12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card ca dependent

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by crisa_lii, Apr 12, 2012.

1. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am si eu o nelamuriere daca ma poate ajuta cineva care a trecut recent prin situatia asta. Eu sotia am yellow card si muncesc de o luna in uk cu contract de munca si vreau sa aplic pt blue card pt sotul meu cei de la locul dde munca sunt de acord sa ne de la mana scris cum ca locuim impreuna si ca vor sa il angajeze si pe el. INTREBAREA MEA ESTE DUPA CAT TIMP POT APLICA ? CATE LUNI TREBUIE SA AM LA LOCUL DE MUNCA? STIAM CA 3 LUNI SI APOI POT APLICA PT EL .va multumesc daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Situatia ta e mai simpla decat crezi.

Tu, sotia ai zis ca ai YC. Sotulului (daca cere) i se da BC fara prea multe discutii. Pentru aceasta, voi doar trebuie sa aplicati cu formularul BR1. Practic tot ce trebuie sa demonstrati e ca el este sotul tau. Nu are nevoie de asigurare, de cont, nu trebuie sa astepti nici o zi. De fapt puteai aplica si pentru el in acelasi formular in care ai aplicat tu.

In situatia in care obtineti un interviu la Croydon, pleaca cu BC acasa in aceiasi zi,.
    Daca vreti sa aplicati prin posta, atunci ar ajuta o scrisoare de la angajator ca sa grabeasca procesarea documentelor, care de altfel dureaza cateva luni.

Raspuns direct la intrebarea ta: puteai deja sa aplici si poti aplica in orice moment, nu trebuie sa astepti nimic.

3. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Bc ca dependent

buna, esti sigur ca pot aplica imediat si ca nu am nevoie de asig si cont?prietena mea a aplicat anul trecut pt sotul ei sia avut nevoie si de extras de cont si de asigurare pt amandoi dar a trimis prin posta actele. daca cunosti pe cineva sa imi spuna exact sau care face programari la croydon sunt dispusa sa platesc. multumesc.

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Da, stiu exact ce spun.
    Cel care aplica de YC trebuie sa aibe asigurare si cont in banca, dependentul .... este exact ceea ce se intelege prin definitie.
    Eu am BC ca dependent de YC, numai ca noi am aplicat toti o data (inclusiv copiii) si toate actele au fost pentru cel ce cerea YC, dependentii doar pasaport, certificat casatorie si nastere pentru copiii.
    Pentru programari la Croydon nu pot sa te ajut, si cred ca foarte putin mai pot s-o faca (numai daca vre'un prieten nu are ce face acasa). Oricum citeste macar ultimele pagini ale topicului de mai jos si cred ca poti sa-ti faci o idee, inclusiv cu data la acre s-a ajuns.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=2670
    Bafta.

PS prietena ta s-a complica degeaba, nici macar anul trecut nu se cerea nimic pentru dependent, iar aplicatia are acelasi documente indiferent daca aplici prin posta sau in persoana. Formularul BR1 este explicit in ceea ce ai nevoie.

5. rakira

rakira New Member

Trophy Points:
    0
    Costoboc, ma poti ajuta si pe mine? Eu, sotia sunt studenta. Cand mi-am facut programare la telefon tipa mi-a zis ca ii trebuie programare si sotului, dar nu mai erau locuri in ziua aia si l-am programat a doua zi. Cand voi merge eu trebuie sa completez pe formular si datele sotului ca dependent? Trebuie si el sa fie prezent atunci? Dar a doua zi, cand e el programat trebuie sa fiu si eu prezenta?

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Rakira.
    Nu va mai fi nevoie de a doua zi. Va primi in prima deodata cu tine. Sa mearga si el si sa aveti actele si pt el. Sa fie trecut la dependent pe formularul tau. Eu vad chestia asta cu programare separata pt dependent, doar o ocazie a HO de a avea fiecare persoana un reference id pt a-i gasi individual mai usor in sistem in viitor.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

7. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    a obtinut cineva cardurile asa ...unul YC si dependentul BC , amandoi in aceeasi zi , avand doar o singura programare pentru cel cu YC ??!??
    daca e asa , de ce ne mai pun sa facem doua programari, adica inca una pentru dependent , alt booking number , alta zi, alta ora ?
    nu mai pricep nimic -nas-

8. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Rakira, e cam ciudat ce ti-a zis tipa respectiva. Ea ar fi trebuit sa faca o programare pentru tine si sot ca dependent in aceeasi zi. O singura programare pentru familie, adica.

Eu zic sa mergeti amandoi in prima zi cu toate actele necesare si il treci pe sot ca dependent oricum (daca nu vor sa va proceseze cererea asa, o sa il stearga ei pe sot, au mai facut asta). Explicati-le alora de la intrare ca s-a facut o greseala de programare, ca voi ati fi vrut in aceeasi zi.

Daca refuza sa il adauge pe sot, ii intrebati p'aia care va proceseaza aplicatia de YC daca trebuie sa fiti amandoi prezenti si a 2a zi.

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdancauc.
    M-ai citat mai sus.
    Eu nu am zis ca sa mearga amandoi cu o singura programare.
    Am zis chiar daca au programare in zile diferite, sa mearga amandoi la prima a studentului si vor primi deodata nemaifiind necesar sa mearga sotul la data sa.
    Cum zic, nu sustin sa se mearga familie doar cu un singur reference, chiar daca BR1 este logic facut cerandu-ti sa treci si dependentii pe acelasi form, dar nu stii se ce capos dai sau in ce toane il prinzi pe functionarul ce te "rezolva" la ghiseu.
    Da, sunt multi in trecut care au avut programari in zile diferite, au mers amandoi la prima principala, si au iesit ambii cu card. Noi la fel, ore diferite aceeasi zi, la prima am primit. Iunie 2011
    Nici eu, acu ca ttreb sa merg pt Blue definitiv, nu am curaj sa nu fac doua peogramari.
    Dupa cum spuneam, ei vor sa aiba Persoana si Reference numberul pt fiecare, pt identificare.

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ti se pare haios, dar tu esti prima persona (apoi @pituca) pe care am auzit-o sa pateasca asa ceva. De fapt ti-am si citat patania pe alt topic.
    Nu cred ca a mai fost cineva in aceiasi situatie pana acum. Eu si familia am fost in Feb 2012 fiind toti programati la acelasi interviu (un singur numar).
    Bunul simt (daca se mai ia in considerare) ma face sa fiu de acord cu @londonina in tot ce a sugerat.
    Mergeti impreuna, dar nu incepeti sa va spuneti povestea de la poarta ca nu va verifica pe fiecare in parte, cel putin pe noi ne-au crezut pe cuvant fara sa fie nevoie sa demonstram. Apoi la un etaj superior se verifica daca aveti toate actele la dosar si acolo vor sa vada persoana vs pasaport. Dar, nu au intrebat de nici un numar de interviu (poate il aveau deja in fata, poate nu).
    Zic si eu sa incercati amandoi de prima data.
    Bafta!

11. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Da, e logic Costoboc.
    Dar anul trecut cand eu citeam si ma pregateam pt Yellow student, citeam cum se plangeau unii ca la ghiseele de la parter cand primesti numarul si te trimite la etaj, acolo la parter face o verificare primara a pasaport, reference number si daca ai formularul corect. Acolo erau blocati deja dependenti ca nu aveau programari.
    Dar, din nou zic, depinde de functionar. Pt ca altii au trrecut fara probleme cu o singura programare.
    Deci e 50/50.
    Daca nu e urgent pt dependent, puteti incerca. Daca va respinge atunci faceti a doua aplicatie.
    Desi mi se parre tare aberant sa se ceara dependentul pe acelasi formular dar totusi sa mearga zic ei separat cu alt formular? Nici nu cred ca ai optiunea asta de bifat singur ca dependent pe Br1. Este?

12. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @Adi PC: o ai.

Daca merge el a 2a zi dupa ce ea a luat YC, completeaza BR1 ca fiind aplicantul principal si bifeaza casuta in care te intreaba daca ai sponsor pentru aplicatie.

(Daca merg amandoi in prima zi ea este aplicant principal si bifeaza casuta in care te intreaba daca ai dependenti pe care vrei sa ii incluzi.)

13. valyjo

valyjo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!
    Va rog sa imi dati un sfat.
    Sotul meu a aplicat in martie pentru yellow card si m-a trecut si pe mine pe formular ca dependent si am trimis la Home Office toate documentele necesare. Inca nu am primit niciun raspuns. Cam cat dureaza, unii spun 2 luni, altii 6 luni.Acum am vazut pentru prima data ca te poti programa ca la NINo pentru a obtine yellow/blue cardul.
    As putea sa retrag aplicatia de la Home Office si sa ne programam pentru interviu?
    Unde ar trebui sa sun pt programare si unde are loc interviul?
    Multumesc!
    Sper sa aiba cineva un raspuns la dilemele mele.

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Informatiile de care ai nevoie sunt pe forum in diferite topice.

Se poate aplica (teoretic) de YC & BC (same day service) la Croydon, unde trebuie sa-ti aranjezi un interviu. Daca ai sa citesti topicul http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=2760 ai sa vezi ca in ultimul timp nu e o fericire sa fii in situatia asta si vei gasi detalii si cum anume se desfasoara acest "proces" de obtinere a interviului. De asemenea o sa constati (daca citesti si cateva pagini in urma) ca situatia se schimba extrem de rapid (si nu in bine).

Timpul de procesare al dosarelor este de pana la 6 luni. La marea majoritate a venit raspunsul cam dupa 4 luni. Daca la tine au trecut 2, pana gasesti un interviu la Croydon mai trec doua lejer, mai bine nu te complica (acum 2 luni era altceva). Aplicatia poti sa o retragi fara probleme, dar vezi daca e in avantajul tau. Ai aici detalii http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... tingtimes/

15. valyjo

valyjo New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles! Multumesc foarte mult!
    Mai am o dilema...Sotul meu nu are Yellow Card, am aplicat amandoi odata, nu este o problema, nu? Adica nu trebuia sa aplice el intai si doar dupa ce a obtinut el sa fi aplicat si eu ca dependent. Si inca ceva... exista posibilitatea ca dupa 3, 4, 5 luni sa primim un raspuns negativ sau toti cei ce aplica pentru yellow/blue card il obtin fara probleme?Mentionez ca am trimis toate actele mentionate pe site-ul lor.
    Cu cat citesti mai multe cu atat vezi cat de de putine stii.

16. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatia se poate face pentru toti o data, principalul aplicant va primi YC si dependenti BC
    Daca totul este in regula nu au voie sa va refuze.
    Aplicantul principal trebuie sa prezinte:
    - cont in banca cu rulaj pentru a se vedea ca are cum sa se finanteze
    - scrisoarea de la facultate care sa specifice numele si durata cursului cursului (vor da telefon sa verifice)
    - asigurare medicala comprehensiva
    - acte de identitate si fotografii
    - daca dependent este sot/sotie/copil e simplu, doar certificat de casatorie/nastere, pasaport si poze
    Cred ca am zis tot, oricum nu iti face proble daca ai completat corect formularul BR1. Nu se cere nimic in plus decat scrie acolo.

PS atentie sa nu-ti pierzi statul de student pana cand unul dintre voi reuseste sa munceasca continu 12 luni. Numai atunci va puteti definitiva situatia. Pana atunci sunteti conditionati!
    Ai de citit!

17. valyjo

valyjo New Member

Trophy Points:
    0
    :(( iar nu mai inteleg nimic...nu am zis nimic de studentie ...niciunul dintre noi nu este student in UK
    sotul meu va face un an in august de cand lucreaza incontinuu in Uk ca self employed si va putea obtine Blue Cardul si automat si eu...dar sa speram k nu va fi nevoie sa asteptam pana atunci.
    si inca ceva....in legatura cu National Insurance Number...am fost de 3 ori la interviu pana acum.In aprilie mi-am facut si firma dar inca nu am inceput activitatea de self-employed. Momentan lucrez ca employed. As putea obtine NINo si ca employed daca am payslipuri?
    Multumesc!

18. rakira

rakira New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Pai cred ca o sa listez 2 formulare BR1. Unul il completez cu datele mele + ale sotului (pe asta ma bazez) si unul in care completez doar datele mele. La poarta voi zice ca avem amandoi ref.no. si el e dependentul, si daca merge asa, sa intram amandoi, daca nu merge, scot celalalt formular unde sunt doar eu trecuta, si sotul va veni a doua zi, cand e programat. Bineinteles ca ar fi normal sa ne ia pe amandoi odata, dar englezul nu se grabeste, el crede ca noi traim 300 de ani si avem timp de alte programari si plimbari la HO. Multumesc de raspuns!

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Amanuntele astea schimbau cursul discutiei de la inceput.
    vestea buna- Daca sotul este self-employed tu de califici ca dependent pentru BC oricand. Aplicati cu formularul BR1. Tu poti lucra linistita si fara BC, in cazul tau e facultativ, numai ca se mai intampla ca si functionari de la JobCentre sa fie batuti in cap si sa nu stie asta.

vestile rele:
    - self-employed primeste BC dupa 5 ani de activitate, nu unul (cu asta m-ai indus in eroare!)
    - nu mai inteleg de cine vorbesti ca nu are NIN, de sot ca self-employed sau de tine? Daca esti self nu primesti NIN decat dupa ce ai inceput (si poti demonstra) activitatea.

20. valyjo

valyjo New Member

Trophy Points:
    0
    de mine spuneam k nu am NIN si nu stiam daca il pot obtine daca sunt employed....ma gandeam k numai ca self-employed poti obtine NINo.
    Angajatorul imi cere NINo si nu stiu ce sa mai fac ca sa il obtin mai repede :((

Share This Page