14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. oanao

oanao New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt nouta pe acest forum si ma bucur ca am dat de el.As dori sa stiu daca cineva stie de compania Cleevelink Ltd?A aplicat pentru carer asistent si as vrea sa stiu daca e ok.Aceasta se afla pe undeva pe langa Cheltenham.

2. oanao

oanao New Member

Trophy Points:
    0
    Duminica ar trebui sa plec.Daca stie cineva ceva...sau poate stiti daca sunt romani pe acolo?

3. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello...am ajuns si eu in sfarsit in UK, am inceput sa lucrez de vreo saptamana, diferentele dintre cele 2 sisteme sanitare (UK si Ro) sunt enorme...
    Jobul meu este in Leicester, orasul e ok (cel putin cat am vazut din el), problema mea este ca sunt cam "on my own" si nu am cu cine sa "povestesc" -ras4-
    Daca are cineva chef de incepatori, please pm me, astept cu maaare nerabdare -da-da-
    Multumesc!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Spre deosebire de Rom,ania (slava Domnului) la scoala de nursing in UK nu te ia pe bani, ci pe cunostinte.
    Daca vrei sa porbesti pe acest drum, este posibil dar, nu e rapid!

Mai intai trebuie sa aplici la UCAS fctie de ce scoala ai tu in tara, dar, probabilitatea sa fii acceptata este foarte mica, daca nu ai facut cursuri in domeniu.
    Sotia mea are peste 40 de ani si este acum in anul doi la Coventry ,scoala de nursing dar, desi cu o diploma de inginer obtinuta in tara in vremurile cand alea mai insemnau ceva,
    aici a trebuit sa o ia de la zero, deci, daca esti intr-adevar interesata,
    ar trebui sa incepi prin a munci in caring,acolo poti eventual sa-ti platesti un NVQ2 care dureaza orice de la 8 la 12 luni, apoi un NVQ3 in caring si, cu acestea doua acumulate aplici la universitate.
    Deci, dupa cum am spus,dureaza dar, nu e imposibil.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

In UK atat in NH cat si in NHS , fiecare nursa/carer au un contract de munca cu un anumit numar de ore.
    Deci, saptamanal, o nursa va trebui sa faca acel numar de ore.
    Sa zicem ca, atunci cand managerul face rota/off duty , numarulk de nurse care il are cu numarul lor de ore contractuale, nu-i acopera numarul de ore ce trebuiesc acoperite.
    In Romania, iese doamna doctor pe hol si striga: "Lenuta, faci maine o tura extra ca nu avem om !"(daca o mai fi asa... -ras2- )
    Aici, in UK, in NH este mai usor caci intreaba initial staff-ul daca vor sa faca ceva ore overtime dar, in NHS, singurii care pot acoperi acele ore libere sunt ceea ce se cheama "bank nurse" ,aca nu gasesc nici acolo doritori, turele respective pleaca la agentie.

Deci p[ractic, bank nursa este o nursa fara ore de contract, adica un angajator, fie NH sau NHS nu are obligativitatea de a-ti asigura un anumit numar de ore /saptamanal, dar, te poate contacta sa vada daca de ex Vineri esti libera si poti acoperi o tura.
    Ca bank nu ai contract deci, nu ai ore de concediu platite, nu ai uniforma, decat faci orele si iei banu, si nu esti platit nici ceva extra, din contra, pe banda cea mai de jos (well fctie de cerintele postului)

6. Divka

Divka New Member

Trophy Points:
    0

7. mariana30

mariana30 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor, eu am acceptat un job in Basildon, in urma unui interviu desigur.Mi au zis ca avem doua variante: sa incep ca infirmiera sau sa astept Pin ul. Am ales varianta a doua, mi ar putea spune cineva mai multe despre Basildon? Marius AMG, am inteles ca esti in Coventry, nu e prea departe de Basildon.Acum completez actele pentru job, destule.In ceea ce priveste contractul am o nelamurire, as vrea sa i intreb pe cei cu experienta in UK. daca e normal sa puna asta in contract:"Employment Base: ........ Cardiothoracic Unit or other agreed locations as required from time to time as part of your normal working arrangements.
    It is recognised that your job may entail some travel throughout the UK, and possibly abroad."
    Nu ma intereseaza sa fiu plimbata pe la alte locatii ale lor, mai bine caut alt job.Astept sfaturile voastre, o noapte frumoasa tuturor!

8. streetsoul

streetsoul New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor, am avut ceva nelamuriri in urma cu 1 luna, azi mi`am primit verdictul, am sunat la nmc, si i`am intrebat despre starea dosarului meu, mi`au zis ca nu imi voi primi pin`ul pt ca vor un act precum am muncit in Romania ca si asistent. Eu de cand am terminat scoala am venit aici carer, eu nu am exp ca si asistent, sunt atat de confuz si de dezamagit incat am ajuns in stagiu de a renunta la pin si de a continua sa fiu carer(senior mai nou). si inca o chestie, m`am gandit ca perioada de practica din stagiul scoalar ma va ajuta, dar din cate m`am inteles cu persoana de la nmc, nu are nicio legatura stagiul si numarul de ore, nu ma ajuta cu nimic :( plus ca vor si cazierul din nou ... nesimtiti pot spune, dupa 8 luni de asteptare, mai vor ceva ... sunt complet cu moralul la pamant ... nu mai stiu ce sa mai fac :(

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

In primul rand renunta la atitudinea asta defetista.
    Esti aici si aia mai au nevoie doar de un act si tu gata, te dai batut?
    Felicitari pt senior carer dar, cu PIN-ul in mana vorbim de diferente majore in acordarea ingrijirii,daca asta este ceea ce te mana ,
    suna la NMC si explica, apoi, zi-le si ca esti in UK de ceva timp, unde lucrezi ca si carer cere-le sa aplice pt un CRB in numele tau (ar trebui de fapt sa-l ai acolo).
    Din cate tin minte au fost destui pe aici care au aplicat direct dupa ce au terminat scoala ,deci fara experienta de UK,
    multa bafta si...fii tare!

10. Divka

Divka New Member

Trophy Points:
    0
    streetsoul,dromaderul are dreptate,NU renunta,eu sunt la a doua aplicatie(prima a expirat din vina lor,au taraganat-o si au tot cerut acte,eu eram pe picior de plecare,in fine...) si curand intentionez sa fac complaint,dar nu ma las...ceea ce vreau sa spun vezi ca dupe ce iti cer cazierul de ro se trezesc ca tu de fapt locuiesti in UK si ti-l cer pe cel de aici.CRB-ul sau DBS-ul cum ii spun mai nou nu e cazier,cel putin nu pentru cei de la NMC,te duci la orice sediu de politie si ceri formular pentru good conduct certificate,il completezi,platesti la posta 10 £ intr-un cont ce apare pe formular si trimiti cecul si cerea completata la adresa data si cam in 40 de zile(zic ei),dar mi-e mi-a venit in 2 sapt iti vine hartiuta de la uk police si o trimiti la nmc(originalul).
    Hai capul sus si nu te lasa,crede-ma stiu cum este!Bafta!

11. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    dupa 10 luni mi-a venit si mie Pin-ul..Slava Domnului Isus!..stiti cumva daca se poate face asigurare de malpraxis in uk pentru asistenti medicali?..stiti o agentie serioasa care plateste bine in Birmingham in NH..sa lucrez si eu cateva zile sa-mi platesc cheltuilile lunare..cine are nevoie de informatii generale si daca pot ajuta cu ceva va las aici nr meu: 07551853848(lebara).-Adrian

12. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    scuze de intarziere, am primit pinul la mai putin de 3 luni de la trimiterea actelor, si cei 110 lire i-am platit inainte sa trimit actele

13. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    am trimis asa:
    cele 3 formulare trimise de ei, completate, de mine, medic de familie si oammr
    legalizari si traduceri legalizate dupa: buletin, certificat de nastere, certificat de competente profesionale, plan de invatamant, foaie matricola, cazier, certificat oammr.
    form to accompany transcript of training in original, completat de scoala
    adeverinta de buna purtare oammr in original
    cazier si in original

14. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare

A trecut o luna de cand sunt si muncesc in Irlanda de Nord, Ballymena.

Am avut noroc de Nursing Home bun. Sunt pe Dementia Unit si-mi place f tare ce fac. Mi-am indragit deja rezidentii. Tura este de 12 ore si este foarte mult de munca si deci, f obositor, dar incep sa ma obisnuiesc si cu asta.
    Eu lucrez cu FSHC si sunt multumita, cel putin pana acum. Au fost niste intarzieri legate de ajutorul de relocare si prima luna de chirie platita, dar colegii de munca s-au straduit sa ne ajute.

FSHC are un program de E- learning cu module obligatorii si unele optionale. Sunt foarte multe formulare de completat ...f multe de spus.
    Daca aveti intrebari punctuale, incerc sa va raspund.

Clima a fost perfecta pana acum. E vara si aici doar ca e racoare, as spune ca e ca la noi la munte vara :).

Toate cele bune!

15. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    mult succes in continuare speedy -dans-
    eu o sa lucrez la omagh, irl de nord

16. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor! Sunt alaturi de voi de mult timp, chiar daca doar citindu-va! Cu multe din problemele voastre ma voi confrunta si eu, pentru ca mai am un an si termin scoala de nursing, intentionand sa vin in UK.

Am o inrebare pentru toata lumea cu mai multa sau mai putina experienta: DE CE nu vorbeste nimeni despre angajarea in clinici private? Dspre NH si NHS am tot citit dar despre clinici private nu imi aduc aminte. Este un lucru greu realizabil, nu este de dorit, sau care sunt motivele? Un absolvent ar trebui sa viseze la o eventuala angajare intr-o clinica privata (bineinteles dupa cativa ani de experienta) sau nu e nici o "afacere"?
    In principiu nu imi aduc aminte sa fi vorbit cineva despre asta si eram curios.

Succes tuturor!

17. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    cum se plateste in irlanda ?cat dau la ora acolo? aici cam 20£ e media am inteles.

18. AdrianaSimona01

AdrianaSimona01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Mai am si eu o intrebare.A doua plata catre NMC cand ar trebuii facuta?Am trimis actele,am facut prima plata acum o luna si ceva si vreau sa stiu a doua cand trebuie facuta(poate asa se misca mai repede cu PIN-ul)!Pe 14.07 plec catre UK si vreau sa rezolv cat mai multe de aici din tara pana plec,iar asta cu PIN-ul e una din ele.Am sunat la ei sa vad cum stau cu cererea ptr PIN si mi-au zis ca "it's under decision queue" si ca dupa data de 02.07 ar trebuii sa am un raspuns(dar nu ma iau eu dupa ei la cate am citit aici...).

Multumesc!

19. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0

Acolo se plateste in Euro nu il lire.

20. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa platesti dupa ce-ti vine prin posta acceptul. In plicul cu acceptul iti mai vine si un formular pe care trebuie sa-l semnezi si sa-l trimiti, si invitatia sa faci plata celor 100 lire. Daca aplicatia ta e in decizie, inseamna ca dosarul tau e complet si ar trebui sa ai raspuns in termenul mentionat de ei. Si cum s-a scos magaria cu identity check-ul ... ar trebui sa nu mai fie intarzieri.

In Republic of Ireland functioneaza euro deci salariile/costurile sunt exprimate in euro.
    In Irlanda de Nord, care face parte din UK, functioneaza Lira si preturile/salariile sunt in £
    In N.Ireland FSHC plateste cu 11,78£/h asistentii incepatori.

Share This Page