4.5 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Au Pair de la purple la blue .

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by tellmerzv, Mar 26, 2013.

1. tellmerzv

tellmerzv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,

Sunt Au Pair pentru o familie de britanici sii in curand o sa am dreptul sa aplic pentru blue card ..
    Chestie e ca ei nu o sa mai aiba nevoie de mine cu o luna inainde de a putea aplica si am ajuns la o intelegere ca stau cu ei sii le curat casa... na nu asta e ideea .
    Mi-au spus ca pot sta cu ei pana la implinirea termenului cand pot aplica pentru blue..
    Problema mea si a multor alti Au Pair avem tot felul de informatii eronate despre ce si cum faci dupa ce ai purple .
    Am fost sfatuit sa cer o scrisoare de recomandare de la ei cum ca am lucrat in anul respectiv ceea ce mi se pare ok, tot odata am mai fost sfatuit sa aplic pentru NINO ( ceea ce mi se pare o prostie ) Si sa merg la un avocat sa imi dea o scrisoare/ adeverinta ca nu sunt supus nici unei restrictii..

De exemplu eu in 10 mai am un an de cand am purple card si pot sa aplic pentru blue.. in teorie am nevoie de card sii pot trimite prin posta sau aplica in persoana pentru blue .
    La aplicarile in persoana am inteles ca iti primesti cardul in aceeasi zi sau cateva zile diferenta .
    Deci in concluzie care sunt pasi corecti de urmat si daca ma prezint in persoana la un interviu trebuie sa am doar purple cardul si sa imi fac appointment ma gandeam in ziua de 11 mai ? am incercat sa gasesc toate aceste informatii dar intru intr'o ceata din ce in ce mai deasa.

Orce fel de informatie este bine venita

Multumesc anticipat
    Andrei

2. lauramolea

lauramolea New Member

Trophy Points:
    0
    NINo nu este o prostie, nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta, fara el nu poti lucra legal, cat despre avocat si adeverinta sincer nu am auzit niciodata asa ceva. Si eu sunt au pair si am aplicat pt blue card. Ai nevoie de o scrisoare de la familie care sa confirme ca ai lucrat la ei.Daca vrei sa iti faci programare suna cu cateva zile inainte sau incearca online. Eu am aplicat prin posta, ceea ce a durat 6 luni, cat despre ce anume cere dak mergi in persoana cred k o sa iti spuna exact pe site. Citeste si site-ul UKBA, ai acolo exact ce anume trebuie sa faci. In mare asta e, dak ai ceva nelamuriri nu ezita sa ma intrebi.
    O seara frumoasa,
    Laura

3. tellmerzv

tellmerzv New Member

Trophy Points:
    0
    Pai din cate stiu ca Au Pair nu trebuie sa platesti NINO , dar daca ma prezint la interviu fara nu are dece sa imi fie respinsa aplicatia pentru blue..Ti ai avut NINO in momentul aplicari sau le'ai trimis vreo dovada ca il ai ? ma gandeam sa aplic pentru toate astea dupa ce obtin blue

4. oana88

oana88 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am implinit si eu 1 an de cand lucrez ca au pair in martie, si maine trimit prin posta aplicatia pentru blue card. Ceea ce ma ingrijoreaza, si nu am reusit sa gasesc informatii nicaieri, este daca am voie sa plec in concediu in Romania in timp ce astept sa-mi fie procesata aplicatia, cineva mi-a spus ca nu ai voie sa parasesti tara si ca primesti amenda, dar nu am gasit nicaieri pe site-ul home office informatii despre asta. Eu trimit pasaportul cu aplicatia....deci pot sa calatoresc cu buletinul. Daca a mai fost cineva in situatia asta si a trebuit sa plece din tara, va rog spuneti-mi si mie. Multumesc :)

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    @Oana: De ce tii neaparat sa aplici pe Blue Card?
    In scrisoarea pe care ai primit-o de la UKBA odata cu Purple Cardul, scrie asa: "Once you have completed 12 months of continous and lawful employment in the UK, you MAY apply for a Registration Certificate...."
    MAY ≠ MUST

6. Anonymous

Anonymous Guest

Radooo, pt ca nu toti angajatorii sunt prezenti pe romani-online ca sa stie ce si cum e cu 12 luni sau dependenti... Etc.

Ei vor bluecard si atat.
    Mai putin domnul investitor de la mica publicitate , care nu vrea balene dar plateste 30 de £ pe zi si caruia nu-i mai spune nimeni nimic din moralistii forumului!

7. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, dar informatia e si pe site-ul UKBA. Faci un print de acolo + dovezi ca ai 12 luni de munca = drept de munca.
    Sau Dl Avocat poate sa-ti dea o scrisoare care sa-ti demonstreze faptul ca poti lucra fara restrictii.

8. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Tot au pair sunt si eu, am aplica pt blue in decembrie, tot in decembrie am aplicat si pt nino, dar inainte de a-mi trimite actele la Home Office. Ma bucur ca am facut asa, tot de pe acest forum am aflat ca altii au intampinat dificultati din cauza ca nu aveau purple cardul la ei, fiind deja trimis cu aplicatia pt blue. Nu-ti trebuie nimic de la avocat cand aplici pt nino, nu are rost sa cheltui bani pt nimic. Tot ce-ti trebuie este purple cardul, min 2 acte de identitate cu poza (CI, pasaport, permis) scrisoare de la familie, dovada de adresa (factura de tel, statement) si gata :) Daca deja ai trimis aplicatia pt blue, poti incerca la nino, dar din marturiile altora de pe blog s-ar putea sa fii respins.
    Un sfat util cred : faceti va copie la tot ce trimiteti la Home Office, in caz de sunt ratacite actele sau aveti nevoie sa dovediti unui posibil angajator dreptul de munca.
    Bafta tuturor!

9. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    @Diana: scrisoare de la avocat pt a nu mai pierde timpul asteptand dupa Blue Card. Nu ma refeream la NINo.

10. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Si legat de programarea la Croydon .. Draga Andrei, asta este o loterie daca nu stiai. In NICIUN CAZ nu-ti fa sperante sa prinzi tu o programare fix pe 11 mai. Mai citeste forumul si vezi ce se intampla exact cand incerci sa-ti faci o programare. Eu am lasat-o balta dupa ce timp de o luna am sunat in fecare dimineata pt programare. Am trimis aplicatia prin posta!
    De ce ti se pare nino o prostie???? Daca vrei sa lucrezi doar ca au pair aici, poate e prostie, daca vrei sa faci si altceva, nu te angajeaza nimeni fara el. E primul lucru care ti se cere la o angajare.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Uite cum as modifica eu raspunsul tau, ca sa nu isc adversitati si sa si ajut:

Draga mea X,
    Te felicit pt ca ai rabdat cu stoicism pana acum si ca ti-ai castigat dreptul de munca in UK.
    Ai putea totusi sa incerci sa-ti convingi angajatorul despre dreptul tau de munca aratandu-i pasajul de pe site-ul UKBA referitor la situatia ta, sau mai mult,poti apela la domnul avocat Dragut de pe forum ( ori la altul ) pentru a-ti intari spusele cu o scrisoare.

Suna parca un pic diferit.

Ca explicatii suplimentare ar fi fapul ca pe site-ul UKBA spune ca nu-ti trebuie Blue card-unless you are challenged,
    si majoritatea te vor challengiui pana pe 1/1/2014.

Ce scriu ei acolo se aplica f usor pt angajatorul cu care lucrezi deja.
    Ex: daca ai lucrat 12 luni cu el cand erai student....

Altfel nu stiu cine ar sta pt orice candidat pe orice job sa verifice ce si cat de legal ai muncit tu in cele 12 luni precedente

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Cine esti si ce-ai facut cu John? -ras2-
    In mare parte tu ai dreptate, dar cred ca daca nu te duci sa te anjazezi la vreun arab/indian, daca arati toate documentele alea de mai sus n-ar avea ce verificari sa mai faca.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Din experienta mea, in majoritatea cazurilor te trimit dupa card.
    Au aparut si unii care accepta realitatea. Cred ca e in functie de cel cu care vorbesti. Daca e vreo figuranta de secretara care stie numai de bluecard nu vei ajunge sa poti arata acel pasaj nimanui, ca ea sta precum cerber la receptie si spune.... Blue card , blue card.

West Middlesex Hospital nu are probleme in a intelege asta, in schimb un nursing home obscur nu vrea sa discute fara BC. La fel si cu romance de lucreaza pe la nu stiu ce agentii de plasat cleaneri. Sa vezi ce figuri au alea.,. Asa ca totul sta in ... angajator si in a ajunge la el ca sa-i explici

14. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Am auzit eu una de la HR solicitandu-mi yellow card. A venit si vorba de blue card si a zis zuza ca nu angajeaza oameni cu blue card, ca blue e pentru highly skilled si deci trebuie sa fi platit cu peste 8£/ora gen...duuuh...

Share This Page