4 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Auto in UK inmatriculat cu alte numere.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by sweetpayn, May 8, 2015.

1. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    Salutare tuturor,

Stiu ca acest subiect a mai fost dezbatut dar niciodata pus la punct asa ca poate reusim acum pe acest topic.
    Sunt in UK (Londra) din ianuarie.
    In cateva saptamani intentionez sa-mi achizitionez o masina si vreau sa iau ceea mai buna decizie legata de asigurari/taxe.

Imi plac masinile puternice, prin urmare-> motor mare = asigurare scumpa.
    Detin carnetu vreo 8 ani dar nu cred ca are vreo importanta cel putin in calculele asiguratorilor.
    Inca nu mi-am schimbat carnetu pe cel de aici ca nu am nevoie...din moment ce il pot folosi pe cel romanesc fara probleme.

Matematica e simpla...imi iau o masina aprox de 5mii si nu is dispus sa achit 2500 pe asigurare.

Ce alta varianta as avea disponibila? Vreau doar raspunsuri pertinente de la oameni care se afla intr-o situatie similara.

Pana acuma cred ca ceea mai viabila varianta ar fi sa o inmatriculez pe BG, cu 400euro+inca 400euro drumu=800euro. Cu ocazia asta evit sa platesc orice asigurare, taxa de drum, parcare, etc.

Stiu ca ai voie doar 6 luni sa circuli pana ce sa fiu nevoit sa o inmatriculez aici. Ei bine, dupa ? Variantele cu scosu din tara pentru cateva ore si cu biletu de "vaporas" sa demonstrezi ceva?

Dupa cum ziceam si mai sus, vreau doar pareri pertinente si nu vorbe in vant.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    subiectul a fost dezbatut si readus in discutie de cei care nu vor sa inteleaga ca exista o lege care trebuie respectata, dar concluzia a fost intotdeauna aceeasi - respectati legea fratilor.

deci primul lucru e sa citesti legea si sa intelegi ca dupa 6 luni nu mai ai voie cu masini straine. abureli gen iesiri/intrari nu se considera, pt ca cele 6 luni se refera la perioada de rezidenta, nu de plimbari si alte distractii.

https://www.gov.uk/importing-vehicles-i ... ry-imports
    You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply:
    - you’re visiting and don’t plan to live here
    - you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)
    - the vehicle is registered and taxed in its home country

You must tax and register your vehicle in the UK within 14 days if you become a resident or your stay is longer than 6 months.

Ideea de Bulgaria este inca o incalcare a legii, pt ca nu este home country pt tine.

Trebuie sa te gandesti si la consecinte - ce faci in caz de accident, crezi ca firma de asigurari din Bulgaria te va ajuta cumva!?
    In general asigurarile nu sunt valabile in afara tarii unde sunt incheiate pt perioade f lungi.

Asa ca gandeste-te bine ce faci inainte....

3. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Solutia cu Bulgaria este total ILEGALA, deoarece bulgarul pe numele caruia o vei inmatricula nu are voie sa iti faca tie procura sau imputernicire notariala pentru ca tu sa circuli cu ea intr-o alta tara (Romania, UK, Italia, etc) in care tu esti resident.
    Citeste asta: http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_en.htm

Treaba cu intratul si iesitul din UK ca sa se "reseteze" cele 6 luni nu mai merge, deoarece in fiecare port au fost instalate camera ANPR care-ti iau numarul de inmatriculare la intrare si iesire, astfel se stie cat ai stat exact in tara asta cu masina.

Mai tine cont de faptul ca o poti folosi aici timp de 6 luni doar daca esti visitor, adica " don’t plan to live here". Tine cont de asta in tot ceea ce faci, ptr ca daca te opreste Police si tu vii de la munca...pentru mine unul e clar ca nu esti visitor, cred ca si pentru Police este la fel de clar...

Singura solutie este sa o inmatriculezi aici. Costisitor procesul, s-a mai discutat despre asta aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/in ... n-uk-18727

Succes!

4. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    Va multumesc pentru raspunsuri , oarecum imi era "teama" de ele , nu ramane decat sa merg pe varianta corecta care inseamna o asigurare enorma. Ce alte costuri mai sunt pe langa asigurare?

Exista posibilitatea cumva...sa-mi micsorez asigurarea prin..?
    -Montarea unei alarme pe masina?
    -Momentan masina o sa stea parcata pe strada, in fata blocului unde locuiesc iar la lucru in parcare privata.
    -Schimbarea carnetului in cel de UK? (O sa mai am dreptu sa mai conduc in RO , masina cu volan pe stanga?) Detin cat. A,B,C,CE , o sa fie transferate toate pe cel de UK? Inca nu am jumatate de an in UK, prin urmare nu am cum sa aplic pentru carnet? ..

Imi puteti da alte sfaturi , cum as putea sa-mi micsorez asigurarea?

Va multumesc pentru raspunsurile pertinente si la subiect.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    asigurare, road tax, MOT, reparatii & combustibil...

intri pe site-uri gen gocompare.com si vezi ce optiuni ai

din pacate nu poti influenta prea mult valoarea asigurarii, pt ca sunt elemente care sunt fundamentale pt costul asigurarii - tipul masinii, codul postal unde stai samd.

6. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing

7. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si timpu acordat.

Share This Page