5.2 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Avem viata in sange!

Discussion in 'CARITABIL' started by motanik, Apr 3, 2009.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Adresat romanilor din Romania dar si rezidentilor din Uk ce calatoresc des in Romania. Extras din pagina Stirilor Pro Tv.

In Romania, bolile grave ale sangelui inseamna o lupta nedreapta cu destinul. Bolnavii cauta ajutor in marea lor majoritate in strainatate, desi acolo transplantul salvator ii costa triplu fata de cat ar putea sa coste in Romania. Daca autoritatile medicale ar infiinta Registrul National de Donatori Neinruditi, bolnavii ar putea primi grefe de la donatorii din Romania sau din numeroasele tari inscrise in Registrul International. Transplantul s-ar putea face in tara, rapid si cu costuri mult mai mici.

Stirile ProTv pledeaza pentru realizarea, in cel mai scurt timp a Registrului, un program medical care pentru sute de copii si adulti romani bolnavi de leucemie, talasemie si boala Hodgkin ar putea insemna diferenta dintre viata si moarte.

Pentru ca acest Registru sa poata functiona este insa nevoie ca tot mai multi romani sa se ofere ca potentiali donatori.

Cei care vor sa devina donatori de celule stem si sa incerce sa salveze prin acest gest un bolnav de leucemie vor fi supusi initial unui simplu set de analize. Cei sanatosi vor fi introdusi intr-o baza de date. In cazul in care unul dintre ei este compatibil cu un bolnav, el este chemat la spital pentru prelevarea celulelor stem. Procedura este simpla si seamana cu donarea de singe, dar este mult mai putin solicitanta. Donatorul este legat la un aparat care selecteaza celulele stem hematopoietice din singele lui dupa care singele ii este reintrodus in organism. Procedura este simpla si nu implica nici un fel de risc pentru donator in singele caruia celulele stem se refac dupa citeva zile.

Completeaza daca vrei sa ajuti. Accepta sa devii donator.

Datele tale de identificare raman confidentiale, urmand ca la finalul campaniei sociale, Stirile ProTV sa le predea Ministerului Sanatatii din Romania pentru crearea Registrului National de Donatori Neinruditi.

Formular: http://formular.stirileprotv.ro/

2. marius821

marius821 New Member

Trophy Points:
    0
    sincer sa fiu, sunt o persoana pentru.,dar avand in vedere romania si ce se poate intampla prin spitalele noastre, prefer sa raman in umbra.

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Gasim intotdeauna motive sa nu facem ceva.

Se spune ca daca vrei cu adevarat, poti!

Ar fi pacat ca un ac infectat sa stea intre dorinta noastra de a dona sange si viata sau moartea unei persoane.

Asa ca tuturor celor ca impartasesc temerile (de altfel bine intemeiate) ale lui marius10iasi nu pot decat sa va sfatuiesc sa cumparati un ac/seringa sigilata de la farmacie, in drum spre spital, si eventual sa va spalati pe maini cu alcool dupa contactul cu suprafetele contaminate din interiorul institutiei.

4. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Nici nu ajunsesem bine pe meleagurile care urmau sa ne implineasca visele si am ramas insarcinata. Am sa las visele din domeniul profesional pe mai tarziu.
    Am mers la clinica si acolo am inceput sa citesc toate pliantele (si ca sa ma testez continuu cata engleza inteleg) dar si sa aflu cat mai multe despre sistemul lor de sanatate.
    Printre multitudinea de informatii super folositoare care lipseste cu desavarsire in Romania, l-am gasit si pe acela in care eu, ca gravida as putea sa-mi donez placenta, care contine si celule stem, la nastere.
    Nu m-am gandit de prea multe ori dar am hotarat sa o fac. Bebita nu va fi implicat in nimic numai mie mi se vor face ceva analize inainte de nastere.
    Erau povesti ale unor parinti care si-au salvat copilasii multumita acestor donari.
    Pacat ca nu am putut face asa ceva si in Romania.
    Chiar am scris pe un alt forum si erau o multime de fete care ar fi facut-o dar nu aveau unde....
    Nu vreau sa fie luata postarea mea drept lauda ...ci poate drept exemplu ca daca e ceva ce iti permiti sa facide ce sa nu ajuti un om ?

Share This Page