15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    vad foarte multe argumente de astea 'se pierde pin-ul' Ce se intampla daca din nefericire iti pierzi pin-ul ? poti sa aplici iar pentru el? sau un timp nu mai poti profesa ? sau daca il pierzi .. poti sa ramai ca si carrer ? sa nu mai vii inapoi in tara. Asta daca dintr-o enorma nefericire il pierzi.

2. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    -sssst- Ciao Grig....nu fac MISTO....nu e locul potrivit...dar sa incercam sa ne exprimam si sa scriem corect ....nu fac pe lupul moralist am vazut ca si altii au militat pe forum pt acest lucru....Radu ti-a dat toate informatiile de care ai nevoie si sper ca nu te-ai suparat pe mine... -asa-asa-

3. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Baftaaaa...sa ne scrii cum a fost Yamivegeta.

4. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    AndreiIeseanul ti-am raspuns la intrebare ...sa imi scrii te rog daca ai primit mesajul....

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Aceasta nu este doar un scary crow sa stiti,
    chestia cu posibilitatea pierderii permanente sau temporare a PIN-ului este foarte reala,
    greseli facem ABSOLUT TOTI, depinde de gravitatea greselii facute si mai depinde de multi alti factori ,cel mai decident,din experienta mea, fiind :cine descopera greseala facuta si calea ce o urmeaza.

Iata un copy/paste luat randomly de pe sectia hearings la NMC, intrati si cititi care cum vreti pentru ce sunt investigatiile acolo, va veti cruci unii poate realizand ca multe din chestiile alea le-ati facut si voi... -asa-asa- -asa-asa-
    si ca poate habar nu ati avut ca faceti o greseala!

Allegations: KOZAK, Anna 10L0038C
    That you, whilst employed as a nurse at the Blandford Grange Care Home:

1. On or around 10 June 2011 and in relation to Patient C's refusal of the morning and evening doses of Magnesium Hydroxide:
    a. failed to complete a mental capacity assessment for the patient relating to medication management
    b. failed to complete a risk assessment for the patient relating to medication management

2. On or around 20 October 2011, on being informed that Patent C may have died, failed to commence cardiopulmonary resuscitation when the patient did not have a 'Do not resuscitate form' in place

3. On or around 20 October 2011 and in response to the apparent death of Patient C you behaved in unprofessional manner in that you:
    a. Stated to Colleague A that the patient "better not be fucking dead" or words to that effect
    b. Responded to a question asked by Colleague A by stating "I don't fucking know, I don't fucking care what you do" or words to that effect
    c. Threw the patient's file against the wall

And for the reasons set out above your fitness to practise is impaired by reason of your misconduct.

Aici e link-ul complet

http://www.nmc-uk.org/Hearings/Hearings ... comes/Nov/

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Uite aici unul pe care garantat l-am facut cu totii,
    gap-ul gasit pe MAR sheet, ce actiune iei?
    Iti "dai in gat " colegul de munca?
    Il suni acasa sa vina sa semneze?
    Sau informezi imediat superiorii/GP/bla/bla/bla ,CUM ESTE CORECT
    si astfel nu ajungi pe panel la NMC?

Allegations: CHACKO, Brinda 04J0289O
    That you, whilst employed as a Band 5 Staff Nurse at Rossall Rehabilitation Hospital when Patient A’s hydrocortisone was not being administered you:

1. Failed to inform a senior member of staff that Patient A had not received hydrocortisone on:
    1.1. 16 October 2011 at around 13:00
    1.2. 16 October 2011 at around 18:00

2. Failed to understand the implications of not administering hydrocortisone to Patient A;

3. Failed to take adequate steps to ensure hydrocortisone was available to Patient A including:

3.1. Ensuring that the medication was in stock with the pharmacy;
    3.2. Contacting the emergency on call pharmacist;
    3.3. Establishing if it was available from another ward.

4. As a consequence of your failures, the non-administration of hydrocortisone contributed to the death of Patient A.

AND as a result of the facts set out above, your fitness to practise is impaired by reason of your misconduct.

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Legat de intrebarea ta stefancora,
    e foarte greu sa-ti pierzi PIN-ul complet,doar daca nu ai facut ceva foarte grav,pentru greseli normale (well, scuzati platitudinea expresiei) -ras4- ,in mod normal PIN-ul iti este retras pentru o anumita perioada de timp, si,spre a-l recapata trebuie sa faci ceva under supervision, nu stiu exact, difera de la caz la caz dar NMC-ul iti explica.

Daca pierderea permanenta sau temporara a PIN-ului nu implica si intrarea pe listele POVA, poti munci ca si carer, daca insa esti pe POVA, salut cu munca de acest gen in UK!

Retineti, lipsa semnaturii voastre pe MAR pentru orice medicatie, implica si safe guarding care implica si POVA, deci, posibil sa fie socotit abuz!

8. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult dromaderu pentru toate sfaturile, cred ca pentru inceput o sa merg ca si carrer 2-3 luni .. altfel prea mare responsabilitate dintr-o data, pentru un sistem putin mai diferit decat al nostru.

ps: am uitat sa intreb, pentru o eventuala greseala cum sunt si cazurile alea, daca se constata ca din cauza ta a murit un pacient, fie nu iai administrat niste medicamente sau nu ai reactionat cum trebuie mai sunt si alte sanctiuni ce le poti primii inafara de pierderea pinului? gen sa fii trimis in judecata, daune etc... Trebuie facuta asigurare de malpraxis ?

Sunt unele sindicate sa mai vorbit pe aici despre ele, te pot ajuta in cazurile astea cu ceva, te pot scoate sau ajuta din posibilile cazuri care pot sa apara?

9. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim dromaderule pentru exemplele de mai sus. Cred ca in primul caz duduia ar fi avut nevoie de un consult psihiatric... aia cu "i don't fucking care".. bla bla..

Eu sa stiti dragii mei, nu sunt in pozitia in care sa dau sfaturi, dar daca din ceea ce am aflat si eu de la seniorii de pe acest forum pot imlartasi si altora, o fac cu mare placere. Interesul meu este sa inteleg cat mai bine sistemul pentru ca peste aprox. 1 an voi veni si eu in UK. Am mai fost in UK acum aprox 8-9 ani si vreau sa revin (acum sub o alta prezentare) :)

Succes tuturor si rugamintea mea ar fi: please share your experience with us! interviuri, probleme, etc...
    S-ar putea sa ajute si pe altii si e posibil sa gasiti niste raspunsuri aici.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Au fost cateva cazuri mediatizate de careri care au fost condamnati pentru abuz, de nurse care sa fie condamnate nu am auzit, posibil sa existe, repet, conteaza gravitatea faptelor.
    Greu de crezut ca un pacient poate deceda din cauza ca nu a luat ceva medicatie la timp (din vina ta) dar, daca familia gaseste un solicitor care leaga decesul (chiar si probabil) de asa ceva, pot fi probleme mari, adica chiar cu privare de libertate, never mind PIN si alea/alea.
    Dar asta e un scenariu doar, nu am auzit si nu cunosc sa se fi intamplat cuiva.
    Si, chiar daca s-a intamplat, nu a ajuns public deoarece da...asigurare de malpraxis,oferita de trade unions, de la RCN la Unison,
    unde platesti o suma lunar care acopera si asa ceva.
    Deci, foarte scurt,

daca un pacient moare si, cauza decesului implica si o vinovatie a NH (prin angajatii sai, care includ nursele si deci TU), familia va da in judecata NH respectiv, functie de probele existente, dovedita sau, cu posibilitate mare de a fi dovedita vinovatia nursei ,avocatii NH vor propune o intelegere, care, eventuel este acceptata de familie.Ma refer intelegere financiara desigur,absolut toti se bat cu pumnul in piept ca "mama/tata/bla/bla/bla" dar, e doar ca vor lovelele!
    Si daca tu, amarastean sadea, cazi de vinovat, plateste asiguratorul tau pentru tine.Dar, si acesta.....cititi small print-ul!
    Hai ca v-am incurcat destul pentru o seara! -ras4-

11. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    worst case scenario, dromaderule... e bine sa stim si asta. Best case l-am vazut cand descriai cam ce faci tu acum :) Felicitari!! (ps. nici prima mea calificare nu are legatura cu viitoarea, decat in masura in care ingineria economica in industria chimica si de materiale are legatura cu nursingul) LOL :))
    Noapte buna si mult spor

12. NEU Professionals

NEU Professionals New Member

Trophy Points:
    0
    Recrutare Asistenti Medicali pentru Spitale Publice NHS si Case de Ingrijiri Medicale din Marea Britanie

Interviuri prezentiale în curand în România!

NEU Professionals Limited este o agenție britanica de recrutare, cu sediul în Londra si înregistrată în Anglia cu numărul 8814670.

Avem la dispozitia dvs. posturi vacante pentru Spitalele Publice NHS din Cambridge, Guernsey, Chichester și peste mai mult de alte 10 Spitale NHS localizate în Sudul Angliei .
    De asemenea avem privilegiul de a colabora cu companii medicale private foarte cunoscute și prestigiate ca de exemplu: Bupa, Carebase, Orders of St John´s Trust și multe altele.
    Toate contractele sunt permanente (pe termen nedeterminat) , în regim full-time și vor fi semnate direct cu angajatorii din Marea Britanie.

Interviurile se vor desfasura în doua etape:
    - Prima etapa susținerea pre-interviului prezential în Romania cu managerii britanici ai agenției NEU Professionals
    - A doua etapa este susținerea interviului final direct cu angajatorul sau reprezentantul spitalului prin Skype ( sau prezential în România )

Pentru a participa la pre-interviurile din România vă rugam sa ne trimiteți CV-ul dvs. detaliat în limba Engleza la :
    a.demianciuc@neuprofessionals.com

*CV- ul dvs. trebuie sa fie cat mai complet, conținând detalii legate de experiență, specializări, caracteristicile spitalului in care lucrați , principalele dvs. activități și responsabilități în cadrul spitalului, precum și informații legate de statutul NMC și nivelul de limba engleza conversational.

IMPORTANT :NEU Professionals Limited nu percepe nici un fel de taxe sau comision candidatiilor, nici inainte si nici dupa obtinerea locului de munca!

Puteți vedea opiniile candidatiilor nostri pe pagina de website:
    http://www.neuprofessionals.com/testimo ... timonials/

Andi Demianciuc
    Tel : 00351 912 964 654
    E-mail: a.demianciuc@neuprofessionals.com
    http://www.neuprofessionals.com/
    https://www.facebook.com/NEUProfessionalsRO
    NEU Professionals Limited
    Third Floor, 207 Regent Street, London, W1B 3HH, United Kingdom

13. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao Radu...stiu cum este si eu am terminat prima facultate cu o specializare diversa,,,si uite ca o terminai si pe a2a...sunt sigura ca o sa te descurci ...doar suntem mari ,nu??? -dans-

14. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Bineinteles Ambra, niciodata nu e prea tarziu si intotdeauna este loc de mai bine.

15. Roxana Maria V

Roxana Maria V New Member

Trophy Points:
    0
    Kingsley Healthcare

Am citit o gramada de sfaturi de pe forum datorita carora am obtinut Pin-ul si speram sa ma luminati in privinta celor la de Kingsley Healthcare. Am interviu cu ei azi pe skype si as vrea sa stiu daca lucreaza cineva pentru ei in prezent. Va multumeeeeeesc -asa-asa-

16. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Kingsley Healthcare

Felicitari pt PIN ....eu nu am auzit nimic....ai terminat anul acesta?Bafta sa ne scrii cum a decurs interviul... -ras4-

17. Roxana Maria V

Trophy Points:
    0
    Multumeesc ! Am terminat in 2013, dar pt Pin am aplicat abia in iunie anul acesta iar in septembrie l-am obtinut.
    Am mai luat un interviu face to face cu FSHC , dar am citit lucruri mai putin placute despre ei pe forum si am zis sa imi incerc norocul si pe skype -nu-ma-uit- . Sper sa reusesc .. Mai repet ce am invatat .. mai am pana la 6 cand dau interviul si am emotiii -plans- . ( inca nu ma prea pricep sa postez pe forum .. e a 2a mea postare asa ca sorry daca nu scriu unde trebuie).

18. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao Roxi.....stai linistita ca postezi unde trebuie ....cum a fost?Esti tare despre cei cu care ai interviul ai aflat ceva?

19. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa stii ca multi stau bine cu FSHC(asa spun ei)dar poate stie Dromaderu ceva despre cei cu care ai interviul... -asa-asa-

20. Roxana Maria V

Trophy Points:
    0
    Am dat interviul cu 2 gacici vesele -ras2- in 12 minute cat a durat am glumit ,am raspuns corect intrebarilor , nu au fost deloc grele... Vineri ar trebui sa aflu daca ma accepta sau nu. Singurul motiv pt care nu m-ar accepta ar fi lipsa de experienta cu batraneii. Eu sunt pesimista de fel. In cel mai rau caz ma consolez cu Fshc. Despre Kingsley nu stiu mare lucru .... doar ce am citit pe site , care nu e unul asa bogat in informatii. Poate pana vineri mai aflu ceva pe aici .
    Multumesc pentru raspunsuri , e in forum tare folositor ! -asa-asa-

Share This Page