18.2 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti de Fronttera??

2. costi2002ionut

costi2002ionut New Member

Trophy Points:
    0
    nu toate firmele romanesti dau teape sau au comisioane....

3. costi2002ionut

Trophy Points:
    0
    de work experience se spun de toate...dar nimic concret....de BUSINESS ACTIV CONSULT....nu se zice mai nimic

4. costi2002ionut

Trophy Points:
    0
    stie cineva sa imi spuna mai exact din 2014 ce avantaje o sa am daca vreau sa plec in uk ca nurse?ce formalitati se elimina?

5. Anonymous

Anonymous Guest

Nu te supara.... ai decenta si macar arunca-ti un ochi pe forum daca nu ai inteles din ziarele si programele de stiri romanesti ce bau bau se intampla din 2014. Nu asta e intrebarea ce trebuie sa ti-o pui prima cand pleci de acasa!

6. victorita_vivi

victorita_vivi New Member

Trophy Points:
    0
    Pune-ne si noua (cei care cautam job-uri din Romania) SYK Recruitment ne poate ajuta si pe noi? Ma refer la Paul Smith de la SYK Recruitment. Si te rog mai posteaza adresa lui de mail.

7. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ! As vrea sa va intreb care e procedura cu obtinerea wp si awc. Ce formular trebuie sa completez eu si ce trebuie sa completez pt sotul meu , ca sa obtina si el wp. Aplic pt sot dupa obtinerea wp sau cum trebuie sa procedez ? Va multumesc.

8. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    M-a intreb daca este vreun asistent medical roman in Reading ? Eu am venit de o luna aici sunt in asteptarea PIN-ului, am depus actele din Decembrie si m-a tot amana care 2 saptamani, dar ma rog asta e alta poveste.Mi-as dori sa comunic cu cineva din domeniu (ca sa nu ma prostesc de tot pana incep munca!)si mi-ar place sa aflu daca e posibil cum merg aici lucrurile in sistem si bineinteles am nevoie de multe sfaturi.Daca vrea cineva sa ma contacteze...adresa de mail e rijno_clau@yahoo.com

9. CorinaP

CorinaP New Member

Trophy Points:
    0
    MironaP Am vazut ca ai fost draguta si ne-ai impartasit putin dn experienta ta si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da niste sfaturi ( ce ar mai trebui sa invat cat mai sunt inca in tara), se pare ca vom lucra la acelasi azil. Orice informatie mi-ar prinde bine.

10. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    E trist ca un absolvent de Liceu Sanitar, cu peste 20 de ani experienta, are atat de multe lucruri de infruntat pana obtine inregistrarea la NMC! Sant unii asistenti medicali, absolventi "europeni", care nu stiu sa scrie corect nici in limba romana, nu mai vorbesc de cunostintele de limba engleza si care obtin inregistrarea atat de usor...

11. Codrutza

Codrutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor
    Vreau sa va spun pe scurt povestea mea .
    Am venit acum 1 an in uk ca self employed nestiind ce si cum va fi .
    Am lucrat 6luni la un azil in care imi doream moartea drept pentru care neprofesional mi-am dat demisia .
    Am inceput sa fiu agency nurse si am nimerit la casa unde sunt azi .
    M-a angajat aici, pe 10lire pe ora cu conditia ca imi face acte .
    Dupa 3 luni tot intrebam de ce nu primesc raspuns de la ukba ,m-a tot dus cu zaharelul pana cand s-a simtit incoltita si mi-a spus ca nu a trimis niciodata aceeascrisoare de angajre si m-a pus din nou self employed .
    Mentionez ca lucrez numai nopti ca nu-i mai suport ,nu vreau sa ii vad nu mai pot .
    De un an daca am avut 10week-end-uri off sa zic mersi .numai weeknd ...calitatea vieti mele nu exista
    Am 28 de ani am lucrat in urgenta si ambulanta mi-e ff greu sa ma acomoez sa dau pastilute si sa schimb pampersuri .dragi colegi nu mai pot ..nu pot sa acceses nici un spital cun aud ca sunt romanca cum parca nici nu mai exist ....am ajuns sa i-au distonocalm vin cu scarba la munca ,imi pierd toate abilitatile .
    Da-ti-mi va rog un sfat cun sa ajung intr-un spital privat sa imi fac si eu meseria (((
    Va multumesc ca mi-ati ascultat povestea .
    Codruta -nas-

12. Codrutza

Codrutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor
    Vreau sa va spun pe scurt povestea mea .
    Am venit acum 1 an in uk ca self employed nestiind ce si cum va fi .
    Am lucrat 6luni la un azil in care imi doream moartea drept pentru care neprofesional mi-am dat demisia .
    Am inceput sa fiu agency nurse si am nimerit la casa unde sunt azi .
    M-a angajat aici, pe 10lire pe ora cu conditia ca imi face acte .
    Dupa 3 luni tot intrebam de ce nu primesc raspuns de la ukba ,m-a tot dus cu zaharelul pana cand s-a simtit incoltita si mi-a spus ca nu a trimis niciodata aceeascrisoare de angajre si m-a pus din nou self employed .
    Mentionez ca lucrez numai nopti ca nu-i mai suport ,nu vreau sa ii vad nu mai pot .
    De un an daca am avut 10week-end-uri off sa zic mersi .numai weeknd ...calitatea vieti mele nu exista
    Am 28 de ani am lucrat in urgenta si ambulanta mi-e ff greu sa ma acomoez sa dau pastilute si sa schimb pampersuri .dragi colegi nu mai pot ..nu pot sa acceses nici un spital cun aud ca sunt romanca cum parca nici nu mai exist ....am ajuns sa i-au distonocalm vin cu scarba la munca ,imi pierd toate abilitatile .
    Da-ti-mi va rog un sfat cun sa ajung intr-un spital privat sa imi fac si eu meseria (((
    Va multumesc ca mi-ati ascultat povestea .
    Codruta -nas-

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut, daca nu ai acte e greu!
    pt doctori stiu ca se poate sa-ti aplice ei, cei de la spitalul privat pt work permit, si te iau. insa pt asistente de obicei nu prea se baga.
    Incearca la o alta casa, e posibil sa-ti aplice ei, dar depinde peste cine dai. Bafta multa

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai daca ai facut ceva agency deja, fa un LTD si baga mare!
    Este de munca la greu, conteaza sa fii mobila, si depinde de zona in care stai.

16. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    buna.mi-am refacut (reavizat)libera practica la inceputul lunii Martie.am intrebat atunci si de certificatul de buna purtare si mi s-a spus ca imi trebuie Certificatul de conformitate.asa ca am depus actele pt certificat la DSPBucuresti(pe Avrig).am intrebat daca dureaza cum scrie pe siteul MS =30 zile si mi s-a spus ca 3 luni cel putin pentru asistentii medicali.o sa imi fac traducerile si legalizarile la actele pe care le am acum (certificat nastere,cartificat casatorie,diploma de bac,foaie marticola bac,diploma universitate ,foaie matricola univerisitate,pasaport).las pentru cand voi primii certificatul de conformitate, sa rezpolv si certificatul de buna purtare ,cazierul si sa iau adeverinta de la munca cu vechimea( pe care le voi traduce si legaliza) .oricum cred ca nu se v-a schimba nimic si ca nu vom avea inlesniri din 2014 ,de aceea imi doresc sa reusesc pana la sfarsitul anului sa primesc Pin ul si poate sa prind si un interviu.sper...

17. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea.
    Nu am mai scris cam de multisor pt ca nu aveam foarte multe de spus..acum s-au adunat. -ras4- Deci..am ajuns in Anglia pe 18 martie...Locuim in Haywards Heath, foarte aproape de caminul unde o sa lucrez, Balcombe Care Home..Aveam apartamentul inchiriat deja ( se ocupase de asta agenta care m-a adus), dar fara pic de mobila :))) Cand am ajuns i-am dat agentei buletinul , am completat amandoua BR3 si a doua zi l-a trimis...Am decis noi sa venim mai devreme in Anglia pentru a ne familiariza si cred ca am facut bine pt ca am avut timp sa ne si plimbam un pic prin Londra si Brighton, plus ca a trebuit sa mergem sa ne luam cam de toate :)))) ca nu aveam nimic ( si cani mi-a adus agenta mea de acasa:)) ) Weekend-ul asta a fost ca un vis frumos...sotul a dat vineri o proba la un club romanesc din Londra ( e DJ ) si pe 20 are prima seara, iar eu sambata am primit AWC -ul prin posta si am mers la camin sa ma vad cu managera . Mi-a dat uniforma, in care par maicuta pt ca nu aveau masura mea si mi-au dat 3 numere mai mare:)))), cardul de pontare si programul pe 2 saptamani..din a 2-a mi l-a facut cum am dorit eu, doar de noapte si mi-a dat si 12 ore in plus :D... Am stat pe-acolo cam 2 ore..toate fetele la prima vedere mi s-au parut foarte de treaba iar managera la fel....Pot spune ca cel mai mult acolo mi-a placut mirosul de foc de soba:)))))), facusera focul la semineu cu lemne, o sa spuneti ca sunt nebuna, dar imi aduce aminte de bunicii mei :). Caminul este foarte frumos...munca e cam aceeasi pe care o faceam si aici, batraneii la fel :), doar cand mi-a dat sa ma uit in Diary Book m-am speriat ca nu intelegeam nimic si nu pentru ca nu as sti engleza ci pentru ca toate aveau un scris oribil :(((((( ..si asta e doar inceputul...singurul lucru de care ma tem este cu hartogaraia, in rest nu am nici un stres.... Maine dupa prima zi de munca o sa va mai scriu :)

18. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Pt ce trebuie certificatul de buna purtare? Eu nu am avut asa ceva ( si am inceput scoala inainte de 2007), iar certificatul de conformitate la mine a durat 3 luni , dar am trimis actele la NMC fara certificatul de conformitate si la doua zile dupa ce am primit pin-ul am luat si recomandarea de la minister , mie mi-au dat recomandare in loc de certificat de conformitate...

19. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Nici eu nu am trimis recomandarea de la minister catre NMC desi o aveam acasa si n-am avut nici o problema.....si eu am inceput postliceala tot inainte de 2007!!!

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    asa este, greu cu astea...
    Nici eu nu am mai primit bericioaicile alea de se laudau nenumarati pe aici! -ras2-

Viata!

Share This Page