15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    E prima data cand aud de asa ceva!
    Poti sa detaliezi te rog? Ce ti-au spus?

2. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    pe bune? cum nimeni nu a mai primit? ...inca nu am primit scrisoare, trebuie sa imi ajunga zilele astea, ei au zis k mi au trimis-o de pe 4 ..in fine, mi-a zis la telefon ce trebuie sa scriu, si mi-a zis ca trebuie sa fac juramantul asta iar dupa pot profesa, si sa fiu foarte atenta ca ambele persoane trebuie sa isi scrie nr de id sau pasaport..am sa atasez scrisoarea cand am sa o primesc ca sigur o sa scrie mai detaliat, la telefon te expediaza repede

3. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Salutari tuturor .....
    Chiar nu stiu cum sa încep, am emoții, sunt super fericita, am ..... PIN-ul -dans- -dans- -dans-
    Doresc sa va multumesc din suflet, sunteti un grup minunat . Mulțumită vouă, noii veniți in Anglia , si cei ce urmează sa vina, reușesc sa se descurce in jungla actelor, administrațiilor, etc.
    Va pup cu drag si .... Sa știți ca va urmăresc deși nu postez -da-da- , ca nu sunt nici vorbăreață in scris si nici nu ma bag aiurea daca nu cunosc problemele care se expun...
    Va doresc numai bine

4. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Cu scrisoarea in care te anunța ca ti-au acceptat aplicația si plata pe care trebuie sa o faci precum si ca trebuie sa te angajezi ca vei avea asigurarea necesară postului, mai vine o a doua scrisoare in care iti spun ca semnătura ta nu e aceeași cu semnătura din documentul de identitate. In acea scrisoare iti cer sa expui motivele ptr care nu sunt la fel si semnătura cu detaliile unui martor care confirma ca e semnătura ta. Eu am fost la workforce la spital si in scrisoare in care am spus ca confirm ca semnătura din aplicație e a mea , cu semnăturile de rigoare si numele întreg scris de mana sa nu existe dubii, o persoana de acolo a confirmat in scris ca e semnătura mea si a dat datele ei cu nr de telefon.
    Am inteles ca si ceilalți colegi ai mei, care au aplicat cu mine, au primit scrisoarea respectiva.
    Iti doresc mult noroc

5. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    -ras2- -ras2- -ras2-
    Esti de coma Dromaderu -nu-ma-uit-

6. andreea chirila

andreea chirila New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, o rugaminte va rog... ce stiti despre agentia MMARECRUITMENT?multumesc

7. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit azi scrisoarea, trebuie sa merg la un notar sa fac un juramant, mi a spus la telefon ce trebuie sa scriu si sa platesc o taxa de 120 , dar mi a mai cerut general correspondence. .. am sa incerc sa atasez pozele

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Scuze de off topic si scuze de intrebare,esti cumva din Republica Moldova?

9. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut all! uitandu-ma si studiind diverse, printre care LCP (Liverpool Care Pathway) am dat peste un caz ciudat despre care am sa va rog sa va dati cu parerea:
    m.bbc.com/news/health-23698071

Personal cred ca a fost vorba de incompetenta, dar intrebarea este: a cui incompetenta? A medicilor sau a asistentilor? Stim ca feeding&hidrating sunt interventii autonome dar totusi cand medicul decide "nil by mouth" decizia trebuie respectata.
    Deci ce credeti?

LCP este de actualitate, se foloseste in mod curent? Am vazut ca cica in Wales nu s-a adoptat niciodata.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Din cauza unor astfel de articole LCP a fost radiata din sistem cumva.
    Nu am citit articolul dar cam banui care ce si cum.
    Media , cam ca oriunde altundeva, foloseste doar cazurile proaste spre a creste audienta, in fapt, LCP-ul a avut nenumarate laude.
    Faptul ca a disparut titulatura de LCP nu inseamna ca oamenii nu mai mor ,acum se numeste EOL (end of life) si in mare, respecta cam aceleasi chestii.
    Practic, cand un pacient ajunge in acea etapa a vietii sale, medicul, de comun acord cu pacientul (daca este posibil) sau cu familia sa, ajung de comun acord ca, ce se mai poate face pentru pacient este ceea ce numim TLC (tender,love and care),adica acel om trebuie asistat in moarte ,incercand sa o facem fara durere pentru cel implicat.

NBM (nil by mouth) este o procedura folosita in spital mai ales pentru pacientii care vor suferi a doua zi interventii chirurgicale.
    Necitind deci acel text, imi este greu sa-mi imaginez ca un doctor a decis NBM pentru un azilant de NH.
    In general, in NH, pacientii cu dementa (nu numai) sunt cei care decid sa nu mai manance, si vor scuipa mancarea oferita de noi.
    Spre a evita astfel de situatii cu familii care vor veni si pretinde ca ...etc/etc, trebuie documentatie beton!

Repet, nu omoara nimeni pe nimeni, oamenii mor caci asta este normal, veti intalni insa cazuri cand copii/nepoti se vor da de ceasul mortii ca parintii/bunicii nu le-au fost tratati corect.
    In mare parte acestia sunt dintre cei ce vor cauta sa obtina compensatii din sistem.
    Din acest motiv, documentatia devine extrem de importanta!
    Asadar, nu conteaza ca tu ai incercat sa-i oferi apa de ex unui pacient pe EOL,dar acesta a scuipat-o,daca nu ai si documentat asta.
    Cand acel pacient va muri, exista o sansa ca, o nepoata de nush unde, sa vina si sa afirme ca bunica-sa a fost lasata fara apa!!!!
    Pe acea nepoata o va fi interesat soarta bunicii sale cam cat ma intereseaza pe mine unde au ajuns manusile lui Duckadam!
    Revenind la cei care sunt in pragul mortii, cand voi (daca sunteti nurse) credeti ca sunt in acea faza (respiratie Cheyne-Stokes) ,lipsa deglutitiei, agitatie, secretii, chemati imediat medicul,
    acum se vor numi anticipatory drugs, si, in mare sunt 5,
    morfina , haloperidol, glycoperronyum(sau hyoscine|),midazolam si nush care (incepe meciul:))))).

Ca sa inchei, lucarnd in NH veti avea de a face cu astfel de cazuri,nu va fie teama.

11. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca ai mai scris de EOL si TLC, am citit aproape tot ce s-a scris. Imagineaza-ti ca babutza (84 yo) a fost internata pt o luxatie de umar, neavand comorbiditati. Asta e cu adevarat incredibil.

Sunt convins ca toti vom intalni oameni care isi vor trai ultimele zile dar sa ignori omul care plange dupa apa si mancare (pacient constient, orientat, lucid) si sa dai din umeri ca acolo scrie "NBM" din whatever reason.. Noroc de familie ca s-a zbatut un pic si si-a pus intrebari.

Am citit ca spitalele cam implementau LCP fortat pentru ca primeau bani pentru "quality" services, ceva de genul, daca implementau LCP.

Inca nu lucrez, sunt la iasi, in ultimul an... dar voi lucra in sistem in UK. Mi se pare obligatoriu (de bun simt si f logic) sa scrii TOTUL pentru a te acoperi in primul rand... pt ca am vazut ca multi se plang ca e o responsabilitate mare si iti poti pierde PINul.

Pe masura ce mai citesc una-alta o sa mai intreb.. poate revine forumul la forma de la care a plecat :)

12. andreea chirila

Trophy Points:
    0
    Buna Ramona,oferta ferma o vei primi abia dupa interviu,in cazul in care ai fost acceptata.pe langa pin este foarte important si nivelul lingvistic.O agentie serioasa nu va percepe comisioane.

13. andreea chirila

Trophy Points:
    0
    MMARecruitmet?
    ati ajuns careva dintre voi sa lucrati in UK prin aceasta agentie?Va multumesc.
    Eu reprezint o Agentie de plasare forta de munca numita Buaria si dorim sa incheiem un partenriat si cu MMA,fiindca verificam agentiile cu care dorim sa lucram,DOREAM sa aud si pareri ale unor candidati daca au fost ??fiindca \ambasada si tote institutiile in masura sa ofere informatii despre o companie-NU AU DE UNDE STI DACA SUNT SAU NU SERIOSI.
    multumesc.

14. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Urmaresc de mult timp subiectul asta, stiu peste 10 firme de recrutare iar cel mai bun feedback il au cei de la MMA si VPL. Stiu persoane care au plecat cu ei si a fost super bine, ofera suport si dupa ce ai intrat in sistem.

15. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca voi opta pentru VPL.

16. fankorea

fankorea New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cineva sa-mi spuna dupa ce obtii PIN-ul pentru UK ce trebuie sa face ca sa-l pastrezi .In Romania trebuie sa aduni un numar de credite prin participare la diverse cursuri pe an. In UK se cere am vazut un numar de ore de cursuri,daca am inteles corect. Poate cineva sa-mi explice ?

17. ucreola

ucreola New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! Am si eu cateva intrebari,daca ma poate lumina cineva...
    Sunt absolventa de liceu sanitar ,plus echivalare,cu o vechime in spital de 21 ani. Ce trebuie sa fac pt a obtine din Romania codul pin in UK? Care sunt pasii de urmat si costurile aferente?

18. andreea chirila

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

19. corinapana

corinapana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Stiti cumva daca a primit cineva pin-ul doar cu adeverinta?!

Multumesc frumos.

20. fankorea

fankorea New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru "corinapana":
    Daca te referi la adeverinta pe care o primesti de la minister(in functie de anii in care ai terminat postliceala se primeste"adeverinta" sau "certificat"de la minister) da poti primi PIN-ul .Eu l-am primit.Am adaugat si o adeverinta da la locul de munca din Romania ca sa dovedesc ca am lucrat ca asistenta medicala si cat pana la data in care aplici pentru PIN.

Share This Page