15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blu Card - 12 luni consecutiv - dependent

Discussion in 'EMIGRARE' started by pifff, Oct 15, 2012.

1. pifff

pifff New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Sotia mea a lucrat 12 luni consecutiv in UK in 2007, are fluturasi, permis de munca, contract, documente. Inteleg ca poate lucra acum in UK fara restictii. Poate sa ceara Blue Card dar nu e obligatoriu sa il aiba.
    Dar eu ca dependent? Ce trebuie sa fac pentru a avea drept de lucru? La fel nu e obligatoriu nici pentru mine sau trebuie sa aplic pentru acest Registration certificare prin BR1?

Multumesc anticipat!

Florin

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, nu cred ca e asa simplu!
    prima data trebuie sa ceara ea blue si apoi vei obtine si tu. Din 2007 si pana acum sunt cam multi ani.....
    Bafta multa in ce vreti sa faceti!

3. pifff

pifff New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, multumesc de raspuns. Ceea ce ma nedumereste este faptul ca peste tot scrie ca o data ce ai lucrat 12 luni ai dreptul sa lucrezi dupa asta iar Blue card e optional. Daca nu e nevoie de el la ce mai e optional. Sa faci ce cu el?
    Am inteles deasemenea ca pauza dein 2007 pina acum nu are nici o importanta!

Cum pot afla daca eu am dreptul la lucru sau daca pot aplica ptr Blue Card pe baza dreptului ei?

4. pifff

pifff New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

am facut o lectura prelungita a posturilor de pe forum si am inteles in sfarsit:

Dupa 12 luni lucrate consecutiv in UK, legal, sotia mea nu mai are restrictii in privinta dreptului de munca. Poate oricand sa aplice ptr BLUE CARD dar nu e obligata sa o faca. Angajatorul ii poate solicita expres sa il aiba desi ea are drept de munca si fara.

Dar eu ca dependent? Ce trebuie sa fac pentru a avea drept de lucru? La fel nu e obligatoriu nici pentru mine sau trebuie neaparat sa aplic pentru acest Registration certificare prin BR1?

THIS IS THE QUESTION!!!

Daca a mai fost cineva in situatia asta va rog sa imi dati un sfat.

Florin

5. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Cum ai spus si tu Florin nu vad ce importanta are faptul ca au trecut 4 ani de cand ea a muncit 12 luni consecutiv... Dar intrebarea ar fi in ce baza a muncit ea aceste 12 luni? A avut card obtinut de la UKBA? Daca ea are un astfel de card conform legii dupa 12 luni de munca consecutiva nu trebuie sa mai aplice pt BC. Dar, avand in vedere faptul ca esti si tu aici , situatia se schimba. Eu cred ca in cazul asta ati putea aplica impreuna: ea pt Blue card perm iar tu pt card ca si dependent. Faza e ca in timpul cat astepti raspuns de la UKBA tu nu ai drept sa muncesti... Si f f important, depinde pe baza caror acte a muncit ea in 2007. Bafta!

Share This Page