24.2 C
London
Monday, June 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. citony2004

citony2004 New Member

Trophy Points:
    0
    @ramonik79
    Cred ca are dreptate nicknick.
    Copiile de pe certificatul de Casatorie (unde este cazul), cel de Nastere si Cartea de Identitate SAU Pasaport, nu cred ca necesita traducere daca sunt de tipul nou, trilingve. Zic eu ca este suficienta o copie legalizata a acestora, chiar daca aceasta legalizare este doar in limba romana, evident.
    Costurile insa pot sa difere clar. Eu doar la OAMGMAMR am lasat peste 300 lei (taxa inscriere in ordin, cotizatie anuala 2014 + taxa de eliberare adeverinta de onorabilitate si Moralitate precum si pt completarea in formular) si inca nu am inceput traducerile si legalizarile acestora.
    Recomandarile sunt bune ca le ai, dar nu le trimite la NMC, ci pastreaza-le pentru cand vei cauta de lucru, atasate de CV.
    Nu te ajuta cu nimic sa fii asigurata de malpraxis in Romania, asadar e inutil sa trimiti acea chitanta.
    Prima mea nedumerire o am la Cazier deocamdata, unde sfaturile celor de pe site sunt sa fie trimis orginalul, fara traducere-legalizare. Insa originalul este doar in limba romana, asa ca ma gandesc ca s-ar cere o traducere a acestuia (la traducator autorizat, poate nelegalizata, desi pt 4 lei nu se merita sa risti) care sa insoteasca originalul.
    O alta nedumerie este Diploma de BAC, pe care nu o regasesc in documentele solicitate decat la pagina 1 din forum, in postul Marinelei Sonei, dar nicaieri in alta parte. Iar ce mi se pare prea mult, desi poate gresesc, este Foaia Matricola de la Liceu de care pomenesti...

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Uite, deoarece ai dat un raspuns coerent dincolo ,unde ai specificat ca nu luasei pe nimeni la misto, am sa incerc sa-ti raspund, voi exprima DOAR din experienta mea,
    ideea era ca, s-a tot scris pe ambele discutii despre asistenti despre munca in NH/NHS dar, trebuie sa admit ca informatiile sunt cel putin disipate.
    iN NH stie mai toata lumea, raport/medicatie/spalat (eventual) /ceaiuri/EOL,GP, mai un PEG, mai un RIG, ajutat cu papa, iara ceaiuri, mai un dus, mai un pansament, multe decese, cascati ochii la DNAR si tot asa.

In NHS , eu am lucrat pe medical ward ,si uneori pe surgical.
    Diferenta fata de NH e mare.
    In NH to start with, nici macar nu vedeti masinile alea de masurat tensiunea/pulsul.
    Tura incepe la fel, raport, apoi, fctie de ce fel de ward e, spalari/medicatie/vizita medicului sau consultantului,
    in mare parte spalarile le fac HCA dar, se poate sa fie nevoie sa ajutati, daca nu este medicatie.
    In NHS veti face medicatie IV, blood transfusions , multa hartogaraie, dar mai ales munca pe computer.
    Recoltari de MSU/CSU, swab-uri la fiecare pacient nou admis , in mod normal nas/groins si ,unele spitale, axila, astea sunt pt MRSA.
    Tot voi va veti ocupa de discharge, si orice referral needed, marea majoritate a acestora se face pe computer, ce ma refer, daca de ex aveti un pacient a carui glicemie este up/down, diabetic desigur, va trebui sa faceti un referral la diabetic nurse.
    Aveti un pacient admis de ex cu un grade 2 pressure sore, e deja incident, tot pe computer, daca e gr 3 sau 4 deja se instiinteaza POVA si se face referral la TVN (tissue viability nurse).
    Munca in spital este mult mai complexa prin multitudinea de cazuri diferite, in NH ai aceeasi pacienti ani de zile.
    In ambele insa, voi nu puteti prescrie nici un fel de medicatie, adica nu dai nimic care nu este semnat de medic!
    Si ma refer ca, daca ai unul cu 39C temperatura, nu ai voie sa-i dai nici un paracetamol daca nu este prescris mai intai de medic!
    Puneti un ventilator sa se rocoreasca adica, apoi chemati medicul,sau invers, fctie de locatie.
    In NHS sansele de promovare sunt mai mari, in NH poti spera la un sef de etaj/tura sau un deputy sau chiar manager dar, cam atat,
    in NHS, daca ai cap/ochi/urechi/vointa, poti ajunge unde vrea inima ta.
    Oportunitati apar, trebuie sa fii acolo si sa fii pregatit.

Apoi, ce fac eu de cca 3 ani acusi, agentie.
    Sunt inregistrat cu 4 acum, fac ture preponderent pt una si mai iau cand pot pt celelalte, sa ii tin pe consultanti pe linia de happy, sa zic asa.

Community nurse, asta fac de cca 2 ani prin agentie,
    este desigur si partea de NHS cu community, sunt nursele care merg in casele oamenilor si administreaza medicatia necesara (de la insulina la warfarin, deltaparin) pana la pansamente (unele chiar complexe), EOL, syringe drivers,scoatere de clipsuri, si ce va mai puteti imagina voi.
    Avantajul este ca programul este lejer, doart zi, 8-16 sau 9-17, esti cam pe turta ta dar, responsabilitate mare.

Sa revin la agentie,
    plata este cam dubla fata de NHS, trebuie asa conduci (in Londra poate se poate si cu transport in comun) ,si desigur, sa stii engleza binisor spre foarte bine.
    Momentan, lucrez in ceea ce se cheama ICT (intermediate care team), este o echipa care are ca scop hospital avoidance si ,facem de la medicatie intravenoasa acasa la pacient, pana la tot felul de assessment-uri pt pacientii care pot/nu pot sa mai fie ingrijiti acasa, contactam GP/mici spitale locale pentru admisie daca e cazul,iar seara actionam dupa 16:30 ca ceva numit RIT (rapid intervention team), unde plecam fctie de telefoanele primite de la pacienti la cathetere blocate, EOL, well and safe la cei care au cazut dar nu au necesitat admitere, PEG-uri ..si tot asa.
    In Ianuarie deja, ca PAYE, doar cu agentia principala pt care lucrez, am sarit saptamana asta de 40K la brut.
    Deci, ca sa recapitulez,

daca vrei functie , si ai tendinta de a conduce ,poti sta in NH de ex, ca manager eventual, ajungi la un 35/38K anual.
    In NHS, daca te descurci, si urci in banda, poti spera la ceva 30/35/40 K anual (asta pt B7/8).

Daca esti dupa bani, agentia este OK.
    However, cu oricata experienta ai acumulata ,trebuie sa fii pregatit ca si nursa prin agentie sa mergi intr-un loc complet nou de ex si...o nursa de 20 de ani sa te foiasca cum vrea muschii danseia...well, in limitele admise desigur,ideea e ca, muncesti!

Scuze daca m-am intins, mai ofer oricui detalii daca este nevoie.

3. DavidW

DavidW New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu: Cu siguranta vei fi pomenit de bine in biserici pentru ce-ai postat aici! Un mesaj complex si de mare ajutor pentru multi/multe asistenti, respectiv asistente. Felicitari!

4. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    mulltumesc mult pentru raspuns, intr adevar e mare diferenta din cate spui ...pe aici nu se vorbeste decat de munca in NH si eram curioasa sa caut pe forum mai multe informatii. Va urmaresc si citesc acest forum de peste 1 an si datorita voua am aplicat la NMC si am obtinut pinul ... Multumesc.

5. nicknick

nicknick New Member

Trophy Points:
    0
    ''citony2004''...ti-am lasat un mesaj in privat....succes!

6. citony2004

citony2004 New Member

Trophy Points:
    0
    @nicknick
    Primit...Citit...Raspuns...
    Multumesc si pe aceasta cale.

7. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o parere...Sunt in mare mare impas -trist- . Prin intermediul unei brithish recruitment agency in august 2013 am dat un interviu pe skype pt un job de nurse in emergency department. Dupa interviu...toate bune si frumoase (am luat!!). Recruiterul respectiv nu m-a indrumat prea mult de aceea tocmai in ianuarie 2014 am trimis actele la NMC -nervos- .
    Si tot acum am aflat ca omul respectiv nu mai lucreaza la acea agentie!! Tin sa precizez ca in momentul interviului nu eram hotarata sa plec (am zis sa dau interviul doar asa, "sa vad ce pot"). In tot acest timp am primit de la spitalul respectiv tot felul de documente, printre care si "conditional offer letter".
    Problema mea in acest moment este ca probabil va trece multa vreme pana ce voi avea PIN-ul -trist- iar eu trebuie sa plec din tara cam peste o luna. Din ce am mai citit am inteles ca unele firme ofera posibilitatea ca asistentul fara PIN sa lucreze ca si HCA o vreme. Credeti ca as putea obtine un post de HCA in Emergency Department pana ce primesc PIN-ul? Infirmierul din ED are aceleasi indatoriri ca si cel din UPU? Multumesc anticipat celor ce isi vor arunca privirea pe postul meu!

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Zi mersi ca nu ai dat ceva bani aiurea pe teapa asta!
    Interviu pe Skype pt nurse in A&E...rasul lumii!
    Nu te ia nimeni ca HCA in NHS pe baza ca vei obtine tu PIN-ul,
    candva,nu asa merg lucrurile aici.
    however,bine ca ai trimis actele,dureaza dar,vei primi numarul.
    Pana atunci,engleza si,citeste forumul,lasa Skype,aici gasesti destule info.
    Multa bafta!

9. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt raspuns Dromaderu' ! Datorita acestui forum am reusit sa pun cap la cap lucrurile si sa aplic pt PIN, de aceea va voi fi vesnic recunoscatoare celor care participati la "instruirea" noastra!
    In ceea ce priveste problema mea, eu inca prefer sa cred ca nu e teapa...ca mi-au cerut acte si pt DBS check, si cred ca au aplicat si pt permis de munca (asta se intampla prin octombrie)
    ...Si daca totusi se va dovedi ca e teapa, sunt si alte optiuni (de 2 zile tot trimit CV la alte firme de recrutare). Am indraznit totusi sa ma gandesc ca poate ma vor primi ca si HCA pt ca am vazut ca acel spital angajeaza si HCA...

Multumesc inca o data, o seara frumoasa tuturor!

10. mariana30

mariana30 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,un An Nou fericit tuturor si tot ce va doriti.V am descoperit mai demult,v am citit adesea si va multumesc pt. sfaturile utile,eu din 2005 locuiesc in Spania,am diploma omologata aici. In legatura cu procesul meu de inregistrare la NMC,am intampinat o problema si as fi recunoscatoare daca m ati putea ajuta.In luna noiembrie imi cereau o adev."current professional status from Spain",pentru ca am lucrat aici.Am sunat la colegiul as.med.din Spania,(eu nu sunt inscrisa la ei deoarece aici nu e obligatoriu,dar sunt afiliata la Sindicatul AS.Med.din Spania din 2008),eram dispusa sa ma inscriu la ei doar pt. a obtine aceea adeverinta.M au intrebat daca lucrez in prezent(nu mai lucrez din sept. 2013),si mi au zis ca pot sa ma inscriu cand vreau(dupa ce le trimit o serie de acte traduse in spaniola si legalizate),dar,cum nu lucrez, ei doar ar putea mi dea o adev. in care scrie ca sunt membra a lor din data in care m as inscrie,nu ar putea sa scrie nimic despre activitatea mea profesionala,deoarece nu am una in prezent.
    Asa ca am sunat si la sindicat cu gandul a le cere o declaratie,ceva unde sa scrie ca aici nu e obligatoriu sa te colegiezi.Am ramas surprinsa cand mi au spus ca imi vor da ei acel certificat,ca nu e prima data cand li se mai solicita,au mai fost colege care l au trimis si totul a fost OK.Am trimis acel certificat la NMC,dar acum vine problema:zilele trecute primesc o scrisoarede la NMC. in care imi cer acel certificat de la "colegio de enfermeria de ESPAÑA",Iar cei de la colegiu de aici mi au zis ca nu mi pot da decat o adev, cu data de la care m as inscrie,chiar mi au zis ca nu vad de ce m as inscrie daca nu lucrez acum.Sa ma inscriu la ei m ar costa 290 euro taxa de inscriere+190 primul trimestru+traducerea si legalizarea actelor(diploma,omologare,acte id.)in spaniola.
    Asadar m am gandit sa i sun si sa le explic toate acestea,dar cred ca ar fi mai bine sa le trimit o scrisoare.V as ruga sa ma ajutati sa scriu aceasta scrisoare intr un mod cat mai oficial deoarece engleza mea nu e atat de avansata(sper ca ma intelegeti).

Mentionez ca i am sunat cand am inceput procesul si i am intrebat care colegiu trebuie sa semneze si stampileze"Aplication form",dupa ce le am spus situatia mea,iar ei mi au zis ca cel din "my country home",asa ca anul trecut am fost in tara si m am colegiat la OAMMR. doar pt.acele acte(le am trimis si copie leg. si tradusa dupa certif. de membru,si dupa recomandarea de la Min.Sanatatii din Romania si planul de invatamnt,foaia matricola,iar din Spania recomandare de la ultimul loc de munca,adev. de pe unde am lucrat aici,omologarea spaniola a diplomei de as.med. din Romania,cazier din Rom.si Spania plus acte de identitate),toate traduse atat din Romana cat si din Spaniola si legalizate,o gramada de bani cheltuiti,iar acum ei imi ce un certificat pe care nu stiu de unde sa i iau.Va multumesc anticipat si astept un raspuns.

11. penciucicerone

penciucicerone New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat : Lucrez ca asistent medical la un camin de batrani din Romamia din 1995 doresc sa lucrez in uk ca asistent medical va rog spunetimi si mie ce acte imi trebuie si cu ce trebuie sa incep

12. citony2004

citony2004 New Member

Trophy Points:
    0
    NU te costa o pagina 38 de lei, ci fiecare document costa 38lei, la orice notar ai merge. (un document poate sa aiba 2 sau 20 file).
    Doar legalizarile de copii tip xerox costa mai putin, cam 4 lei/doc-pagina, dar nu te ajuta decat la documentele multilingve (Certificat Nastere, Casatorie Pasaport, etc).
    Celelalte necesita, (unele) apostilate, apoi traduceri, urmeaza legalizari si supralegalizari.
    Printre cei de pe aici vei gasi unii care care au reusit si cu mai putin. Depinde de tine cat iti permiti sa risti sa iti vina un raspuns prin care sa ti se ceara alte documente, etc.
    Inteleg ca tu cam asta vrei sa faci, si anume sa legalizezi simple copii xerox de pe documentele tale si sa atasezi la ele traducerile nelegalizate, dar facute de un traducator autorizat. (orice traducator e autorizat de Ministerul de Justitie din Romania, asa cum scrie si pe stampila lor, dar nu stiu daca ajuta prea mult).
    Nu iti recomand, desi s-ar putea sa mearga cu oarecare doza de noroc.
    Si costa intr-adevar, daca adaugi si apostile, traducerea, legalizarile si apoi supralegalizarile. Pe mine m-au dus doar astea vreo 200 euro.
    Plus multe alte cheluieli si taxe adiacente (OAMGAMMR, taxa de 110 lire, etc)

P.S. Din punctul meu de vedere e corect ce vrei tu sa faci. Eu unul, daca nu ma grabeam si daca locuiam in Romania, faceam exact acelasi lucru: legalizari de copii tip xerox de pe documentele originale si traducerile atasate, fara legalizari, apostile, supralegalizari si alte prostii. Practic, in formularul trimis, ei asta cer. Nu cer traduceri legalizate, ci copii legalizate si traduceri de la traducatori autorizati. Nu sunt eu doxa la engleza, dar asta inteleg de acolo.

Oricum vei face, Mult Succes!

13. ciosa.alexandra

ciosa.alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,am si eu o rugaminte.cine ar putea sa-mi spuna exact de ce acte ai nevoie pentru NMC.
    -Diploma absolvire facultate:Copie +trad.legalizata
    -Certificat de naster :Copie legalizata
    -Buletin: Copie legalizata
    -Cazier :copie+trad.Legalizata
    -Adeverina de la OAMR :Copie+trad legalizata.

Am inceput facultatea in 2008 pana in 2012.Mai am nevoie de certificat de conformitate?
    Am planul de invatamant,mai am nevoie atunci de acel " form to accompany transcript of training" (daca da, de unde fac rost de el)

14. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Are cineva suficienta rabdare incat sa traduca, cuvant cu cuvant, for our peace of mind -hipno- , cerintele din atasamentul de mai jos?
    ...de exemplu, eu nu gasesc unde scrie ca trebuie trimis certificat de nastere... -wow-

15. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Oops... n-am atasat nimic!! OK...file too big...
    Atunci facem altfel:

Check list (for personal use, you are not required to return)
    Mandatory documents (All routes)
    1. An application form. This form must be fully completed, signed and dated
    2. A declaration of good health and good character form. This form must be completed by your competent nursing/midwifery registration/regulatory authority
    3. An employment reference form. This form must be fully completed, signed and dated
    4. A certified copy of your passport or national identity card
    5. A certified copy of your diploma(s) relevant to your application
    6. A certified copy of a police clearance certificate issued in your country of training and any other country where you resided for
    more than six months (the certificates must not be older than six months on receipt by the NMC)
    7. The &110 application fee
    8. Marriage certificate or name change certificate (if required)

Acquired rights route only (Please refer to routes to registration flowchart)
    A certificate of current professional status in line with art 23(1) of EU Directive 2005/36/EC

General System route only (Please refer to routes to registration flowchart)
    1. An academic transcript of training that includes an hourly breakdown of your theoretical and practical/clinical training
    2. Certificate of current professional status verifying the academic level of your training in the line with article 11 of EU Directive 2005/36/EC.

16. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello again! Imi poate spune si mie cineva cum e cu medicul de familie in UK? Cum se procedeaza cand vrei sa te inscrii? Ce acte trebuie sa ii dai medicului respectiv? Multumesc frumos!

17. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Te duci la medicul de familie cu pasaportul, isi face o copie, completezi un formular si gata!

18. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa mai pun odata ce este deja pe pagina 1, nu stiu cat mai este de actuala dar cred ca va fi de ajutor.

Eu cred ca ar fi bine, ca tot e prima pagina a topicului, sa fie cat mai multe informatii utile.
    Eu am adunat toti pasii pt a obtine pinul.
    Sper ca am inteles bine scopul acestui nou topic.

Acte necesare plecarii in UK.

Acte necesare eliberarii certificatului de conformitate de la ministerul sanatatii:
    1. copia actului de identitate
    2. copie legalizata a certificatului de casatorie/sentintei de divort
    3. copie legalizata a diplomei de bacalaureat
    4. copie legalizata a diplomei de absolvire/licenta
    5. copie legalizata a foii matricole
    6. copie legalizata a planului de invatamant/programei analitice
    7. copie legalizata a adeverintei de stagiu (adeverinta de practica)
    8. adeverinta eliberata de unitatea de invatamant absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile postliceale/universitare
    9. adeverinta cu vechimea (tipizat)* sau copie legalizata a cartii de munca (actualizata) sau declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti carte de munca , deoarece nu ati lucrat (asta o completati pe loc DSP)
    10. cerere semnată şi datată care să conţină: numele, prenumele, date de identificare, CNP, adresa, nr. telefon de contact, obiectul cererii ( eliberare “Atestat de conformitate cu normativa europeană a denumirii titlului şi a cererilor minime de formare”/”Recomandare”/” “Adeverinta de recunoastere” a dreptului de acces la activitatile profesionale si exercitarea acestora pe teritoriul Romaniei si in strainatate in baza titlului de calificare dobandit”). Tot la DSP se completeaza si asta.
    11. dosar plic
    Astea toate se depun la DSP-ul judetului vostru. Ei va verifica dosarul si-l trimit la ministerul sanatatii si tot la ei vine si certificatul de conformitate si veti fi instiintati telephonic sa vi-l ridicati. Aici nu exista nici o taxa.
    Observatie! Nervi de otel ca dureaza cel putin 5 luni)
    Acte necesare la OAMMR pentru eliberarea certificatului de libera practica:
    - Copie dupa cartea de identitate
    - Copie dupa certificatul de nastere
    - Copie dupa certificatul de casatorie (daca este cazul)
    - Copie dupa diploma de bacalaureat
    - Copie dupa diploma de absolvire scoala postliceala legalizata
    - Asigurare de malpraxis (asirom ca e cel mai ieftin)
    - Adeverinta de la medicul de familie semnata si parafata si de medicul psihiatru
    - Cazier
    - Chitanta cec pentru cotizatie (iti spun ei cat este)
    - Taxa inscriere (acum e 10 lei)
    - Dosar de plastic cu sina si folii

Formularul de la NMC trebuie completat astfel:
    sectiunea 1 este completata de ei.........tu doar daca ai ceva corectii de facut
    2... iti scrii tu scola absolvita / calificarea obtinuta (asistent medical generalist) data de incepere si data terminarii scolii pe cealalata pagina bifezi NO
    sectiunea 3.... te semnezi si pui tu data
    sect. 4...... mergi la medicul de familie semneaza si isi pune parafa si stampila rotunda
    pe cealalta pagina... SUPPORTING DECLARATION OF GOOD CHARACTER....este completata de catre OAMMR (DIN JUDEJUL TAU)
    sectiunea SUPPORTING DECLARATION OF GOOD HEATH... este completata tot de mediclul de familie la fel ca si la sec 4 (daca refuza cei de la OAMMR sa completeze ei)
    la details of registration and practice.... scrii tu data angajarii........functia.... numele si adresa angajatorului
    daca ai avut mai multe locuri de munca le scrii pe toate
    daca nu ai lucrat niciodata ca asistenta nu completezi
    pe ultima pagina (la acel mic tabel) completezi din AUTORIZATIA DE LIBERA PRACTICA
    Totul se completeaza in engleza si cu PIX NEGRU, inclusiv medicul de familie si cei de la oammr (nu uita sa ai in permanenta la tine un pix negru!)
    Acte necesare pt NMC
    Legalizari la notar:
    1- copie pasaport (asta nu se mai traduce)- eu am si tradus si legalizat traducerea
    2- copie certificat nastere- eu am si tradus si legalizat traducerea
    3- copie diploma
    4- copie adeverinta practica
    5- cazier juridic (sa fie in termen)-asta nu se legalizeaza, se trimite in original
    6- copie dupa adeverinta de buna purtare data de OAMMR
    7- copie dupa libera practica
    8- copie dupa foaia matricola
    9- copie dupa plan invatamant
    10- copie dupa certificat de conformitate (obtinuta de la MIN SAN)
    11- copie certificat de casatorie (daca este cazul)
    3,4,8 si 9 le obtii de la scoala
    Toate actele de mai sus se traduc la un traducator autorizat si traducerile se legalizeaza la notar (inclusiv traducerea dupa cazier)
    Unii colegi spun ca traducerile (facute neaparat de un traducator autorizat) nu trebuie legalizate. Eu am legalizat tot.
    Obs. In instructiunile primate de la NMC scrie ca cei care au inceput scoala dupa intrarea in UE nu mai au nevoie de certificate de conformitate de la ministerul sanatatii.
    Eu asa am facut si in doua luni jumate am primit pinul chiar daca am fost intoarsa o data ca am uitat sa bifez NO la pagina a doua.
    Daca s-a schimbat ceva intre timp, ii rog pe cei care stiu sa posteze noutatile.

19. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Cu riscul sa mi-o iau peste bot, Lisa Inturrisi are nevoie urgenta de asistenti merdicali cu pin. Acum 5 minute m-a contactat si m-a rugat sa postez asta:
    Registered Nurses with PIN required across the UK. Elderly Nursing Homes can offer full time contracts and accommodation can be provided. Good English is essential. Please send your CV to lisa@stthomasrecruitment.com
    Si mai stiu ca baiatul pe care l-a adus in locul meu nu are experinta. O recomand cu toata caldura!

20. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt lamurire Marinelasonei! Credeam ca e mai complicata procedura cu medicul de familie.

Share This Page