14.9 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BBC-ul se pune cu cersetorii tigani din Romania!!! In sfarsit...

Discussion in 'in Marea Britanie' started by Mutu, Oct 20, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Offtopic
    Fierbi, de ce, de grija mea? -nuuu-
    Cristi, m-am nascut la tara si am crescut la bunici.
    Imi facea placere, iar uneori ma apucam de rusine sa ajut bunica/u' sa scarmene lana, bata fasole, la cules struguri, dat la teasc,scos cartofi, depanusat,scos apa din fantana, duc vaca dimineata (ba eram foc de nu ma trezea bunica (odihneasc-o Domnul in pace!).La bunici am petrecut cele mai frumoase si pure momente din viata mea, nu cu video-games, video, ci cu povesti si pilde la gura sobei, la sanius, alergat pe deal, la 'scaldat', pescuit.
    Nu am fost exploatata, am avut o copilarie fericita. Fugeam de acasa de la bunici cand venea tata sa ne ia acasa ca incepea scoala si saraca mama abia apuca sa ne puna hainele la spalat si sa ne cumpere rechizite scolare.

Dar iar ajunge discutia despre ce si cum fac eu? cat, de unde? Mi se pare urat, deranjant si indiscret.

Daca mentionez ceva nu o fac sa-mi arat meritele, ci ca sa ilustrez ideile cu exemple personale, ca nu pot vorbi despre viata altora si nici nu se cade.

LE Dat fiind ca mi-am zis deja parerea asupra acestui subiect, pe cei care vor sa stie mai multe despre viata-mi personala prezenta, trecuta si viitoare ii rog sa-mi dea un telefon. 'No offence!'

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ca de obicei discutiile Off topic sunt in floare.
    Ce este mai deranjant este faptul ca devierile de la subiect incep de la membrii mai vechi si de la care avem ceva pretentii.

Acum sa revin la subiect...

Reactia britanicilor a fost una foarte pozitiva, tinand cont ca reportajul a fost difuzat exact in momentul in care "satrele" tiganilor autohtoni(travelers) erau daramate de autoritatile britanice. Nota 10 BBC!
    Eram la munca in tura de noapte cand s-a difuzat reportajul si toata lumea(aici ma refer la britanici) inclusiv pacientii de pe sectie, m-au incurajat si mi-au zis ca nu trebuie sa ma simt frustrat ori marginalizat. Culmea este ca: nici nu m-am simtit!
    A doua zi am vazut reportajul impreuna cu sotia pe BBC iPlayer si am plans impreuna. De ce? Din cauza copiilor exploatati, copii care nu au nici o vina, copii care au avut nenorocul sa se nasca intr-o familie de etnie rroma cu inclinatii spre metode de sustinere a existentei caracteristice evului mediu.
    Trist dar adevarat...

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Doamne Florine,, asa este, AI PUS IAR PUNCTUL PE "i" !! Cativa care au scris pe acest topic, si-au aratat afectiunea si mila fata de animale pe topicul "Sa invatam de la animale" Aici insa e vorba DE OAMENI, mai exact de niste COPII NEVINOVATI, conteaza oare ca vorbim de copiii africani, negri, care nici ei n-au fost intrebati unde si daca vor sa se nasca, la fel si o parte dintre noi romanii cantam "Nu ne-am nascut in locul potrivit"... la fel si copiii de tigani... Ce vina au acei prichindei care isi asculta parintii orbeste... cand ii invata sa cerseasca... cat de mandri si bucurosi sunt ei cand duc banii mamicii... crezand ca mamicile lor ii invata ce-i bine... Asa "educatie" au primit si cei mari (cand erau in RO) asa dau si ei mai departe...

Aceasta minoritate cu MENTALITATE BOLNAVA ar putea fi salvata... chiar si cu forta, luati acei copii de la "locul de munca" si bagati in institutii speciale de educare, nu va puteti imagina ce-ar putea iesi din ei... Mikka (e un exemplu pozitiv) cea care a postat anterior pe acest topic, ea a avut norocul ca tatal ei tigan destept si intelept... sa-i faca un alt rost in viata.

Ei tiganii / romii, nu ne sunt cu nimic inferiori, ei NU SUNT PROSTI sunt DOAR NEEDUCATI!... am mai spus-o si pe alte topic-uri, dar noi romanii suntem rasisti, continuam sa-i judecam / condamnam, respingem, marginalizam... Nu va spune nimeni sa-i luati in brate... daca nu puteti contribui cu sfaturi sau solutii constructive... macar sa va abtineti de la comentarii rautacioase... Stim cu totii ca sunt nespalati, needucati, cersetori, hoti, mincinosi... DAR sa nu uitam CAUZA... INLATURA EFECTUL !!!

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Prea lung acest offtopic, dar tu il lungesti.

Daca era cazul, te sunam pana acum. Problema este alta: tu ti-ai permis sa ma judeci si sa ma (des)califici cerandu-mi apoi sa trec peste, ceea ce nu pot. Eu doresc acum sa arat, in public, cum ai facut si tu, CINE MA JUDECA.

Intrebarea mea era foarte clara si se referea la ceva ce tu ai spus(scris). Puteai sa raspunzi scurt, in cateva cuvinte. Dar raspunsul tau lung si pe langa subiect ... spune si el multe.

Multumesc, oricum! M-am edificat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -dans- -dans- -nervos- -nervos- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

Eu vad problema cam asa...

suntem...catzi??? 10/15/20,
    care scriem pe acilea frecvent sau, cand putem/avem timp.

Dar, cum vine vorba de tzigani,

cum ne certam!

Ca unii ii iubeste,
    ca unii i-ar lua acas,
    ca unii nu-i suporta/bla/bla/bla/...omeneste dar,

NE CERTAM!

O fi blestemu' bre??? -nu-zic-///manchatzash!

6. ioncreanga

ioncreanga New Member

Trophy Points:
    0
    reportajul nu rau. incomplet, da si doar pentru ca noi suntem romani.
    toleranta natie. avem cel mai mare numar de tigani in europa dupa rusi. pai cum sa nu ne asociem cu ei.
    tiganii sunt modele de viata pentru multi tineri romani, ividiati pentru smecherie,refuzul de a muncii, sictirul afisat fata de legi... sunt vazuti ca un fel de haiduci.
    tiganii sunt un cancer social. unul agresiv, adaptabil si malign. s-a incercat extirparea lor. o vreme au stat nestiuti si nebagati in seama, acum sunt din nou la atac. pasarea phoenix. balaurul cu sapte capete. bau-bau'ul national.
    pe cnad romanii sunt toleranti si blajini -plans-

bahto delo delo

Share This Page