3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue Card dupa MA in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by paraman, Sep 21, 2012.

1. paraman

paraman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

De curand am obtinut programare la Croydon prin telefon pe 24 octombrie. Am inceput sa sap informatii pe forum, dar nu am gasit informatii destule despre situatia in care ma aflu si am gasit si foarte multe informatii contradictorii, asa ca m-am decis sa scriu aici exact ce se intampla cu mine pe aici prin Londra, poate cineva "rezoneaza"...

Termin pe 3 octombrie oficial Masterul la Universitatea Essex. Am vorbit cu persoana de la Student Support si m-a asigurat ca pana pe 24 o sa imi poata elibera o hartie care sa ateste ca am terminat, bla bla bla. (Diploma nu iese asa repede)
    Prima intrebare este, ce formular sa folosesc (BR1 sau BR2) pentru ca, din cate am citit, BR2 este pentru highly skilled, dar cer MBA ori eu am terminat teatru, deci nu ar merge cu punctele alea, nu se prea aduna. Eu nu am avut yellow card sau altceva pe perioada studiilor.
    Si a doua intrebare era legata de actele de care am nevoie. Ce am eu pe lista pana acum:
    - pasaport
    - 2 foto pasaport cu nume pe spate
    - bank statement pe ultimele 2-3 luni cu rulaj si pe ultimul statement cel putin cateva sute de lire
    - Comprehensive medical insurance
    - Formularul completat (aici nu stiu care e mai potrivit pentru cazul meu)
    - scrisoare de la sponsor (mama) in care nu stiu ce trebuie scris exact...

Si de aici nu mai stiu daca mai am nevoie de ceva. Am auzit de o declaratie la notar, dar nu stiu mai multe...
    Cam asta e situatia mea, daca va regasiti, sau ma puteti ajuta cu un sfat, va rog sa nu ezitati! :)

Multam fain!

Galaxy S II • Tapatalk II

2. omarina80

omarina80 New Member

Trophy Points:
    0
    Aceiasi dilema o am si eu..daca am scrisoare de la sponsor, m am nevoie de declaratie? Tu cum ai procedat pana la urma?

3. paraman

paraman New Member

Trophy Points:
    0
    Acum sunt in Croydon, am aplicat cu formularul BR2, certificatul de absolvire, 2 poze pasaport si pasaportul in original. Atat. Mi-a zis ca totul e ok si sa ma plimb p'aici ca ma suna cand e gata, daca nu, pana in 4 sa fiu acolo ca la 4 se inchid usile, poti iesi, dar nu poti intra.
    Acum beau o cafea (bere) la pub, astept...

Galaxy S II • Tapatalk II [paraman.tk]

4. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    bafta!!!!sa ne spui neaparat rezultatul!!!
    Ps, ai avut deja rezultatele la dizertatie? sau certificatul de absolvire ti-l elibereaza si fara?

5. paraman

paraman New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fie! Tocmai am dat dizertatia pe 1 oct, abia in noiembrie cica e consiliul, deci abia atunci primim notele finale si tot restul, dar am luat hartie de la student support pe care scrie ca am absolvit pe 3 octombrie. Intr-adevar, tipul de la ghiseu m-a intrebat de hartia cu notele, i-am zis ca asta e tot ce mi-a dat scoala, a plecat 5 min. sa dea niste telefoane, si cand s-a intors a zis ca e ok, a verificat la scoala...

Galaxy S II • Tapatalk II [paraman.tk]

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    ok, merci mult!!!Asteptam vesti(desi sunt convinsa ca nu vor fi probleme!!!)

7. AndaD

AndaD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Imi poti spune si mie cum ai facut programare la Croydon? Eu si anul trecut am tot incercat sa fac programare online si mereu mi-au spus 'No appointments available'.

Multumesc!

Share This Page