4.4 C
London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by crestin, Jun 22, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    Vio80
    pe recomandarea mea scrie exact ceea ce ți-am scris în mesaj. Nu se fac referiri directe la vechime dar condiția de conformitate a pregătirii și vechimii este prevedere obligatorie a alin.11 din Directiva Europeană.
    Îți reamintesc că trimiterea Recomandării la NMC nu este o cerință obligatorie. Obținerea ei este de durată iar când o vei obține s-ar putea să nu cuprindă datele cerute de Directiva Europeană. Pentru a te liniști, sau dacă consideri că ți-ar folosi forma exactă a Recomandării, dacă dorești pot să-ți trimit prin e-mail formatul pdf. al recomandării mele.

2. miriam90

miriam90 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistenta medicala
    Salut!Imi spune si mie cineva cam cat costa actele de legalizat si tradus?Ca sa stiu si eu ca trebuie sa ma apuc .Bafta si sanatate va doresc!(ma refer la actele pentru pin)

3. BICLEANICOLETA

BICLEANICOLETA New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA...pai pe la noi pe la Brasov un document de tradus costa 25 lei si daca il legalizeaza cei care traduc mai pui 17,5 lei deci cam 42,5 lei tradus si legalizat un document....in continuare vezi cam cate documente ai de tradus si legalizat ....si cate randuri vrei sa faci de documente ....eu am facut un singur rand de acte pe care le-am trimis la NMC...altii am vazut ca isi traduc doua randuri de documente ....costa....

4. miriam90

miriam90 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistenta medicala
    Mersi Nicoleta ,cred ca vor costa ca 4 milioane nu stiu nu am socotit sper sa nu fie mai mult ca su nt o groaza de acte ,mai ales foaia matricola cat are .

5. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    Dacă ești în București știu un traducător autorizat care traduce pag.cu 10 lei(toate doc.le-am tradus acolo,profesionist și cu termenii favorabili ptr.obținerea PIN-ului).La suma asta se adaugă legalizarea traducerii(eu nu am mai legalizat și traducerile autorizate)dacă alegi să o faci. Am legalizat doar copiile doc.in limba română.

6. miriam90

miriam90 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistenta medicala
    Da Rita sunt in Bucuresti ,ma intereseaza ,cum facem sa ajung la el ,eu abia am trimis la nmc acea request si mi a venit inapoi un mesaj de la ei in care imi spun ei una alta adica ca trebuie sa fol acel prn si data nasterii mele ,oare asa trebuie sa vina pentru inceput?

7. Vio80

Vio80 New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu traducerile nu trebuiesc legalizate si ele, e de ajuns sa legalizezi documentul(copia) in lb romana.

Ca fapt divers, legat de recomandare: in acelasi an aceeasi unitate Min san. Bucuresti o recomandare avea inscris pe ea conformitatea cu directiva Ue 2005 , alta NU.
    De ce? nu stiu si nu inteleg

8. miriam90

miriam90 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistenta medicala
    Salut,sigur asa trebuie pentru ca eu stiu ca se legalizeaza si traducerile eu cel putin asa voi face,referitor la recomandare la mine scrie ca imi desfasor activitatea de asistent medical pe teritoriul tarii noastre ,si acel act imi este necesar la recunosterea studiilor in alt stat .Atat.Eu am scos o in 2008,voiam sa plec in alta parte ,oricum n o trimit ,ce sa zic nimic nu e cum trebuie pe aici.M ar interesa ca cine lucreaza deja in uk sa ne spuna si noua cam cu ce se mananca ,as vrea sa stiu ,dar vad ca nu prea sunt persoane care lucreaza deja,sau n au timp .Toate bune tuturor.

9. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Ca fapt divers....luati si va legalizati si traducerile,nu va puneti singuri bete in roate !Luati si cititi ce au scris si cei mai vechi de pe forum !Recomandarea mea obtinuta in septembrie 2010 adevereste ca,sunt titulara certificatului de competente seria..nr...,beneficiez de dreptul de exercitare a profesiei de asistent medical in Romania si a fost eliberata in vederea sprijinirii mele in demersurile de recunoasterea calificarii mele profesionale in celelalte state membre ale UE .

10. Vio80

Vio80 New Member

Trophy Points:
    0
    All of the documents set out above must be certified photocopies. We must also receive a
    translation of all these documents in the English language. The translations must have
    been verified, by an official translation agency or by your embassy, as authentic
    translations. You must then send the certified photocopies of the originals and the
    translations to the NMC. The NMC will not be able to return any of these documents to you
    so it is important that you do not supply original documentation such as passports and
    certificates as part of your application.

Cu alte cuvinte se legalizeaza copiile documentelor nu si traducerile. Notaru nici nu cred ca vrea sa legalizeze un act in engleza. Sus scrie clar.
    Evident e nevoie de o traducere facuta de un traducator autorizat.

11. Elli

Elli New Member

Trophy Points:
    0
    Tzuculina as vrea sa te intreb si eu in ce a constat interviul la Fronterra( daca ai sustinut pana acum asa ceva)?

12. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Interviul la Fronterra a constat intr-un test simplu pentru limba engleza( intrebari cu mai multe variante de raspuns ,trebuia bifat doar unul) si conversatie in limba engleza: de ce vrei sa lucrezi in UK,daca iti place munca de asistent medical,daca ai mai calatorit in alte tari...depinde ce-i mai trece prin cap recruiterului.Interviul nu trebuie sa va sperie,vor sa vada nivelul de engleza,daca puteti lega 2 fraze in limba engleza.Cei de la Fronterra au mai vrut sa vada si actele in original(pasaport,diploma de asistent medical,eventual permis de conducere)si atat ca nu o sa va retina nici un act.

13. madyr

madyr New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, din nou :)
    Tzuculina ...spuneai ca cele doua firme...iti gasesc job in spital si nu cer experienta in UK...dar in Romania?...pentru ca eu ca absolvent nu am experienta....Tu ai ajuns deja acolo ?...si ai putea sa-mi spui ce ar fi mai bine pentru inceput...sanatoriu sau spital...si care e diferenta intre ele ca si salarizare?
    Multumesc

14. miriam90

miriam90 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistenta medicala
    Salut!ma intreb ca castiga un asistent med.in uk,asa bani in mana in azil sau in spital ,asa ca sa stiu si eu ,sa pot face o comparatie cu ce stiu din italia si din Franta.In italia spre ex se castiga 1800 1900 de euro in mana ,deci destul de mult,sau mai putin in jur de 1400 sau 1500 in azile ,in uk oare la cat se ajunge?stie cineva?
    Eu vorbesc aici in cunostinta de cauza de la colegi care lucreaza in tarile respective.

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Parerea mea este sa nu te bagi intr-un spital, mai ales in NHS daca nu cunosti bine limba engleza si sistemul de lucru. Este total diferit fata de ceea ce este la noi, lucru care va duce sa iti doresti sa te intorci acasa in cel mai scurt timp. Volumul de munca este foarte mare. Nu spun insa ca este imposibil, depinde cat de determinat/a esti,cum te descurci, cata ambitie ai si cate cunostinte poti inmagazina intr-un timp scurt.
    Dar ideal ar fi sa alegi nursing home, sa inveti sistemul NHS ca sa stii cum sa faci fata in situatii limita/critice, sa te acomodezi cu limba engleza.etc. etc.
    Asta e parerea mea. Ce vei decide,e problema ta.In orice caz, bafta si deschide bine ochii cand iei decizii.

Cat despre remuneratie, e bine sa nu va ganditi ca in spital ati putea castiga 15 lire pe ora iar in NH doar 11-12. Diferenta este destul de mica. Eu lucrez in NH si sunt luni in care iau 1800-2000 de lire. Prietena mea, in spital fiind castiga 2200.Depinde si cate ore ai.Fcailitati destule au cei ce lucreaza in NHS. Dar stiu multi care nici nu au vrut sa se lege la cap in acest sistem si au preferat NH unde esti ceva mai liber. You will get used to it!
    In UK trebuie sa stii sa lucrezi safe, sa te ingropi in maldare de hartii cu explicatii cu ce ai facut, de ce ai facut si sa fii lucid cand initiezi ceva pt un pacient, fie acela si un dressing. Caci familia iti poate sari in cap in orice moment. In NH trebuie sa fi bun manager al situatiilor, sa ai mintea destupata, sa te acoperi cu tot ce trebuie ca sa nu te prinda vreo intrebare sau actiune descoperit. Sa stii sa faci care planuri, sa iti cunosti pacientii din cap pana in picioare si sa nu te apuci de ceva daca nu esti sigur. Nu se supara nimeni daca ceri second opinion. Pentru orice insa , trebuie sa "document it down".

16. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    parerea mea este ca cel mai bine e la NH la inceput decat NHS si la urma urmei daca te simti bazat pe limba si cunostintele medicale poti sa aplici la NHS, oricum salarul in general e discutabil, cate ore pe saptamana muncesti, cate ore de noapte, cat iti da pe ora...

17. miriam90

miriam90 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistenta medicala
    Salut tututor,multumesc Anoukai si tuturor care ne raspund ,e foarte important si tare frumos mai ales in aceste vremuri pe care le traim ,cand informatia e asa pretioasa,eu ma gandesc referitor la ce scria Anouka si Tzuculina,de ce sa mai cer la scoala inca o alta foaie cu materiile practice pe care le am facut daca am planul de invatamant care la mine are titlul de adeverinta si in care scrie clar si teoria pe care am studiat o in scoala si practica pe care am facut o cu orele respective,nu stiu da nu gasesc sensul ,sa mai cer o foaie de la scoala,mentionez ca am terminat in 2007 ,in acel plan scrie clar ca a fost eliberat pentru sustinerea inregistrarii in strainate ,scrie ca am facut si nursing comunitar si tot ,deci eu nu mai gasesc motivul sa cer alta foaie in plus.daca aveti alta parere va rog scrieti.In legatura cu salariul si cu azil sau spital aveti mare dreptate,intrucat e mai bine pana prindem limba sa incepem cu nh,vad ca salariile sunt bune ,macar daca ne parasim tara sa stim macar ca nu muncim pe degeaba ca aici ,ce sa zic inca o data multumesc.

18. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    De acord cu parerile anterioare referitor la munca in NH- iti face intrarea in sistemul medical UK, mai usurel, daca pot sa spun asa.

De mentionat insa ca salariul in NHS nu este mai mare ca in NH. Se incepe de la band 5, salariul minim pt o asistenta fiind cam 11/h = 21,176/an, sau £1,377.92/luna (puteti verifica aici http://www.nhscareers.nhs.uk/details/De ... spx?Id=766)

Diferenta pina la cei ~2000 sau peste provine din efectuarea orelor suplimentare, weekend si de noapte si, peste cativa ani, din avansarea dupa un concurs de obicei, pe 'band 6' apoi 7.

In NH salariul este oferit de conducerea NH si este de obicei usor 'saltat' peste cel NHS ca sa atraga si retina candidati. Ideea ..behind e ca dupa 2-3 ani de NH iti vine mai greu sa pleci de la ei pt un 'rewarding job' (in caz ca asta iti doresti) in spital deoarece iti va scadea salariul deci incepi de la baza Band 5.

Best of luck, whatever you chose!

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Din experienta unei nurse care lucreaza si in NHS si in NH, in 2 cuvinte,
    -NH, banii mai multi, ca esti la privat, munca mai usoara, dar nu lipsita de obligatii, si responsabilitati care uneori depasesc job descriptionul tau, uneori trebuie sa faci pe carerul iar alteori chiar pe managerul, daca esti in charge in ziua respectiva si nu ai line manager prezent...gasesc munca un pic mai relaxanta si onorariul mai mare...mai putine posibilati de promavare si mai putine traininguri sau nu depinde de manager, owner, etc...
    -NHS, munca f multa, responsabilitate si mai mare, banii mai putini, band 5 cum incepi la prima angajare in NHS , £10,82/h, dar ai enhanced hours platite care inseamana, weekenduri si noptii, Bank holiday, ceea ce nu ai in NH,exceptie bank holiday unde esti platit cum vrea ownerul, double sau depinde...Mi s-a intamplat cand lucrez la spital intr-o tura de 7 ore sa nu am timp sa beau o cana de cafea sau sa ajung la toaleta , iar la pranz pauza sa fie mai scurta decat e in contract, dar ai avantajele ca esti in NHS, iar acum cu toate cuts , nu prea ai multe traininguri ca inainte si lista poate continua...Sincer, e doar parearea mea personala cum zicea cineva cred ca NHS e in deriva. Dar depinde ce vrei in concluzie...
    Banii mai multi, munca mai usoara si plafonare sau banii mai putin, munca mult mai multa , si posibilitate de profesional development si de asemenea mandria ...sau nu de a lucra in NHS...Succes... anyway

20. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    am o intrebare ptr toti care pot sa imi raspunda: eu pot sa il iau pe sotul meu pe permisul meu de minca sa lucreza cu mine in uk? sau pana la urma trebuie sa ii fac si lui, si poti lucra la un NH doar ca self-employed? si dupa cat timp se poate inceperea actelor ptr dobandirea cetateniei?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page