13.6 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

Discussion in 'Politica' started by alinutza, Mar 16, 2006.

1. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

Fatuca draga da cum de taxele tale se duc la Buc???Si nu mai esti brasoveanca....ci ai fost.Cine vrea sa-si aleaga sa plece unde poate sa-si aleaga.Cum se vede deja tu ti-ai ales zona in care sa traiesti si poate ar fi mai potrivit in cazul tau sa ceri autonomie din alta parte. :mad: :mad:
    Sincer mi-ai lasat un gust amar....NU CONTEAZA ISTORIA?????????
    Intreaga lor teorie de autonomie se bazeaza pe istorie...pe varianta care le convine, dar totusi istorie :)|.Fara istorie nu este prezent si nici viitor.

2. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

Lina,tTe inseli, poate nu stii cum functioneaza taxele. Daca te referi la cele locale alea sunt mai mult simbolice asa ca nu conteaza.
    Si apropos, sunt brasoveanca si mai mult sunt romanca si vor ramane mereu indiferent unde locuiesc acum.

Iar daca te impiedici asa mult de istorie, probabil ca si USA trebuia sa ramana sub autonomie si teritoriu britanic....ca de asa a fost de la inceput si de ce sa nu ramana pe vecii veciilor ca doar istoria conteaza, nu?????

Oricum eu raman la ideea mea, libertatea de orice forma (de expresie, de autodeterminare, si oricare alta) se castiga si intotdeuna s-a luptat pentru ea, ceea ce vad ca de fapt se intampla si in cazul de fata.

Si mai mult, noi tara monarhica de la Burbista in coace, de ce avem acum presedinte?
    M-a lasat pe mine cineva sa aleg monarhia inapoi? nu pentru ca mai mult ca sigur eram in minoritate. Dar totusi conform istoriei noi am fost MEREU regat si nu presidentie.
    Asa cachiar voi (romanii ma referf) mi-ati demonstrat ca nu ne respectam istoria si valoriile care le avem si nu dam doi bani pe ele.
    E bine sa stim istorie si sa invatam din ea, dar daca vrem sa evoluam si sa ne dezvoltam, ca altfel probabil la fel de bine puteam trai fara electricitate, ca doar istoria ne-a aratat ca se poate, sa nu o continuam in prezent si in viitor.

3. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

Si in plus Lina draga, stiu tot din istoria mai recenta, ca in ultimii 50 de ani nu s-au mai mutat granite in Eurora (exceptie Kosovo, eveniment regreatabil pentru forma in care s-a produs, dar nicidecum ca s-a produs) asa ca stiu ca e doar un vis care mai mult ca sigur va ramane un vis.
    Dar eu am voie la fel ca si ei sa visez si daca e ca intr-o zi sa se indeplineasca norocul meu. :)
    Daca nu, asta e cum pot trai cu presedentie, probabil ca voi putea trai si cu Romania unificata asa cum e acum.
    Si apropo, strabunicul meu, impreuna cu Saguna, au luptat pentru unificarea teritoriilor romanesti, asa ca ...

4. ioanaada

ioanaada New Member

Trophy Points:
    0

Ä‚????????... sincer.. sunt un pic cam confuz?! Ori am ramas eu în urm? r?u de tot cu istoria ori ceva nu e în regul?: s+a reunificat Romania ?i nu ?tiu eu????? Hmmmmm ... Sincer, drag? ana dolby, se pare ca ?i-a sc?pat un capitol foarte important din istoria recenta de 50 de ani: REVOLUÅ¢IA DIN 89, în timpul c?reia au murit o mul?ime de tineri strigand doar atat: "libertate" ?i "Noi nu ne vindem ?ara!" Se pare ca au murit degeaba, pt c? dupa mai bine de 17 ani de atunci , ne vindem ?ara cu varf ?i îndesat, pan? la ultima f?ram? de glie!!!! Ardealul a fost ?i va r?mane teritoriu romanesc, ?i sper ca în timp Romania s? se reîntregreasc? a?a cum spui tu c? ea ar fi la ora actual?.
    Istoria conteaz? foarte mult, ea ne-a determinat prezentul. Sincer , mi se pare dureros ca parte din romanii pleca?i din ?ara uita cu des?var?ire ce sange le curge prin vine: de Traian ?i Decebal, de Ardeal, de Å¢ara Romaneasc?, uit?m c? secole de-a randul ?ara noastr? a fost prada delicioas? a cotropitorilor pe care stzr?mo?ii no?tri au ap?rat-o cu pre?ul vie?ii lor. Am cam uitat de ei, sacrifiul lor pentru a ?ine ?ara unita nu face doi bani într-un secol în care dictoanele de c?p?tai sunt "fiecare pt el!" ?i "dup? mine potopul!"

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca ne consumam energiile inutil pe acest subiect. Sunt mai mult decat sigur ca nici un guvern actual sau viitor, al Romaniei nu va acorda vreodata aceasta autonomie. Stim cu totii ca daca vreun partid si-ar asuma aceasta decizie, poporul roman l-ar pedepsi apoi la momentul votului si probabil acel partid ar avea soarta PNTCD in cele din urma.
    Asadar, nu exista motive reale de ingrijorare. Aceasta autonomie va ramane mereu la stadiul de "proiect expirat" si nimic mai mult, iar asta o stie si UDMR!
    In consecinta, propun sa ne vedem de problemele noastre si sa discutam despre situatii reale. :)

6. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

sunt de acord cu autonomia de gen british devolution. fiecare zona trebuie sa se autoadministreze si sa-si organizeze treburile interne cum vor. e o chestie de dezvoltare nu de politica. apoi uitati-va ce putere au unele provincii din spania. guvern local decizii importante. insa daca cei din ardeal vor sa se uneasca cu ungaria asta e o chestie care nu tine cont de suveranitatea statului roman

7. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

IoanaAda draga, cred ca ai citit gresit, am scris unificata (asa cum e acum adica Ardeal, Tara Rom, Moldova, Oltenia) si nu REunificata.
    Si nu prea inteleg ce are revolutia din '89 cu toate cele discutate?
    Ce are .cu prefectura.
    Sunt pierduta.
    Dar nu conteaza, ca sincer de la proiect la realizare e cale lunga.
    Si probabil si in 2050 se va mai dezbate ce si cum.
    Interesant e ca dupa cate stiu eu Ardealul vrea sa fie autonom, si nu parte din Ungaria asa cum am intalnit pe ici pe colo mentionat.
    Ne vindem tara? Pai cred ca asta nu am facut, n-am vanut-o tocmai datorita unor opinii de genul noi suntem smecheri, noi nu ne vindem tara. Ca de o vindeam probabil mai recuperam din decalajul imens care exista intre noi si restul tarilor europene.
    Dar cred ca asta e oricum off topic asa ca

8. tun

tun Member

Trophy Points:
    16

De ce nu sterge careva topicul asta de pe forum?...
    Ca deja au inceput sa ma ia durerile de cap tocmai in noaptea de Anul Nou...cand toti ROMANII ar trebui sa fie uniti pt noul an greu care o sa urmeze
    Asa ca dragilor maghiari din Romania mai bine v ati concentra si voi sa ajutati tara asta ca sunt destui care inca fura din Ea...
    Dumnezeu sa v ajute si pe voi...An Nou fericit

9. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Dar daca romanii ar cere acelasi lucru pe un alt teritoriu strain (poate chiar in Ungaria!), oare ce credeti ca s-ar intampla?!? REFUZ CATEGORIC ! Deci, raspundem cu aceeasi moneda!

10. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Parerea mea este ca deschizi prea multe threaduri, toate acestea avand un numitor comun....sunt citate din ziare/net.
    Ar trebuie sa deschizi numai un thread si acolo sa postezi toate chestiile acestea.

Ms

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    no bine ma, hai sa traim noi fericiti si ei sa moara de inima cu tratatul de la trianon in bratze, apoi vor avea independentza "6 feet under" ... pana atunci sa puna dreacu mana sa munceasca pentru patrie.

+ sa vina cadrilaterul inapoi de la Muraturile,Castraveciorii si Cefele Late de la Sud de Dunare (ca io pe astia am necaz), sa vina si Basarabia si tot tot ce mai e si inca o data pentru final cu dedicatie pentru magyarul : magyarul sa taca din botic pana nu i-l umflu mare mare si-i fac buba!

12. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu fiind din Moldova nu prea am avut treaba cu populatia din vestul tarii noastre (in afara de vreo doua ori cand am trecut cu masina prin zona, in drum spre Oradea si mai bine ceream indicatii in engleza decat in romana, poate aveam vreo sansa), cu ata mai putin cu vecinii nostrii ... Insa am aici o colega unguroaica :) Acuma vine partea frumoasa: Imi povesteste draguta de ea cum a fost in excursie cu scoala in Romania cu autocarul... ghiciti pana unde: Harghita ... si ca au vazut ei ca de la granita si pana in centrul tarii toata lumea vorbeste ungureste! Cum sa nu te enervezi! Si cum sa le scoti asta din cap cand lor asa le zice de la gradinita ca juma' de Romanie e a lor -cough-

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutza, nu mi se pare nimic anormal. La gradinita copiii invata povesti. Iar asta e o poveste frumoasa pentru unguri. Dupa aceea ajung la scoala si invata istorie. Si afla ca juma' de Romanie nu va fi niciodata a lor. :)

14. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Maghiarii din Romania(majoritatea) nu au nimic cu politica UDMR si imperiul austro-ungar a fost un beneficiu pt. romani ...dar asta nu poti explica moldovenilor...

15. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    "Sclipitoare" remarca ta pe final... Speachless!

16. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Eu propun moderatorilor sa deschida un topic cu "Revista presei maghiare" si un altul cu " Cantece si poezii patriotice" ca sa inchidem subiectul.

17. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    nu am cerut inchiderea topicului, ci doar deschiderea altora unde poate te-ai simti mai in largul tau....
    iartama , dar nu ma simt bine nici cu vadimii nici cu becalii...., dar tu imi esti simpatic , mai putin citatele, incearca sa lucrezi cu materialul tau...

18. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Deranjeaza ceva? Tu crezi ca ardelenii inteleg problema moldovenilor?
    "Speachless" pt. complexele tale...ori capacitatea de intelegerea .

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Va propun sa va calmati si sa va exprimati parerile fara sa jigniti. Daca respect nu exista, nimic nu exista si daca e nevoie vom lua si masuri pentru a asigura o exprimare decenta.

Referitor la remarca de mai sus, mi se pare putin fortata, tinand cont ca ca UDMR a fost votat de 6.19% din populatie. Sau poate au votat romanii. :)
    UDMR s-a bazat de la infiintare pe voturile etnicilor maghiari din Romania care reprezinta, conform recensamantului din 2002, 6,6% din populatia tarii.

20. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, intai hai sa invatam sa scriem corect romaneste (intelegere si nu intelegereA) si dupa mai vedem... Oricum, atitudinea ta lasa de dorit !

Share This Page