24.1 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit si sora mea a primit telefon luni in care era anuntata ca aplicatia a fost acceptata si ca in 7-10 zile va primi scrisoarea cu pin-ul acasa. De marti si-a gasit numele pe site la nmc. Toata procedura a durat din septembrie 2013-confirmare de acceptare +pin platit din decembrie, si apoi asteptari +2 interviuri la sediul nmc- identity check si un nou transcript of training. Bafta tuturor.

2. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    stai ca eu n am inteles..de ce 2 intalniri lla nmc???? si transcript of training cerut dupa vizitele la nmc????

3. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Primul interviu a fost pentru identity check cu toate actele in original. Sora mea a avut 2 planuri de invatamant(unul eliberat de scoala pe care a terminat-o in 2006) si un plan detaliat pe care l-au solicitat cei de la nmc si care a fost eliberat anul trecut, de scoala care detine si arhiva scolii pe care a terminat-o, initial noi am crezut ca e diferenta de ore dar de fapt erau trecute in alta ordine. A doua oara cand a fost la nmc au cerut o adeverinta de autenticitate pentru ultimul plan de invatamant eliberat pentru ca avea 2 acte originale(adica 2 planuri de invatamant).

4. arandina

arandina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna .
    cineva stie daca se pot prezenta actele personal la NMC. Poate asa s-ar putea evita acel interviu , si avem certitudinea ca au primit toate actele. Nu mai pot suna dupa aceea spunind ca le lipseste vreun act care deja a fost trimis.
    Paste Fericit tuturor si o primavara plina de realizari!

5. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    elena80,sora ta era in UK? ca mi se pare exagerat sa o cheme la Londra doar pt probleme la planul de invatamint,de fiecare data
    adica adeverinta de autenticitate nu putea sa o trimita prin posta ?!

6. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Sora mea era in UK, dar cei de la NMC au spus ca nu avea nici o legatura oricum, daca era nevoie sa o cheme si de '''n'' ori, o chemau si din tara. Adeverinta de autenticitate a trimis-o secretara scolii de pe adresa scolii- scanata original+ traducerea autorizata scanata(asta a fost cerinta NMC). La a doua vizita ea trebuia sa arate cele 2 planuri de invatamant, doar ca ei inca nu verificase e-mailul primit de la scoala, plus ca managera nu era de serviciu in ziua aia ca sa ii poata da un raspuns. In urmatoarea zi dupa a doua intalnire cu ei sora mea a sunat la NMC si i-a intrebat daca au primit e-mailul, ei normal au spus ca nu, ca nu a fost trimis, si atunci sora mea le-a spus ca scoala a primit un auto-raspuns de la ei, moment in care s-au gandit sa caute in spam si surpriza au gasit 3 e-mailuri, nu unul, pt. ca sora mea a rugat secretara sa mai trimita inca o data si inca o data...(noroc ca secretara a fost superdraguta).
    De aceea am spus intr-un alt post pentru cei care aveti acte eliberate de scoli care nu mai exista in momentul in care aplicati la NMC, sa rugati secretarele sa le faca in asa fel incat sa coincida cat de cat-in 2006 se eliberau altfel de planuri de invatamant, mai sumare, iar in prezent vad ca sunt pe module, pe nr. orelor de practica si teorie pe fiecare disciplina....., ce sa mai zic eu din 2001.
    Multa bafta si rabdare ca va veni si pinul pana la urma.

7. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Arandina, asta ar insemna sa iti verifice actele pe loc, acte pe care oricum le verifica dupa ce platesti cei 110 lire. Asta e procedeul de aplicare din pacate, altfel imagineaza-ti ce ar fi la sediul lor.

8. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. cei care aveti pin(sau foarte aproape de a-l obtine) si vorbiti engleza bine si vreti sa lucrati mai departe de Londra, tocmai in Devon, managerul meu cauta 2 asistenti.
    Pentru cine vrea mai multe informatii, lasati-mi mesaj pe privat, si va trimit mai multe detalii. Ofera niste facilitati si ar vrea sa evite firmele de recrutare.

9. arandina

arandina New Member

Trophy Points:
    0
    Pai da, sa verifice actele pe loc, avind bineinteles o programare prealabila. Eu ma intrebam daca exista aceasta optiune. Asa stim sigur ca actele pe care le depunem nu ti se mai cer din nou. Ca am citit despre atitea cazuri care au trimis , de exemplu transcript of training de mai multe ori si li s.a spus ca nu l-au primit. Eu , cum locuiesc in Spania, nu pot sa merg in tara ori de cite ori imi mai cer ei un act. Stiu ca pot sa fac procura, si chiar voi face, dar chestia e ca nu voi putea lasa originalele actelor in Ro.......si fara originale nu se prea poate face mare lucru. Oricum, trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare. Eu sint cu Liceu Sanitar si 1 an echivalare, apoi Recunoastere profesionala in Spania, conform Directivei 2005/36CE. Prin 2008 aproape ca invatasem aceasta directiva pe dinafara, ca in Spania nu se prea aplica asa cum trebuie.
    Si nu cred ca ar fi prea mare inghesuiala la sediul lor. In Spania se faceau prin Ministerul Educatiei , nu numai pentru asistenti medicali si aveau toata America Latina la usa, si nu era nici o problema.
    Oricum, multumesc pentru raspuns si inca o data Paste Fericit tuturor!

10. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

11. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    Neata!! Va doresc ca iepurasul sa va aduca vesti bune de la nmc! :p va doresc la toti ca sfanta sarbatoare a Pastelui sa va aduca lumina in suflete!! Un Paste fericit, prieteni!!!

12. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Sarbatori fericite la toata lumea!! PAste fericit!! :)

13. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    NMC-ul spune asa: dupa interviul de la Londra primesti PIN-ul in 3-5 zile. Ei bine se pare ca acele 3-5 zile au devenit saptamani .... sunt tare curios sa vad daca se vor transforma in luni!

14. Berta

Berta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si Cristos a Inviat!
    Va deranjez si eu cu o intrebare si un sfat, daca se poate. As dori sa incep sa lucrez ca si carer, dar nu am experienta in domeniu. Am scris un CV care cred ca e cam stangaci, nu ca limba engleza ci ca si continut. Aveti cumva un model despre cum ar trebui sa arate ( atunci cand nu ai experienta decat la ingrijirea batranilor din familie insa iti doresti foarte mult sa incepi aceasta meserie) ca sa nu "ma autosabotez" cu el?

Cunoasteti vreun angajator/agentie care sa angajeze fara experienta? Am intrat pe Gum Tree, Indeed, CareHome, multe spun ca ofera training si nu e necesara experienta, dar nu imi raspund deloc. Eu sunt gata sa fac tot ce depinde de mine ca sa demonstrez seriozitatea si implicarea mea in invatarea meseriei.
    Va multumesc frumos pentru orice informatie.

15. Ynutza

Ynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Hristos a inviat !

Am o nelamurire. Imi puteti spune, va rog, daca plata pt PIN number se face tot aici https://www.onlinepayments.nmc-uk.org/ ? Tocmai am primit the approval letter si trebuie sa platesc taxa.

Va multumesc!

16. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarat a inviat!

Da , intri pe link , iar apoi procedezi la fel cum ai facut si la prima taxa platita.

17. Ynutza

Ynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet !! O zi frumoasa ! -ma-iubesc-

18. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Hristos a inviat!
    Am si eu o intrebare: Este cineva aici care pleaca pe 30.04 catre Belfast ?

19. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarat a inviat! Tocmai am sunat la nmc si mi.a spu nenea ala ca abia au trimis invitatiile la londra celor care au primit acceptul in ianuarie..si ca nu stie cand vor incepe cu cei din februarie ...!... rabdare!!!

20. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    krysstyne_24 deci pana la urma ajungi aici pe 30?

Share This Page