15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. niconistor

niconistor New Member

Trophy Points:
    0
    Da,tot la NMC mă înscriu, dar vroiam sa știu pașii prin care se ajunge în sala de nașteri. Mulțumesc

2. Grig

Grig New Member

Trophy Points:
    1
    Care sunt indatoririle unui asistent la un camin de batrani in Anglia ? ce face mai exact in afara de administrarea tratamentului ii si spala pe batrani bare naked, if you know what I mean, change the "pampers" soap them up ii spal si in urechi le fac pedichiura le tund parul din nas etc etc :)) .Multumesc anticipat .

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Exact ce ai scris, în plus doar,da numa uneori, the last rites,şi'atâta.
    Cititul oboseşte?

4. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Elegant Dromadere!
    Omul a intrebat de asistent = nurse pe engleza. Tu ai descris mai mult ce face un care assistant sau carer. In plus (desi operatiunile de mai sus nu sunt indatoririle principale ale unui nurse), asistentul medical se ocupa de completat hartii, multe multe hartii, pentru ca birocratia este foarte mare si pe de o parte este bine, pentru ca trebuie sa fii acoperit in caz ca un pacient refuza pastila si tu nu ai scris asta in hartie poti fi tras la raspundere cum ca ai fi uitat sa ii administrezi pastila, mai ales daca pacientul spune "da nu mi-a dat pastila". Sau puteti sa va inchipuiti orice alta situatia in care daca nu ai acoperire (hartie scrisa) s-ar putea sa ai de suferit.
    Unii spun (dar cred ca depinde de la NH la NH) ca hartiile ocupa up to 80% din timpul total de munca al unui/unei nurse.
    Daca am gresit va rog sa nu ma lasati in nestiinta.

5. Grig

Grig New Member

Trophy Points:
    1
    pe mine ma intereseaza cine se ocupa de igiena acestor oameni in cazul in care au un nivel de dependenta foarte ridicat , cine le face baie de exemplu exista si care assistant in Nursing Homes (sau cum le spune) eu sunt incepator de aceea va intreab pe d-voastra .

6. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Da exista si care assistant in homeuri.
    Dar e foarte probabil sa faci si tu ce fac care asistantii (cel putin la inceput).

A zis bine dromaderul in mare.

7. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am si eu o problema : cum fac sa inteleaga o doamna secretara unde trebuie sa caute sau ce ce trebuie sa faca pentru a ajunge la numarul de ore pe care marea majoritate dintre voi o au scrisa pe form to Accompany ?
    Asta este form-ul meu cu numarul de ore net inferior :

8. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Pe planul de invatamant sunt trecute orele.

9. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
  10. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Si eu va citesc de ceva vreme in tacere, pentru ca am vrut sa aflu cat mai multe informatii cu privire la munca in UK ca si nursa. Eu am terminat in august 2014 postliceala de AM in Romania si mi-am depus actele la NMC in urma cu 3 saptamani. Am dat pina acum doua interviuri, unul pe Skype si unul "face to face" cu angajatorul englez si le-am luat pe amandoua, dar cu firme diferite, iar job-urile sunt in case de ingrijiri batrani in sudul Angliei. La un job mi-au spus ca voi fi platita cu 7.72 Lire/ora pina la venirea pin-ului si dupa ce vine PIN-ul cu 14.43 si vor sa incep ca si Senior Support Worker, iar la celalalt job mi-au zis ca voi fi platita cu 12,5 - 15 Lire/ora in functie de zona in care voi lucra si ca suma va fi aceeasi chiar daca plec inainte de venirea PIN-ului....ceea ce mi se pare cam suspect....dupa cate vad si citesc aici....
    Eu acum nu stiu care oferta e mai buna si ambii vor sa le semnez pre-contractele acum.....
    Si ambele firme vor sa le semnez acel formular care le permite sa vada decursul actelor mele la NMC....
    Daca semnez ambele pre-contracte acum si pe urma ma hotarasc oare nu voi fi trasa la raspundere de cealalta firma?
    Cam multe intrebari pentru inceput....dar sunt in mare impas....va rog dati-mi un sfat!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-nuuu- -nuuu- -nuuu-
    Nu semna ambele contracte.
    Din cate inteleg, la a doua varianta este ceva "intre atat si atat", ala nu e contract, pe contract trebuie sa scrie exact ce si cum,nu ca daca o fi /daca n-o fi.
    Prima varianta pare OK, asa s-a mai venit aici, plus marele avantaj de a invata ca senior carer,
    cea dea doua,banui ca e cveva agentie de recrutare.
    Ai ceva nume/link?

12. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Cea de a doua varianta este Caring Homes UK si am gasit-o prin Primary Care Recruitments - PCR. Ei imi ofera ca bonus si decontarea banilor de la NMC, plus prima luna de cazare si biletul de avion.

13. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    De fapt e vorba de offer letter, nu de contract propriu-zis inca....am dat un copy paste la E-mail-ul primit de la cealalta firma:

"Asa cum am discutat si la telefon, va trimit deja offer letter-ul prin care se confirma faptul ca ati fost acceptata in urma interviului si care reprezinta de fapt un pre-contract.
    Atata timp cat agreati cu tot ceea ce este stipulat, nu ramane decat sa semnati documentul si sa mi-l trimiteti scanat pe email pentru a le centraliza.
    Va las in continuare informatiile pe care cei din UK au dorit sa vi le punctez si de care vreau sa fiti constienta.
    •We want them all to arrive as Senior Carers until their PIN Arrives.
    •We have a start date for the 11th May 2015 – the offer is only valid if they can make this start date.
    Ca urmator pas, dupa ce agreati cu offer letter-ul urmeaza sa ne ocupam si de strangerea documentelor necesare angajarii d-voastra. "

14. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este sa mergi cu prima varianta, in care incepi ca Carer, pana inveti cum merge treaba.
    Sincer nu mi se pare asa suspecta nici a doua oferta, deoarece multi platesc bine si daca nu ai pin-ul luat inca (cand esti pre-registered).

Oferta aia de munca nu are nici o valoare legala prea mare zic eu, pana la urma nu e contract oficial.
    Si o colega de-a mea a semnat oferta de lucru ca si mine, si dupa 2 saptamani a plecat acasa, si nu i-a zis nimeni nimic, deci nu cred ca are valoare prea mare.

15. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc frumos pentru sfaturi, am semnat deja offer letter-ul pentru postul de senior career si ma mai gandesc la cealalta varianta pina joi, cand trebuie sa le dau un raspuns.....
    Prima varianta este in Horsham, West Sussex, ce parere aveti de zona asta? Am citit ca in sudul Angliei preturile sunt un pic mai mari....

16. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Un mic update despre PIN number: o prietena a mea - dosar depus la mijlocul lui ianuarie din Romania, aprobat fara nici o alta cerinta suplimentara pe 10 martie, efectuat a doua plata, probabil 2-3 saptamani pana la emiterea PINului. Deci very straight-forward.

17. ioanaRGN1

ioanaRGN1 New Member

Trophy Points:
    0

Super rapid! E foarte incurajator pentru noi cei care asteptam PIN-ul.... -asa-asa-
    Sper sa fac si eu parte din acea categorie! Pe 24 martie voi avea o luna de cand a ajuns dosarul la NMC si intentionez sa sun atunci la ei sa-i intreb in ce stadiu se afla aplicatia mea!

18. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos, eu am trimis dosarul prin 22 dec. si mi-au cerut employment record form, desi le-am scris ca nu am experienta nici voluntariat, deoarece am terminat in 2014. Acum astept sa vad ce mai zic :)
    Problema mea este engleza, tot invat dar parca simt ca nu mai progresez .. parca m-am blocat la un anumit nivel.
    Voi cum ati procedat cu engleza ? inainte de plecare binenteles.

19. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, m-am decis sa scriu un articol la revista scolii despre disfagie si alterarea (tampering) medicatiei. As avea nevoie de un mic ajutor din partea celor cu experienta sau care stiu consecintele profesionale ale acestui lucru (tampering, altering the tablets) bineinteles pe grade de gravitate.. adica presupun ca daca farami o tableta si o administrezi pacientului, nerezultand nici un efect sesizabil presupun ca nu se pune problema unei sanctiuni de exemplu ci cel mult al unui warning, etc. Eventual dati-mi un link ceva.
    Va multumesc mult!

Legat de PIN- da, mi se pare imbucurator ca avem indicii ca lucrurile pot merge repede, dar trebuie sa mentionez ca persoana despee care vorbeam a absolvit in 2013 la o scoala de stat si a si fost angajata intre timp. Posibil ca si asta sa fi influentat cumva.

Despre engleza - cred ca este "the main asset" atunci cand pleci la drum in UK. Noi la scoala facem engleza medicala suplimentar cu profa de engleza dar sunt si diverse cursuri online... in principiu trebuie sa incerci sa vorbesti cat mai mult. Ca de ascultat si inteles e relativ simplu daca exersezi cat de cat.

Succes tuturor si astept si eu niste indicii care sa ma ajute la articolul despre care v-am spus. Intentionez de fapt sa fac o traducere din engleza a unei parti dintr-un curs universitar.

Multumesc!

20. violetag

violetag New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Am primit in sfirsit scrisoarea de accept pt. Pin, am platit cei 120 de lire si am inceput sa-mi fác planuri. Am inceput sa consult oferte,acum lucrez la un azil de batrani, am vazut oferte de aici din spania pt spitalele publice din uk,unde ar fi mai bine sa incerc la caminele de batrani sau la public.Aspir la prea mult daca ma gandesc la public?

Share This Page