da cu parerea, orice sfat este bine venit.

Am o mica nelamurire in legatura cu aplicatia pt. BR1. Mai clar, referitor la wage slips. Eu voi aplica in curand dupa 12 luni de munca ca si student detinator de yellow card. Totul e ok in legatura cu angajarea, contract, acte etc...voi face cele 12 luni samd...toate bune si frumoase. O mica problema cu pay slipurile insa: regulamentul spune ca nu ai voie sa lucrezi mai mult de 20 ore/sapt term time, si am respectat aceasta regula cu sfintenie, managerul meu stiind si intelegand. Insa pe vreo 2-3 payslipuri, din cele cate va trebui sa trimit la Home Office ca sa acopere perioada de 12 luni de munca, apar mai mult de 20 de ore/sapt...desi nu am lucrat mai mult de 20 de ore. Odata am lucrat bank holiday si am fost platita dublu, de aceea apar mai multe ore - insa nu e specificat nimic in genul asta pe pay slip din pacate. Altul acopera o perioada de 2 sapt, si iar apar mai multe ore, m-am uitat insa si nu specifica asta. Cel de-al treilea payslip a fost intocmit gresit si am o scrisoare de clarificare de la manager.

Ce as putea sa fac? Are cinvea o idee? E frustrant pt ca chiar nu am incalcat regulile Home Office. Ma gandesc ca ar trebui sa obtin o clarificare (scrisoare sau un alt document) fie de la managerul meu direct sau de la deparatmentul HR din companie...in care sa se specifice in fiecare caz de ce sunt mai multe ore pe pay slip...Are cineva idee ce fel de document ar fi potrivit si de la cine? Oare va fi acceptat de Home Office? S-a lovit cineva de o situatie similara?

Intre timp incerc sa sun si la Home Office...Va multumesc mult pt ajutor.

20. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    ai fost si platita pentru acele ore suplimentare, fictive?

cred ca cel mai bine discuti la home office si cu angajatorul :)

Share This Page