20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

Discussion in 'Politica' started by alinutza, Mar 16, 2006.

1. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

pe mine ma enerveaza chestia asta cu autodeterminare..a umplut forumurile la ziare....

2. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Intrebari retorice despre Ardeal - www.autodeterminare.com

Si cand se trezeste odata secuiul sa-si ia soarta in maini si sa lupte pentru autonomie, autodeterminare si impotriva asimilarii?
    Si cand o sa se mire secuiul ca in Miercurea Ciuc sunt din ce in ce mai multi romani care nu inteleg limba maghiara.

EU ITI PROPUN SA DAI LA TINTA! :)| :)| :)|

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

nu iti pun inteligentzala indoiala... dar logica ti-o pun !

Istoria unui loc nu incepe de cand vrei tu sau cand vreau eu. Apropos ... incepand cu ce an consideri tu istoria Ardealului ???????? Si daca o consideri de la 1918 (retragerea Aureliana cum spui tu) inspre 2007 .... vezi ca ai omis CEL PUTIN 1900 ani (sa nu mai spun ca s-ar putea sa omiti milioane de ani) si te referi la mai putin de 100 ani .

Nu este o mare chestiune de istorie .... ci una de abordare a problemei !

Nu-mi veni mie cu povesti despre mari oameni de stiintza romani nascuti in Ardeal si cu primarii etc etc ca asta e copilarie ... de parca asta ar defini cine stapaneste ardealul. Inainte de a invazia hunilor, cate primarii conduse de maghiari erau .... sau cati oameni de stiintza maghiari se nascusera in Ardeal ??????????????????????

Asa ca ... sa cereti autonomie in stepele mongoliei , aici sa faceti CIOCU MIC DE TOT si sa ne pupati mana ca nu v-am cerut viza si nu v-am pus restrictii atunci cand ati venit !!!!!

Ti-ai notat totul ???????

4. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

bine ca aderam la EU ca dupa aceea nici o pretentie nu mai e valabila ptk Europa nu tolereaza conflicte etnice pe teritoriul sau. O:O

5. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

Apropo,

Un coleg de munca a inceput sa se vada cu o tinara din Ungaria si am intilnit-o saptamina trecuta. Pot sa spun ca daca ar fi avut un pistol m-ar fi impuscat cind a aflat ca sunt Iesean. Asta chiar daca ea nu a intinit romani niciodata si personal nu stie cine sunt.

M-a intrebat de ce Romania nu acorda Ardealului independenta pt ca sunt f multi maghiari acolo la care am intrebat-o daca ar crede ca ar fi corect sa o bat pe ea si noul ei prieten, sa ma stabilesc in casa lor (dupa care sa-mi aduc si restul familiei) si dupa care sa le cer sa paraseasca casa si sa treaca totul pe numele meu.

Rezultat? Eram amici la sfirsitul serii!

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

eu nu am nici o problema cu ungurii sau alte nationalitati (desi daca cineva ma intreaba daca sunt xenofob spun ca DA ... care e problema ? ) , dar am o problema cu oameni ca astia care ridica pretentii nefondate indiferent de ce nationalitate sau etnie ar fi ei ... si imi face o deosebita placere sa le "dau in cap" !

7. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

M-a intrebat de ce Romania nu acorda Ardealului independenta pt ca sunt f multi maghiari acolo la care am intrebat-o daca ar crede ca ar fi corect sa o bat pe ea si noul ei prieten, sa ma stabilesc in casa lor (dupa care sa-mi aduc si restul familiei) si dupa care sa le cer sa paraseasca casa si sa treaca totul pe numele meu.

SUPER MISTO!

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"Deci cand scapam odata de stereotipii?"

Ia scapa si tu de stereotipia asta cu independentza teritoriilor .... inteles ?

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

autodeterminarecom,
    acest forum se numeste ROMANI ON LINE!
    Daca nu te simti roman, daca nu vrei sa adopti valorile noastre ca si romani de pe acest forum, STAY OUT! punct!
    Nu te mai chinuii sa scrii pe acest forum....retorica si "cugetari" de tipul celor scrise deja...pastreaza-le pentru adunarile voastre de la Odorheiul Secuiesc :mad:
    Acest forum ESTE PAMINT ROMANESC si sintem ospitalieri cu oricine vine in buna pace....de cei ca tine..nu avem nevoie....nu contribui cu nimic pozitiv la comunitatea noastra asa ca ia-ti cartile de istorie si articolele din ziare si toata documentatia pe care o detii si du-o la Budapesta..poate ar fi frumos sa stai si tu acolo :)

era sa uit..am lipit asa zisul nou topic pe care l-ai deschis aici..la acest topic deja existent.

Iar din 1 ianuarei nu mai exista granita intre Romania si Ungaria, asa ca te invit sa-ti iei prietenii si sa va duceti cu totii in tara voastra mult iubita Ungaria, care va restringe drepturile la munca si va trateaza ca pe ultimii oameni cind aud cine sinteti...se pare ca stiu si ei cu cine au de-a face..muscati in continuu mina care va hraneste..mai rau ca ciinii!

10. Anonymous

Anonymous Guest

Amin. :))

11. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0

Ia la mama,ungure!

Cozia Monastery, erected by Mircea cel B?tran in 1388 and boasting his tomb, is one of the most valuable monuments of national medieval art and architecture in Romania.

Saint Nicholas Church of the village of Densu?, Hunedoara County, Romania is one of the oldest Romanian churches still standing.
    It was built in the 13th century in the place of a 2nd century Roman temple, with some materials taken from the Dacian Sarmisegetusa fortress. It features a stone tower above the naos. Inside the church there are 15th century mural paintings which show Jesus wearing Romanian traditional clothes.

he city is now based on former villages which now form the main sectors: Baciu (Bacsfalu), Turche? (Türkös), Cernatu (Csernátfalu) and Satulung (Hosszufalu).

After the second half of the 11th century, while under Hungarian occupation, the villages are mentioned as "septem villae valacheles" (seven Vlach villages).

The first official mention is an act issued on May 16, 1366, by the Hungarian King Ludovic I de Anjou in which he offers the area between the Timi? and Tarlung rivers to a trusted friend - Count Stanislav.

The name "S?cele" is first mentioned in a letter between the Wallachian Prince Vlad C?lug?rul (1482-1495) and the magistrate of Bra?ov.

The oldest local inhabitants were the "mocani" - local shepherds. They are mentioned in numerous official documents and appear to have had a flourishing material existence and rich cultural and spiritual life. They owned thousands of sheep, the villages being among the richest in the area. They carried the local traditions across many Romanian lands due to the transhumance method of shepherding. This explains the existence of a village near the Black Sea called S?cele, founded by the travelling mocani.

Their customs exist to these days: the "Sintilie" (Saint Elijah) festival, national costumes, architecture etc.

Between the 13th and 14th centuries, an important Hungarian population has established in the region and marked the further development of the area.

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Roxana , stai draga "linistit" ... ca pentru "asta ungurele" istoria incepe la 1918 ... pana atunci a fost la fel de bezna cum e acum in capu' la ungure ! Asa ca 1388 e tare demult si daca incearca sa citeasca cifra asta poate ii pushca retina si cu cristalinul !!!

13. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

adevarul ca la cate probleme sunt de discutat pe site-ul asta, mai lipsea o discutie despre unguri si self-determinare! :):)

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

Poate si Burebista era ungur?!?!? -strike-

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Splash !!! Te rog , .... Burebiszta , Decsebal , Szcorilo .... de acum inainte sa ai grija la spelling :)

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Baieti si fete, doamnelor si domnilor, am priceput cu totii care ne sint opiniile si cred ca pozitiile unora sau altora sint destul de clare...haide s-o lasam asa...avem lucruri mai importante si mai presante de discutat....sarmale de gatit, cirnati de facut :) -beer- -santa- anta-

17. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

bine zis vlad, asa e , si sa nu uitam ca inca exista SCRISOAREA CAVALERILOR IOANITZI care e scrisa de regele Bela catre cavalerii DIN ROMANIA care ca de obicei l-au ajutat sa scape de cotropitori, si asta se intampla in 1512 de atunci incoace noi ROMANII i-am mai ajutat pe maghiari sa scape de cotropitori si niciodata nu ne-am stabilit acolo in Panonia asa ca sa o lasam asa , ca daca nu data viitoare cind om fii cu tancurile la Budapesta (nu conteaza motivul), s-ar putea sa nu mai plecam si sa le dam voie sa-si faca autonomie chiar pe teritoriul lor
    (daca suna prea nationalist imi cer scuze , dar eu zic ca e mai bine sa ia fiecare ce i se da si sa zica merci ), Romania e un si asa sper sa ramana , buna rea asa cum e e a noastra si alta nu e , deci...
    SARBATORI FERICITE LA TOTI ROMANII DE PE TERITORIUL ROMANIEI SI DE ORIUNDE AR FII EI IN LUME , MULTA SANATAE SI TOT CE VA DORITI LA MULTI ANI

18. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

Uitati ce-am gasit pe alt forum...

Tanarul ungur se casatoreste cu o romanca, si in noaptea nuntzii tatal ii da sfaturi:
    - Copile, cand ajungi in fata usii cu mireasa s-o iei in brate sa vada ca ungurul e PUTERNIC, intri in camera si o arunci pe pat cu dispret ca sa vada ca ungurul e MANDRU, apoi te dezbraci ca sa vada ca ungurul e si FRUMOS, si apoi stii tu ce trebuie sa faci
    - Bine tata, zice tanarul.
    A 2-a zi tatal il intreaba:
    - Cum ai facut aseara?
    Fiul:
    -Am luat-o in brate in fata usii sa vada ca ungurul e puternic, am aruncat-o cu dispret pe pat sa vada ca-i si mandru, m-am dezbracat sa vada ca ungurul e frumos si apoi m-am masturbat in fata ei.
    Tatal:
    - Ceeeeeeeee?Cuuuuuuuuum? Esti nebun! De ce ai facut asta?
    - Ca sa vada ca ungurul e INDEPENDENT si AUTONOM!

19. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

DA, DA, DA!!!
    Autonomie pt Ardeal, sau orice alta zona isi doreste autonomie.
    De celibertatea e libertate!
    Sa iti alegi conducatorul, sa iti alegi zona in care si cum vrei sa traiesti.
    Daca ei vor asta si au majoritate, de ce nu???
    Ce conteaza istoria? Conteaza prezentul!
    Ei vor, ei sa lupte, ei sa castige.
    Si apropo sunt perfect de acord cu cel putin autonomie financiara.
    Eu brasoveanca m-am saturat sa mi se duca taxele la Buc si sa mai vad din ele inapoi in orasul meu poate 10% din ele ca restul se duc la lenesi si nu zic unde sunt aia.

20. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

cumva intervin un pic cam tarziu pe acest topic dar chiar m-am enervat acum :mad:
    deci sa stabilim exact cine va scrie acum: tata crescut de mama maghiara, mama crescuta de mama vitrega sasoaica... eu ceva roman amestecat cu 1/4 maghiar si cu 1/4 sas.
    sa mai stabilim niste chestii la inceput: ei au venit aici si s-au stabilit nu i-am adus noi cu forta, deci pliscu mic!!!
    granitele romaniei sunt cele definite acum si nu se vor schimba ca nu stiu care ungur vrea ceva .... au facut armata cot la cot cu noi sub constitutia romaniei.
    deci e clar avem aceleasi granite aceeasi constitutie aceleasi legi ... deci e un singur stat unul singur si acela se numeste ROMANIA!
    aici mai avem ceva de zis: avem ceva romani de etnie ungur care nu vorbesc nici o iota de limba romana... ia amintitiva de a zis raid: noii imigranti vor fi supusi unui test de istorie si de limba engleza... asta ar trebui facut si cu ceva etnici din ro... pai daca te pune naiba si pleci pe la covasna in vacanta parca ai fi in mongolia ... nu te intelegi cu nimeni si se mai si uita aia urat la tine ca nu vorbesti limba lor...
    hai sa o luam altfel:
    nordul londrei 500 mii poloneji:cer independenta financiara.... ma taie rasul ... le da englejii independenta de nu pot toti 40 mil de poloneji de acasa sa o duca...
    alta: uk minoritate pakistaneji: 5 mil ... independenta finaciara? da in pakistan... poate:) ca pe aici... apropo... 5 mil ... hmm ati vazut voi ceva cursuri in limba hindu ... sau ce naiba de limba vorbesc aia? ati vazut voi vreo universitate in limba aia ... sau in state unde sunt vreo 20 mil de chinezi? universitatea chineza din NY ... la fel ma taie rasu.... nici nu se pune problema.
    noi romanii in romania nu putem sa ne intelegem oriunde in tara pentru ca sunt unii care nu au chef sa invete limba oficiala a tarii... pai ce s-a pomenit in franta sa fie o zona in care sa se duca parizianul in vacanta si sa nu se poate intelege folosind limba oficiala franceza?????

deci retineti aspectul eu 1/4 ungur si 1/4 sas daca vor aia independenta ... le dau independenta pe cocoasa de nu pot sa o duca....

-salut-

Share This Page