9.3 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue Card ca dependent

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by IC3, Nov 8, 2012.

1. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Desi am cautat si am citit tot ce se putea citi in acest domeniu sunt tot nelamurit pt ca am gasit raspunsuri ambigue in aceasta privinta si i-as fi foarte recunoscator d-lui avocat daca m-ar lamuri in aceasta problema.

Sotia are YC de student si eu vreau sa aplic pt BC de dependent de YC sotiei. Intrebarea mea este urmatoarea: eu cum trebuie sa aplic?

Varianta 1

Sa imi fac eu programare la HO si eu sa ma trec in BR1 ca aplicant principal si pe sotie s-o trec ca sponsor?

If you are applying and your family member holds a current Registration Certificate and is sponsoring your application, please include your sponsor’s details in section 2.

si dupa care sa completez sectiunea 2.1 (b) ?

2.1 (b) Do you have any EEA national family members in the UK sponsoring this application?

In aceasta situatie sotia mai trebuie sa mearga cu mine la HO cu toate documentele respectiv YC, scrisoare de la angajator ca inca lucreaza, scrisoare de la colegiu ca este studenta + asigurarea de sanatate?

Varianta 2

O trec pe sotie ca aplicant principal desi ea are deja YC obtinut si ma trec eu ca dependent?
    Si bineinteles mergem impreuna cu toate actele de rigoare?

Si inca ceva...in cazul in care nu avem un contract de inchiriere propriu zis pe numele nostru (locuim intr-un shared house si nu suntem noi trecuti pe contractul de inchiriere dar ne vin statement-uri de la banca, factura la tel pe aceasta adresa) putem sa mergem cu statement-uri de la banca din care sa reiese ca locuim la aceeasi adresa? Avem chiar si un cont comun la banca din care reiese foarte clar ca locuim impreuna in Uk si ca avem aceeasi adresa..este mai bine cu un statement de la acest cont?

Multumesc foarte mult si astept raspunsul dumneavoastra.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    a doua varianta!
    daca sunteti sot- sotie, nu are importanta contractul de casa!
    Dar un statement, hai 3 adaugate, sunt bune.
    In acest caz, intereseaza-te dk poti aplica in persoana, sau se aplica doar prin posta! (atentie)

3. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Corect este VARIANTA 1.

Daca sotia va avea statutul de student la momentul aplicatiei, in baza documentelor pe care le-a prezentat la emiterea Yellow Card-ului, nu trebuie sa mearga cu dumneavoastra.

Documentele pe care trebuie sa la atasati la aplicatie sunt:
    - 2 poze,
    - pasaport sot/sotie;
    - certificat de casatorie.

Aveti grija sa treceti corect Home Office reference number-ul sotiei la Sectiunea 2. Acest numar il gasiti pe scrisoarea care a insotit Yellow Card-ul sotiei, in coltul din dreapta sus (our ref).

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

4. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Mulţumesc mult pt răspuns.
    O singură întrebare mai am:
    Mai trebuie să iau cu mine toate actele pe care le-a prezentat soţia când a obţinut YC sau este suficient doar YC soţiei plus actele indicate de dumneavoastră?

5. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Sint indeajuns cele enumerate de Mr. Dragut.
    Dar puteti sa adaugati si acel Joint Bank Statement daca este de la aceeasi adresa unde locuiti care arata foarte bine ca locuiti impreuna.
    Nu uitati de numarul de referinta al ei de la HO.

Succes!

6. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Foarte ajutator topicul.Am si eu o intrebare.Ca sa obtii Bc ca dependent,ai nevoie si de 3 pay slipuri a sotiei,sotului sau nu este obligatoriu.Multumesc

7. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ati fi aplicat pentru blue card atunci cand sotia a aplicat pentru yellow card, va trebuiau doar documentele enumerate de dl. avocat.
    Tinand cont de faptul ca dvs aplicati ulterior, actele enumerate mai sus nu sunt suficiente, ci la ele trebuiesc adaugate dovezi ca sotia isi exercita si in momentul aplicatiei dvs, acelasi thirty-right pentru care a obtinut cardul.

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    thirty-right pentru care a obtinut cardul.[/quote

Va referiti la treaty right (drept obtinut prin tratat), nu?

9. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0
    Da,scuze de greseala.

10. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Iar ma intorc de unde am plecat pt ca iar au aparut parerile contradictorii.
    Si pana la urma ce acte trebuie duse? Iarasi trebuie dovada de atunci ca s-a inscris la colegiu sau trebuie sa duc scrisoare de la colegiu ca este inca studenta la ei? Cu angajatorul aceeasi poveste...duc job letterul de atunci (cand practic nu incepuse efectiv sa lucreze) sau cer o scrisoare de la angajator ca inca este angajata si in prezent la companie?

11. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0
    Fiind studenta, ii trebuie scrisoare recenta care sa confirme ca inca urmeaza cursul.
    Daca este student NVQ (deci curs vocational), va trebui si scrisoare de la angajator care sa faca dovada plasamentului.

12. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Mr Smith, consider ca este foarte gresit ceea ce spuneti dumnevoastra.

Opinia mea este ca : DOVADA ca iti Exerciti un Drept aici este Certificatul de Inregistrare obtinut (mai putin cazul de Self-Employed unde este optional). In cazul persoanei de aici, sotia are Yellow Card de student, adica Certificat de Inregistrare care CONFIRMA statutul si drepturile ei aici. Cind cineva aplica ca dependent de o persoana cu un Certificat de Inregistrare are nevoie doar de Numarul de Referinta de la Home Office al persoanei de care este dependent si documentele care atesta relatia cu aceasta persoana.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din ce vad, v-a raspuns d-l avocat. Daca mai aveti intrebari, adresati-le dumnealui.
    Ca o paranteza, desi am scris un tutorial despre drept de munca candva si eram foarte informata candva, cand vad informatii specializate eu ma retrag pentru ca d-l avocat este expertul aici. Restul sunt pareri.
    Succes!

14. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0

No comment.
    IC3 va putea confirma cine a avut dreptate, dupa ce va aplica.

15. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la urma, dezbaterile pe tema unui subiect nu pot avea decat efecte pozitive.

In opinia mea, daca la momentul aplicarii nu s-a schimbat nimic in conditiile in care sotia a dobandit Yellow Card-ul de student, respectiv inca este student ca cursul respectiv si, daca este un NVQ, lucreaza la work placement-ul prezentat initial, nu trebuie atasat la aplicatie decat:
    - 2 poze,
    - pasaport sot/sotie;
    - certificat de casatorie.

Logica se bazeaza pe faptul ca toate actele prezentate de sotie initial se afla in baza de date a UKBA si chiar daca vor fi prezentate din nou aceste evidente, functionarii UKBA oricum vor suna sa verifice statutul sotiei la momentul respectiv. Pe de alta parte, la Section 9 Documentary Evidence din BR1 nu exista posibilitatea de a bifa altceva in afara de aceste documente.

Evident, daca conditiile initiale in care sotia a dobandit Yellow Card de student s-au schimbat trebuie prezentate noi dovezi ca isi exercita statutul de student.

Oricum, pentru linistea dumneavoastra, trebuie sa aveti in vedere ca nimic in plus nu poate dauna. Adica, puteti avea o scrisoare recenta de la institutia de invatamant unde este inscrisa sotia si, daca este un NVQ, o scrisoare de la locul de munca.

Sper ca este mai clar de data aceasta.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

16. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @mdragut mi se pare intru totul corect argumentat si explicat de catre dvs .Daca nu e cineva care a trecut prin experienta asta si poate sa ofere mai multe detalii cred ca lamuririle date de dl avocat sunt suficiente si ii multumesc pe aceasta cale.

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu iti pot confirma din experienta mea ca Mr.Smith are o vasta experienta in materie de aplicatii la UKBA, si cred ca cuvantul "vasta" este insuficient. Este up to date cu toate procedurile si normele in domeniu si cred ca ai face bine sa-l asculti. Chiar si dl avocat spune ca mai bine sa ai mai multe acte decat insuficiente. Sfatul meu este sa nu risti.

18. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Albea pentru aprecieri.
    Apreciez la fel de mult efortul d-lui avocat M Dragut pentru toate informatiile oferite comunitatii noastre. Mi-am permis sa fac o completare la cele spuse de d-nul avocat deoarece, desi am avut acelasi principiu ceva timp in urma, realitatea mi-a demonstrat ca nu este asa. Este foarte adevarat ca documentele care demonstreaza ca sponsorul isi exercita in continuare dreptul pentru care a obtinut cardul nu pot fi bifate in formularul BR1, dar totusi sunt cerute( altfel dosarul este trimis la Sheffield pentru verificari suplimentare). La fel se intampla in cazul celui care a lucrat 12 luni consecutiv cu un blue card obtinut ca dependent, care in momentul aplicatiei nu are unde sa bifeze in formularul BR1 actele care demonstreaza ca sponsorul lui si-a mentinut statutul pe perioada celor 12 luni. Cu toate acestea acele documente suplimentare sunt indispensabile pentru a te asigura ca aplicatia nu este trimisa la Sheffield.
    Parerea mea este ca actele acestea nu apar in formular deoarece si UKBA a avut initial acelasi principiu, dar ulterior au cerut dovezi suplimentare din cauza abuzurilor( ex. sponsorul nu si-a mentinut statutul pe perioada celor 12 luni lucrate de dependent).

19. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @albea merci pt sfat. Am sesizat si eu ca Mr Smith vb in cunostinta de cauza pt ca urmaresc forumul acesta de foarte mult timp si deja pot sa fac diferenta intre cine stie ce spune si cine habar n-are ce vorbeste.
    In loc de bataia de cap cu HO as putea sa merg pe varianta eliminarii restrictiilor in 2014 dar nu stiu de ce am un feeling ca nu e bine sa ma bazez pe chestia asta -sssst-

20. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari!

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste completarea formularului BR1. Eu am Blue Card obtinut ca dependent de sotie, care are Yellow Card obtinut ca si student. Daca la momentul initial mi-a fost destul de clar cum trebuie completat, acum, dupa 12 luni, nu stiu exact care dintre noi trebuie sa fie main applicant. Pot fi trecut eu, iar sotia ca si dependent? Sau poate fi ea trecuta main, iar eu ca si sponsor?
    Multumesc celor care ma pot ajuta cu lamuriri.

Share This Page