3.6 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card dupa un an au pair

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by ailed27, Sep 26, 2012.

1. ailed27

ailed27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

am si eu o intrebare. in Ianuarie 2013 voi avea un un lucrat ca si au pair. Deoarece asteptarea pentru un raspuns de la Sheffield pentru Blue card este asa de lunga si o programare la Croydon este aproape imposibila, ma intrebam daca se poate trimite dosarul pentru blue card inainte de a avea anul implit ca si au pair?

Va multumesc!

2. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ailed27

Raspunsul este :da se poate, eu am trimis cu 3 saptamani inainte de 12luni.
    Spre fericirea mea eu l-am primit la 3 saptamani :BC-ul in 2009.

In noiembrie revin si eu back in uk . :) iti urez , succes. si rabdare de otel :) -bravo-

3. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Eu te-as sfatui sa nu aplici inainte, cred ca am mai raspuns la intrebarea asta si pe un alt topic. Nu cred ca familia va putea scrie intr-o scrisoare ca ai lucrat 12 luni incepand cu ianuarie 2012 si sa redacteze scrisoarea in octombrie 2012, si mai mult decat atat sa o si trimiti la UKBA. Riscul de a primi refuz pentru blue este foarte mare. Mai bine incepi luna viitoare sa suni pentru programare, acum se fac programari pentru inceputul lui noiembrie.
    Mult succes iti doresc !

4. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    In mod evident, aplicatia trebuie facuta dupa 12 luni. Sfatul meu este sa nu trimiteti aplicatia mai devreme pentru a nu intarzia si mai mult lucrurile.

Cu toate acestea, trebuie sa aveti in vedere ca dupa 12 luni aveti drept de munca fara restrictii si va puteti schimba angajatorul fara a avea Blue Card.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

5. Mia

Mia New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am implinit un an de au pair deja! Problema mea este ca am schimbat familia in Martie si am reaplicat pentru Purple Card...dar nu a venit inca.
    Am verificat daca dosarul a fost trimis...am tot trimis mail...nimeni nu-mi raspunde.
    Nu stiu ce sa fac exact, astept dupa cardul ala o vesnicie?! ca sa pot aplica pentru Blue Card ?!
    -nu-stiu-

6. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Problema care se pune este ca, in momentul in care ati schimbat familia, trebuia sa aveti deja un nou Purple Card astfel incat sa puteti continua cele 12 luni de munca legala ce va permit sa aplicati pentru Blue Card.

Cred ca in acest caz va fi nevoie sa asteptati 12 luni dupa ce va fi emis cel de-al doilea Purple Card, evident daca continuati sa lucrati pentru aceasta familie.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

7. roxana1

roxana1 New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm...deci nu ar fi prea devreme sa sunam pentru programare din noiembrie pentru ianuarie?Putem sa le sugeram ca Ianuarie ar fi luna cand vrem programarea?Eu tot in ianuarie implimesc un an de aupair.Inca un lucru ma framanta...eu am avut ceva vacante date de familia la care lucrez, respectiv vacantele scolare cand am parasit tara.In tot acest timp mi-am primit salariul, si nu am considerat ca am intrerupt munca la ei.In contract si in scrisoarea familiei se vor specifica 12 luni fara intrerupere..Credeti ca voi avea probleme din cauza vacantelor??E posibil ca cei de la Border sa le considere intrerupere??Multumesc!!!

8. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Poti suna pentru programare cu 6 saptamani inainte de a face 1 an de cand ai primit PC.
    Nu iti face griji in legatura cu vacantele.

9. roxana1

roxana1 New Member

Trophy Points:
    0
    ohhh.ma simt mult mai bine acum :D Multumesc pentru sfat!!!!

Share This Page