6 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aupair nelinistit

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by kralitza, Aug 31, 2009.

1. kralitza

kralitza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Eu sunt aupair de o saptamana si bineinteles imi doresc un blue card. Ce nu am inteles este daca intr-adevar ca aupair nu poti parasi timp de 12 luni tara, pt ca altfel iti pierzi dreptul la blue card?
    E putin stupid pt ca avand dreptul la 2 sapt min de concediu ... ce se presupune ca ar trebui sa facem ? Am consultat mai multe site-uri, unii spun ca da, altii spun ca nu ... -nervos- Help

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    -ventilator- Buna, Kralitza si BINE AI VENIT!

Cine anume ti-a spus tie ca nu poti parasi tara?
    -gratar- E gresit. Ai dreptul la vacanta, dar intr-un an de zile perioaada in care nu lucrezi (schimbi familia, de exemplu)nu trebuie sa depaseasca 30 zile.

3. kralitza

kralitza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si bine v-am gasit ! Pai, eu treaba asta am citit-o in mai multe locuri, in fine erau multe pareri contradictorii, cautand documente oficiale intr-adevar nu am gasit, dar cum sistemul se schimba de pe o zi pe alta ...nici nu stiu ce sa mai cred. Eu am in contract stipulate 2 saptamani de concediu platit, daca vreau mai mult va fi fara plata, si mi se parea absurda ideea de a ramane in uk. Ai idee unde as putea gasi informatii corecte cu privire la asta? -plasture- -plasture-

4. adrianLA

adrianLA New Member

Trophy Points:
    0
    Kralitza...si eu la fel ca Rebecca stiu...nu ai voie sa parasesti tara mai mult de 30 de zile , si este legea asta de ceva ani ...asa ca nu mai cauta pe forumuri de pomana , 30 de zile este legea si atit .

5. marius.iasi

marius.iasi New Member

Trophy Points:
    0
    noul br1 2009 pt au pair

hi there

am incercat sa completez br1 nou 2009 pt a ajuta pe un amic sa aplice pt blue card dupa cele 12 lunide au pair.

si rasfoind eu br1, am ajuns la sectiunea cu pricina---7---care am vazut ca nu mai scrie nimic de au pair ci doar de lucrat 12 luni legal fara intrerupere.

intrebarea este: acum nu mai spune ce acte sa se ataseze pe varianta au pair si bifarile de casute corespunzatoare .(precum la editia veche).

totul mi se pare prea generalizat.

deci,daca e careva care a completat formularul recent 2009 si a reusit, rog a mi oferi ceva informatii.

acesta este id meu pt un posibil chat: prutmar25

thanks!

6. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Re:noul br1 2009 pt au pair

Hey ya ,

Eu am obtinut blue card-ul pe 15 mai , si era varianta actuala de BR1.Nu se specifica nici inainte pe BR1 despre asa ceva...Pur si simplu , te incluzi in categoria celor care au muncit legal 12 luni in UK , si ceri dreptul legal de a obtine blue card-ul...nimic special...ca document suport , e suficienta scrisoarea de la angajator (familia ) cu datele de contact , si perioada de munca pt ei...Simple as that ...

Toate cele bune ,

Bivo

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re:noul br1 2009 pt au pair

Si ca o completare: cand e ceva ce credeti ca lipseste dintr-un formular, sau ceva nu e clar, fie in formulare, fie pe site-urile oficiale mai trageti-i un pic de urechi. Scrieti-le un mail specificand problema respectiva si eventual cum ar putea fi rezolvata. Uneori chiar se rezolva cate ceva.

8. motanuu18

motanuu18 New Member

Trophy Points:
    0
    Au-pair

Sunt au-pair din ianuarie 2009 in zona Wiltshire.Sunt Florin,am 21 de ani,fara carnet de conducere.Daca stie cineva ceva va rog sa ma anuntati.
    Nr de tel 07833158623

9. dadafly

dadafly New Member

Trophy Points:
    0
    buna sunt andrada,
    si eu sunt au pair si bineinteles ca si eu vreau blue card ,sunt in scotia de 2 luni dar familia la care stau a trmis formularul si scrisoare doar in urma cu o luna ...intrebarea mea este: daca familia este binevoitoare si iti dau concediu mai mult de 30 de zile ce se intampla ?...adica ei(uk border agency) de unde stiu cat ai fost tu plecat din tara ?de exemplu in familia la care stau eu ,ea este din moldova si vrea sa mergem sa stam o luna sau doua acolo ,cum ar afecta asta aplicatia mea pentru blue card? de dupa cele 12 luni lucrate ....multumesc anticipat pentru orice eventual raspuns

Share This Page