15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue Card ca dependent

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by IC3, Nov 8, 2012.

1. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Dumneavoastra aplicati ca aplicant principal, in urma celor 12 luni de munca legala, pentru a obtine un Blue Card in nume propriu, iar sotia daca inca nu are 12 luni de munca poate aplica pentru a obtine un Blue Card in calitate de dependent al dumneavoastra.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk

2. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Sunt in aceiasi situatie ca IC3, doar ca eu am obtinut Yellow card-ul de curand si inca nu mi-am gasit de munca.
    Sotul meu va aplica acum pentru Blue card.
    Ca sa fiu sigura ca am inteles tot ce s-a vorbit mai sus, va rog frumos sa imi confirmati daca documentele ce trebuiesc prezentate sunt:
    - YC meu;
    - pasapoartele amandoura;
    - certificatul de casatorie;
    - scrisoare de la colegiu drept dovada ca inca urmez cursul respectiv; + 2 poze.
    Corect ?

Iar sotul meu trebuie sa completeze formularul ca aplicant principal, iar pe mine ca sponsor?
    Va multumesc frumos!

3. rcrisan

rcrisan New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Urmaresc de ceva timp forumul acesta, care m-a ajutat cu multe informatii si doresc sa multumesc pe aceasta cale membrilor care se implica activ si desigur domnului avocat Dragut pentru indrumarile avizate pe care ni le ofera.

Desi am citit mai multe topicuri pe aceasta tema tot am o nelamurire in legatura cu o problema cu care ma confrunt: sotia mea va aplica in curand pentru Yellow card....pot sa ma trec ca si dependent de ea in sectiunea alocata din BR1 si sa obtinem Yellow card respectiv Blue card in acelasi timp(adica sa ne prezentam amandoi la programare) sau trebuie sa astept sa obtina ea Yellow card-ul dupa care sa alic eu ulterior ca si dependent?

Va multumesc

4. ur42ne

ur42ne New Member

Trophy Points:
    0
    puteti aplica 2 in acelasi timp, ea pt YC si tu pt BC

5. cmircea

cmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    adica, te poate include ca dependant in aplicatie. in cazul in care sotia e student --> nu ai nevoie de blue. (extempt from being required).

6. rcrisan

rcrisan New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsurile prompte!

Am inteles ca putem aplica amandoi in acelasi timp(ea pt Yellow card eu pt. Blue card) insa imi poti da mai multe detalii despre acest "exempt from being required"? In cazul in care adopt aceasta varianta, exista vreun document pe care trebuie sa-l solicit in privinta aceasta sau ce presupune aceasta scutire?

7. silviu 81

silviu 81 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Ma numesc Silviu , am o nelamurire si totodata rugamintea de a ma ajuta cu informatiile necesare ( daca este posibil)
    sunt in UK de aproximativ 2 ani.
    Am inceput activitatea ca si Self Employed, dupa care la scurt timp am adus-o si pe sotia mea impreuna cu copilul(3ani)
    Ca si Self Employed am aplicat la UKBA pentru Yellow card respectiv Blue card ( ca dependent de mine ) necesar sotie si copil , ( documente care au sosit dupa ceva timp de asteptare ),prin urmare eu am Yellow card , sotia si copilul Blue card ( obtinut ca dependenti de mine)
    Acum ca sotia mea detine blue card si are 1 an de munca in UK cnf .contract , doresc sa aplic , de aceasta data pentru mine ,pentru Blue card ( ca dependent de sotie ).
    Rugamintea mea este , sa-mi spuneti care sunt pasii,cum ar trebui sa procedez si care sunt actele si formularele necesare .

Va multumesc

8. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0
    12 payslipsuri ale sotiei pe ultimul an.Mai pe inteles ultimul an trebuie sa-l fi avut lucrat complet.Tu trebuie sa ai doar pasaportul sau CI.atat.

9. silviu 81

silviu 81 New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pentru promptitudine
    Daca nu va suparati , ce formular trebuie completat , mai sunt necesare si alte documente ex( blue card -ul sotiei , yellow cardul meu , poze tip pasaport ...?)

Multumesc pentru sfaturi

10. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0
    vad ca le stii pe toate ,la ce mai intrebi ? -ras4-

Ia si cauta si matale ca prea v-ati obisnuit sa vi se ofere pe tava.Ce va e greu sa cititi in engleza? Puneti mana si-nvatati ca de asta ati venit aici.Da-ti dovada de maretie nu de suferinta ca alte natii care vin aici si dupa 5 ani nu stiu decat hello si thanks.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

11. silviu 81

silviu 81 New Member

Trophy Points:
    0
    inainte de toate vreau sa va multumesc pentru ajutorul pe care-l oferiti , prin intermediul siteului.
    Daca le stiam pe toate nu mai intrebam ( sa zicem ca sunt mai informat decat altii),
    Nu nu este greu sa citesc in engleza si am venit aici ( in UK),ca multi altii, sa ofer familiei un viitor , un trai mai bun decat in Romania , care din pacate , de la o zi la alta, aceasta tara (Romania) devine mai mult decat patria hotilor .....asta o stim cu totii
    si da , este o rusine sa auzi pe unii ca au ani in spate petrecuti in UK ( 5.6.7 ani) si nu stiu sa lege doua cuvinte , este o mare rusine , dar credeam ca acest site este pentru a ajuta si sfatui pe cei care au nevoie de informatii , nu pentru a caracteriza si critica pe unii si altii.

Inca odata va multumesc pentru raspunsurile dvs si ajutorul oferit prin intermediul acestui site.

12. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Formular: BR1, sotia aplicant principal, iar dumneavoastra dependent.

Documente necesare:
    - 2 poze tip pasaport (sot si sotie);
    - CI sau pasaport (sot si sotie);
    - Certificat de casatorie;
    - Contract employment (sotie);
    - Scrisoare de confirmare a contractului (sotie);
    - Payslips pentru cele 12 luni (sotie);
    - Documente din care sa reiasa ca sotul a exercitat statutul de self-employed pe perioada celor 12 luni (invoice, bank statement, recomandari, plata contributii clasa 2, tax return etc.).

Av.dr. Marian Dragut
    www.divortuk.co.uk

13. Mira_bela

Mira_bela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Eu am obtinut YC acum 5 luni dar nu am inceput sa lucrez cu el. Sotul meu ar dori sa aplice pt blue card ca si dependent de mine. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns as dori sa stiu daca se poate obtine blue cardul daca eu nu am inceput inca sa lucrez cu YC? Si ce acte ne sunt necesare? Mentionezca inca mai sunt studenta.
    Multumesc

14. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Da, sotul poate sa aplice pentru Blue Card indiferent daca dumneavoastra ati luat employment sau nu. Ceea ce trebuie sa luati in calcul este daca la momentul eliberarii Blue Card-ului pentru sot veti mai avea calitatea de student.

Documentele necesare sunt cele referitoare la dovada identitatii, dovada dependentei si documente din care sa reiasa ca v-ati mentinut statutul de student. Mai multe detalii gasiti pe prima pagina a acestei postari.

Av.dr. Marian Dragut
    www.divortuk.co.uk

15. meduza20

meduza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Am si o intrebare poate ma puteti ajuta.. As vrea sa aplic pt blue card ca si dependent de tatal meu care este de nationalitate ungur. Cum as putea sa fac asta? Mersi.

16. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Folositi formularul EEA1. Evident, trebuie sa indepliniti anumite conditii.

Mai multe info, un guide cat si formularul le gasiti aici:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/

Av.dr. Marian Dragut
    www.divortuk.co.uk

Share This Page