18.5 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Poate data viitoare nimeresc alt functionar.... care sa-mi spuna mai multe! -ras4-

2. andreea chirila

andreea chirila New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc dromaderule, stiu ca nu totul este obiectiv..dar vroiam pareri.sau experiente..si sortam eu de acolo ceva.ideea e ca ma tot informez..sunt recrutor si vreu sa stiu cat mai multe si in cel mai palpabil sens despre agentiile care ne vor ca si colaboratori
    Va multumesc..daca totusi va amintiti careva..ceva..astept mesaje.
    Voia buna!si o zi de sarbatoare linistita.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @andreeachirila

Nu ştiu dacã cu tine am vorbit zilele trecute la telefon,este încurajator sã aflãm cã apar şi recruteri români, important ar fi poate sã vã uniţi forţele,dar,şi mai important poate,dacã aţi reuşi sã oferiţi ceva minim training pt meseria de carer,cerere este pe piaţã permanent,doritori slavã Domnului,ceva gen de acumulat cunoştinţe minime despre cum /ce spui,faci când intri în contact cu pacientul.

4. DanielaBarbu

DanielaBarbu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, sunt noua pe forum si as dori un sfat, daca se regăseste cineva in situația asta. Am aplicat pentru înregistrarea la NMC pe 17 dec anul trecut. Nu am primit nici pana acum formularul cu documentele pe care trebuie sa le trimit la ei. Am tot sunat la ei, prima data au zis ca nu era trimis si au făcut ei o cerere din sistem si au zis sa astept trei saptamâni . Nu am primit nimic, iar am sunat la ei si au zis sa dau email sa schimb adresa de corespondenta. Asa am făcut , am schimbat adresa de corespondenta, după zece zile am primit email de la ei cum ca au trimis pe noua adresa si sa astept zece zile lucrătoare , iar daca nu primesc formularul sa ii anunț . Nu am primit nimik bineînțeles, asa ca am sunat iar la ei si in sistem nu aveau adresa noua la care s-a trimis formularul, ba chiar nu stiau ca s-ar fi trimis pe o alta adresa. Nu au vrut sa imi ia telefonic adresa si sa imi facă din sistem o noua cerere pe adresa noua, au zis sa dau din nou email si sa le spun ca nu am primit nimic. Pe 20 luna asta am trimis din nou email sa le spun ca nu am primit formularul, bineînțeles ca trebuie sa mai treacă zece zile pana primesc răspuns si încă alte zece zile pana ajunge misteriosul formular. Si uite asa se duce timpul pentru unii.Adresa e corecta, cea noua la fel, la posta am fost mereu sa verific, nu stiu de sa mai cred, de ce e atât de greu sa primesti un simplu formular,cand au trecut mai bine de trei luni? O fi ghinion? Nu ma pot apuca de acte pentru ca nu l-am primit. Ce este de făcut, chiar nu se poate reclama nicăieri treaba asta? Va multumesc frumos!

5. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Dromadere, ce stii de munca de carer pe agentii? Poate poti sa ne dai niste detalii :D
    Ai neaparat nevoie de experienta ca sa prinzi loc ca carer pe agentii? Sau cursuri?

6. andreea chirila

andreea chirila New Member

Trophy Points:
    0
    nu ,nu cu mine,sunt o multime de cursuri pentru ingrijitori,numarl de ore nu este foarte mare,insa angajatorii cam cer: experienta si 2 scrisori de referinta.

7. paulacostinas

paulacostinas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Sunt noua pe aici, m-ati putea ajuta si pe mine cu o informatie? Am trimis si eu actele pt pin si dupa aproximativ o Luna am primit raspuns de la ei..vor sa mai trimit certified copy of nursing diploma( Romanian version correctly certified),certified copy of marriage certificate (Romanian version correctly certified) certified photocopy of passport(Romanian version correctly certified) transcript of training(Romanian version correctly certified)....specific ca EU am trimis toate aceste documente Inca de prima data,traduse si legalizate....sa inteleg ca acum trebuie sa le retrimit de data asta doar legalizate fara sa le traduc? Imi spuneti va rog la CE se refera transcript of training? Foaie matricola sau documentul cu orele de practica,teorie DAT de directorul scolii unde am absolvit?? Va rog mult sa ma ajutati si sa nu o luati in nume de rau...multumesc mult.

8. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Transcript of training e un document care trebuie sa il downloadezi de pe siteul de la NMC si sa il completezi cu numarul de ore pe care le-ai facut, sau il duci la scoala la secretariat sa ti-l completeze organele competente (nu prea -ras2- ).

9. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    Ioana esti sigura ? Parca e prea frumos ca sa fie adevarat. Mai e cineva care sa stie ceva despre .. ?

10. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    Ioana esti sigura ? Parca e prea frumos ca sa fie adevarat. Mai e cineva care sa stie ceva despre .. ?

11. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Transcript of training este planul de invatamant pe care il elibereaza de la scoala, Form to accompany transcript of training este acel document de la ei de pe site, care nu este obligatoriu, dar uneori il poate cere daca planul de invatamant nu e prea coerent.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Dromadere, ce stii de munca de carer pe agentii? Poate poti sa ne dai niste detalii :D
    Ai neaparat nevoie de experienta ca sa prinzi loc ca carer pe agentii? Sau cursuri?

Chiar zilele trecute am vorbit cu o romanca , a pus anunt la mica publicitate, imi garanta ca poate plasa in spitale (Leicester numai) cu experienta minima dar cunostinte OK de limba.8£/ora in timpul saptamanii.
    Parea ca stie ce spune ,eu sunt totusi sceptic, orice agentie cere ceva experienta totusi.
    Orice agentie trebuie sa ofere o zi de training ,alea obligatorii ,moving and handling, fire si BLS (basic life support).
    Agentii sunt...garla, vorba aia, unele lucreaza doar cu spitale, altele doar cu NH (acolo in general plata e mai mica) altele mixt.

Sotia mea este studenta in anul 3 la nursing si lucreaza doar ca carer prin agentie cand are timp,in spital, cu NVQ3 al danseia, ia cam 8£/ora in timpul saptamanii, 10 Sambata si 15 Duminica.
    Daca este cineva interesat dati un semn si va dau link cu agentii, dar nu Londra, acolo nu cunosc, vorbesc de Coventry/Birmingham/Leicester.
    Adica nu neaprat link, ca asta e usor cu goagal, va dau date de contact la consultanti.

Munca de carer in spital implica in mare aceeasi treaba, spalat/hranit, daca stii sa faci observatiile ti se poate cere sa o faci, dar nu e obligatoriu sa stii.

13. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
  14. alexandra11

alexandra11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Va urmaresc de mult timp si va multumesc pentru ajutor! Am zece luni de cand am Pin-ul si nu am reusit sa plec din tara si sa lucrez in domeniu.
    Nu am anticipat momentul potrivit cand trebuie sa aplic si acum ma ingrozesc chestiile astea cu orele care se cer si.... celelalte!
    Ma vor trimite la practica-e al doilea an de cand am terminat scoala si nu am nici experienta- sau trebuie sa aplic din nou, dupa trei ani?

15. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0

S-ar putea sa ma insel dar ceea ce inteleg eu este ca vor sa le trimiti copiile legalizate dupa actele romanesti.Nu zice nimic de traduceri ci doar de copii legale;transcript of training inseamna foaia matricola cu orele impartite pe fiecare materie in parte;

16. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    trebuie sa-ti platesti cotizatia in fiecare an,trebuie sa ai cel putin 450 ore lucrate ca nurse in decurs de 3 ani de la inscriere ,iti trebuie si 30 ore de educatie continua(cursuri prin care obtii certificate ca si creditele din Ro) tot in 3 ani.Daca in 3 ani de la inscriere nu aduni toate astea,atunci iti pierzi dreptul de a profesa. Dar deocamdata mai ai 2 ani la dispozitie,nu te trimite inca la practica dar sa-ti platesti cotizatia la timp

17. alexandra11

alexandra11 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns! Mi-e ciuda ca nu s-au sincronizat lucrurile asa cum mi-am dorit! Voi plati si taxa! Numai bine!

18. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pentru completarea informatiei referitoare la validitatea PIN-ului! Nici eu nu citisem pe site-ul lor pina acum despre asta.....e bine de stiut!

Cum vi se pare oferta asta??:

Spital din londra marea britanie angajeaza asistenti medi...
    Business Activ Consult - Strainatate
    Responsabilitati SPITAL NHS DIN LONDRA
    ANGAJEAZA
    ASISTENTI MEDICALI PE SECTIA DE PRIMIRI URGENTE
    Salariul 24.926 lire sterline pe an
    INTERVIUL SE DESFASOARA PE SKYPE
    Oferim GRATUIT consultanta in pregatirea documentelor si in inregistrarea la NMC
    Loc de munca : Spital NHS
    Ce ofera Angajatorul :
    - Perioada contractului: minimum 2 ani de zile cu posibilitate de prelungire
    - Salariul brut este cuprins :
    1. Grila de Incadrare 5
    2. Salarizare aferenta este de 21.478 lire sterline pe an (BAND 5) + 3.448 bonus Supliment pentru Zona cu costuri ridicate.
    3. Grila de Salarizare 3 (BAND 3) – pana la primirea PIN-ului este de 19 268 lire sterline pe an
    4. - Nu se plateste impozit pe salariu pentru primii 10000 de lire sterline
    - Se lucreaza in medie 37,5 de ore pe saptamana
    - Asigurari sociale,
    - Asigurari medicale,
    - Cazare asigurata de angajator contra cost
    - Ore suplimentare ,
    - Concediu platit,
    - Bonusuri- prime de concediu, Cerinte Conditii impuse de Angajator :
    - Obligatoriu: experienta recenta in urgente
    - Studii recunoscute: La acest loc de munca pot aplica asistentii medicali care au absolvit fie Facultatea de 3 ani, colegiu de 3 ani, sau scoala postliceala. De asemenea se incadreaza si asistentii medicali cu 2 ani de liceu sanitar plus un an de echivalare.
    - Acte doveditoare : Diploma de Asistent Medical Generalist + Certificat de Conformitate sau Recomandare de la Ministerul Sanatatii, Certificat de Membru la OAMMR,
    - Cunostinte medii a limbii engleze nivel B2
    - PIN number sau in curs de inregistrare la NMC
    - Fara abateri de la lege sau sanctiuni la locul de munca,
    Ce trebuie sa stiti?
    NU PRECEPEM COMISION SAU TARIF DE MEDIERE PENTRU GASIREA UNUI LOC DE MUNCA Descrierea firmei Business Activ Consult este o firma de consultanta in domeniul afacerilor si resurselor umane.
    Serviciile noastre sunt special concepute pentru a se adapta tuturor solicitarilor intr-o piata in continua dezvoltare in care concurenta este din ce in ce mai acerba iar nevoia promovarii valorilor este in continua crestere.

19. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Pai iti cere doar copie legalizata dupa actul original, o faci la un notar. Cat despre transcript of training, ala este planul de invatamant cu orele de teorie si practia pentru fiecare materie. Eventual sa fie mai bine poti trimite form to accompany transcript of training, descarci documentul de la ei de pe site si mergi la scoala sa il completeze daca o sa vrea secretara...dar eu zic ca e ok doar ce au cerut ei. In foaia matricola sunt trecute doar notele din cursul anilor de studiu, asta nu se cere.

20. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Opinia mea personala, nu recomand un oras mare pentru inceput, mai ales londra... din foarte multe motive ..:)
    Cat despre oferta, nu e cine stie ce, si cam incompleta. Daca totusi ai fi interesata trebuie sa mai intrebi multe detalii, sa iti faci niste calcule:) acolo viata e destul de scumpa.

Share This Page