11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

au inceput sa vina romanii in anglia!

Discussion in 'SEZATOARE' started by andrey, Apr 16, 2008.

1. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Ce "cosmar" ?! Daca te simti "asa de rusinata" de ce nu mergi tu acasa?..
    Acolo nu sunt atatea "probleme" !!..
    Voribim ca sa "vorbim"..
    Open your mind people !
    Faceti-va voi treaba "cum trebuie" pe unde lucrati,..comportati-va fair play in societate..nu uita-ti sa spune-ti ca sunteti romani..de cate ori vi se "detecteaza" accentul si nimeni nu va va acuza de ce fac "altii" fie ei co-nationali de etnie roma ori romana..
    Sunt aici alte natii care traiesc cu nesimtire o viata intreaga din beneficii ..
    Sunt "afara" de peste cinci ani si nu m-am simtit o clipa "jenat ori inhibat" ca sunt cetatean roman de etnie romana!(..ba chiar am spus-o cu orice ocazie s-a ivit..iar cand am fost luat drept italian ori francez am corectat imediat..)
    Nu va mai faceti atatea probleme false, ca suntem "bine" comparativ cu multi alti !
    Cand un roman vine in Anglia de multe ori mai mult contribue/cheltuie de cat sa profite(se ajunge si acolo dar dupa cateva luni bune..) ..dar mai intai e taxat "ca la carte", si desi salariile sunt ok..si cheltuielile sunt pe masura..asa ca Anglia e "incantata" sa ne primeasca ..pentru ca si contributiile la "buget" cresc..

2. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Am zis eu cumva ca "personal" ma simt rusinata de ceea ce fac tiganii aici? (uite chiar acum am blush in obraji ;)) ) .Vorbeam de o imagine generala . Nu inteleg ce tot le luati apararea la tiganii astia imputiti.Ideea era ca se stiu de tigani ca tot invadeaza pe aici si nu fac nimic bun, iar cine aude ca mai sunt si altfel de romani(adica noi) ,imediat ne catalogheaza si ne privesc putin suspicios, ca asa e firea omeneasca sa ne bage pe toti la un loc intr-o oala.In alta ordine de idei,cine te stie la job, stie cum esti tu adevarat dar eu ma refeream la o parere din afara cercului de prieteni. Cum a zis si ionutis,nu le mai luati apararea atat, ca nici unul dintre ei nu a venit sa munceasca legal aici ,nici unul dintre ei nu cred ca a venit sa studieze aici, nici unul dintre ei nu a venit sa isi deschida afacerea personala aici ( cu exceptia furatului,se poate considera o afacere personala) ..etc.. Chiar nu vezi ca nu iese nimic bun de la ei? Nu le mai lua atata apararea...asta in cazul in care nu te simti unul de-al lor...Parerile sunt impartite, si pana una alta o sa fiu "open mind & eyes" la buzunarele mele.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Melissalisza, atentie la limbaj!

4. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Melissalisza nu spune la nimeni ca esti romanca, esti o rusine prin mentalitate si educatie...rasista!

5. nikubolton

nikubolton New Member

Trophy Points:
    0
    mai dud .. apropo de cei trei frati romani care au savarsit o crima in londra .. si de tiganii din irlanda care manaca lebede.... u ce crezi ca ar trebui ca lumea sa fie mandra de romanii nostri? sau altii care au pasaport roman si vb limba lor tziganeasca trezeshte`te la realitate nea omu si nu ameninta lumea ca este rasista... ptr ca desi ai un orgoliu ca esti roman ca toti altii....nu deschizi ochii la realitate

6. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Rusine prin mentalitate si educatie rasista? sa fim seriosi...
    Eu intotdeauna i-am urat pe cei care fura . Poate tu te simti bine cand vezi vreun reportaj la tv despre tiganii plecati in strainatete la furat.poate iti zambesti si iti spui" hehe asta-i tigan de la noi". Dar altii chiar se dezgusta si se intreaba cum de au ajuns tiganii asa departe si de ce au venit sa arate cum stiu ei mai bine sa isi castige painea, adica furand.Nu mi-e rusine ca sunt romanca,nu-mi va fi niciodata, pur si simplu nu sunt de acord cu ideea"lasati domne tiganii in pace,ce aveti cu ei?" Poate din punctul tau de vedere nu ai avea nimic de reprosat despre ei, si tot ce fac ei este ok, si in Romania si in Italia si aici si peste tot.Vai vai vai, unde nu-i cap vai de picioare...proverbul "lupul isi schimba paru dar naravul ba" intotdeauna a functionat si se aplica destul de bine cand vorbim si despre tigani...Dar daca tu esti fericit de ceea ce fac ei,te las sa defilezi cu ei....

7. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ...si daca urlii in gura mare pe un forum in care prea putini ori deloc ,vei gasii tigani...te simti bine si dai dovada de inteleptiune? Titlul la acest topic este...?Sinteti rasisti 100%!

8. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu a urlat ci doar s-a scris!!! Nu suntem rasisti,asta e adevarul despre tigani dar e cam greu de acceptat de catre unii,asta e, nu-i bai. La urma urmei era un topic in care fiecare e liber sa isi spuna parerea.

9. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    melissalisza, si eu cred ca ai o tenta usor rasista , si asta ca nu ca as tine partea cuiva , dar cum ziceai si tu "e scrisa, ne se vorbeste"si acum sa ne ducem inapoi la limba latina"verba vola scripta manet", deci , ai grija cum si ce scrii ca nu stii niciodata si cum zice enlezul"you can't please everyone", si am fi unul in minus -hi5- i5- , dar din pacate train in tara asta si trebuie sa ne supunem legilor de aici si noi , chiar daca ne place sau nu, ca aici se considera a fi o societate multinationala si mult mai permisiva decat in alte parti. nu mi-o lua in nume de rau dar ..."you must watch your language"in special cand scrii cum am mai zis ,toate cele bune -hello- ello-

10. Anonymous

Anonymous Guest

Keep going Melissa. Ne placi. Open-mintzile care te ataca, nu sunt pe aceiasi lungime de unda cu domniile lor englejii. In fapt englezul e satul pana peste cap de toate coloraturile, si daca ar putea, l-ar reinvia pana si pe Hitler. -handsrubb- andsrubb- Exemple? Unul celebru: pictura rupestra de pe casa unui roman din provincie, care l-ar face gelos chiar si pe Picasso...

11. Anonymous

Anonymous Guest

INDIENII... cultura frumoasa(da..de orez..se vede pe tot cuprinsul Indiei, din trenurile lor fara geamuri si totusi, neaerisite), mancare gustoasa...(!?, nu cred sa mai intru in rest. indienee cat traiesc eu).. te privesc de sus... (tziganul, tot tzigan este)... se vede ca nu ai cunoscut, inca ,indieni... sa te fereasca Sfantu` de indieni, negrii si tzigani (P.S.: sunt si exceptii, trebuie sa recunosc).

P.P.S.: http://youtube.com/watch?v=hmuDO6ha0-8

12. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    -handlaugh2- andlaugh2- Toti asiatici au orezul ca mancare de baza ... care e problema?
    Presupun ca nu ai nimerit un restaurant frumos cu specific indian sau te-ai zgarcit la bani pentru ca un restaurant decent este destul de scump... aici ca peste tot este vorba de pret-calitate .. Nu degeaba toate restaurantele care sunt ok sunt pline de englezi.
    Si am cunoscut medici, profesori, avocati, si multi altii indieni care au o profesie si sunt british. Nu mai vorbim de comunitatea lor care este deosebit de mare.
    Eu nu tin nici cu tiganul nici cu indianul nici cu nimeni dar era vorba de referirea aceea de acum cateva saptamani si era o comparatie intre tigani si indieni sau din ce s-au tras indienii si cum sunt ei vazuti aici deci dailymail care e problema ?

13. Anonymous

Anonymous Guest

"Rasfoind Dictionarul latin-român alcatuit de G. Gutu în 1983, aparut la Editura Stiintifica si Enciclopedica, gasim:
    a) Ti(aratus), substantiv masculin= purtator de turban, de coafa, încoronat cu o tiara etc.;
    b) Gan(ge), nume propriu, genitiv, latin-Gangis; ablativ (circumstantial de loc, de mod = Gange).
    Explicatia directa: Ti(aratus) Gan(gis) = purtator de turban de la Gange.
    De unde concluzia ca tiganii sînt originari de la Gangele uriasei Indii si, într-o vreme, purtau turbane sau coafe pe crestet, semn inconfundabil al apartenentei la o anumita clasa sociala si la o etnie usor de recunoscut. Pe scurt: Ti(aratus) + Gan(ge) = purtator de turban de la Gange; un cetatean indian pe o anumita treapta sociala". În privinta cuvîntului rom, Mircea Istrate aduce urmatorul argument: Ro(gator) M(acedonum), rugator al macedonenilor, care ajunsesera pîna la Gange. Romanes = Ro(gatores) Ma(cedonum) Ne(xi) S(unt). Pe româneste: rugatori ai macedonenilor, cazuti în robia acestora.

Întrebarea ar fi: rromi sau tigani? Raspunsul de bun-simt nu poate fi decît unul singur: tigani! Consider ca a sosit vremea ca o parte a acestei etnii, din România, sa le urmeze exemplul tiganilor aplecatori spre munca, nu spre hotie si lenevie! Purtatori de turbane, adica oameni calificati într-o anumita meserie din care sa scoata onorabile venituri pentru întretinerea personala a familiilor lor!
    Sursa

Mancarea cu specific indian este "saraca" toata, ceea ce servesc ei in restaurantele "scumpe" este cu totul altceva..motiv ptr care sunt vizitate de "british".Chiar tu ai spus..mancarea de baza: orez..pai in afara de scoarta, radacini si seminte pisate, astia nu au mancat nimic altceva pana la colonizarea de catre britanici, darga mea alinush...
    Si eu cunosc indieni bine educati in bogata lor cultura a servilismului.. saraci cu duhul, nu alta.. apropos.. da-mi un nume de geniu indian..unul macar. sau tigan...

14. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0

Scuze ca intervin.... dar cu mine te contraziceai si dak imi aduc bine aminte era vorba din ce se trag tiganii nu indienii.. e bine si asa -cmon- mon-

15. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    And Your Point Is?
    -nosejob- osejob- Indienii au fost colonizati in 1600.. Eu cred ca asta le-a dat destul timp sa se civilizeze si sa aibe cu ce sa se mandreasca.

Cat despre tigani ... nu stiu cine i-ar putea civiliza ... ca romania i-a invatat altele...

16. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    no point just....ca ai spus..."din ce s-au tras indienii si cum sunt ei vazuti aici" dupa cum spuneam.... -cmon- mon- nu mai konteazaitganii sunt tigani din pacate au cetatenie "romana" si ata ete suportam consecintele....

17. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    ce imi place sa citesc uneori anumte postari si ma gindesc cind am venit eu prima oara in uk si ca nu erau asa multi romani care mai decare unu mandru si cultivat de altu .... iubitiva si iubiti si pe cei din jur ajung la concluzia ca fiecare se cearta care e mai tare care a mancat mai mult dela indieni chinezi etc si eu mananc dela mai multe parti dar deja se parere ca multi aberati hello people trezitiva la realitate daca nu va place aici ducetiva acasa inapoi si traiti in acel praf al tari noastre care da e o tara fffff frumoasa dar nu mai aberati sau toutsi inca mai aveti in mintea voastra inca 12 sau mai putini ani for f sake asa si mai terminativa cu aberati de genu asta cind oti plati taxe cum trebuie la timp si cit trebuie mai vorbiti multi ati venit de curand nu de mult si aveti ff multe preteni si degeaba le aveti daca voi nu vreti ceva cu adevarat in viata nu stiu cati dintre voi va ajunge undeva ati mai vazut si alte tari? opritiva din a trai din poze viata nu e asa roza cum multi si-o inchipuie si nici albastra daca vrei sa realizezi ceva tragi muncesti si ca un sclav pina iti atingi scopu asa ca sunt multe subiecte care le citesc de o perioada lunga si am inceput sa zic ce gindesc despre ele aberatziiiiiiiiiiiii grele penibilitati nu ma mira dc nu ajunge romania undeva cu toti suntem visatori dar hai sa fim si realisti.

18. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    woa³. Inclin sa cred ca multora le-ar placea sa citeasca posturi, dar unele din care sa inteleaga ceva, cu insertii bine plasate de reguli de punctuatie, propozitii de o lungime decenta, sa se fluidizeze povestea.
    E posibil ca atunci cand visezi sa nu vezi punctuatia, dar totusi, in transpunere parca trebuie. Nu crezi Mikee? Lol
    Mda, nici pe mine nu ma mira locul unde a ajung Romania, daca nu s-a muncit indeajuns "ca un sclav" ca sa stie boboru macar sa se exprime.

Totusi un merit este evident: rar vezi pe cineva sa arunce doar 3 semne de punctuatie in 13 randuri de text literar cu 2 propozitii (nu fraze).
    Totally offtopic, but couldn't help it.

19. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..ok..e clar ca multe din "replicile virulente" la adresa tiganilor sunt date de frustrarile pe care multi dintre noi le-am avut avut de a lungu' anilor (dificultati in calatori in anumite tari..aplicatii de viza respinse etc)...bineinteles cauzate si de "stilul lor de viata"(infractiuni oriented) al tiganilor care-au reusit sa iasa "la produs" in strainatate , coroborat si cu faptul ca-n pasaportul lor scrie "roman" la cetatenie.
    Si mie mi s-a furat portofelul (chiar de vreo doua ori!) cand locuiam in Bucuresti(6ani)..dar nu sunt sigur ca erau tigani..ci mai degraba romani cu mentalitate "tiganeasca"..
    The point?..be intolerant when they threaten yourself but otherwise Be tolerant until you get to know the person!
    N-o sa ma las "tracasat" toata viata de niste "chestii" pe care am invatat sa le "tolerez de mult(pentru linistea mea)..Cu ce m-ar "ajuta" ?
    Sa presupunem c-as "urla" in gura mare ca urasc tiganii si "mi-e rusine c-au aceeasi cetatenie ca si mine"..M-as simti mai bine?nu..As contribui in a schimba lucrurile bine?nu.. Am vazut si eu tigancile alea-romance de la Harrods.., la fel cum am vazut si gasti de hulligans - englezi, betivi "critza" - polonezi,englezi etc, cersetori - Afgani,Pakistanezi..motive de rusine pentru co-nationali lor?
    sunt oameni si "oameni" pentru fiecare natie! si englezii au "uscatura" lor ca si noi, ca si indienii..Sunt de acord ca sunt anumite "trend-uri specifice unor nationalitati..dar e cale lunga pana la a generaliza ca toti dintr-un "trib" sunt la fel..

20. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    -lol- ol- ...a mers englezul in india sa invete indianul sa gateasca mincare indiana -lol- ol- si in restaurantele indiene(cu pretentii) din UK se serveste peste cu cartofi -lol- ol- .Indieni bine educati saraci cu duhul -lol- ol-
    "daily mail " nik-ul ti se potriveste perfect -lol- ol-

Share This Page