2.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Au pair & Volunteer

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by bivo, Jun 29, 2008.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all , -kiss- iss-

Sunt au pair cu acte in regula si de curand as dori sa aplic pt Wiltshire Police ca si voluntar...Intrebarea mea este daca ma afecteaza in vreun fel acest lucru privind statutul de au pair ? Ideea e ca as face cam 6 ore pe saptamana , 3 ore sambata , 3 ore duminca...ce nu inteleg eu sunt urmatoarele...in info pack-ul de la politie zice asa "If you are EEA national there are no restrictions for you to volunteer with Wiltshire Police" , pe situl Home Office alta minune ca daca lucrezi voluntar trebuie sa demonstrezi ca activitatea este pur voluntara , ba mai mult sa aplici pt yellow card as self-seufficient person...astept pareriile dvs...Va multumesc !

Toate cele bune ,
    Bivo -staycool- taycool-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Orice activitate de voluntariat se face in timpul liber si din ea nu rezulta bani.
    Deci, parerea mea este ca nu are cum sa te afecteze, din contra "da bine la dosar", mai ales pt. Police...
    Si eu am fost voluntar 3 luni cat eram au-pair si desi nu m-a ajutat pe moment, nici n-a incurcat cu ceva, a contat si conteaza "in the long run" -applause- pplause- . Bafta si la mai mare!

Ca si dovada de voluntariat, o scrisoare de la ei in care sa se specifice ca esti voluntar in perioada X-Y va fi suficienta. Dar scrisoarea asta n-o lua acum, lasa sa treaca un pic de timp ca ei sa te cunoasca si scrisoarea sa functioneze si ca referinta.

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hi
    Multumesc pt info...
    E o activitate de volunatriat in principal se implica responsabilitati la birou ( tras la xerox , imprimat , tehno redacat ) si pe teren cu ofiterii distribuit pliante si scrisori informationale prin pub-uri , shopp-uri etc...nu se castiga nimic bineinteles find volunatriat dar imi schimb mi se dau banii de drum de acasa pana la sediu-ul politiei sau zona in care imi desfasor activitatea...In momentul in care decid sa incetez activitatea mi-au zis ca imi dau automat o referinta cuprinzand perioada in care am fost voluntar si principalele responabilitati...eram in ceata cu problema asta daca ma afecteaza in vreun fel...am sa trimit probabil si un mail la Home Office sa ma lamureasca si ei...sper... -staycool- taycool-

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Daniel,

Eu cred sunt cel maiin masura ca sa iti raspund la aceasta intrebare :D

La fel ca si tine am procedat ca si eu. Am fost voluntar la Politie in Newark, si apoi in Aberdeen pe perioada cand eram au pair si nu am avut nici un fel de problema.
    Singura problema pe care o poti intampina, este urmatoarea: legea in ceea ce proveste admiterea ca si Special Constable sau Voluntar in Politie in UK nu este una STRICTA, ci fiecare council, district, comitat in parte are legea ei. Si aici ma refer la urmatorul lucru. Sunt unele districte care, pentru persoanele care nu sunt din UK si vor sa aplice pentru un psot in politie, fie el si de voluntar, cer ca sa fii rezident de minin 3 ani in UK. Numai ca sunt alte districte, care zic asa: "Pentru a aplica in politie, indiferent de postul optat trebuie ca in ultimii ani sa fi fost rezident in UK sau in oricare alt stat EEA."....ca sa scurtez putin si sa trag o cuncluzie.

Statutul de au pair nu iti interzice in a lua parte, ca si voluntar, la unele activitati, dar subliniez...sa fie strict voluntariat; daca comitatul unde vrei sa aplici tu ca si voluntar are ca politica de admitere a doua lege, unde persoanele rezidente intr-o tara EEA sunt considerate ca fiind "HOME", atunci ai nimerit "potul cel mare"...si sa nu uitam....cel mai important... sa fie locuri libere pentru voluntari la acel district :)

Mult succes !

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult Andrei ,
    Politia de aici accepta aplicatii atata timp cat esti EEA national.in aplication pack zice "If you are EEA National there are no restrictions for yo to volunteer for Wiltshire Police"...teama mea cea mare era legata de faptul , daca ma afecteaza in vreun fel cand voi aplica pt blue card la anul ? caci am sa fiu supus unu vetting proces si banuiesc ca Home Office va avea acces la aceasta informatie ca am fost voluntar , chiar daca eu , evident nu am sa spun...si pe guidance for romanian & bulgarian national pe siteul HO zice ca ar trebui sa aplici pt cardul galben de self sufficient chiar daca faci o activitate voluntara...sunt niste nebuni ...am trimis un mail la ei sa intreb daca imi este permisa o astfel de activitate , dar evident am primit un lung mail cu copy/paste legat de au pair...intrebarea mea zici ca nu ar fi vazut-o nimeni :)))....Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

"No recourse to public funds" scria pe vremea mea pe viza. Repet, tu nu recurgi la fonduri publice, deci nu ai de ce sa ascunzi. Chiar te sfatuiesc sa mentionezi, prin acea scrisoare...In cel mai rau caz, nu-ti va lua in seama, dar impresia de VOLUNTARIAT, iti spun eu ca va fi una buna.
    Keep it up! -takecare- akecare-

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Daniel,

Nu are cu ce sa iti influenteze statutul de AU PAIR. Asa cum a zis si Rebecca, pe viza mea de au pair scria asa "No recourse to public funds", numai ca eu, ca si voluntar nu am avut nimic de castigat pe partea materiala. Eu, cand am aplicat pentru a fi voluntar la politie pentru prima data, nici macar nu m-am sinchisit sa le trimit celor de la Home Office vreun e-mail sau ceva de genul, ca stiam ca o sa primesc un raspuns evaziv, genul copy-paste. EU am fost voluntar dupa cum stii cam 6 luni, iar in acea perioada am fost si au pair. Am aplicat pentru blue card, si l-am primit fara nici cea mai mica problema. Dar, daca tu ai dubii, ii poti suna direct pe cei de la Home Office, deoarece te-ai convins singur ca nu prea ai sorti de izbanda trimitandu-le mail. Ii suni si le explici situatia de fata. Le zici ca vrei sa faci pur voluntariat, ca nu ai nici un castig material, si ii poti intreba si pe ei direct daca iti afecteaza in vreun fel statutul pe care il detii in acest moment, cel de au pair.

Mult succes !

8. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai cerut sa fi Voluntar pentru o familie (particular),ci pentru politie ...Daca politia si HO nu pot cadea de acord asupra conditiilor sau al dreptului de a fi voluntar ,atunci zau it is something wrong in UK -hehe- ehe-

9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all,
    Fratiilor eu ce faca acum ?! am prmit azi mail de la Home Office in sfarsit cu raspuns la solicitarea mea...iata mailul...
    Dear Mr Cristian,

Thank you for your enquiry.

Please be advised that Au pairs are not allowed to undertake any other paid/unpaid work other then the host family. You are free to attend religious services as well as language classes if you wish.

Yours sincerely,

Amrit Haria
    Immigration Group
    UK Border Agency

deci ce sa fac ?! ...astept opinii...sa nu mai aplic pt postul ala de voluntar ?! imi pare tare rau sincer , chiar mi-ar fi placut...acum Home Office zice una , cei din politie alta...adevarul e undeva la mijloc , intre stanga si dreapta :))) ...Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mi se pare o mare idiotenie. Pe vremea mea nu era asa. Nu recurgi la fonduri publice. Asta este special ca sa te impiedice sa castigi experienta, mi se pare preposterous(exagerat si neadevarat). Poate e nevoie sa-i suni sa vorbesti cu cineva ...ca stii cum e...nu prea stie stanga ce face dreapta in Home Office...Cred ca nu este in primul rand legal...pt. ca tu-ti exerciti aici un legal treaty right...Nu au niciun drept sa te impiedice daca tu faci asta absolut pe banii tai...auzi sa mergi la scoala si la biserica, doar...de parca ai fi prizonier...Nu le-ar fi rusine...
    In alta ordine de idei, incearca sa-i scrii lui DST in engleza si vezi ce te sfatuieste el...

Bafta! si imi pare rau pt. moment, dar o sa se rezolve...sper

11. sfffeeo9

sfffeeo9 New Member

Trophy Points:
    0
  12. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am facut munca de voluntariat la scoala unde este baietelul de care am grija si nu cred ca este deloc ilegal sa faci asta atata timp cat nu iei nici un beneficiu material de pe urma asta!!! ba mai mult cred ca dupa vacanta de vara o sa incep din nou sa fac munca de voluntariat la scoala.

13. kata88

kata88 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

si eu am facut voluntariat la Cancer Research UK, cam 8 ore pe saptamana. am sunat la ukba si am intrebat daca este legal. domnul cu care am vorbit mi-a spus ca atata timp cat este o activitate lipista de orice beneficii materiale este perfect legal.

14. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Hmm, interesanta faza cu voluntariatul. :)

Presupun ca pe viitor cand iei Blue Cardul si vrei sa te angajezi undeva, da bine, nu? :)
    Interesting thing. :)

Mai ca as incerca si eu.
    Bine, eu momentan astept sa incep sa vad cum ma voi acomoda si, de abia apoi, voi cauta sa fac si voluntariat. :)

Share This Page