14.4 C
London
Wednesday, June 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

Discussion in 'Politica' started by alinutza, Mar 16, 2006.

1. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    De unde si pana unde sa ne pierdem identitatea? Din nou vorbesc de ce stiu de la scoala...UE este o "retea" cu legi bine stabilite si respectate...cand spui ca ne pierdem identitatea ..e ca si cand ai spune ca se pierde suveranitatea..si nu credca e cazul. Se aplica regula jocuoui dupa reguli stricte..iar cel care ne spunea ca maghiarii SUNT o bila neagra pentru aderare, era un profesor care sta mai mult la Bruxelles decat in tara...cred ca stie ce spune!

Intr-adevar e o problema..dar probabil se va rezolva in alt mod, dupa intarea in UE , care in mod cert nu mai e de mult o problema..poate doar ziua exacta...si salvgardarea. Intram da...si nu o sa rezolvam problema asta "romaneste"..de asta sunt sigura!

2. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cum mi-a iesit textul albastru..cred ca de la piticii albastri de pe creier!

Vroiam sa spun ca eu nu sunt nici pe departe o fana a ungurilor..a astora din Ro..am mers sa cumpar flori in Tg Mures si n-am putut..ptr ca nu vorbeam ungureste..si da, asta ma infurie la culme...dar ce rezolvam ca suntem furiosi pe ei?

3. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Agronext ma refer la cei care sunt nascuti si crescuti aici tocmai ei sunt aia care au drepturi poate chiar mai mari ca englezii. Englezii de multe ori nu-si cunosc drepturile dar daca vrei sa aflii ce drepturi ai intrebi un musuluman si-ti spune si ce artificii poti face la legi. Eu nu sunt de acord cu autonomia nu vreau sa fiu inteleasa gresit, si nici mie nu-mi place sa merg in anumite orase si sa ma simt ca in alta tara dar asta este. Vrem Europa ne adaptam cerintelor.

Pt Roxy-foxy: nu numai maghiarii ne atarna ca o piatra de gat in privinta aderarii (iar ei stiu asta si isi cer drepturile acum) si ai uitat sa mentionezi si celelalte minoritati cum ar fi...ai ghicit etnia rroma ;D

4. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    I rest my case! ;)

5. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Oricum in urma descentralizarii care se produce treptat si sigur si a aderari la UE,neoficial ei isi vor obtine mult dorita "autonomie"!

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "exista si respectul minoritatilor si a drepturilor acestora"

7. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Agro..dar cine a spus ca UE aduce numai avantaje? Ba din contra...

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Ce autonomie ? ... dupa aderare ... "autonomie" va avea doar romania in cadrul Uniunii Europene. Asadar romania va fi pentru UE ceea ce vor etnicii maghiari sa fie pentru romania. Ce fel de autonomie teritoriala va mai fi atunci din moment ce nu vor mai fi granitze ... ce fel de autonomie economica daca va fi o piatza unica ? Ce fel de autonomie culturala va putea fi daca se va circula liber si se vor amesteca toate culturile ?

Nici romania nu va mai avea aceeasi "autonomie" pe care o are acum ce sa mai vorbim de maghiari care nici macar nu au vreo autonomie. Le vor disparea pretentiile repede ... pentru ca vor avea toata libertatea si toate drepturile de a se duce acolo unde vor.

9. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Roxana(daca nu te cheama asa sa ma corectezi),
    eu citesc ziarele si cel care a spus ca Romania nu are probleme cu minoritatile este cel care acum vreo doua zile a facut prima evaluare a prograselor Romaniei si Bulgarie.Mai mult a spus ca DACA e vreo minoritate care in Romania are probleme atunci e cea a rromilor....nicidecum maghiari.
    Ca ala sta mai mult pe la Bruxelles nu prea ma incalzeste...daca doarme pe acolo cum dorm si parlamantarii nostri e normal sa fie dezinformat.
    In ceea ce priveste acea Uniune Europeana care functioneaza dupa reguli stricte....ori e propaganda(daca vorbea de prezent) ori v-a prezentat spre ce se tinde(daca a spus-o la viitor).
    UE nu prea functioneaza ca un tot unitar, si e foarte evident. Ii destul sa observi cate pareri contradictorii sunt in UE...si nici constitutia nu au fost in stare sa o voteze.Presedintele Frantei s-a ridicat la nu stiu ce sedita pt ca un conational se exprima in engleza! Ce e asta? UK joaca la doua capete...pe de o parte e cu UE, pe de alta e cu SUA. Si exemplele pot continua.
    Un exemplu despre cum ar trebui sa functioneze UE il reprezinta SUA...dar ei au inceput acum 200 de ani. Nu o sa auzi vreun texan spunand mai intai a e texan, ci va spune ca el a americam. Nu imi sariti in cap ca nu sunt pro-american.
    Apropo de identitate, sau mai bine spus Romania pierde statutul de "stat national, unitar ...".Si daca UE ne-ar cere asta...atunci nu merita sa intram in UE. Dar se pare ca ei nu o cer....

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    UE cere sa fi asa cum este ea insasi.

11. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Da Beowulf si tocmai Anglia face exceptie de la regulile UE! ;D

12. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Da, roxana e corect ;)

Nu ne sopun povesti..de cele mai multe ori discutam lucruri concrete, ce se intampla in fiecare zi..avem videoconferinte cu oameni indreptatiti sa vorbeasca despre UE si ni se spun adevaruri crunte...doar ca noi invatam si partea teoretica a UE..macar de am sti toti in teorie ce inseamna aderarea..si mai apoi sa ne dam seama de consecintele ei.

Pe de alta parte..la cate probleme are Franta acum, faptul ca nu suporta un vorbitor de lb engleza e ultimul lucru ingrijorator..iar Uk joaca asa din totdeauna..Blair spunea ca trebuie sa fii prost sa nu prinzi trenul asta ..si stia el ce stia..si nici o grija, Fr va semna constitutia..la fel si restul..poate incetinim un pic cu clauza de salvgardare, caci aici intervin cartonasele glabene pentru probleme ca minoritati, coruptie, etc...

Iar apropo de identitate..spunea cineva mai devreme..liberaliszation of market, culture, etc...poti fi roman, numai ca o poti face oriunde in Europa...

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Agro , daca te referi la relatiile UK cu SUA in contextul UE eu cred ca alegerea UK este una foarte buna pentru ca relatiile UK cu SUA sunt la nivel militar iar cele cu UE sunt la nivel economic. Iar politicile militare nu se bat cap in cap cu cele economice pe care se bazeaza UE. Asadar eu nu cred ca UK face exceptie de la regulile UE daca la asta te referi.
    De fapt multe state membre UE sunt si membre NATO etc etc.

14. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc de ce nu adopta moneda euro,chiar asa de mari sa fie pierderile uk-ului daca ar face mutaraea asta! :eek:

15. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Parca Razvan, nu?
    Totul are la baza interese econimice. Relatia dintre SUA si UK la nivel militar e determinata de interese economice comune. Razboiul e o afacere!
    Cei din UE care fac galagie apropo de SUA, o fac pt ca nu au prins si ei o bucata de ciolan...

16. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma refer la asa ceva nu stiu de unde ajunsasi tu la concluzia asta new_bgd:)!

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Da ... Razvan.
    Perfect de acord . Este vizibil cu "ochiu' liber" ca razboiul este afacerea USA + UK + alti cativa dar eu,cel putin, nu pot sa probez acest fapt si de aceea il tratez ca pe un acord militar si doar atat. Cand o sa pot sa dovedesc acest lucru am sa spun ca : Da UK sta cu fundul in 2 luntrii.

18. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Bleah, politica! ;D

19. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu o sa poti proba chestii de genul asta. Pana ajung astea sa fie probate noi suntem oale si ulcele.
    Mi mi se pare evident ca UK nu face un act caritabil in Irak....ceea ce vrea sa dea impresia ca face e doar o pacaleala.

20. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tot adusara-ti in discutie Irakul!-Ce parere aveti despre soldatii britanici ce au supus la perversiuni...prizonieri irakieni? ;D

Share This Page