12.9 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

Discussion in 'Politica' started by alinutza, Mar 16, 2006.

1. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Fiind o problema arzatoare in Romania m-am gandit sa vad si parerile voastre. Deci autonomie sau nu?

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    da si nu...dezvoltare regionala, programe regionale autonomie economica, sociala, culturala DA insa la nivel politic central consider ca nu ajuta o mutare spre autonomie in conditiile actuale

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Precedentul este Kosovo.

4. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Autonimie pe considerente etnice!? No way....
    Unde mai e in UE tot balamucul asta cu autonomia? Astia nu au sa se lase pana nu o sa abtina autonomia, ceea ce nu prea este cazul in UE. O sa fie urat la un moment dat!

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "O sa fie urat la un moment dat!" ,

6. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    UNDE ESTE FOSTa dACIA fELIX?! :eek:

7. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Wow Agronext ma intreb ce s-ar fi facut Anglia fara cineva ca tine... Daca nu ti-ai dat seama inca rasisti nu prea au ce cauta in UK. Iar noi aici pe forum ne dadeam cu parerea politicos iar eu personal am si prieteni maghiari si ma simt jignita de superficialitatea de care dai dovada nu numai la acest topic... Mai cresti si mai vorbim !

8. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Ardoarea cu care vor ei sa obtina autonomia este ca sa-r putea sa nu mai fie la guvernare la noile alegeri si astfel prin autonomie sa-si asigure niste posturi de conducere in noua provincie declarata autonoma! :(

9. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Wow....am apucat sa citesc si mesajul tau(ala care a fost sters, din motive evidente) si pot spune ca te-ai nascut prea tarziu....te-ai fi simtit mai bine pe vremea lui Ceausescu, Hitler sau alt cretin din categoria lor.(nici cu Iliescu nu imi e rusine, dar din alte motive)
    In primul rand modul de a gandi: eu nu ii suport pe aia e total gresti. Ei vor spune ca nu ne suporta pe noi, de seperat noi nu vrem....deci ce iese? War :(
    Cred ca ar trebui facuta o mare diferenta intre politicieni care reprezinta o anumita etnie si oamenii respectivei etni.
    Nici eu nu sunt deaccord cu ce face acum U_M_ dar face ce face pt ca noi le permitem. Noi suntem singuri vinovati....ei doar incearca sa obtina ce vor.
    Is multe de spus, dar inainte de ai critica pe ei(politicienii lor) cred ca ar trebui sa ne facem putin autocritica.(a alesilor nostri)
    In Franta de ce crezi ca nu misca nimeni cu asemenea scenari separatiste? Pt ca nu ii baga nimeni in seama. In schimb noi, la fiecare 4 ani mai facem cate un cadou UDMR-ului, in schimbul "sustineri politice".
    In ceea ce priveste etnici maghiari, atat timp cat respecta legile tari noastre eu nu am nimic cu ei...is oameni ca si noi.

10. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiai ca Romania e condusa de partide mici gen UDMR,PC;deoarece ele inclina balanta procentajului de castig spre un partid sau altul si atunci cand o fac impun anumite conditii!(legi favorabile lor) :(

11. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Ca e condusa de partide mici....e prea mult spus.
    PC - e un accident la guvernare...la viitoarele alegeri nici macar nu mai intra in parlament.
    UDMR - mda....aici e buba. Nu trebuie sa existe partide pe criteri etnice. Un partida reprezinta un set de valori de idealuri...cel putin teoretic. Iar etnia nu trebuie sa faca parte din doctrina unui partid. Din punctul meu de vedere UDMR este rasist prin natura lui. Discriminare este generata de existenta UDMR-ului. Singurul punct comun care il au alegatori UDMR-ului e ca sunt maghiari....in rest unii sunt de stanga, alti de dreapta...
    Deci, pt a fi "sanse egale pt toti cetatenii Romaniei" ar trebui sa dispara parintele rasismului din Romania, si anume UDMRsi probabil si PRM-ul!

12. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    In privinta PC ai dreptate ,in urma sondajelor efectuate nici macar no sa atinga pragul minim de intrare in parlament si pe deasupra mi se pare un partid lipsit de identitate(faza cu doctrina conservatoare nare nici-o treaba)!

13. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    In momentul actual Romaniei nici nu-i trebuie la guvernare partide conservatoare sau de stanga care au poltici sociale!
    Mai intai sa se puna pe picioare zdravan economia si sa creasca venitul pe cap de locuitor si dupa aceea partidele astea sunt binevenite!

14. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrei sa rezolvi o problema trebuie sa ii descoperi radacinile....
    Problema in Romania e mentalitatea oamenilor...de aici pleaca toata mizeria in care se traieste in Romania. Mai sunt multi alti factori, dar asta e cel mai important, cel mai nociv.
    Romanul nu a fost invatat sa gandeasca...ci doar sa execute. Acum, dupa ce am castigat libertatea, nu avem ce face cu ea, ne speria ca nu mai e nimeni sa ne spuna ce sa facem. Cautam cu disperarare un job care e sigur desi e prost platit. Mergem si ne plecam capul in fata functionarului public in loc sa batem cu pumnul in masa si sa ne cerem drepturile....doar de mancat din buzunarul nostru mananca....in fine, m-am aprins...si suntem si off-topic.

Oricum, mentatitatile nu se schimbadoar mor!

15. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar am vb despre asta ieri la scoala..credca am mai spus, eu fac un M.A. in Integrare Europeana.
    Problema se pune alffel..oricat am vrea sa terminam cu bunul simt..nu prea se poate..nu cand Romania e la un pas de integrare...si UE ne sta ca un ghimpe in spate..Daca te uiti la conditiile prime de aderare ale unui stat..exista si respectul minoritatilor si a drepturilor acestora...

Ne spunea ieri un profesor general..ca "Pactul pentru Pace" s-a format tocmai pentru a interveni in asemenea cazuri...poate sa vina si sa zice "hai mah, daca oamenii vor si ei sa scrie in maghiara pe placutele la intrare in oras, ce mare branza?!"..si tu, ca stat INCA cu statut de observator si doritor de aderare ( si supunere la reguli) ce poti face?!?!

Din ce stiu eu..problema asta e inca o bila neagra in procesul de aderare..pentru ca nu este clar explicata si nici puse conditii bune...dar UE in mod cert sprijina drepturile minoritatilor...cand vrei sa prinzi trenul globalizarii, te sui in tren cu tot arsenalul..altfel s-ar putea sa te dea jos la prima statie ;)

16. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Cu privire la ce a spus razvan1980:autonomia presupune independenta economica ,culturala,etc;dar pe plan politic ca provincie autonoma tot sub suzeranitatea statului roman va fi!
    Inseamna ca din cele spuse de tine,esti de acord cu autonomia!

17. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    roxy_foxy nu stiu daca in vreun stat din europa exista o asa legislatie favorabila pentru minoritati cum este la noi Romania;
    daca exista eu ma inchin! :)

18. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate...dar si gresestiparerea mea.
    Intr-adevar minoritatile trebuie respectate, trebuie tratate cu bun simt. Dar cum raspunzi la o cerere fara bun simt? Tot cu bun simt? Eu as spune da, cu bun simt si cu un refuz categoric ca sa nu mai aiba a doua oara curajul sa te insulte.
    Probleme minoritatilor in Romania nu face parte din bilele negre pe care UE ni le-a dat. Mai mult decat atat, acum cateva zile nu stiu ce reprezentati ai maghiarilor au cerut amanare aderarii si UE le-a dat peste nas, cum ca in Romania problema minoritatilor nu mai e o problema. (sursa : revista presei)
    Si inca ceva...nu trebuie sa aderam la UE daca asta ne face sa ne pierdem identitatea. Totul are un pret, si identitatea noastra nu trebuie sacrificata. Nu sunt extremist cand spun asta.
    Ca vor placute in maghiara!? Au placute in maghiara...acum 2 ani cand am trecut prin Ardeal erau. Au romani din Ungaria placute in limba romana!? Nu. De ce? Sa ii intrebe UE-ul.
    Oricum, nu trebuie sa ne facem griji in privinta integrarii...suntem ca si acolo. Nu mai pot da inapoi...
    Iar trenul globalizarii e alta problema...nu are legatura cu minoritatile.

19. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Agronext inchina-te! ;D Pai tu te uiti in Anglia cat respect si cate legi favorabile musulumanilor (care intre noi fie vorba le-au si tras-o pe 7 iulie)? Pai copiii la scoala nu pot avea ore de religie crestina aprofundata ci doar la modul general despre toate religiile ca altfel se supara etnicii... Sa nu mai vorbim de faptul ca au moschee, restaurante, cartiere intregi de ti-e si frica sa mergi pe acolo, sunt organizati in comunitati si nimeni nu le zice nimic. Pai daca veneau in Romania si vroiau toate drepturile astea era razboi demult...
    Eu nu vreau sa zic ca e bine asa sau altfel, eu doar ti-am aratat ca e momentul sa deschizi putin ochii si sa privesti ce se intampla in Europa. In Franta i-au primit, le-au dat drept de educatie, de munca etc la africani si ei ce au facut? Revolta si mai sa-i casapeasca pe francezi. Nu-i mai bine sa stopezi imigratia in cazul asta?

Adevarul l-a spus Bogdan referitor la situatia in Romania: nu inteleg de ce se permite infiintarea unui partid pe principii etnice. Pai daca vrei sa fi la guvernare in tara mea trebuie sa fi cetatean roman iar daca esti cetatean roman de ce infiintezi partidul maghiarilor? Ironic nu?

20. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    alinutza bag de seama ca te referi la emigranti care bebeficiaza de programe speciale de integrare in comunitate sia altele si nu la "minoritati" care sunt in procente mai mari!
    Ce in Romania maghiari nu au facultatea lor?
    Ce in Romania nu sunt considerati cetateni romani si nu beneficiaza de acelasi drepturi pe care le are un roman?;nu,ei vor mai mult,privilegii presupun!
    Contrazice-ma daca gresesc!

Share This Page