15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer, mie mi-au zis cei de la recrutare sa trimit si o copia legalizata si o traducere a certificatului de nastere (era model vechi).

2. danielamaria70

danielamaria70 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara . Sunt asistenta medicala cu scoala finalizata inaite de 1989 cu Echivalare. Inca nu am reusit sa obtin PIN number . Mai sunt colegi in situatia mea?Eu sunt inca in tara si am aplicat pe cont propriu si nu prin agentie .

3. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,

Nu inteleg la ce se refera certificat vechi?
    Nu este tot certificat?

4. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,

Este acela-si lucru doar sa fi completat bine hartiile.
    Am inteles ca daca este cu agentie dureaza mai putin obtinerea PIN-ului.
    La mine prin agentie a durat 3 luni.

Multumesc!!!
    Ramona

5. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Ba da e tot certificat :p. Dar cele vechi trebuie si traduse. Modelele mai noi au datele traduse in engleza/franceza.

Oricum, nu sunt trecute pe lista de acte necesare pentru PIN, dar cei de la agentie mi-au spus sa trimit o copie.

6. wassy_40

wassy_40 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Ptr Ramona,
    Mersi, deci daca tie ti-a acceptat fara certifica atunci ar fi ok. Pai nu scrie nici la mine,dar uitandu-ma aici ce trimit colegii, vad ca e trecut pe listele pt inscriere si certificatul de nastere.Am auzit zvonuri in tara ca nu accepta cei de la NMC certificatul vechi, ca nu ar mai fi valabile in alte tari.Dupa 2007 s-au dat din astea europene, si multa lume l-a schimbat.

Ptr. yamivegeta.!
    Buna, tu ai pinul? Ca totusi vreau sa stiu daca a mers cel vechi. Mersi.

7. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, nu inca. Sunt in curs de asteptare :D

8. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,

Stie cineva unde este mai bine si mai avantajos sa lucrezi?
    Intr-un care home sau la un azil de batrani sau este acelasi lucru?
    Stie cineva cat se plateste pe ora pt. cei cu PIN ?

Multumesc!!!
    Ramona

9. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    cine imi poate explica si mie ce inseamna "substantive employee" al unui spital/NH? multumesc

10. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0

11. ylle_st

ylle_st New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! Am primit contractul pt Laleham, Middlesex(Surrey) Staines upon Thames...pun la dispozitie acomodation pt mine, prietena mea si pt fetita mea de 10 ani, gratuit. Inca nu avem pinul si vom fi platite in conditiile astea cu 8£/h gross, apoi cand vom avea pin cu 12£/ h gross, volum de munca de 36-48 h/sapt.Nu deconteaza transportul. Careul are 24 de locuri, zona e destul de scumpa, dar pt moment nu platim chirie, au spus temporary, banuiesc ca 1-2luni tot vor fi, in incinta homeului, apoi scrie ca ne vor gasi ei un alt loc pt inchiriere...ce parere aveti?
    Exista o optiune pt a verifica statusul pinului, eu nu am gasit nimic pe siteul Nmc? Va multumesc!

12. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,
    Multumesc stefancora.

Statusul PIN-ului nu se stie decat daca suni la ei si nici atunci nu prea,dar daca este o agentie care se ocupa ar trebui sa dureze vre-o 3 luni,eu am primit acceptul cererii in exact trei luni apoi am platit cei 100 de lire si cica intr-o saptamana il pot vedea online.Cam asa decurge treaba destul de greu tinand cont ca platim 210 lire la salariul nostru din tara. -wow-

13. corinapana

corinapana New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, felicitari TDS
    Spune-mi te rog, ai sunat si ai aflat ca ti-au acceptat doar cu adeverinta ? Ai avut foaie matricola, plan de invatamant si stagiu clinic...pentru ca de la scoala mi-au spus ca doar dupa ce au seria diplomei pot elibera actele aditionale... Iti multumesc frumos!

14. Mihai Simo

Mihai Simo New Member

Trophy Points:
    0
    salutare! as avea si eu o cateva intrebari..... eu si sotia ,suntem asitenti medicali.. suntem de 6 luni in uk si muncim dar nu inca in domeniul nostru. o intrebare e referitoare la actele ce trebuiesc trimise pt obtinerea pin numberului. e necesara adeverinta medicala? presupun ca se refere ala afeverinta de clinic sanatos. ppt nunele site-uri am vazut ca se zice ca ar trebui iar pe altele nu. a doua intrebare ar fi.. copia dupa certificatul de casatorie( eu am preluat numele sotiei) trebuie sa fie numai legalizata sau si tradusa? si in fine ultima intrebare... pt obtinere cazier judiciar ,deoarece am din tara dar au expirat e necasar sa merg la ambasada? nu se ocupa si de traducere si legalizare?

15. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie adeverinta de clinic sanatos pentru a trimite la NMC, doar trebuie completata sectiunea respectiva din application form. Cat despre acte, tot ce nu e in engleza trebuie tradus. Cat despre cazier, mai mult ca sigur doar la ambasada, cum e si cu pasapoartele.

16. corinapana

corinapana New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, stie cineva ce ar trebui completat, in cazul in care nu ai lucrat deloc in domeniu (abia ai terminat scoala), la:
    "An employment reference form.This must be fully completed, signed and dated."
    Este trecuta in a treia rubrica din "Check list" la "mandatory documents for all routes "

Cum se poate face plata in cazul in care nu ai un cont bancar?

Multumesc frumos

17. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Poti trimite banii prin posta daca nu ai cont bancar, cred ca scrie in application form detalii. Daca nu, scrie la ei pe site.
    Eu la employment reference form am scris parca ca nu am profesat inca.

18. corinapana

corinapana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos
    ......Am sunat la ei si poate face altcineva plata ptr tine cu PRN-ul tau, dar tot prin cont BANCAR.
    Iar la "An employment reference form" intr-adevar trebuie lasat necompletat ....doar ca ei scriu ca-i "mandatory documents for all routes "....

19. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Salve ,
    Am primit de la NHS sa trimit aceste documente,stie cineva ce inseamna cele trei documente?
    1)EU Reference Form
    2)EU registration application form
    3)Employment Record Form(O/S & EU)

20. wealth

wealth New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca un asisent care termina o postliceala de 3 ani,dupa anul 2007,mai are nevoie de experienta pentru a se putea inscrie la NMC,stiu ca cei de dinainte trebuie neaparat,dar nu imi mai aduc aminte si cazul celor care au terminat dupa 2007.Imi cer scuze de pe acum,pentru ca stiu ca aceasta intrebare s-a mai pus,insa e dificil sa reiau topicul pana gasesc raspunsul ..

Share This Page