7.8 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card dupa undergraduate degree

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by rgrob01, Feb 25, 2013.

1. rgrob01

rgrob01 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am terminat un undergraduate degree (3 ani) in UK. Am aplicat pt Blue card dupa terminarea facultatii si as vrea sa stiu daca sunt eligibil pentru a lucra (am drept de munca) pana imi soseste Blue Cardul.

* Am Yellow card si national insurance number din anul 1 de facultate dar nu am muncit in UK.

Astept replyurile voastre, multumesc!

2. cezardb

cezardb New Member

Trophy Points:
    0
    daca ai citit bine regulamentul inainte de a trimite pt blue card si spune clar acolo ca ai drept de blue card si de angajare oriunde pt mai mult de 20 ore pe sapt atunci se poate. Faci o copie la acea pagina unde se explica aceste lucruri plus alte documente doveditoare ca ai facut cursuri aici te poti angaja.
    Eu stiam ca nu ti se poate oferi blue card atata timp cat nu ai lucrat pe yellow student card pt cel putin 12 luni / part time...dar oricum atata timp cat in regulamentul lor zice ca poti obtine blue card-ul, poti incepe sa si lucrezi atata timp cat angajatorii te cred si accepta, pentru ca multi sunt sceptici cand vine vorba de a angaja romani atata timp cand nu le aduci dovezi palpabile ca ai drepturi. Succes!

Share This Page