9.4 C
London
Sunday, June 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Basescu suspendat

Discussion in 'in Romania' started by motanik, Apr 19, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cu 342 voturi pentru (necesare 235), Basescu a fost suspendat din functia de presedinte al Romaniei.
    In locul sau va veni Vacaroiu.

Ce parere aveti despre situatia din acest moment din .ro?

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Basescu suspendat

Romanii si-au frecat norocul ... adevarul este ca a fost si va fi o tara nenorocita de idioti :(

3. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0

nu prea le am cu politica dar mie imi place de basescu si cred ca ar fi putut face cate ceva dar nu s-a putut.este o rusine pt romania tot ce se intampla, am intrat in ue si degeaba, lupta pt ciolan e mai presus de interesele tarii.

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca a fost o decizie corecta. Un asemenea scor ar trebui sa ii cam dea de gandit! Nu poti numi tot Parlamentul "hoti" si "talhari". Si-a cam facut-o cu mana lui Basescu!

Dupa cum era de asteptat, nu a demisionat in "5 minute" asa cum a declarat acum 2 zile. A fost doar parte dintr-un discurs catre electorat. Lumea deja vad ca se strange in Piata Universitatii si Basescu este asteptat acolo in cateva ore. Sper sa nu se ajunga la proteste violente de strada si sa nu impresionam presa internationala cu "gradul nostru de civilizatie". Sunt curioasa ce are de spus Basescu in fata alegatorilor, daca isi accepta greselile si responsabilitatea sau daca instiga lumea la proteste, meeting-uri si alte manifestatii.

P.S. L-am votat la ultimele alegeri!

5. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Acum imaginea tarii este mai rau ca niciodata si care presedinte a acceptat greseli, inainte?

6. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

de-acord cu tine negrutxa... bineinteles ca Basescu credea ca nu vor indrazni sa-l suspende avand in vedere ca CC si-a schimbat concluzia initiala re: incalcarea constitutiei + santajul lui cu demisia. Faptul ca nu a luat hotararea dupa cum singur a declarat e din cauza faptului ca nu a avut suficient timp de gandire.

7. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

pentru suporterii lui Basescu ... nu intrati in panica, Basescu va fi reloaded cu 70% vot popular asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Pe de alta parte atunci cand o tara sta intr-un om nu e de bine.

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

...incorect , problema este de imagine si balanta...

P.S- nu am votat cu nimeni si singura legatura cu Ro care o am este acest forum!

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Eu am votat cu Basescu.
    Bine, nici nu am prea avut din ce alege dar oricum, per ansamblu, nu imi regret votul. In 2 ani jumate de mandat a miscat .ro mai mult decat in 14 inainte de el.

Nu am inteles cateva chestii si anume de ce s-a votat suspendarea presedintelui de catre parlament (da, stiu ca e legal sa o faca daca acesta a incalcat constitutia) din moment ce in fatza curtii supreme de justitie toate cele 19 capete de acuzare au fost respinse.

Inteleg acum ca decizia trebuie confirmata de curtea constitutionala care se va intruni cel mai probabil maine.

Apoi sunt doua variante:

1. Basescu este suspendat pt 30 zile timp in care se va face referendum si poporul va decide

2. Basescu demisioneaza si atunci in 3 luni se fac alegeri anticipate. Fiecare partid poate participa cu un candidat, Basescu ar fi la PD. PSD-ul insa deja discuta despre introducerea unei noi legi ca un presedinte suspendat sa nu mai poata participa la alte alegeri dar desigur ca sa fie introdus acest punct in constitutie trebuie sa voteze poporul.

Parerea mea e ca ceea ce se intampla in tara numai de bine nu e si cu ochii Europei pe noi o sa cam mergem inapoi, in loc sa avansam.

Ca si Negrutza, sper doar sa nu se ajunga la violente la mitingul din seara asta (la 18.30 este autorizat). Si apoi..Dumnezeu cu mila!

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Nu am plecat din tara doar din motive finaciare, ci, la fel de important, din motive ce tin de conduita morala a poporului roman.

Nu-mi vine sa cred ca tara nostra este pur si simplu aruncata ca o minge de la un partid la altul, de la o alianta la alta, de la premier la presedinte si invers, pana intra in plasa. O data iesita din plasa portii, jocul incepe iar, si iar indivizi obscuri cu si mai obscure interese personale incep sa arunce mingea de la unul la altul.

Nu-mi vine sa cred nici ca o tara civilizata se poate dezvolta pe fondul instabilitatilor politice, si nici ca mai exista un alt stat in Europa, ai carui guvernanti amendeaza si scot legi, decrete etc, pe banda rulanta, dupa cum ii indeamna interesul.

11. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0

Eu cred ca noi romanii avem o problema. Cum ajunge unu intr-o cit de mica functie, cum nu-i mai ajungi cu prajina la nas, dom'ne .... se crede Dumnezeu pe pamint. Si bineinteles ca dupa perioada de inceput, se apuca de furat si se pune pe imbuibat. Parerea mea e ca asta se intampla la toate nivelurile, de la functionarul marunt de primarie comunala pina la minunatii nostri parlamentari si conducatori.
    Mai grav e ca asa se intampla in Romania din totdeauna. Asa a fost si pe vremea fanariotilor si in perioada antebelica si pe vremea comunistilor.
    Odata, cindva, niste oameni destupati la minte au gasit solutia problemei: au adus conducator strain.
    Incet, incet devin monarhist. :)

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Sunteti de parere - ca si mine - ca Basescu a fost suspendat nu pt ca nu a facut nimic pt tara (ca nici cei dinaintea lui si nici cei de dupa nu vor face mai mult) ci pt ca a calcat multi politicieni pe coada si pe interesul propriu?

13. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0

Binenteles ca moldovenii il vor vota in proportie de 85% :)

14. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

eu cred ca acum va candida la presedentie si nea'Becali si va incepe becalizarea Romaniei :) , dar oricum eu eu cred ca Basescu va castiga din nou alegerile, dar pana atunci ramanem cu VACAroiu din cate am auzit la stiri

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Spin, nu, nu sunt de acord cu tine. M-a convins discursul lui in Piata Universitatii. A inceput cu : acesta nu este un discurs electoral si s-a terminat cu ne vedem la urmatoarele alegeri, alegatorii sunt cei care vor decide ! Nu a precizat nimic de cele 5 minute!

Cum va explicati ca cei de la Curtea Constitutionala au plecat in weekend deja, azi au terminat programul la 4.30pm fix si nu au luat la cunostinta dosarul trimis de Parlament in aceasta dupa-amiaza. Noi de abia acum am aflat, Basescu a zis deja in discursul lui ca luni vom afla "decizia" Curtii. El citise in stele si stia cumva exact cat dureaza intreg procesul de verificare de votare care a avut loc azi in Parlament si stia ca maine, vineri, practic nu exista.

Vacaroiu va fi presedinte interimar, atat! Vom vedea ce va urma! Poate nu un Becali sau Vadim!

Hai Romania!

16. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0

-beer- -beer- -violent- -violent-

17. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Sper ca tot circul asta sa aibe ceva rezultate pozitive pentru tara. In primul rand Basescu trebuie readus cu picioarele pe pamant pentru ca prea se crede intangibil si invincibil. Nu e un presedinte perfect si cateodata ma sperie obsesia lui pentru putere, servicii secrete, scandal si popularitate. Rasu plansu de la faza cu Stolojan si alte cateva faze ma fac sa cred ca uneori are doua fete una pt public si alta in spatele scenei. Pe de alta parte si liberalii trebuie sa se trezeasca ca daca continua in ritmul asta risca sa ajunga sub 5%.

Oricum eu nu prea vad cine altcineva sa fie presedinte. PSD-ul sper ca nu are cum sa reinvie cel putin nu pentru urmatorii 10 ani pana nu dispar toti dinozaurii... nu cred ca scenariu lu Motanik cu Geoana prim ministru poate deveni realitate ca atunci chiar iese scandal. Apoi PRM+PNG nu au sanse la presedentie pe motivul ca mai degraba votam o maimuta decat sa ajunga "principele" Becali presedinte sa fim toti soldatii lui... desi sunt sigur ca ar fi un contracandidat pe masura lui Basescu. PC no chance si nici PNL nu cred ca are nici o sansa.

In concluzie ... sper ca o sa fie referendum. Nu cred ca Basescu o risca cu demisa...o sa primeasca 70% si circul o sa reinceapa. Imi este frica totusi ca Basescu va reusi sa distruga PNL si atunci ramane Romania fara partid de dreapta doar cu PD care dupa parerea mea e un partid populist mediocru in frunte cu Base, Berceanu, Boc si Blaga hmm 4Bs, faptul ca s-a dat ordin ca sa voteze cu bilele la vedere nu poate decat sa confirme acest lucru - nu aveau incredere intre ei.

18. biciu1

biciu1 New Member

Trophy Points:
    0

ce porcarie, vor sa'l amendeze pe basescu ca a trecut si a blocat traficul si pe cei ce'l insoteau cand a dat mana cu poporul -no- , cand tariceanu se plimba cu motoreta lui prin tara cu 3 bmw'uri in fata si 3 in spate si blocau aia drumu sa poata iesii dintr'un peco , nu era nici o problema
    Ma asta's frecati pe basescu nu'si mai pot unfla conturle in voie de cand e la putere mai probabil
    O:O pt parlamentu romaniei

19. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Nu sunt nici pro nici contra Basescu, dar un lucru este clar: este singurul presedinte care in 18 ani a avut curajul sa creeze probleme gruparilor mafiote si de interese din Romania.

Macar asta ar trebui sa conteze.... A fost inlaturat pentru ca a deranjat afaceristii cu interese meschine!

20. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

...si a deschis poarta uk pt. multi noi veniti...dar se poate inchide curind, problema voastra...

Share This Page