18.3 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Ery252

Ery252 New Member

Trophy Points:
    0
    De la caz la caz, în funcție de corectitudinea documentelor trimise către NMC, procesul de obținere al PIN-ului poate dura între 3 și 6 luni. Uneori chiar mai mult.
    Informații despre diferite situații în care s-au aflat cei care au aplicat pentru NMC, găsești suficiente pe acest forum.

2. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu astept de doua luni si o saptamana..... -hipno- ......sper sa vina cat mai curand...nu stiu daca ma tin nervii 6 luni... -nu-nu-

3. Ery252

Ery252 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu îți urez cât mai mult noroc!
    Nu ai sunat la NMC să vezi în ce stadiu se află dosarul tău?

4. andi77

andi77 New Member

Trophy Points:
    0
    M-am gandit ca e prea devreme sa sun ..dupa cateva sapt. Ma interesa in mare sa stiu ce planuri imi fac cu job-ul de aici

5. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Hristos a Inviat !

De 4 ani astept momentul si a venit si randul meu. Sunt absolvent promotia 2014 si tocmai am primit diploma si suplimentul si am inceput procesul de inregistrare. Am legalizat si tradus actele acum completez formularul, am facut prima plata astazi si saptamana viitoare vreau sa trimit actele.

Am o nelamurire si as vrea sa ii confirmati sau sa imi infirmati daca am sau nu dreptate.
    Pe ultima pagina a formularului, la Date of registration, se trece data care e trecuta pe Certificatul de Membru OAMMR? Intreb asta pentru ca eu sunt membru OAMMR din noiembrie 2014, dar atunci am avut o adeverinta care imi dadea dreptul sa practic pentru ca nu am avut diploma eliberata, certificatul de membru eliberandu-l cei de la OAMMR Iasi dupa eliberarea diplomei.
    la PART OF REGISTER trebuie scris calificarea care este trecuta si pe certificatul de membru? Gen daca scrie ASISTENT MEDICAL GENERALIST LICENTIAT eu sa trec pe formular LICENCED GENERAL NURSE ?

Iar la pagina 1 , dupa name and address of training institution, este INITIAL NURSING QUALIFICATION OBTAINED...scriu exact cum scrie pe diploma/certificatul de membru OAMMR - Asistent MEdical GEneralist Licentiat, sau scriu in engleza Licenced General Nurse?

Multumesc

6. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru obtinerea diplomei!
    Referitor la completarea actelor eu stiu ca trebuie trecut totul in engleza si ca trebuie sa coincida ceea ce scrii in formular cu actele atasate. Eu asa am facut, cine stie mai multe poate completa....eu cam atat stiu....
    Dar nu inteleg de ce si facut plata inainte, pentru ca eu stiu ca se face in momentul in care ai confirmare ca ti-au ajuns actele ls Londra....

7. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pentru sfaturi.

Plata se poate face oricand dupa ce primesti acasa pachetul de aplicatie, ac acolo ai PRN u si cu ala faci plata. Am optat sa platesc inainte de a trimite actele, din 2 motive:

- voi trimite cu DHL si vor ajuge repede actele la ei, iar atunci cand ajung actele vreau sa fie deja plata facuta ca sa fie procesate repede actele
    - voiam sa am dovada platii cand trimit actele ca sa o printez si sa le o pun in plic cu celelalte documente.

Cat despre datele ce sunt trecute pe formular stiam ca trebuie sa corespunda cu cele din actele mele, intrebarea mea era alta...daca eu am avut adeverinta pentru a imi exercita profesia din octombrie si pana in aprilie, adica data inregistrarii mele la OAMMR e in octombrie, dar in aprilie am luat diploma, iar certificatul de membru mi-a fost eliberat in luna aferenta, aparand pe certificatul de membru data de 21 aprilie, eu voi trece la date of registration data de pe certificatul de membru, adica aprilie sau data inregistrarii la OAMMR...adica octombrie?

Pentru ca eu din luna noiembrie lucrez, si daca trec acolo ca eu lucrez din noiembrie si pana in prezent dar voi trece ca sut in registrat la OAMMR din data de 21 aprilie, asa cum scrie pe certificatul de membru, ar veni ca eu din luna oct pana in prezent am lucrat fara drept de libera practica?

Eu asta nu stiu cum sa procedez...

8. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...nu stiu exact cum ar trebui sa procedezi, dar pot sa-ti dau exemplul meu, eu am trecut data inregistrarii mele la OAMMR. Ca tie ti-au eliberat certificatul doar acum dupa obtinerea diplomei nu cred ca e o problema. Pentru ei cred ca e important sa fii inregistrata la OAMMR in momentul aplicatiei tale.
    Mie mi-au eliberat certificatul de libera practica doar cu adeverinta, pentru ca eu nu am diploma nici acum.....sunt tot promotia 2014.

9. tontonel

tontonel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara !
    Grup facebook : Assistenti medicali UK

https://www.facebook.com/groups/974372879241166/

- dedicat discutiilor pe tema obtinerii PIN number-ului la NMC ,Probleme intalnite in evaluare , completare formulare , Proces de evaluare , Legalizare documente , Scoli si Universitati , Completare Formulare NMC , Job-uri in UK , Locatii , Chirii , discutii in legatura cu agentii si oferte de munca , salarizare , probleme intalnite in sistem .

Va asteptam !

10. Ery252

Ery252 New Member

Trophy Points:
    0
    Poate sunt eu prea prăpăstioasă, sau o fi indolența mea, habar nu am.Însă eu nu mai credeam că România se poate comporta normal cu cetățenii ei, sau poate vorbim aici doar de noroc chior.
    Astăzi am fost sunată de doamna de la DSP și am fost anunțată că pot să mă prezint la ei să-mi ridic Certificatul de Conformitate. Vă dați seama, stupoare maximă. Cum adică, așa repede (mai puțin de o lună dacă luăm în considerare și timpul pierdut cu corespondența), și fără să fiu nevoită să sun ba la DSP, ba la minister? Cu toată „încrederea” mea în sistem, am procedat la un telefon pentru confirmarea informației ce abia o primisem. Da, informația era reala, și am fost invitată pentru a doua oară la sediul DSP pentru ridicarea certificatului.
    Motiv pentru care doar ce am finalizat aplicația pe site-ul NMC pentru trimiterea pachetului de înregistrare.

11. tontonel

tontonel New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea se comporta normal , si intarzie lucrurile cateodata nejustificat . Astazi un amic de-al meu a avut o discutie telefonica cu cineva de la VPL , (Mentionez ca amandoi suntem in anul 3 si terminam in august ) , din discutie a reiesit ca cei de la NMC nu prea mai accepta dosare cu adeverinta de absolvent (ceea ce mi se pare si normal) .Tinand cont ca in Romania se elibereaza diplome dupa 6-8 luni asta inseamna noi daca noi terminam in luna august trebuie sa asteptam inca 6-8 luni pana primim diploma si apoi putem aplica ptr PIN ... ceea ce insemna inca aproximativ un an de stat pe bara.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Sau poti veni in UK si incepe munca ca si carer , cu tot ce imp[lica ca si acumulare de cunostinte/limba/etc/etc

13. danielamaria70

danielamaria70 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua , sunt asistenta medicala absolventa de liceu 1988 cu ,, echivalare ,, si cu o vechime de 26 de ani . Am aplicat pt. PIN si am primit scrisoare sa fac un adaptation programme de 3 luni pe linga o universitate acreditata . Momentan lucrez ca si care asistant intro casa rezidentiala. Revin cu intrebarea daca mai sunt colegi in situatia mea . Poate aveti ceva sfaturi . Nu am venit prin agentie .

14. dessy

dessy New Member

Trophy Points:
    0
    Imi poate spune cineva ce trebuie sa scrie medicul de familie in adeverinta pe care o elibereaza ? Am inteles ca trebuie si o adeverinta pe langa rubrica pe care trebuie sa o completeze in documentele pentru NMC.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Greu cred sa mai gasesti pe forum colegi cu situatie similara.
    Esti in aceeasi situatie in care am fost si eu inainte de intrarea Romaniei in UE, eu si multi altii, doar ca noua ni s-a cerut sa facem un conversion course.

Practic trebuie sa gasesti o universitate prin apropiere de tine unde sa faci acest program de 3 luni, posibil sa-ti ceara si IELTS (cazul meu), asta e partea usoara insa, partea dificila este sa gasesti un spital/NH unde sa faci partea de practica.
    Ideal ar fi sa cauti un NH care este acreditat de NMC, si sa le explici eventual ce si cum, si sa incerci sa faci acolo partea practica, cu mentor si tot ce cuprinde asta.
    Refuzul poate veni de la faptul ca tu va trebui sa fii platita la nivel de student nurse cand tu de fapt vei fi cam a 5a roata la caruta (in NH ma refer)
    Asadar, daca gasesti locatie, poti eventual specifica de la inceput ca accepti sa faci aceste 3 luni pe salariu de carer, si apoi sa intri pe nursa cand primesti PIN-ul.

E greu dar nu imposibil, bafta!

16. danielamaria70

danielamaria70 New Member

Trophy Points:
    0
    Muncesc intr-un NH , ca infirmiera , mi -am gasit si o universitate care s -ar putea sa faca ,, Adaptation programme,, daca vor mai fi si alte persoane in situatia mea probabil in toamna , invat pt.IElTS......... si Doamne ajuta. Multumesc pentru sfaturi .

17. valentina80

valentina80 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, everyone!

As avea si eu cateva intrebari legate de munca in UK ca si carer, respectiv nurse: 1. Cati pacienti ai in ingrijire, in shift-ul tau, intr-un Nursing Home? 2. Cat de solicitanta este - dpdv fizic - munca de carer? Ma gandesc la mine...am 49kg si 1.61m....as putea oare sa lucrez ca si carer pt. inceput? Sau angajatorii prefera din start persoane inalte, solide fizic? -nu-stiu- Poate ca suna aiurea ce zic, dar aici in spitalele din RO, din ceea ce am vazut in timpul stagiului de practica, infirmiera e mai tot timpul o persoana solida fizic..... 3. Ca nurse, cat timp ai alocat pt. hartii/documente si cat timp pt. munca la patul bolnavului?

Multumesc si astept raspunsuri.

Have a great weekend!

18. eugenia85

eugenia85 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor! as vrea sa stiu daca cineva a lucrat in italia ca asistent medical si apoi si-a facut documentele pentru anglia? as dori sa stiu daca actul de conformitate obtinut pentru italia e valid si pentru anglia, sau trebuie reinoit? stiu ca se elibereaza o singura data acest certificat. Va multumesc!

19. dana34

dana34 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru dorinelabc:

Vreau sa plec ca si Carer prin aceasta agentie , dar nu am gasit nimic despre ei decat aceasta postare . Ma puteti ajuta si pe mine cu mai multe detalii ( Cum este ca si carer , impresii de la colegi sau observate de dv ? In ce zona sunteti ? Cum este in shared house ? Sunt multi romani ?Conditiile de munca si de locuit in shared house oferita de ei ?).
    Va multumesc

20. Ery252

Ery252 New Member

Trophy Points:
    0
    După cum observ toată lumea s-a cam mutat pe facebook. Nu-i bai! Eu o să continui să descriu pașii pe care îi urmez pentru obținerea PIN-ului aici, pe forum, pentru cei care înțeleg să nu aglomereze pagina de facebook a lui dromaderu cu astfel de discuții.
    Deci, la o săptămână după ce am aplicat pe site-ul celor de la NMC am primit prin poștă plicul cu kit-ul de înregistrare. Acum sunt la etapa de strângere, traducere și legalizare documente.
    După ce voi reuși să trimit kit-ul de înregistrare către NMC voi reveni cu detalii. Voi face acest lucru pentru motivul că, eu consider că orice informație găsită aici poate fi utilă pentru viitorii aplicanți, dar și din respect pentru cei care anterior nouă au găsit timpul necesar pentru a scrie și a discuta pe forum despre problemele întâmpinate și soluțiile găsite în timpul procedurilor de inscriere la NMC.

Share This Page