15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Explicatia e foarte simpla: pentru ca in planul tau de invatamant nu apar aceste materii, necesare daca vrei sa fii recunoscut ca 'adult nurse', ei au nevoie de o confirmare scrisa sau infirmare, dupa caz, ca tu ai invatat asta in scoala sau ai lucrat in aceste departamente dupa ce ai terminat scoala. In cazul in care poti confirma experienta ta in aceste domenii trebuie sa te duci pe sectiile respective cu formularele de la NMC pentru parafa si semnatura medicului sef de sectie; completezi tu inainte restul informatiilor cerute acolo. Este posibil sa ti se ceara sa traduci acel formular in limba romana. Prin 'community nursing' cred ca ar trebui sa intelegem asistenta medicala acordata la domiciliu in cazul in care lucram la un dispensar medical, deci in acest caz ar trebui sa te duci acolo pentru semnatura si parafa. Stiu ca pe formular ei mentioneaza 'name of senior nurse', dar la noi nu cred ca se aplica, cred ca avem nevoie de semnatura si parafa medicului sef de departament, nu sunt foarte sigura de asta.
    Sa inteleg ca esti absolvent de liceu sanitar cu echivalare?

2. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    ... sau poate la trustul NHS unde lucreaza ea e afiliat si un spital cu pacienti "privati"... poate asta a vrut sa spuna

3. wealth

wealth New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca un asisent care termina o postliceala de 3 ani,dupa anul 2007,mai are nevoie de experienta pentru a se putea inscrie la NMC,stiu ca cei de dinainte trebuie neaparat,dar nu imi mai aduc aminte si cazul celor care au terminat dupa 2007.Imi cer scuze de pe acum,pentru ca stiu ca aceasta intrebare s-a mai pus,insa e dificil sa reiau topicul pana gasesc raspunsul ..
    Intreb asta din urmatoarea cauza:Sunt anul 1 la UMF- Bucuresti specializarea BFKT.Am decis ca este mai bine pentru mine sa ma mut la asistenta medicala si am o dilema.Sa o iau din anul 1 tot la UMF-4 ani.Sau sa dau la o postliceala -3 ani,si sa termin peste 3 ani,ca si cum as fi terminat daca as fi dat de la inceput la AMG la carol davila.Sunt constient ca diferentele dintre UMF unde se invata la greu si o postliceala sunt imense...

4. bogcar

bogcar New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Iuliana pentru raspuns! Sunt absolventa a primei promotii de postliceala sanitara 1990-1993. Am incluse in planul de invatamant orele efectuate pe toate sectiile si specializarile. Totusi, mi se pare o absurditate sa mi se ceara asa ceva dupa mai bine de 21 de ani de la finalizarea scolii deoarece atunci nimeni nu tinea o evidenta ( si aici ma refer la sectiile din spital sau dispensare unde efectuam orele de practica), poate doar asistenta coordonatoare care cred ca raporta la scoala ( aveam un caiet de practica). Crezi ca daca as apela la medicul de familie unde am mai facut voluntariat, ( ei ocupandu-se de medicina generala )vor lua in considerare aceeasi semnatura si parafa pe toate formularele?

Multumesc pentru ajutor si mult noroc in continuare!

5. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    @bogcar, cei de la NMC doresc sa stie daca tu ai facut geriatrie, psihiatrie si acest 'community nursing' in scoala, ori daca ai facut practica sau ai lucrat in aceste departamente, oricare din aceste trei posibilitati. Daca ai facut asta in scoala ar trebui sa apara in planul tau de invatamant. In ceea ce priveste voluntariatul tau cred ca-ti poate fi de folos numai pentru a demonstra experienta in 'community nursing'.

6. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Si eu am avut aceeasi problema ptr ca notarul din Romania legalizează traducerea ci nu copiile pe care le atașează .... Deh asa se fac lucrurile ( si bani) in tara. Banuiesc ca ai cu tine documentele originale. Mergi la un avocat sau notar aici si cere sa-ti facă copii legalizate. Costa cam 10-15 £ fiecare copie. Eu asa am facut si nu mi le-au refuzat. Dromaderu spunea ca si la un post office mare poti sa legalizezi, eu am preferat varianta cu avocatul ptr a fi sigura.
    Mult noro

7. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Salutari tuturor si un 2015 super va doresc.
    Va povestesc ca am primit, dupa multe peripeții, scrisorica de la NMC cu ultimul formular de completat si in care imi cer sa fac plata de 100£ ptr obținerea pin-ului. Insa scrisorica venea cu surpriza..... O alta scrisoare in care imi spun dumnealor ca semnătura mea din application form nu e aceeași cu semnătura din documentul de identitate ... -nas- . Si-mi cer dumnealor sa le fac o scrisorica in care sa le explic motivul dar si exemple de semnături ale mele cu, musai, semnătura contact si alte cele ale unui martor -plans2-
    Norocul meu ca cei de la work force sunt niște gentlemani si am facut imediat scrisorica cu tot ce mi-au cerut. Ma pregătesc psihic si emoțional ptr o alta luna si jumătate de așteptat ....
    La munca lucrurile au început sa meargă mai bine dupa ce am vorbit cu matron care ne-a selectat in Spania si i-am explicat tot. Nu vedeți cum au devenit toti dintr-odată amabili, comunicativi, interesați ... Deci încep sa ma obișnuiesc si chiar sa-mi placa noul meu loc de munca -da-da- deși e un ritm infernal
    Acestea fiind zise... Va doresc o seara plăcuta si o noua săptămana cu împliniri si sănătate

8. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,
    Cine stie care este procedura dupa obtinerea interviului?
    Se primeste oferta?
    Se semneaza contractul in Romania?
    La ce trebuie sa fiu atenta?
    Care sunt comisioanele pt. agentie?
    Mentionez ca am PIN.

Multumesc !!!
    Ramona

9. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!!! sper ca sunteti bine cu totii. ;) Stie cineva detalii in legatura cu agentia Pertemps Professional Staffing? asta e link ul http://ppsn.co.uk/ Par ok, dar nah la telefon toata lumea pare de treaba ;)) Le-am trimis majoritatea actelor, doar ca vaccinurile le aveam traduse din tara si mi-au zis k nu am MMR si Hep B si maine mi-am facut programare la un laborator din zona...dupa ei zic ca o sa imi verifice DBS-ul si ma pot programa la training...nu vreau sa imi fac mari sperante..

10. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    bogcar wrote:
    Buna seara la toti colegii,

Am trimis dosarul la NMC in noiembrie anul trecut, in decembrie am efectuat plata si azi am primit plicul de la ei si imi solicita:
    "Request for additional information/replacement documents
    ........................
    Replacement documents
    EU/OS T/A Ref. Form - 1
    Confirmation of exposure to " Community Nursing"
    EU/OS T/A Ref. Form - 1
    Confirmation of exposure to " Geriatrics Nursing"
    EU/OS T/A Ref. Form - 1
    Confirmation of exposure to " Psychiatric Nursing"

Please be advised that confirmation of exposure to " Community Nursing"," Geriatrics Nursing"," Psychiatric Nursing" must be provided by either your training institution or former employer in Romania."

Spuneti-mi, va rog, daca a primit cineva un astfel de formular cu cele trei formulare atasate pentru a fi completate? si daca da, unde ati fost sa le completati?
    Eu am trimis in dosar planul de invatamant si adeverinta de practica si nu inteleg pentru ce imi solicita aceste formulare?

Va multumesc anticipat pentru ajutorul vostru

11. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    buna iuliana, si eu am primit un formular asemanator prin noiembrie\decembrie doar k mie mi au cerut doar pe geriatrie. Am trimis formularul in tara si soacra mea s-a dus la spital pe sectia geriatrie, iar asistenta sefa si a scris numele si semnatura iar jos a pus stampila de pe sectie. Saptamana trecuta am sunat la NMC si le-am zis k inainte de sarbatori am trimis formularul si daca este totul ok, mi s-a zis k au verificat documentul, ca am fost acceptata si dureaza intre 1-3 luni pana primesc acceptul acasa...asta in cazul in care nu ma trezesc cu o alta scrisoare ca vor alte acte ;))

12. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Andreea, esti absolventa de postliceala sanitara sau liceu sanitar? ...si in cazul in care ai facut postliceala sanitara, ai facut in scoala geriatrie si psihiatrie?

13. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    sunt absolventa a scolii postliceale, am studiat psihiatrie si geriatrie ca obiecte, iar stagiu am facut pe psihiatrie insa geriatrie nu, doar am studiat ca noi nu aveam in spital sectie, iar cand mi-au dat de la scoala fisa cu sectiile unde am facut stagiu nu scria geriatrie ci comunitate, si de aceea cred ca cei de la NMC mi-au trimis acest formular..

14. Brooke

Brooke New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare , cand am comandat kit-ul desteptul de mine a pus la first name - numele de familie , atunci am sunat la NMC au zis ca nu e nici o problema ca atunci cand o sa primeasca copie dupa pasaport o sa fie ok ca schimba ei . Acum cand mi-au eliberat PIN number am observat ca a ramas la fel cum am completat eu formularul , intrebarea mea este : pot sa am problemele cu angajatorul din aceasta cauza ? Multumesc anticipat .

15. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Cum vi se pare anuntul urmator, pus de NEU Proffesionals??
    Spital NHS, nu spune nimic de experienta... in fine, CUM vi se pare?

Recruiting Nurses for Northampton General Hospital NHS Trust – United Kingdom
    For our Client, Northampton General Hospital NHS Trust we are currently looking to recruit Nurses (Band 5) with experience or interest in:
    Acute Medicine | Respiratory | Geriatrics | General Medicine
    Northampton General Hospital NHS Trust (NGH) http://www.northamptongeneral.nhs.uk provides general acute services for a population of 380,000 and hyper-acute stroke, vascular and renal services to people living throughout whole of Northamptonshire, a population of 684,000. The Trust is also an accredited cancer centre and provides cancer services to a wider population of 880,000 who live in Northamptonshire and parts of Buckinghamshire.
    Northampton is based less than 1 hour from Luton airport and exactly 1 hour from London and Birmingham.
    Benefits of working for the NGH
    - Salary Band 5 between £21,478 and £27,901 gross per annum – depending on experience
    - Extra rates for nights and Saturdays +30%, for Sundays and bank holidays +60%
    - Mixed shift pattern days, nights and weekends, 37.5h per week, 3 x 12.5h shifts
    - Permanent, full time positions + unlimited overtime and additional shifts available
    - 1 month of free accommodation (first month rent + deposit)*
    - Initial flight to the UK will be reimbursed after arrival*
    - Childcare vouchers
    - Flexible working hours for parents
    - 27 days of paid holidays
    - Excellent professional development opportunities
    - Enhanced NHS Pension scheme, excellent maternity and paternity leave packages, discounts in local shops, restaurants and more.

*Subject to conditions if leaving employment in less than 24 months.

NGH requires that all candidates:
    - Have started the registration at the Nursing and Midwifery Council (NMC) www.nmc-uk.org
    - Have a very good command of spoken and written English (min. B2 level) – written tests are part of the interview
    - Have a very good understanding of standards of nursing in the UK and the NMC code

All successful candidates will be provided with full and comprehensive training and induction programme. Candidates may also choose an option to start as Band 3 Healthcare Assistants while awaiting NMC PIN.
    To apply please contact a.demianciuc@neuprofessionals.com
    *Your CV should include a maximum amount of detail to confirm your previous experience, ward, size of the hospital, list of duties and your NMC status. IMPORTANT NOTICENEU Professionals Limited does not levy any charges or fees from the candidates, directly or indirectly.
    NEU Professionals Limited
    Third Floor, 207 Regent Street, London, W1B 3HH, United Kingdom
    www.neuprofessionals.com

16. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Daca esti la inceput in UK nu prea ai sanse, vad ca au cerinte destul de mari. sunt spitale si cu cerinte mai modeste. Cat despre rata de salarizare este aceeasi in toate NHS.

17. genesis

genesis New Member

Trophy Points:
    1
    Buna
    Vreau sa multumesc tuturor care au postat informatii pertinente privind obtinera PIN-ului.
    Eu cu sotia mea am reusit acest lucru dupa 9 luni, bineinteles cu acte trimise de doua trei ori.
    Recomandarea mea este ca cei care doresc sa-l obtina sa aibe rabdare, rabdare, perseverenta si vor reusi pana la urma.

18. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari! Ati apelat la ajutorul unei agentiisau ati aplicat singuri 100%?
    Sa aveti spor!

19. andreea1989

andreea1989 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am sunat azi la cei de la NMC si mi-au zis k mi-au trimis de pe 4, adik ar trebui sa primesc acasa zilele astea, o scrisoare si k trebuie sa ma duc sa fac un juramant, mi-a zis ce trebuie sa scriu....unde se face acest juramant? multumesc, o seara placuta!

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cred ca juramantul este
    La mormantul lui Aron Pumnul.

Share This Page