6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Au-pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by adynutza, Mar 15, 2006.

1. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Au-pair

S-a mai raspuns la intrebarea ta,sunt mai multi in situatia ta, fa o mica cautare pe forum si vei gasi. Raspunsul este din pacate negativ, trebuia ca perioada de 12 luni sa se sfarseasca la sau dupa 1 ianuarie 2007.

2. pis pis

pis pis New Member

Trophy Points:
    0

Bai fratilor!.... nu va mai faceti atatea griji cu intocmitul scrisorilor de la familii. Eu am trimis o scrisoare precum sunt au pair de un an de zile la adresa curenta care e de fapt a boyfriendului meu..de fapt el a si semnat scrisoarea. Eu am plecat de la familie in iunie 2006 si cu toatea astea desi nu am lucrat ca au pair am aplicat si am primit blue cardul fara probleme. HO pune baza pe viza de au pair care sa fie valida in conditiile cerute de ei si mai putin pe cate familii practic ai avut. Daca aveti 12 luni de viza si e valabila pana la 31 decembrie faceti scrisori de fantezie nu va verifica nimeni ,nu au cum..e prea complicat pt ei sa urmareasca cate familii ai schimbat . E legal ca au pair sa schimbi si 10 familii daca nu esti happy la ei

3. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Pis Pis

Felicitari pentru curajul de a aplica cu o scrisoare intocmita de prietenul tau... Sunt sigur ca cei de la HO nu verifica la toata lumea scrisorile dar niciodata nu se stie cum ti-e norocul. Daca se poate sa aplici pe cale legala (chiar daca se presupune sa te rogi de familie sa iti faca o amarata de scrisoare dupa ce ai sclavagit 1 an la ei) eu zic GO FOR IT.

M-a ingrozeste cand vad cum se poarta familile cu au-pair-ii lor. Este adevarat ca nimeni nu verifica conditile si mai ales daca s-a integrat (mai niciodata) la familia gazda... Daca ma gandesc bine, engelzii te pot face sclav pe plantatie si nimeni nu baga de seama :)| :)| :)|

Virusss a explica bine situatia au-pair-lor prin scrisoarea de intentie a familiei. Desi eu sunt la o familie buna, pot cu usurinta sa identific cateva lucruri de care m-am lovit...si sunt sigura ca si ceilalti au-pair de pe forum.

4. anadaniel

anadaniel New Member

Trophy Points:
    0

Nu e nevoie sa dai cu parul numai pentru ca esti de mult timp aici.Pentru faptul ca familia a refuzat sa-mi dea o scrisoare nu inseamna ca e ceva in neregula cu mine sau cu viza mea si inainte sa judeci ar trebui sa stii despre ce e vorba.Dimpotriva familia a avut anumite retineri din cauza ca nu sunt englezi si le e teama de ei, de legile pe care nu le inteleg.Dar pentru cunostinta ta situatia s-a rezolvat pentru ca familia a inteles situatia.Mi-au dat recomandarea dar mai e ceva timp pana se rezolva sa trimit actele si cu voia lui Dumnezeu sa primesc raspunsul potrivit.

Oricum mersi celor care au inteles si care au fost alaturi!

5. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0

salutare. sunt aupair si familia la care sunt s-a oferit sa-mi deschida cont in care sa-mi puna o parte din banii pe care ii castig. care sunt beneficiile unui cont aici? ma refer la un cont al unei persoane care nu e cetatean britanic. multumesc.

6. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu as avea incredere sa ii las pe ei sa imi deschida un cont. Daca iti fac ei un bill pe numele tau si poti merge cu acela la banca sa iti deschizi TU un cont,atunci e ok. E bine sa ai un cont in care sa poti depozita banii pe care ii primesti.Dar nu poti sa iti faci cont decat daca demonstrezi unde stai(cu un bill).

7. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

HSBC nu iti cere dovada de adresa asa i-am deschis cont fratelui meu . Contu respectiv se cheama passport account . te duci le spui ca deabea ai venit si ca vrei sa iti deschizi cont . simplu si normal le dai adresa ta unde stai .

8. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

am si eu o mica intrebare a respins pe cineva pt blue card caruia i-a expirat viza de au-pair inante de 31 decembrie 2006?

9. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

razvan1980 pe BR1 scrie destul de clar ca tre sa trimiti dovezile ca ai viza sau work permit care atesta ca ai muncit pana la 31 si inclusiv 31 decembrie 2006. Asa ca nu vad cum as trimite eu care mi-a expirat viza in ocotmbrie 2006 ... oricum am trimis pass , am aplicat ca studenta si nu au luat in vedere deloc viza mea anterioara de 2 ani ... ma gandeam si eu poate se va intampla vre-o minune ... dar nu-s asa de generosi cei de la HO :)

oricum as fi curioasa daca a trimis cineva..care a avut curaj :) sa scrie aici pe forum, ca poate-mi musc degetele :(

10. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

oxanel ai dreptate ca scrie ca trebuie sa fi fost au-pair pana la 31 decembrie insa e posibil sa aiba discretion cu privire la detaliul asta si sa fie ok. prietena mea a trimis astazi BR1 si i-a expirat viza de au-pair tot in oct 2006 insa ea a aplicat pt viza de vizitator pe care a obtinut-o. deci eputin mai complicat. pai nici nu o sa ia in vedere viza ta anterioara pt ca tu NU ai aplicat pt blue card ci pt student.
    sunt tare curios daca o sa ii vina blue card. va anunt ce si cum cand primeste raspuns.

11. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

pun mai jos ce au raspuns intr-un email cei de la HO pe tema asta:

Dear Sir/Madam

Thank you for your enquiry.

Please be advised, you will needed to have completed 12 months work prior to the Accession on 1st January 2007 in order to be eligible for a Blue Registration Certificate.

Following accession, a Romanian or Bulgarian national needs permission from the Home Office to take up work in the United Kingdom.
    If you want to work, you will need to apply for a worker authorisation document. If you are entitled to access to the labour market, you can apply for a registration certificate confirming this. You may continue working on the basis of leave to remain given prior to accession.

Romanian and Bulgarian nationals who have been legally employed on a continuous basis for 12 months will obtain community rights as a worker. This means they have a full right to reside under EU law as a worker in a Member State and have an unrestricted right to access that Member States labour market. They can obtain and complete Application Form BR1 in order to obtain a Blue Registration Certificate with no restrictions on employment in the UK.

For full details on how to apply, please visit the Home Office website ( www.homeoffice.gov.uk ).

Application forms are available at: http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... forms.html .

Yours faithfully

Fay Martins
    Managed Migration

12. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Pai asta contrazice tot ce sa vb pana acum
    Deci trebuie sa avem 12 luni pana la 1 ian 2007 daca am facut 12 luni cu viza dupa 1 ian nu mai pot sa imi scot bleu card?

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

fratele meu nu sari din lac in put :) problema ridicata aici era daca cineva care a fost au-pair 2 ani de zile si i s-a terminat viza inainte de 31 decembrie poate primi blue. se pare ca nu... sa vedem in practica
    cei care sunt dupa 31 decembrie se califica nu e nici o problema

14. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
  15. inetta

inetta New Member

Trophy Points:
    0

salut!
    prietenul meu este in anglia din aprilie 2006 cu viza au pair. poate aplica anul acesta in aprilie pentru br1? daca da, care sunt actele necesare? de unde se poate obtine formularul br1 si unde trebuie sa aplice? mentionez ca el locuieste in londra. daca ne casatorim, pot sa aplic si eu pentru br1?
    va multumesc!

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Normal ca poate aplica in aprilie 2007 (avand deja 1 an complet de uk).Trebuie sa trimita o scrisoare de la familia unde a lucrat ca au-apair, sa confirme acest fapt, pasaportul si respectiv formularul completat la sectiunele necesare.
    Daca esti sotia (sau urmeaza sa va casatoriti) normal poate sa te includa in formularul BR1 ca membru al familiei. Daca nu sunteti casatoriti, atunci NU. Dar oricum si ca membru a familiei daca te include si pe tine in formularul respectiv, tu nu primesti drept la munca, ci ai drept la rezidenta (Adica poti sta mai mult de 3 luni), el respectiv primeste drept la munca nelimitat.

Nu stiu cum e cu dreptul la munca al dependentului, dar "rasfoieste pe forum" ca gasesti ft mult discutii. S-a discutat mult in acest domeniu

17. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

iar formularul BR1 il descarci de pe internet si-l printezi. Dai un search pe google "br1 romanian form" si vezi ce gasesti

18. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
  19. Anonymous

Anonymous Guest

Dependentul are drept de munca.
    Blue certificate cu no restriction on employment.
    Eu sunt exemplul.
    Scrie si in formular sau in guidance for Romanian and Bulgarian nationals.
    -sunny-

20. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

br1 e aici, puteti sa il dati jos la voi in calc sa nu mai va plangeti ca nu il gasiti...

Share This Page