10.8 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

bad credit history

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by exodus, Feb 16, 2008.

1. exodus

exodus New Member

Trophy Points:
    0
    salutareee am si eu o intrebare,anu trecut am luat 5 telefoane pe contract si nu am platit nici unu ,problema este cum ma poate afecta pe mine, adica daca as vrea sa-mi schimb locul de munca(momentan sunt self employed) sa ies si sa intru in UK(momentan sunt in romania),la banca (am cont la barclays si am anulat toate direct debiturile),imi poate afecta insurance numberu acest bad credit history ?

va multumesc anticipat
    exodus

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu dnu,abia daca mai luati 5 telefoane,toate pe contract,si le valorificati,abia apoi poate sa apara ceva probleme,da nu serioase,de ce nu incercati si achizitionarea de TV-uri,masini,etc,pe contract,ca in Anglia pe astia nu-i intereseaza,ei doar ce vor, sa scape de lucruri...
    La mai multe,si te rog treci si pe la topicul "de ce suntem noi romanii asa",sau poti deschide tu unul nou,"cum sa mai facem natia de ras"!Bafta

3. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Asa ceva -slap- lap-

Sa ne zici si noua cand vi inapoi ce sa intamplat -handsrubb2- andsrubb2-

4. exodus

exodus New Member

Trophy Points:
    0
    acuma imi pare rau pt ce am facut si vreau sa le platesc dar sa vad cum
    ma poate ajuta cineca cu cateva idei

5. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    aviz amatorilor de tepe!fratilor nu va mai riscati pentru cateva telefoane sau vreun laptop ca nu se merita!le luati pe contract fugiti in Romania si va bucurati ce afacere am facut!apoi vedeti ca ati castigat mai nimic vedeti ca e greu in tara si ziceti hai sa vin inapoi in uk! -slap- lap- aviz amatorilor! -ahaa- haa-

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Of of of ... de ce va place sa va bucurati la cateva lire in plus, ca oricum o sa fiti nevoiti sa le dati inapoit de cateva ori mai mult daca o sa va intoarceti ... iar daca va hotarati sa ramaneti in Romania, numai din cauza acestei "prostii" .. nu se merita mama lor azi si maine de telefoane. Doar nu ne-au facut pe noi Doamne iarta-ma cateva telefoane sau cateva sute de lire ... banii se fac in timp, cu munca ... cei care vor castiguri rapide, si mai ales fara munca ... asta este.
    Telefoanele le-ai cumparat, probabil si vandut pana acum, banutii i-ai cheltuit si acum .... ti-ai amintit ca esti in impas, si probabil ai vrea sa te intorci in UK, ca ai vazut ca in RO este "putin mai greu".

Contractele nu le poti rezilia, decat daca dai niste banuti (ceea ce nu e asa de putin), iar la 5 cate ai tu, o sa se stranga o suma frumusica, garantat mai mult decat ai luat tu pe telefoanele alea => iesi in minus. Dar, daca vrei sa incepi iar aici in UK, trebuie sa o faci si pe asta. Sau le poti trimite un mail celor de unde ai luat telefonul, si sa vezi pas cu pas ce e de facut.

Si asa, ca un Moto ... haideti sa fim oameni printre oameni, si sa lasam unele naravuri acasa cand venim aici. Multi dintre noi, daca nu majoritatea am venit aici pentru un viitor mai bun. Eu, ca si au pair munceam pentru 200£ pe luna, dar stiam ca o sa fie bine intr`o zi, dar nu mam gandit la "castiguri" din astea ... si ca mine cred ca sunt majoritatea de pe forum, care la inceput cand au venit aici nu le-a fost tocmai f usor.

Oricum, eu sper ca o sa rezolvi problema .... si vorba aia ... "Greseala e omeneasca, perseverenta, PROSTIE"

Toate bune !

7. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Vei avea probabli bad credit history - si vei avea probleme cumparind ceva in viitor pe credit, vei avea probleme cu issuing of a credit card, luare de mortgage (defapt tot ce tine de credit) dar nu cred ca va influenta NIN - nu au nici o legatura.
    Iar in ceea ce priveste intrarea si iesirea din UK- depinde daca esti " vrut" sau " dat in urmarire" ( depinzind de cit e de grava infractiunea comisa) atunci cind intrii in UK si se scaneaza pasaportul, cei de la vama, vor vedea acest lucru. Dar sansele sa fii dat in urmarire pentru poor credit history sint minime. Deci nu m-as ingrijora prea mult de chestia asta.
    Daca as fi in locul d-voastra, m-ar ingrijora ptr faptul ca s-ar putea sa nu mai pot obtine un job sau un bank account!

8. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    initial nu am vrut sa postez aici, dar simt o oarece frustrare cand aud de gainarii de astea penibile, si apoi cer omuletii penitenta. Ca sa fiu cinic, m-as bucura ca gainarul sa fie oprit la granita si sa-i fie toate planurile date peste cap. Da, vreau sa platesti pt gainariile astea ieftine care afecteaza imaginea romanilor oriunde ar fi. Ca tine mai sunt multi, si asta contribuie heavily la imaginea noastra de popor sarac si furacios. Gandeste in advans la consecinte, ca nu esti in perioada "flower power" sa-ti lasi urmele peste tot unde vrei, fara responsabilitate.

Intr-o alta nota: neplatile iti vor afecta credit history-ul, care se vor sterge de obicei dupa vreo 5-10 ani (depinde de gravitate). Te poti intoarce in UK, contactezi firmele carora le esti dator, ii aburesti cum ca ai fost plecat din tara si nu ai platit, si le platesti datoriile. Ei vor fi happy sa-ti ia banii. Ei iti vor modifica credit history ce tine de partea lor. Pastreaza dovezile ca iti platesti datoriile si ca esti la zi cu ele, ca sa poti dovedi mai incolo la Experian sau ceilalti cum ca ti-a venit mintea la cap si ca esti bun platnic. Cand iti platesti datoriile la telefoane, sa ai grija sa intrebi de credit history si cand ti-l modifica aia.

Nu are credit history cu jobul nici o legatura. Niste carduri de incepatori se pot obtine chiar cu CH prost, deci poti fi platit pt job.
    Sunt convins ca ai lasat niste gauri mari la companiile de telefoane, si cred ca, fara cashback, contractele each te costa in jur de 350-400 lire in medie pe an. Times 5 = £ 2k. A lot. Ai facut banii astia in Ro? Sub nici o forma. Atunci astepti 5 ani sa clear off the CH, sau te orientezi spre alte tari. De obicei companiile recurg la recuperatori sa-si ia banii de la bad clienti. Nu e f grav, ca presupun ca esti destept indeajuns sa nu te intorci la aceeasi adresa. Comentariile continua, dar ai prins firul.
    Fara respect...

9. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Domne nu inteleg cum a reusit omu asta sa isi ia 5 telefoane, ca eu nu am reusit sa iau unul singur prin contract si cu plata lunara ca tot omu normal, dupa 1 an jumate de stat in Anglia, cu credit si debit card...Oare care sa fie motivu 'ca nu mi-au spus .
    Au zis doar ca Equifax i-a informat sa aplic peste 3 luni din nou...
    Ptr ce motiv te pot refuza ca am adus toate actele cerute si in prima faza mi-au zis ca e totul in regula...
    -lol- ol- Dar poate au auzit de amicu nostru care a achizitionat deja 5 si nu a mai fost loc de inca unu -fingernose- ingernose-

10. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    El a reusit ca a stiut de la inceput ce vrea iar tu ai vrut unu pt. tine numai.
    Si eu am incercat de foarte multe ori si am reusit nu de mult sa fac un abonament.
    Ei acuma omu a aflat ce consecinte sunt si poate ii pare rau....
    Daca vorbesti cu ei cred ca te vei putea intelege cu ei ca sa platesti si in rate datoria.

11. exodus

exodus New Member

Trophy Points:
    0
    telefoanele le-am luat f usor, cu pemisul de conducere englezesc si cu debit cardul de la barclays mi le-au dat imediat,
    gaurile au fost doar ca am luat telefoanele toate scumpe dar de vb nam vb la ele deloc

va multumesc pentru sfaturi

aveti tot dreptul sa va suparati pe mine

Share This Page